Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Lycamobile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2549 replies to this topic

#1369
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Azi am activat un pachet cu 7€ cu roaming si minute nationale si mare mi-a fost surpriza cand am constatat ca apelurile din roaming spre Romania si Polonia se taxeaza din credit si nu din cele 250 minute internationale pe care le am in pachet. Culmea e ca tot azi de dimineata am sunat la relatii cu clientii Lyca din Romania pe numarul de fix si a mers fara probleme minutele scazandu-se din cele 1000 nationale incluse.
Asa ca mare grija cu ei. O sa le fac cu mana din tren 100%. :)

#1370
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@croco6969: Cand esti in roaming SEE, apelurile catre tari din SEE (inclusiv Romania si Polonia) se scad din minutele nationale inafara retelei. Minutele internationale sunt valabile numai pentru apeluri din Romania, NU sunt utilizabile cand esti inafara Romaniei. Daca ai epuizat cele 2000 unitati (ai ‘Romania MEGA’ 7EUR? Si par a fi 2000 nu 1000 de unitati), atunci era normal sa te taxeze din credit. In caz contrar fa o sesizare catre Lycamobile RO (de la ei ai SIM-ul, nu, nu de la Lycamobile din alta tara?) si daca nu se rezolva favorabil reclama-i la ANCOM.

#1371
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008
Măcar merge să vorbești două ore pe Lycamobile. Posted Image

#1372
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Orange si vodafone au roaming acum doar daca iti activezi optiuni.
La Lyca cum mai e, mai poti primi apeluri si SMS-uri in Roaming EU daca ai doar credit pe cartela, fara alte optiuni?

Cum se face portarea, completez formularul, il scanez in pc si il trimit inapoi catre adresa de mail Lyca?
Ofera prea putine informatii site-ul lor.

#1373
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
momentan am o optiune de 7€ in roaming si merge ok. fara optiune mergea inainte normal, te taxa 3c pe fix si 9 pe mobil inspre RO.

#1374
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dar puteai sa si primesti apeluri fara optiune, nu?

#1375
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Desigur

#1376
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
@gumball3000 gasesti aici detaliile despre portare: https://forum.softpe...4#entry21432087

#1377
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Se pare ca cartele chiar se dezactiveaza Posted Image)) . Am prins un numar mai frumul 07xx.2x9292 pe care vroiam sa-l portez (dar... am amanat/uitat, cum cartela era inca activa cu 3.60euro).

Vroiam saptamana asta sa merg sa o portez: semnal 0. Contul de MyLyca inca era activ, vedeam creditul.

Activez o alta cartela, peste care sa fie mutat numarul. Conform FAQ-ului de pe site-ul lor, ai nevoie doar de codul PUK pentru a face transferul.

Odată ce ai noua cartelă SIM, sună-ne la Relații Clienți 151 din rețeaua Lycamobile sau +40 377881276 de pe alte rețele având codul PUK la îndemână și în 24 de ore vom transfera vechiul tău număr pe noul tău SIM.

In realitate, nu e chiar asa Posted Image

*****************************************************************************
Dragă Gheorghe,

Îți mulțumim pentru solicitarea adresată.

Ne pare rău pentru situația întâmpinată. Pentru a putea să îți recuperezi numărul Lycamobile împreună cu creditul prezent pe cartelă ,vom avea nevoie de următoarele detali:

· Numărul Lycamobile pe care dorești să îl păstrezi
· Seria cartelei Lycamobile pentru numărul pe care l-ai pierdut
· Codul de identificare PIN primit din partea Lycamobile prin SMS după activarea cartelei SIM (format din 4 cifre)
· Valoarea ultimei reîncărcări și data la care aceasta a fost efectuată
· Modalitatea de reîncărcare folosită (reîncărcare online, reîncărcare folosind cartele răzuibile sau tichete electronice)
· Pachetele active pe numărul tău (dacă există)
· Numărul pe care îl apelezi cel mai des folosind numărul tău de Lycamobile

Transferul numărului pierdut se va face pe cartela nou activata în maxim 24 ore de la primirea tuturor detaliilor menționate anterior. Pachetele activate pe noua cartelă SIM nu se pot păstra după transferul numărului pierdut (care se transfera cu toate beneficiile active).
*****************************************************************************

Inafara de PIN-ul respectiv, am furnizat toate datele. Aparent cartela a fost dezactivata cum nu am mai sunat/trimis SMS de pe ea in ultimele 90zile (ultima reincarcare: 03/04/2017, iar ultimul efectuat in 08/05/2017).


@croco6969: In roaming in continuare doar la retelele 2G/3G au acces (chiar daca se lauda cu roaming 4G) ?

Edited by ghitapg2, 30 October 2017 - 18:45.


#1378
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Am folosit cartela doar in Polonia și Germania, avea doar 3G. Per total am fost mulțumit cum a mers in roaming, și voce și date.

#1379
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Am avut o caetela activata in Ianuarie 2017, nu am incarcat pana in Octombrie 2017 si nu s-a dezactivat. In schimb mai dadeam cate un apel pe ea si raspundeam... daca asta are influenta, poate vad ca primeste apeluri si mai fac si ei un ban din interconectari si atunci le tin active

#1380
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
@croco6969: Eu am folost cartela de RO in roaming prin France si Elvetia: tot 2G si 3G. Mi-am cumparat si o cartela Lyca in Elvetia (pt date), nici cum nu se inregistra in reteaua 4G (desi in zona era). Ori dadeau access la packetele superioare, ori reclama falsa Posted Image

#1381
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Oricum așa cum e numai cu 3G mi se pare o alternativă viabilă față de Orange vi Vodafone. De telekom.ro nu cunosc mai nimic ce are. De nu ar fi limitarea de 4 luni aș folosi cartela permanent. Mai ales că minutele sunt gârlă, și am pe lângă cele 2000 in România sau câte o fi și câteva sute în țara de rezidență.
Aici am cu 7€ 2Gb și 300 min doar naționale.

#1382
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Merge aceasta cartela si in reteaua 2G cu un telefon 2G?

#1383
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Merge

#1384
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Ce valabilitate are creditul daca incarc de exemplu cu 3 euro fara sa activez nici o optiune.

#1385
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
3 luni. Daca in 3 luni trimiti un sms taxabil se prelungeste cu 3 luni creditul ramas si tot asa

Edited by Stegal, 07 November 2017 - 06:03.


#1386
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Daca nu incarci deloc, dupa 3 luni se dezactiveaza cartela?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate