Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Allview A5 Smiley

- - - - -
  • Please log in to reply
1531 replies to this topic

#1189
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
Am facut si eu update la SV25 sperând ca au rezolvat in sfarsit problema cu blocarea ecranului. Draci chiori! Au astia de la alviu o minte, laser frate!

#1190
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

View PostaLLLx, on 28 mai 2015 - 17:49, said:

Am facut si eu update la SV25 sperând ca au rezolvat in sfarsit problema cu blocarea ecranului. Draci chiori! Au astia de la alviu o minte, laser frate!

nu stiu ce sa zic , ca sunt unii care au problema asta , altii care nu ( indiferent ca au facut sau nu updateurile ). Suna mai mult a hard decat soft .

#1191
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
Eu de exemplu nu am avut probleme deloc.

#1192
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Si eu dupa cateva resoftari si dupa toate actualizarile posibile am constatat ca merge mult mai bine decat inainte. Nu se blocheaza, nu are nicio prolema(exceptand problema cu eroarea de la datele mobile, triunghiul acela care ramane sus). Chiar si problema mea cu roamingul national la cartela DIGI(adica nu trecea pe vodafone nici batut) vad ca s-a rezolvat de la sine dupa aceste actualizari. Oricum, de acum inainte nu ma voi mai apropia de vreun telefon allview nici macar daca l-asi primi gratis. Acest telefon l-am cumparat de la RDS in rate pentru sotia mea, ea oricum nu-l foloseste decat pentru a vorbi cu el si foarte rar(de vreo 2-3 ori pe luna pentru facebook). Nu i-am luat un telefon mai scump deoarece sotia nu prea are grija de lucrurile ei si le cam scapa din mana. Asa ca acest telefon la cate trante a luat functioneaza inca perfect si vad ca este foarte rezistent. Mentionez ca telefonul este pastrat intr-o husa tip carte sau cum ii spune, cu o margine de silicon destul de groasa. Cel mai mare plus al acestui telefon din punctul meu de vedere este ca trebuie incarcat doar la 4-5 zile, vorbindu-se la el cam 1,5-2 ore zilnic(cam 1500 ore lunar si nu stiu cum poate, dar parca i se lipeste de ureche sotiei). Stiu ca nu mai este necesara la bateriile Li-Ion formatarea lor dar eu am facut-o la fiecare telefon nou cumparat si mi se pare ca totusi conteaza(am facut trei cicluri de descarcare-incarcare complete).

#1193
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006

View PostIuliskaya, on 29 mai 2015 - 22:55, said:


nu stiu ce sa zic , ca sunt unii care au problema asta , altii care nu ( indiferent ca au facut sau nu updateurile ). Suna mai mult a hard decat soft .
Daca s-ar fi manifestat pe toate variantele de android as fi inteles ca este legat de hardware dar pe JB nu se manifesta, merge perfect.

#1194
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
daca ii pana acolo poti trece inapoi pe JB daca zici ca mergea mai bine :) .
OFF: ma mai distreaza astia pe pagina oficiala de allview , cand este postat un anunt sar astia cu commenturi gen : "update la modelul x cand ?" "haideti cu lollipop ! "   multi au primit update la kitkat ( v1 viper , a5 smiley , a4 you etc ) si nu au fost multumiti zicand ca JB mergea multa mai bine . haha . :D

#1195
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
Mie mi se pare ca merge mult mai bine pe KK decat pe JB, raspunde mult mai bine la comenzi, memorie mai mare, arata mai bine. Singurul inconvenient este blocarea ecranului in apeluri. Dupa un an de zile ar fi fost normal ca sa fi rezolvat problema daca tot s-au apucat sa scoata update-uri. Daca nu, atunci nu vad care e diferenta intre SV.21 si SV25 de exemplu.

#1196
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006
Al meu nu se blocheaza in apeluri (sv.21, varianta rds). Probabil aveti voi un lot cu probleme.

#1197
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
@luliskaya si eu am sărit dar pun pariu ca nu o sa facă update la lollipop la o tablet cu quadcore 1,3 si 1 gb ram (allview viva h8+)
Altfel sunt mulțumit de ea.
Merge asphaltul pe medium perfect...si asta e tot ce contează...

#1198
rcryss

rcryss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 19.12.2011
Pe a5 smiley-ul care mi l-am luat (ulterior i l-am dat mamei) de la digi, avand preinstalat kitkat, nu am intalnit probleme inafara de problema cu afisarea corecta a  procentului de baterie ramas dupa ce il tineam mai mult timp in stand-by ( sa zic ca dupa 2-3 zile cat nu-l foloseam, incepeam sa umblu pe el, se scurgea bateria imediat). Acum e cu update-ul la zi. Oricum, din cate observ, nu cei de la allview se ocupa de update-uri, ei doar schimba putin interfata launcher-ului (mai baga 2-3 wallpaper-uri, schimba iconita butonului de pentru meniul cu aplicatii) si scriu in build.prop allview si modelul in loc de gionee sau alte firme de la care au importat telefoanele si atat. Deci practic ei nu au treaba cu problemele de soft.

#1199
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
Asta nu e o scuza, daca tot s-au apucat sa faca niste bani sub brandul allview si pun la dispozitie updateuri pe site-ul allview e treaba lor cine se ocupa de update-uri. Cum adica, atunci când mi-au luat banii pe telefon s-au mandrit ca vand un produs dar când e sa raspunda de cum functioneaza acel produs e vina altora? De ce n-au zis: "m'cat-as ia un telefon, fara factura fara garantie, la pret mic". Atunci stiam cu ce "indieni" stau de vorba si poate ma mai gândeam. Aia care le-au luat de la rds cu 50 de lei (sau mai nou, moka) nu prea au ce comenta dar tot la rds mai sunt unii care le platesc in rate, integral.

Edited by aLLLx, 01 June 2015 - 00:45.


#1200
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
Semnalul la modelul asta e in general extrem de prost sau am prins eu un telefon mai cu probleme?

#1201
rcryss

rcryss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 19.12.2011

View PostaLLLx, on 01 iunie 2015 - 00:42, said:

Asta nu e o scuza, daca tot s-au apucat sa faca niste bani sub brandul allview si pun la dispozitie updateuri pe site-ul allview e treaba lor cine se ocupa de update-uri. Cum adica, atunci când mi-au luat banii pe telefon s-au mandrit ca vand un produs dar când e sa raspunda de cum functioneaza acel produs e vina altora? De ce n-au zis: "m'cat-as ia un telefon, fara factura fara garantie, la pret mic". Atunci stiam cu ce "indieni" stau de vorba si poate ma mai gândeam. Aia care le-au luat de la rds cu 50 de lei (sau mai nou, moka) nu prea au ce comenta dar tot la rds mai sunt unii care le platesc in rate, integral.

Si eu tot la incompetenta lor de a oferi suport software ma refeream :)) Ei sunt dependenti de alte firme, daca nu primesc update de la ei, Allview sunt incapabili de a avea un suport software.

#1202
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru cei cu telefon luat la Digi in 2014 nu a mai aparut nici un update?Cel cu versiunea SV 5.0

Edited by MembruAnonim, 01 June 2015 - 21:30.


#1203
rcryss

rcryss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 19.12.2011

View PostMembruAnonim, on 01 iunie 2015 - 21:28, said:

Pentru cei cu telefon luat la Digi in 2014 nu a mai aparut nici un update?Cel cu versiunea SV 5.0

Eu am versiunea SV 25.0 dar cand ma uit la informatii nu scrie nimic legat de digi. Pe un alt allview dar a4you e luat de la digi,scrie in informatii ceva legat de digi si nu pot da update(el are 4.2 jellybean si este aparut de anul trecut update la 4.4 kitkat)

#1204
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Postdaniel:), on 01 iunie 2015 - 04:50, said:

Semnalul la modelul asta e in general extrem de prost sau am prins eu un telefon mai cu probleme?

La semnalul GSM sau 3G nu mi s-a parut ca a fi foarte prost. Functioneaza ok. In schimb semnalul wi-fi si cel gps sunt sub calitatea altor smartphoane.

#1205
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
da . semnalul WI-FI sta ii prost . are 1 liniuta , iar router-ul este dupa 2 pereti Posted Image)  . In schimb semnalul GPS cu un pic de calibrare (root)  este mai mult decat bun . cu aplicatia GPS test mi-a detectat pozitia in maxim 10 secunde si cu o acuratete ce varia intre 3 si 8 metri . ( media era de 5 metri ) .

@mihai05009  Lollipop-u s-a facut atata tam-tam ca ii asa de bun ca nu stiu ce . Inafara de design/efecte , suport 64 biti nu vad cu ce ii mai bun ca si KitKat-u. Pe mine chiar nu ma pasioneaza testele astea sintetice (anTuTu si dinalea ) . Degeaba scoate dita-mai scoru' ca utilizarea zilnica este adevaratul test. KitKat 4.4.4 mi se pare cel mai reusit .

Edited by Iuliskaya, 03 June 2015 - 15:39.


#1206
mihai05009

mihai05009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 28.08.2014
Nu-mi pasa de teste eu vreau design efecte!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate