Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Allview A5 Smiley

- - - - -
  • Please log in to reply
1531 replies to this topic

#1135
rcryss

rcryss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 19.12.2011

 mare_bogdan, on 20 aprilie 2015 - 11:39, said:

am inceput un mic proiect pt acest "obscur" telefon,si anume incerc sa portez romul miui,am reusit sa il fac sa mearga,se si misca binisor deocamdata,singurul bug major ar fi ca nu reusesc sa fac google play sa functioneze,(gmail merge).Poate mai sunt doritori care ar dori sa ajute..poztez linkul,poate facem treaba buna impreuna.. http://www.4shared.c..._-_MT6572.html?
Ai incercat ce scrie aici? (Banuiesc ca da) m-as baga in acest proiect dar nu mai am telefonul disponibil pentru teste si nici timp nu prea am ca is in a12a si de-acum trebe sa ma apuc de invatat xD

P.S:Ce versiune de MIUI incerci sa portezi?

Edited by rcryss, 20 April 2015 - 12:47.


#1136
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 aLLLx, on 20 aprilie 2015 - 11:09, said:

Cu ce ai instalat CWM recovery? Daca l-ai instalat cu MTK poti sa pui aici te rog backup-ul facut cu MTK pentru SV_25.

CWM l-am instalat cu mtk tools . Am downloadat recovery.img ( e pus un link pe forum , pagina 9 ) si in mtk am dat pe "root,backup,recovery" am bifat "to choose the recovery.img" am selectat si i-am dat install.
Din pacate , nu mai am backupul original , ci doar dupa ce am repartitionat sistemul , nu stiu daca te ajuta

#1137
Hasteinn

Hasteinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.04.2015
@ Iuliskaya

Daca te rog frumos, faci un backup de 4.4.2 SV25 pe care pot sa-l flash-uiesc cu SP Flash Tool?

Si daca ai timp si rabdare, sa explici cum se face repartitionarea memoriei interne.

Multumesc anticipat :)

#1138
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006

 Iuliskaya, on 20 aprilie 2015 - 16:49, said:

CWM l-am instalat cu mtk tools . Am downloadat recovery.img ( e pus un link pe forum , pagina 9 ) si in mtk am dat pe "root,backup,recovery" am bifat "to choose the recovery.img" am selectat si i-am dat install.
Din pacate , nu mai am backupul original , ci doar dupa ce am repartitionat sistemul , nu stiu daca te ajuta
Daca ai selectat roort-backup-recovery programul face un backup la sistem dupa care instaleaza CWM pe telefon, backup-ul respectiv il salveaza intrun folder "backups" din MTK. Ai sters datele salvate in "backups" si ai facut apoi inca un backup? Daca nu le-ai sters ar trebui sa fie acolo. Posted Image

#1139
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
@aLLx   Asa ar trebuii , dar nu-l mai am  ca s-a jucat un var de al meu cu CWM si efectiv mi-a formatat tot telefonul  si asa ca azi noapte m-am luat si am instalat ROM-ul de Xperia de care se vorbea pe la paginile 40 si ceva .
@Hasteinn , eu am facut un backup cu MTK ce are 4.4.2 SV25 dar mi se pare cam mare 1,22GB , ma gandesc ca , contine si programele care se aflau pe telefon ? ( nu prea le am cu astea inca Posted Image )  .

Edited by Iuliskaya, 21 April 2015 - 08:39.


#1140
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006
Backup-ul despre care vorbesc eu este in calculator nu pe telefon, acel bacup facut cu MTK ma intereseaza si pe mine (daca nu este facut dupa ce ai instalat CWM pe telefon).
Poti sa-l arhivezi si sa-l pui pe 4shared de exemplu.

Edited by aLLLx, 21 April 2015 - 09:43.


#1141
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
http://www.4shared.com/rar/oZaP7famba/A5Smiley_150119_backup_150419-.html

sper sa va fie de folos . cred ca au ramas imeiurile in el ,dar le schimbati cu mtk tools

#1142
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 Iuliskaya, on 21 aprilie 2015 - 14:54, said:

Postez diseara ca sunt la faculta si linkul vad ca nu e bun.  Ma scuzati

Edited by Iuliskaya, 21 April 2015 - 15:56.


#1143
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
http://www.4shared.com/rar/jU72qktrce/A5Smiley_150119_backup_150421-.html

aici ii linkul bun . sper sa fie cu folos :)

#1144
Hasteinn

Hasteinn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.04.2015
@Iuliskaya

Multumesc mult pentru upload !!! Mi-a fost de mare folos :D

Si daca ai timp si rabdare, sa explici cum se face repartitionarea memoriei interne.

Multumesc anticipat :)

#1145
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 Hasteinn, on 21 aprilie 2015 - 20:54, said:

@Iuliskaya

Multumesc mult pentru upload !!! Mi-a fost de mare folos Posted Image

Si daca ai timp si rabdare, sa explici cum se face repartitionarea memoriei interne.

Multumesc anticipat Posted Image

Toate explicatiile sunt scrise deja de KINGUL , mai explicit nu pot sa fiu . Du-te la pagina 35 al forumului , are vreo 3-4 postari care contin informatiile necesare. Iar acuma eu ce am incercat sa fac. Am urmat pasii ca in linkul pus de el , dar am intampinat probleme la modificarea fisierului EBR1 si ca sa fiu sigur am descarcat fisierele scatter si ebr1 modificate de el si le-am flashuit . Memorie interna 1.35GB ( aplicatii) si restul de vreo 1.4 GB memorie sd . Pentru moment imi sunt suficienti , oricum nu incarc telefonul de obicei .
fac si cateva printscreenuri ca sa vezi cum am procedat .Si cand vrei sa flashuiesti , sa descarci SP FLASH TOOLS versiunea 5.1352.01 ( oricum , ultima cum ar venii ) ca cea veche 3 nu accepta , da eroare la fisierlul flashtool.dll .

Ca preventie , sa iti copiezi fisierele originale scatter si ebr1 , ca in caz ca ii ceva sa le flashuiesti la loc , dar nu cred ca va fii nevoie
P.S. eu dupa ce am repartitionat , inafara de memoria sd ( unde aveam salvate fisierele gen poze, muzica ,) nu mi-a sters programele .
P.P.S. dupa ce dezarhivezi fisierele updatate de el , o sa ramai cu un fisier . ala il deschizi cu winrar ( din nou ) si ii mai dai inca o dezarhivare si acolo se vor afla cele 2 fisiere ( txt si file ) .

Attached Files

  • Attached File  1.png   785.28K   91 downloads
  • Attached File  2.png   801.75K   93 downloads
  • Attached File  3.png   808.44K   84 downloads

Edited by Iuliskaya, 21 April 2015 - 22:27.


#1146
aLLLx

aLLLx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 15.07.2006

 Hasteinn, on 21 aprilie 2015 - 20:54, said:

@Iuliskaya

Multumesc mult pentru upload !!! Mi-a fost de mare folos Posted Image

Si daca ai timp si rabdare, sa explici cum se face repartitionarea memoriei interne.

Multumesc anticipat Posted Image
Este backup cu CWM recovery instalat sau e cu recovery nomal?

#1147
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Tocmai ce am inchis convorbirea cu cei de la minunatul service din Brasov unde am trimis a5 smiley-ul meu achizitionat in toamna. Telefonul este inca in garantie si nu au mai functionat butoanele laterale, cele de volum si blocare...Mi s-a spus ca a avut contact cu apa si s-a stricat placa de baza deci nu se poate face pe garantie ci doar cu 270lei. Le-am spus sa mi-l trimita inapoi cu o constatare de-a lor semnata si stampilata urmand ca eu sa duc telefonul la un service pe banii mei pentru o constatare si daca nu se demonstreaza nici un contact cu apa atunci ii voi da in judecata. Mi-a spus sa fac cum vreau dar ei imi vor trimite si poze ca sa imi demonstreze ca au dreptate si ca telefonul are in interiorul lui un fel de folie care se inroseste in contact cu lichid...
Este posibil asa ceva sau sunt doar tertipuri care "ascund" un service "bun"?

#1148
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Din experienta la telefoanele desfacute de mine am gasit si eu folia aia inrosita desi telefonul respectiv fusese al meu de nou si nu avusese niciun contact cu nicio apa. Cel mai probabil stickerul respectiv se inroseste din proasta proiectare, datorita deficientelor de proiectare ale telefonului cand se face trecerea dintr'o temperatura la alta brusca sau atunci cand este umiditate multa in aer... se face condens acolo in zona stickerului si se inroseste.

De cat de bine este facut telefonu intra aburii, se face condens si e normal ca respectivul sticker sa se inroseasca.. Inrosirea respectivului sticker nu semnifica neaparat faptul ca a avut contact cu apa.. desi cazurile in care se inroseste chiar daca nu a avut contact cu apa sunt rare.. totusi se poate.

Ar mai fi varianta in care in service se pune  betisorul de urechi imbibat in apa pe sticker si normal ca se inroseste dar ar fi o marlanie asta. Daca esti sigur ca telefonul nu a avut contact cu apa/cu ploaia etc nu a stat excesiv in aburi si nu a trecut de multe ori de la frig la cald.. atunci amentai cu opc'ul.

Am mai auzit "scuza" asta de multe ori pe forum venita de la servicul allview.. eu cred ca nu "uda" ei telefoanele ca ar fi o marlanie din partea lor.. Repet.. daca esti SIGUR ca telefonul nu a avut contact cu apa. nu a stat in baie, la dus unde se fac aburi ori la bucatarie pe langa aburi amenintai cu OPC. Posted Image

Edited by K-X-T, 23 April 2015 - 20:21.


#1149
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Salutare, am printre altele si acest telefon si sunt momente cand nu mai merge speaker-ul si trebuie sa il tin cu o hartie pusa undeva intre sim si card sd imediat sub capat. Cand se deranjeaza hartia trebuie o "castana" in spate si isi revine. Are idee cineva de la ce poate fi si cam cat m-ar ajunge schimbarea?

#1150
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014

 MooF2010, on 24 aprilie 2015 - 17:15, said:

Salutare, am printre altele si acest telefon si sunt momente cand nu mai merge speaker-ul si trebuie sa il tin cu o hartie pusa undeva intre sim si card sd imediat sub capat. Cand se deranjeaza hartia trebuie o "castana" in spate si isi revine. Are idee cineva de la ce poate fi si cam cat m-ar ajunge schimbarea?

nu stiu sigur daca nu ii afectata placa de baza . Daca ii asa , atunci nu se merita nici o investitie , dar nu ma pot pronunta deoarece nu am avut nici o problema hardware cu ea. inafara de 2 crapaturi pe rama laterala stanga care nu stiu cum s-au produs .

#1151
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Si eu am o crapatura pe rama lateral dreapta , perpendiculara cu dunga de pe mijloc/lateral si habar n-am cum s-a produs. Cel mai probabil a crapat "de la sine".

Edited by K-X-T, 27 April 2015 - 21:05.


#1152
Iuliskaya

Iuliskaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.04.2014
Mie asa imi apar . 2 crapaturi , am incercat sa le "scobesc" dar din fericire nu reusesc sa imi infig unghia in ele si nici altceva ( sa se rupa) , atata ca ii inestetic :) . Nu l-am scapat , nu port blugi stramti , nu am calarit pe nimeni haha . Poate astea crapa de la sine cine stie .

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate