Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Tizen OS vs Sailfish OS vs Firefox OS vs Ubuntu Touch OS vs BlackBerry OS

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

Poll: Tizen OS vs. Sailfish OS vs Firefox OS vs Ubuntu Touch (32 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai reusit?

  1. Tizen OS (2 votes [6.25%] - View)

    Percentage of vote: 6.25%

  2. Sailfish OS (4 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Firefox OS (6 votes [18.75%] - View)

    Percentage of vote: 18.75%

  4. Ubuntu Touch OS (9 votes [28.12%] - View)

    Percentage of vote: 28.12%

  5. Blackberry OS (11 votes [34.38%] - View)

    Percentage of vote: 34.38%

Vote Guests cannot vote

#37
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostPapillon_, on 08 iunie 2014 - 12:57, said:

Tentativa Samsung de a deveni independent de Android este logică dar va sfârşi prost http://www.go4it.ro/...prost-12700286/

Nenea ăla de la go4it ar putea să scrie „aduți aminte” cu cratimă...de 2 ori.

Cert e că Samsung vrea să câștige și din soft. Nu degeaba au Samsung Apps pe orice Samsung pus (să rivalizeze cu Google Play). Puteau adopta tactica simplă a la Nokia X. Mare rahat să iei android-ul, îl modifici cum vrea mușchiul tău și îl lansezi fără serviciile Google. Posted Image

Dar mai greu cu Samsung: au un talent deosebit în a crea o interfață pentru copii mici și de a buși androidul la performanță.

Cât de prost va sfârși, nu știu. N-am verificat niciodată câte aplicații sunt în Samsung Apps. Ar putea face ca Apple dar ei nu se pricep să facă software. Doar hardware.

Pe viitor vom vedea. Microsoft a cumpărat Nokia dar dă dă crape și la ceilalți. Google a încercat să cumpere Moto dar de fapt și-a bătut joc de companie ca să nu se supere Samsung (conducerea Moto a spus de câteva ori că efectiv nu erau băgați în seamă).

Tizen, nu știu...în stadiul beta se mișcă greu din videouri, ca orice rahat cu TouchWizz. Și are hardware bun.

Edited by Ouroboros, 08 June 2014 - 14:03.


#38
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Samsung face telefoane din 1988. Au început de jos de tot în era featurephone, când giganţii erau Nokia, Motorola şi Ericsson, şi i-au îngropat pe toţi, sunt singurii din perioada aia nu numai că au supravieţuit dar au făcut cu succes tranziţia la smartphone.

S-au descurcat fără Symbian, care a fost OS-ul gigant în era featurephone.

Eu nu le-aş pune cruce. Or să încerce Tizen, poate o să meargă, poate nu. Fii sigur că au învăţat din greşelile făcute cu Bada şi din succesul iOS/Android/WP. Fii sigur că n-or să renunţe la Android atâta vreme cât se vinde bine, chiar dacă Tizen va fi un succes.

PS: Google şi-a bătut joc de Motorola? Ce smartphones notabile avea Motorola înainte de X/G/E? Ce marketshare? Stă mai bine acum sau mai prost?

Edited by wirespot, 08 June 2014 - 14:49.


#39
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postwirespot, on 08 iunie 2014 - 14:45, said:

PS: Google şi-a bătut joc de Motorola? Ce smartphones notabile avea Motorola înainte de X/G/E? Ce marketshare? Stă mai bine acum sau mai prost?
Pe piața SUA, singura pe care Moto chiar făcea treabă, Droid-urile erau celebre. Google s-a interesat doar de patente. Seria Moto actuală a apărut din cauza unei noi viziuni apărută cu schimbarea capului. În rest a zis și CEO de la Moto că nici măcar nu erau primiți în ședințe sau chestii de genul. Google cu Moto nu a avut aceeași intenție ca Microsoft cu Nokia.

O să-i meargă mai bine la Moto cu Lenovo. În fond sunt aproape sigur că Lenovo a cumpărat Moto tocmai pt a vinde și pe piața SUA unde asiaticii nu prea aveau succes. Iar Lenovo face aparate chiar bune. Piață de desfacere n-au.

Cât despre „a învăța din greșeli”, istoria a arătat că unii nu învață din greșeli. Așa au dispărut. Bine, la ce fonduri au Samsung, mi-e greu să cred c-o s-o ducă greu în următorii 5-10 ani.

Edited by Ouroboros, 08 June 2014 - 15:46.


#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostOuroboros, on 08 iunie 2014 - 13:51, said:

Puteau adopta tactica simplă a la Nokia X.
Tactica simpla a posesorilor de X este sa isi instaleze GooglePlay :). Bine, si posesori de KindleFire fac acelasi lucru.

#41
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postlucifer76, on 08 iunie 2014 - 15:51, said:

Tactica simpla a posesorilor de X este sa isi instaleze GooglePlay Posted Image. Bine, si posesori de KindleFire fac acelasi lucru.
Root-ul se poate bloca. Dovadă că sunt telefoane cărora nu ne poți face root. Trebuie doar să dorești s blochezi root-ul. Depui o groază de efort să personalizezi interfața dar te doare la banană de securitate.

#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sunt telefoane care vin cu root din fabrica. E responsabilitatea utilizatorului ce va face cu el, dar nu trebuie sa i se puna tot felul de restrictii idioate. Backup la aplicatii, la sms-uri, de ex, nu se pot face fara root.

#43
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostOuroboros, on 08 iunie 2014 - 15:45, said:

Google cu Moto nu a avut aceeași intenție ca Microsoft cu Nokia.

Evident că n-a avut, au un model de afaceri complet diferit. Din momentul în care Microsoft a mers pe varianta Nokia a spus adio adopţiei de către alţi producători importanţi, nu se atinge niciun producător de OS-ul tău când deţii un producător concurent. Google a folosit Motorola pentru două lucruri punctuale, pentru patente, respectiv pentru a reseta preţurile pe piaţa smartphone, după care au scăpat de ea.

Ouroboros said:

Cât despre „a învăța din greșeli”, istoria a arătat că unii nu învață din greșeli. Așa au dispărut.

Ce greşeli a făcut Samsung?

Edited by wirespot, 08 June 2014 - 17:04.


#44
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postwirespot, on 08 iunie 2014 - 17:03, said:

Ce greşeli a făcut Samsung?
Am zis unii, nu am făcut referire la Samsung (acei unii au ajuns sa pupe falimentul, insolvența, desființarea). Momentan sunt in varf, adica acolo unde e cel mai greu sa te menții când exista concurență.

View Postwirespot, on 08 iunie 2014 - 17:03, said:

Google a folosit Motorola pentru două lucruri punctuale, pentru patente, respectiv pentru a reseta preţurile pe piaţa smartphone, după care au scăpat de ea.
Asta se numește „să-ți bați joc”.

Cat despre adoptia WP, practica bate teoria. Singurul producător major care nu vrea să facă cu WP e Sony. Dar cu Sony ne-am obișnuit. Ei se gudurau cu WM și ziceau că Android n-are potențial. N-au avut vizioari buni și nu le place să riște.

Samsung în schimb știe să riște, a scos printre primele telefoane Android mișto: i7500. Motorola la fel.
Era pe vremea când toată lumea râdea de Android Market.

Edited by Ouroboros, 08 June 2014 - 18:36.


#45
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostOuroboros, on 08 iunie 2014 - 18:25, said:

Am zis unii, nu am făcut referire la Samsung

Atunci de ce spui "unii nu învaţă din greşeli" dacă nu se aplică? Vorbeam despre Samsung.

Ouroboros said:

Asta se numește „să-ți bați joc”.

Ţi se pare mai frumos ce-a făcut Microsoft cu Nokia? Preferai ca Google să ţină Motorola şi să tragă pe linie moartă divizia de mobile, sau s-o desfiinţeze în loc s-o vândă?

Sau să n-o cumpere deloc? Hai să vedem cine beneficiază din ce-au făcut ei: Android va beneficia de o protecţie suplimentară în războiul patentelor; consumatorii vor avea telefoane mai bune la preţuri mai mici; divizia de mobile se duce la o firmă care face chestii de calitate şi care chiar şi-o dorea.

Care-i partea proastă? Motorola abia se târâia pe piaţa de smartphone, n-a avut niciodată cotă de piaţă mai mare de 5%. Era o firmă populară în SUA aşa cum era Nokia în Europa, ca brand şi nostalgie, dar nu erau realmente competitivi. Asta e realitatea, când o firmă ajunge într-o situaţie proastă e cumpărată şi dezmembrată.

Ouroboros said:

Cat despre adoptia WP, practica bate teoria. Singurul producător major care nu vrea să facă cu WP e Sony.

O spui de parcă restul producătorilor înoată în modele cu WP... Ce modele au scos marii producători, apropo? Că în afară de HTC 8x şi de Samsung Ativ eu nu-mi aduc aminte de nimic.

#46
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Huawei si ZTE, fiecare cu cate un model. WP insemna Nokia, in mare parte. Acum sunt destule firme, mai mici sau mai mari...


View PostOuroboros, on 08 iunie 2014 - 18:25, said:

Cat despre adoptia WP, practica bate teoria. Singurul producător major care nu vrea să facă cu WP e Sony.
Sunt unele leak-uri cu un model Sony cu WP. Deocamdata e doar la nivelul de zvon

#47
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Azi ai chef de polemică iar eu n-am.

Spuneam că odată cu 8.1 mai mulți producători s-au arătat interesați.
Pe WP8 au fost puține: Huawei cu 2 modele W1 și W2. HTC cu 8X, 8S, 8XT, Samsung cu vreo 4 modele (SE e bazat pe S4 apropo).

Eu personal zic că Microsoft a făcut bine. Aș prefera să aplice tactica Apple dar cu aparate în toate segmentele de preț posibile.

#48
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Mi se pare ciudat ca Nokia nu a anuntat  inca un mid range bun cu WP 8.1. Nici pe la restul nu am vazut.

View Postwirespot, on 08 iunie 2014 - 14:45, said:

Eu nu le-aş pune cruce. Or să încerce Tizen, poate o să meargă, poate nu. Fii sigur că au învăţat din greşelile făcute cu Bada şi din succesul iOS/Android/WP. Fii sigur că n-or să renunţe la Android atâta vreme cât se vinde bine, chiar dacă Tizen va fi un succes.
Eu nu prea mai vad persoane care sa ii mai dea o sansa la un os nou mai ales ca unii sau "fript" cu Bada. Mai bine ar lansa mai multe modele cu WP mai ales ca acum e gratis si nu mai platesc lienta pentru el.

#49
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Man, dacă nu le plac condiţiile pe care li le pune Google pentru Android, care cere să pui nişte aplicaţii, crezi că le place WP unde ai control zero? :)

#50
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Ca utilizatori Android, puneti-va in situatia asta: aveti un tel depasit si vreti sa va luati altul. Veti alege un tel cu alt os decat Android? Posted Image
Eu rar folosesc telefonul pt altceva in afara de a vorbi, si tot n-as schimba sistemul de operare pt ca nu doresc sa-mi pierd setarile, personalizarile etc. Pai ce sa mai zic atunci de aia care stau cu nasu-n telefon toata ziua (majoritatea)?

De aia cred ca orice sistem de operare nou n-are sanse sa se impuna.
Iar dintre astea vechi exceptand Android, cam toate-s dispensabile. Eu vad un utilizator WP migrand spre Android, poate chiar si unul IOS, pt ca astea nu-ti ofera prea multa libertate astfel incat sa ajungi sa-ti configurezi telefonul asa cum vrei, si apoi sa-ti fie sila s-o iei de la capat

#51
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View PostNemesis-, on 08 iunie 2014 - 20:55, said:

Ca utilizatori Android, puneti-va in situatia asta: aveti un tel depasit si vreti sa va luati altul. Veti alege un tel cu alt os decat Android? Posted Image


Oricand. De ce nu? E doar un sistem de operare si atat.

#52
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cred ca e deja prea tarziu si nu prea isi mai are loc al 4-lea OS pe piata. Singurul pe care l-as vedea sa aiba succes cat de cat, ar fi firefox os, care vrea sa lanseze smartphoane la preturi super mici. Cu o buna strategie de marketing cred ca ar avea succes la persoanele peste 40 ani sa zicem, care nu isi cumpara telefoane scumpe, dar voi si eu sa verifice mailul, sa mai descarce un joc, sa mai deschida o pagina web.

Deja segmentele de piata sunt impartite, si nu cred ca vom vedea in curand o migratie mare de la un OS la altul. De exemplu, cei care folosesc ios nu prea trec la android sau wp, iar cei cu android nu vor migra in numar mare spre wp sau ios.

Conteaza foarte mult si prima impresie pe care o va face noul OS. WP a facut o impresie destul de buna la capitol performanta si stabilitate, dar a lasat de dorit la capitolul aplicatii. Majoritatea care isi vor cumpara telefoane vor evita WP pt ca au auzit ca nu sunt aplicatii, chiar daca nu mai e asa.

#53
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014
Dacă Tizen in beta merge pe configurația lui Z cu lag. Asta spune multe. Da, trebuiau să aibă strategia FF OS, să atace segmentul de jos, la accesibilitate. Unde Samsung atacă segmentul de sus care e deja suprapopulat iar WP abia înaintează.

Ieftin Z-ul sigur nu va fi.

Tizen trebuie să aibă telefoane cu preț bunicel și aplicații căcălău. Altfel...p*l@.

@Nemesis:
Cât despre configurarea nu-i pește prăjit Android, dacă treci de la un Samsung cu Android la un HTC cu android...oare ce setări se transferă afară de agendă? Ei pe WP ți se transferă tot:
  • agendă
  • setările de sistem ale telefonului
  • așezarea fliselor
  • culoarea temei
  • aplicațiile avute în ultima sesiune se descarcă automat
  • restaurare cuvinte salvate din tastatura touch
  • restaurare setări de limbă
  • restaurare rețele WiFi avute anterior
  • restaurare istoric SMS
  • restaurare bookmarks
  • restaurare listă Podcast
Am experimentat asta trecând de la un Nokia cu WP la un HTC cu WP.

Pe android poți face asta ușor? Nope: Samsung cu TouchWizz, HTC cu Sense, LG cu dracu știe... Ce setări ți se transferă de la un telefon android la altul? Agenda? Posted Image

@papillon: are dreptate wirespot. Samsung vrea să scoată bani și din software.

Edited by Ouroboros, 08 June 2014 - 21:44.


#54
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

Ouroboros said:

Tizen trebuie să aibă telefoane cu preț bunicel și aplicații căcălău. Altfel...p*l@.
Credeam că WP a demonstrat că nu trebuie să ai aplicații căcălău. Trebuie să ai aplicațiile care trebuie și telefoane care mișcă bine.

View PostOuroboros, on 08 iunie 2014 - 21:33, said:

@papillon: are dreptate wirespot. Samsung vrea să scoată bani și din software.

Samsung nu vrea să scoată bani din software. Vor doar să nu depindă de nimeni. Au tot ce le trebuie... în afară de un OS.

Ce mă suprinde e că n-au apelat (încă) la soluția cea mai evidentă... și anume să cumpere Blackberry. Circulă speculații de vreun an-doi încoace că s-ar putea întâmpla.

Bine, soluţia cea mai simplă ar fi de fapt AOSP dezvoltat in house, sau să cumpere Cyanogen... doar că ar însemna s-o rupă definitiv cu Google, fără cale de întoarcere la Android "oficial".

Dintre variantele astea Tizen e probabil compromisul cel mai ok: o alternativă viabilă cu cel mai mic cost şi fără porţi închise.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate