Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

De la Windows catre Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#307
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmarius_fenchea, on 26 octombrie 2015 - 13:45, said:

Intrebare - Dupa instalarea  Win 10 nu mai pot sa instalez LXLE / Xubuntu/ Lubuntu pentru ca pur si simplu nicunul dintre sistemele de operare bazate pe Linux nu recunosc WIn 10.
Stie vreunul ce trebuie sa fac?!

Faci un cd-dvd cu Ubuntu. Faci partitie pt el. Il instalezi pe partitia noua. La instalare "alongside with Windows".

Faci un cd-dvd cu Ubuntu. Faci partitie pt el. Il instalezi pe partitia noua. La instalare "alongside with Windows". Ps: sa ai si un backup pt ce ai in Windows.

Edited by Travertin, 26 October 2015 - 14:38.


#308
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Travertin, nu sunt foarte sigur insa ceea ce spui tu este valabil pana la window 8 ....
Windows 10 nu mai este detectat. Trebuie sa aleaga "Somthing else..." si sa creeze manual partitiile necesare.

#309
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View PostMihai_3, on 26 octombrie 2015 - 14:39, said:

Travertin, nu sunt foarte sigur insa ceea ce spui tu este valabil pana la window 8 ....
Windows 10 nu mai este detectat. Trebuie sa aleaga "Somthing else..." si sa creeze manual partitiile necesare.

Exact! Pana la Win 8.1 nu este nicio problema in detectarea partitiei care contine Windows-ul...la Win 10 apar problemele.

#310
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am Ubuntu 14.04 + Windows 10 TH2 Insider Preview pe acelasi SSD: http://forum.softped...0#entry18053857
Singura problema este ca os-prober vede partitia lui Windows 10 ca fiind "Windows Recovery Environment": http://forum.softped.../#entry15943876
Si eu am fost indus in eroare din cauza aceasta.
Pune grubul pe partitia lui Linux si nu vei avea probleme..

#311
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmarius_fenchea, on 26 octombrie 2015 - 15:04, said:



Exact! Pana la Win 8.1 nu este nicio problema in detectarea partitiei care contine Windows-ul...la Win 10 apar problemele.

Intr-adevar greseala mea. Poate ar merge pe o partitie noua. Doar cu backup pentru Windows sa nu pierzi date. Sunt curios cum vei proceda. Eu folosesc doar Ubuntu.

#312
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Post_-_, on 26 octombrie 2015 - 15:50, said:

Am Ubuntu 14.04 + Windows 10 TH2 Insider Preview pe acelasi SSD: http://forum.softped...0#entry18053857
Singura problema este ca os-prober vede partitia lui Windows 10 ca fiind "Windows Recovery Environment": http://forum.softped.../#entry15943876
Si eu am fost indus in eroare din cauza aceasta.
Pune grubul pe partitia lui Linux si nu vei avea probleme..

Salut poti sa imi spui te rog cum sa pun Grub-ul acolo pe partitia de Linux?

#313
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Simplu! Alegi modul de instalare cu partitionare manulala.
Attached File  pt-partitionare.png   60.58K   15 downloads
Sunt pe net o gramada de tutoriale.
Attached File  install.png   67.7K   16 downloads

Edited by Dobrin_M, 27 October 2015 - 10:04.


#314
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In exemplul de mai sus, la "Device for bootloader installation" alegi /dev/sda3 (nu /dev/sda).
Dupa instalare pui flagul 'boot' pe aceasta partitie.
Cand Windows vrea sa instaleze un update mai important (care in mod normal cere ca partitia lui sa fie activa), pui flagul 'boot' pe partitia System Reserved a lui Windows (sau direct pe partitita de instalare a lui Windows, daca nu exista System Reserved).
De sub Windows poti utiliza DiskPart ca sa o marchezi ca activa sau orice partition manager ce permite acest lucru.
Dupa instalarea update-ului, marchezi din nou ca activa partitia lui Linux (/dev/sda3 in acest exemplu).
Altfel Linux instaleaza automat grubul in /dev/sda (conform acestui exemplu) si aceasta nu te ajuta pe partea de Windows. Linux se descurca foarte bine cu bootloaderul pus pe orice partitie.

#315
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

View Post_-_, on 27 octombrie 2015 - 10:14, said:

In exemplul de mai sus, la "Device for bootloader installation" alegi /dev/sda3 (nu /dev/sda).
Dupa instalare pui flagul 'boot' pe aceasta partitie.
Cand Windows vrea sa instaleze un update mai important (care in mod normal cere ca partitia lui sa fie activa), pui flagul 'boot' pe partitia System Reserved a lui Windows (sau direct pe partitita de instalare a lui Windows, daca nu exista System Reserved).
De sub Windows poti utiliza DiskPart ca sa o marchezi ca activa sau orice partition manager ce permite acest lucru.
Dupa instalarea update-ului, marchezi din nou ca activa partitia lui Linux (/dev/sda3 in acest exemplu).
Altfel Linux instaleaza automat grubul in /dev/sda (conform acestui exemplu) si aceasta nu te ajuta pe partea de Windows. Linux se descurca foarte bine cu bootloaderul pus pe orice partitie.

Thanks! Done! Acum merg ambele foarte bine!

#316
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Salut, am o intrebare in legatura cu Linux. Vreau sa-mi instalez Linux Mint pe calculator - desktop, conectat la internet printr-un stick USB wireless care se conecteaza la un router.

Problema - m-am jucat mai demult cu instalarea Linux Mint pe un laptop, care avea o placa de retea wireless, si aparent Linux Mint nu avea driverul pentru ea. Cred ca am gasit driverul pe net, dar toate sfaturile de instalare erau pentru situatia cand calculatorul era conectat la net - situatie imposibila, cum sa fii conectat la net cand nu ai driver la placa de retea. Am citit niste sfaturi de instalare offline, si m-am pierdut total. Aparent inainte de instalare - trebuia sa instalez un manager de instalare (care si el trebuia instalat direct de pe net), apoi nu mai stiu ce comenzi in consola care nu mergeau, etc. Am incercat sa bag firul de net (RDS) in calculator, dar n-am stiut sa setez conexiunea...

Tocmai am dat un search, am gasit!:


Conectare la RDS prin cablu, de pe linux mint.

Cred ca o sa incerc sa-l instalez pana la urma, daca nu are driver de wireless stiu ce sa-i fac. Postul asta se voia a fi o intrebare, dar a deveni un monolog dupa un search inspirat - poate e insa un link util pentru cine e interesat.

Edited by jet li, 28 October 2015 - 13:57.


#317
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce stick wireless?
De ce nu folosesti cablu LAN din router in PC?

Edited by xxvirusxx, 28 October 2015 - 13:50.


#318
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006

View Postxxvirusxx, on 28 octombrie 2015 - 13:49, said:

Ce stick wireless?
De ce nu folosesti cablu LAN din router in PC?
Stick USB wireless, pentru calculatoarele fara placa de retea wireless. Nu bag direct cablu in calculator ca pe vremuri - din diverse motive - mai am si un laptop pe care vreau sa-l misc, cabluri pe jos...

Edited by jet li, 28 October 2015 - 13:55.


#319
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postjet li, on 28 octombrie 2015 - 13:54, said:

Stick USB wireless, pentru calculatoarele fara placa de retea wireless.
Nu bag direct cablu in calculator ca pe vremuri - din diverse motive -

1. wow...au aparut asa ceva?  bine ca nu ai spus modelul.....
2. daca e greu sa stai 20min cu cablurile pe jos..cat instalezi...asta e....


PS. Poate te ajuta alt coleg

Edited by xxvirusxx, 28 October 2015 - 14:22.


#320
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Deci, de cateva zile folosesc Xubuntu 14, am pus dockbarx pentru a emula cumva taskbar-ul din win7 si ma declar foarte multumit. Interfata pare mult mai light decat unity si performanta e ok. Cred ca mi-am gasit distributia pentru nevoile mele si va multumesc tuturor pentru recomandarile si ajutorul oferit.

As mai avea o intrebare, cand ajung la un nivel cand totul e configurat cum vreau si o sa fac backup cu Clonezilla, e suficient sa fac backup doar la root "/" ? Am o partitie / de 20Gb si /home de 100GB, ce se inampla de ex, daca reinstalez Ubuntu sau o alta distributie pe "/", ce e pe /home ramane intact? LA windows era simplu, aveam C si D iar cand puneam windows fresh, formatam C iar pe D aveam datele intacte. Caut o oarecare corelatie cu windowsul in caz de reinstall.

#321
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Faci backup la tot. In home sunt setarile aplicatiilor (si altele) in foldere ascunse.

#322
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Bun, deci daca instalez o alta distributie, va trebui sa formatez tot ssd si sa o iau de la zero si apoi sa copiez la loc ce a fost in /home datele mele personale... asta nu e prea grozav.

In alta ordine de idei, o surpriza foarte mare, easystroke care imi permite sa am mouse gestures in orice app. Asta mi se pare wow, eu folosing mouse gestures in browser, sa pot sa back/forward/exit cu mouse mi se pare grozav.

#323
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Daca prin "date personale" intelegi fisiere personale (poze, filme, muzica etc), pt astea iti mai poti face o alta partitie (asa cum ai sub Windows partitia D). Nu asimila partitia "home din Linux cu D din Windows ci mai degraba cu "My Documents".
Daca reinstalezi Windowsul nu se pierde tot ce ai avut in "My Documents" si celelalte(muzica poze video etc)?
In caz de reinstalare Linux poti pastra fisierele aflate in "home" alegand un alt nume de user si, in cursul procesului de instalare, doar bifând partitia "home" fara a fi si formatată.

#324
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E suficient backupul partitiei /, continutul /home se pastreaza si este disponibil chiar daca instalezi alta distributie, cu conditia sa nu formatezi /home, ci doar /, adica exact partitia unde instalezi distributia! Iar daca in noua distributie alegi acelasi nume de user ca si-n cea precedenta, pana si setarile personale vor fi valabile (tema, stil, wallpaper, setarile aplicatiilor). Asta evident daca noua distributie are acelasi DE/ WM ca prima...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate