Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Schema interfon ELECTRA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
562 replies to this topic

#541
victoire

victoire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.10.2006
Salut! Am ceva probleme cu interfonul ELECTRA CIM.130.PAS si as vrea sa-l schimb. Ce modele sunt compatibile cu acesta? Exact acest model nu-l gasesc nicaieri...
https://imgur.com/gallery/BLSZVl0

Edited by victoire, 25 November 2023 - 11:46.


#542
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Pas 17 Electra. Dar nu îl vei putea folosi că va trebui sa programezi postul pe instalație. Și asta o poate face doar cineva din domeniu. Evident să știi să îl legi și corect la rețeaua scarii in caz contrar riști să strici și postul și să le.strici și instalația celorlalti.

#543
luckyalex20

luckyalex20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2008
Va salut. As dori sa ma ajutati putin cu un post interior IA02. Vreau sa folosesc un modul Shelly cu doua relee si sa simulez apasarea butoanelor Vorbiti si Acces pentru a putea deschide interfonul cand suna cineva.
Am incercat sa masor continuitatea intre pinii de la k1 si k3 in momentul in care sunt apasate butoanele insa nu functioneaza. Ma puteti ajuta cu info: ce pini trebuie sa folosesc la k1 si k3 pentru a simula apasarea prin cele 2 relee ale modulului?

Attached Files


Edited by luckyalex20, 21 December 2023 - 11:03.


#544
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  Interfon Electra.jpg   95.91K   26 downloads

Edited by bit 61, 21 December 2023 - 14:41.


#545
luckyalex20

luckyalex20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2008
@Bit61 ala e IA01 si nu se potrivesc.

#546
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Schemele sunt ( aproape) identice.
Iar la partea de comutare chiar sunt identice.
Attached File  electra vorbire.png   1.23MB   24 downloads
Attached File  electra ascultare.png   1.23MB   23 downloads
Ca sa nu mai ai dubii ti-am desenat cum vin contactele.

#547
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
Salutare oameni buni. Am o tema de vacanta (Posted Image )  sa fac o automatizare pentru un interfon Electra PAS17 (sau 170, ca vad ca are mai multe denumiri, oricum, modelul digital).
Ce imi doresc:
1. Primire notificare Home Assistant/MQTT cand suna interfonul
2. Primire Apel SIP/GSM cand suna interfonul
3. Raspuns la interfon prin SIP/GSM DTMF (sa zicem tasta 0)
4. Vorbit/Ascultat prin SIP/GSM, control VORBESTE/ASCULTA prin DTMF (sa zicem tasta 1 - vorbeste, tasta 2 - asculta)
5. Deschidere usa prin DTMF (sa zicem tasta 9).
6. Daca nu merge SIP/GSM, sa am cale alternativa de a raspunde/deschide prin Home assistant/MQTT. (fara audio)
7. Nu vreau sa demontez butoane, daca nu merg automatizarile, sa mearga clasic, asa cum e acum.


Am urmat documentatiile:
https://smarthome360...rol-smart-home/
https://che-adrian.m...on-9e4b8a838505
https://github.com/k...ra-esp32-analog
https://hackaday.io/...an-be-more-lazy


Ce am reusit pana acum:
A.1,6 (rezolvabil) Pt partea de MQTT  nu m-am preocupat inca, dar exista totul documentat la Adrian Chelaru sau smarthome. O sa integrez MQTT cu proiectul de SIP (vezi mai jos). Deci 1 si 6 le trec la usor rezolvabil.
B.2,3,5 (rezolvat 80%) PT SIP/GSM am un raspberry PI 4  cu Asterisk si un stick 3G in el. Pt conectare la Electra folosesc un ESP32A1S audio DEv Kit (in faza finala o sa trebuiasca sa gasesc alta varianta, placa actuala e prea mare, nu incape in cutia interfon). Am pus un optocuplor 817 (ca in schema Kind3r) pe ADS+ si ESP32 detecteaza cand suna interfonul. initiez apel SIP (am folosit sursa asta https://github.com/e.../protocols/voip si am adaptat-o). Audio e OK in ambele parti, DTMF e recunoscut, pot comanda porturile de output de pe ESP32. (nu le-am conectat inca la Electra, trebuie doar sa mai masor curentii sa vad  daca merge cu optocuplor ca la Kind3r, sau e nevoie de relay).  Deci 2,3,5 le-as trece tot la rezolvabil
C. (pending) Insa la 4) si 7) am o problema. Din ce imi dau seama, pt partea de audio, trebuie desfacut contactul B si pus contactul C. Vad ca nu are microfon, difuzorul devine Microfon cand se apasa butonul de vorbit (Trebuie sa vad daca pot lega difuzorul atat la Line In cat si la Line Out si sa controlez din soft pe care il blochez, in functie de tastele apasate, sau mai trebuie si aici un comutator...). Inainte de a vandaliza placa, as vrea sa va intreb, oare exista si alta solutie? Daca nu exista, stie cineva ce tensiune/curent e pe portul COM? oare pot folosi optocuplor sa comand contactele B si C pt audio? (a se vedea notatiile din schema)
P.S. Vad ca Dl Simpalean se leaga la portul Data, nu imi dau seama cum il controleaza, dar eu vreau oricum si audio si inteleg ca asta e pe Com.
Are cineva schema completa pt PAS17?

Multumesc

Attached Files


Edited by meme10, 29 January 2024 - 15:38.


#548
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012
Ce tip de butoane se folosesc pentru vorbeste/deschide-lumina?
Am pus un buton similar dar face comanda doar pentru un moment si gata si nici nu are click-ul ca la cel original.

#549
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Ceva in genul....
https://electronicli...x8x8mm/9247.htm
https://electronicli...15x6x6/3773.htm
Verifica sa fie montat corect.
Contactele NC (normal close) sa fe pe pozitia "ascultare), vezi foto in postul #546.

#550
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022
Am si eu o intrebare... la un panou P4S.A91I cum conectez un modul FTDI (usb-serial) la portul de conexiune la PC de pe spate?
Deja am softul.
In imagine e incercuit conectorul.
Attached File  panou spate.png   1.34MB   19 downloads

Edited by rares3968, 08 February 2024 - 12:12.


#551
robo374

robo374

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.12.2012

 bit 61, pe 07 februarie 2024 - 18:02, a scris:

Ceva in genul....
https://electronicli...x8x8mm/9247.htm
https://electronicli...15x6x6/3773.htm
Verifica sa fie montat corect.
Contactele NC (normal close) sa fe pe pozitia "ascultare), vezi foto in postul #546.

Puteam sa l pun si invers ca tot nu mergea. Avea pinul comun intr-un lateral nu pe mijloc.

#552
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

 rares3968, on 08 februarie 2024 - 12:12, said:

Am si eu o intrebare... la un panou P4S.A91I cum conectez un modul FTDI (usb-serial) la portul de conexiune la PC de pe spate?
Deja am softul.
In imagine e incercuit conectorul.
panou spate.png
ai nevoie de interfață. Cabluri speciale ce sunt vandute de electra.

#553
rares3968

rares3968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 08.01.2022

Vizualizare mesajsilcar, pe 08 februarie 2024 - 23:26, a scris:

ai nevoie de interfață. Cabluri speciale ce sunt vandute de electra.
Nu-mi mai trebuie interfata, am rezolvat. Am gasit schema pentru o interfata pe pagina 14 aici, s-a conectat cu succes la calculator.

#554
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Nu umblu cu improvizatii. Eu ți-am dat soluția oficială.

#555
Visy1989

Visy1989

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2024
Buna ziua , am și eu o problema cu un interfon mai vechi gen Electra IA 01, mi-sa umblat la el și nu mai știu cum vin firele la el, am vreo 6 fire, Alb . Negru . Albastru . Portocaliu. Verde . Maro
Va rog îmi puteți spune și mie cum sa le lipesc corect fără să se întâmple ceva .
Va multumesc


#556
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019

 Visy1989, on 27 februarie 2024 - 14:14, said:

Buna ziua , am și eu o problema cu un interfon mai vechi gen Electra IA 01, mi-sa umblat la el și nu mai știu cum vin firele la el, am vreo 6 fire, Alb . Negru . Albastru . Portocaliu. Verde . Maro
Va rog îmi puteți spune și mie cum sa le lipesc corect fără să se întâmple ceva .
Va multumesc
te duci la un alt vecin și îi faci o poza la postul cu regulile de culori. Și la fel legi și tu. Și dacă e bun postul, va funcționa

#557
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 05.07.2007
Am dori sa schimbam la bloc un interfon electra cu cartela optica, cu unul cu cartele RFID, si daca ați putea să mă ajutați cu ceva sfaturi. Inlocuirea lui cu un Electra PES.A25, se poate face doar cu legarea firelor , sau ar trebui făcute alte setări noi la centrală? Pentru cititorul de cartele la ușa a doua, la fel este suficientă legarea firelor?
Cardurile RFID se pot programa prin aparat de către mine?
Vă mulțumesc!

#558
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 21.05.2019
Apelezi la o firma autorizata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate