Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Gigantul Orange - declin sau resuscitare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1090 replies to this topic

#901
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Bai blendere care esti tu blender, de ce nu citesti ultimele 1-2 pagini cand te intorci pe un topic ?
http://forum.softped...0#entry15531440

Edited by danzi23, 18 July 2014 - 12:52.


#902
mariusbad

mariusbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.09.2010
Eu prima "palma" pe care am primit-o ca abonat la Orange a fost acum vreo... 4-5 ani, cand, in acel moment fiind abonat de vreo 4 ani la ei, s-a lansat o oferta destul de buna pentru acea vreme, cu x minute in retea, x natioante samd (nu mai retin exact, nu vreau sa aberez in cifre, dar era mult mai buna oferta fata de ce aveam eu, pentru doar 1 euro in plus). M-am dus eu foarte increzator in shop, am stat la coada, si cand am ajuns la duduie imi spune ca eu nu pot sa beneficiez de oferta, pentru ca acea oferta este doar pentru abonatii noi. Mi-a cazut fata. Eu, abonat vechi, trebuia sa platesc cu vreo 4 euro mai mult pentru aceeasi chestie pe care o primeau abonatii noi. Mi se parea aberant.
Asa ca am facut mici modificari in abonament si am tinut-o asa inca vreo 2 ani. Dupa aceea am sunat iar, si i-am rugat sa-mi ofere si mie, la acelasi pret ca si la prepay, macar minutele si internetul care il primeste clientul prepay. Mi s-a spus ca nu se poate, ca ceea ce pot sa-mi ofere este cu 2 euro in plus (10 euro in loc de 8 prepay). Incercam sa-i explic doamnei de la customer service ca mie nu mi se pare normal sa platesc mai mult fiind pe abonament decat cineva pe prepay. Mi-a taiat macaroana spunandu-mi ca daca-mi convine oferta, o poate activa. Daca nu, nu. In acel moment nu puteam sa trec la alt operator pentru ca in orasul in care locuiesc (Oradea) 99% din populatie e pe Orange :) iar prepay-ul nu-mi prea convenea deoarece mai plecam din tara si asa stiam ca stau fara grija reincarcarii.
Acum cand am sunat pentru portare (aveam 3 numere la ei pe care a trebuit sa le portez pe rand, deoarece 2 erau in contract), mi-au spus ca pe numarul pe care vreau sa il portez pot sa imi ofere 10 EUR nelimitat, dar doar pe acel numar, pentru ca ar fi cel mai vechi in retea. Ei saracii nu au realizat ca vreau sa plec cu toate 3. I-am refuzat respectuos. Cand a venit randul celui de-al 2-lea numar, din nou mi-au oferit varianta 10 EUR nelimitat pentru numarul pe care vroiam sa il portez. Le-am explicat ca e aberant ce fac, ei sunt cei mai buni prieteni cu clientul atunci cand vrea sa vina in retea si atunci cand vrea sa plece. in rest... treaba lui.

#903
mariusbad

mariusbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.09.2010
OK, citind mai in spate am remarcat (deloc surprins) ca si acest thread a devenit un flame Digi Vs Orange Vs Vodafone.
Sa fiu si eu in tema cu flame-ul si nu doar cu parerea mea despre Orange:

Cand mi s-a oferit acel abonament de 10 euro nelimitat, am ezitat putin (cateva secunde) cand am auzit cuvantul 4G. Apoi am gandit-o logic. Viteza pe care o ofera 4G e intr-adevar folositoare la DOWNLOAD-uri si la UPLOAD-uri. Si aici nu ma refer la poze postate pe facebook sau documente trimise pe mail, unde nu poti sa vezi diferente sesizabile intre 3G si 4G. Da, daca faci hotspot si stai de pe laptop, cel mai probabil vei vedea diferenta (la fisiere mari). Problema e ca traficul pe care il ofera Orange in 4G e cel putin amuzant. 2 GB la viteza 4G ?! Pai acel trafic il mananci in maxim 5-10 minute. Sincer nu-nteleg rationamentul unora care deduc ca e mai ok 2 GB (sau chiar 1 GB) cu viteza 4G decat 5GB cu viteza 3G. Ca poate poate Orange va oferi dupa un an mai mult. Din proprie experienta va pot confirma ca nu va oferi cu nimic mai mult decat ce este in oferta. daca nu-i ameninti ca pleci de la ei. Si chiar si atunci, depinde de vechimea pe care o ai. Si nu esti foarte special pentru Orange ca ai 1 an in retea. Crede-ma ;)

#904
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
io nu inteleg rationamentul unora de a intra si downloada fel de fel cu acest internet mobil
io tot nu inteleg de ce este nevoie de n giga si viteza luminii la internetul pe mobil

#905
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@ceanu1980 obisnuinta internetului fix nelimitat si potent creaza un tip de  comportament si automat cererea clientilor pentru o cantitate mai mare de date. Orange degeaba zice ca este rapid daca livreaza cu lingurita, din doua miscari ai terminat traficul.  Continutul media  din ziua de astazi inclus in paginile web cere mai mult trafic, deci eu  imi portez sim-ul la altii doar pentru net mai mult ( si nu ma gandesc acum la Digi pentru ca nu ma avantajeaza RN-ul ).

#906
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
bine io am alta boala,razboi cu toti cunoscutii
nu puteam merge la o bere la o cafea pe tihna o vorba ceva ca una doua hai la f.... telu pe net
acum se stie ies cu cineva in oras gata datu pe net cu mine la masa,nu renunta m-am ridicat si dus am fost
bea bere si cafea sau mananca online

#907
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Si mai ai vreun prieten? :lol:

#908
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
mai nu prea am avut niciodata
greu tare in ziua de azi
de mintit nu prea o fac
de vorbit pe ocolite iar nu
singuru prieten este ORANGE Posted Image

#909
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

Quote

singurul prieten este ORANGE
Da, dar numai Prepay. Orange Prepay.

Edited by biogood, 19 July 2014 - 18:54.


#910
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

View Postdanzi23, on 17 iulie 2014 - 19:39, said:

@fastcojo
esti din Ardeal, asa-i ? ca altfel nu vad de ce ai pune Vodafone pe locurile 1, 2, 3 la acoperie Posted Image
Nu, dar umblu in tot restul tarii!

#911
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008

View Postfastcojo, on 17 iulie 2014 - 19:32, said:

Domnilor, l-ati resuscitat sau ii cintati prohodul?

caci atitea calcule de genul " mi-am luat Rolls Royce si nu consuma decit 5 la suta( inca si GPL!!!!!!!!!!)" am vazut pe aici de m-am saturat.

Oricum ar fi, decit sa trec la cosmaote sau rds, mai bine ii sun periodic pe cei de la celelalte 2 retele la care am abonament ( la unii din 97, la ailalti de prin 2004), le mai zic vreo 2 si mai obtin cite o maslina, o atentie, o reducere.
Si n-am probleme cu semnalul in 99.9999% din tara (si chiar calatoresc mult, chiar si prin coclauri), nici cu bugetul..

Nici nu trebuie sa ma enervez precum cu operatorii de la telefonia fixa/televiziune/ internet de la rds, nici nu ma fura pe fata cu ordinea consumarii minutelor precum Romtelecom ( adica cosmote), si nici nu-mi taie semnalul daca , din neatentia mea, nu platesc fix la ora si minutul cerute de ei.

Concluzionind, daca as face un clasament mai mult sau mai putin subiectiv ( dar toti suntem subiectivi pe aici i!!!!!!!!!!) al celor 4 operatori mobili, vdf pe locurile 1,2,3, orange pe 4, comote si rds undeva pe 7, 8 ( din coada).

In rest, fiind francoFOB, orangeul n-ar merita nici acea pozitie, dar ce sa fac, sint mari !
Vodafone, fara discutie ultimul loc.
1. Orange ( reteaua 3g foarte extinsa)
2. Cosmote ( semnal 2g si in gaura de sarpe, iar cu acoperirea 3g i-a cam intrecut pe aia de la vodafone)
3. Digi. Mobil ( pret mic, "doua" retele slabe)
4. Vodafone ( mai bine abonat la digi si beneficiezi de serviciile Vodafone, decat abonat la Vodafone si platesti mult pentru o retea 2g/ 3g jalnica si cu semnal doar pe harta).

#912
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
Adevarat cosmotr aveam edge full oriunde..chiar oriunde...m.am portat de la ei ptr ca nu aveau 3g la mine in localitate dupa multi ani cu ei in care nu aveam smart iar dupa ce m.am portat intr.o luna au venit cu semnalul :))

#913
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007

View Postgabybcr, on 22 iulie 2014 - 22:13, said:

Vodafone, fara discutie ultimul loc.
1. Orange ( reteaua 3g foarte extinsa)
2. Cosmote ( semnal 2g si in gaura de sarpe, iar cu acoperirea 3g i-a cam intrecut pe aia de la vodafone)
3. Digi. Mobil ( pret mic, "doua" retele slabe)
4. Vodafone ( mai bine abonat la digi si beneficiezi de serviciile Vodafone, decat abonat la Vodafone si platesti mult pentru o retea 2g/ 3g jalnica si cu semnal doar pe harta).

1. Orange cel mai mai extinsa retea de 3G
2. Vodafone -2g ca are numa GPRS dar in rest 3G acceptabil
3. Cosmote un pic mai slaba acoperire de 3G ca voda
4. Digi.Mobil Tepari anului 2014 :D

#914
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Posttotal_commander, on 23 iulie 2014 - 17:17, said:

stai sa vezi de la 1 octombrie incolo Posted Image

Edited by total_commander, 23 July 2014 - 17:18.


#915
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View PostHeavyd, on 23 iulie 2014 - 16:53, said:


1. Orange cel mai mai extinsa retea de 3G
2. Vodafone -2g ca are numa GPRS dar in rest 3G acceptabil
3. Cosmote un pic mai slaba acoperire de 3G ca voda
4. Digi.Mobil Tepari anului 2014 Posted Image

Pentru unii si orange pot fi teparii anului 2014 , sa  nu generalizam ......

#916
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
nu stiu cine v-a plati probabil taxa pentru roaming natioal + ca au numa 100 MB de net :))

#917
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007
Din toti operatorii existenti pe piata romaneasca, intotdeauna doar doi i-am luat vreodata in considerare pentru a ma abona la vreunul din serviciile lor:

1.Orange - datorita calitatii serviciilor (si aici ma refer la toate aspectele -tehnice, resursa umana, oferta comerciala) , din perspectiva mea, net superioare altor companii

2. RdsRcd/ Digi - datorita preturilor practicate. Nu au fost niciodata prima optiune pentru ca serviciile oferite, au fost si sunt de o calitate oribila in comparatie cu prima optiune, cel putin in faza initiala.

Totusi oferta Digi Mobil actuala face ca preturile practicate de ceilalti operatori sa nu se mai justifice si ma face sa ma intreb daca au fost vreodata justificate. Concluzia mea personala este ca nu sunt si nu au fost vreodata justificate, in consecinta le si doresc un viitor cat mai tulbure si mai scurt. Posted Image

In primul rand e timpul ca si noi sa gandim mai comercial si mai putin sentimental, ca aceste companii sunt doar niste entitati comerciale care incearca sa ne manipuleze prin fel si fel de tehnici comerciale, chiar si manipulari sentimentale, pentru a ne obtine semnatura pe 1, 2 ani si banii.

Edited by Sammael, 23 July 2014 - 18:17.


#918
sind

sind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 28.03.2007
@Sammael - hai sa facem un exercitiu - daca imi permiti
Conform ultimelor reglementari ANCOM taxa de interconectare a scazut la 0.96/min.
RDS are un abonament DIGI OPTIM 2 cu 200 minute nationale. Daca un client de al lor vorbeste mai mult de 200 minute, deja abonamentul nu mai este profitabil. Nu mai spui ca in banii astia sunt incluse minute nelimitate in reteaua RDS care au si ele un cost. Si 3GB de date pe mobil.
Abonamentul NELIMITAT costa 5 EUR - deci peste 500 minute nationale nu mai este profitabil...

spune-mi si mie daca ai fi director la o companie ai accepta sa pui preturi din astea? ai mai avea din ce sa intretii reteaua, sa o dezvolti, sa platesti salariile angajatilor?

si pe de alta parte, cand cineva vine cu o oferta de genul asta (care are super tarife si pe international si pe sms) nu ti se pare ceva dubios? nu ca si client final, ci ca spectator de pe margine?

nu stiu ce parere aveti voi - eu sunt foarte fericit ca au scazut super mult preturile - insa nu am cum sa nu imi pun un semn de intrebare despre ce se va intampla in viitor daca o tinem tot asa cu preturile....sa nu ne miram cand vom vorbi nelimitat in cativa ani doar la Unirea si la Romana...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate