Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Digi Mobil Optim Nelimitat - Noua Ofertă!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
24975 replies to this topic

#8515
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012

View Postbrasoveanul, on 11 iulie 2014 - 21:58, said:

Nu tin partea RDS-ului, insa sa ajungi sa vorbesti de ordinul miilor si zecilor de mii de minute, in strainatate, cu un abonament de 5 euro si sa mai fii apoi si revoltat, mi se pare aproape de neinteles, ca sa nu spun altceva.... RDS nu a introdus initial acele clauze intrucat s-a gandit ca are de-a face cu oameni rezonabili. Repet, nu tin partea RDS-ului, insa observ si in aceasta problema, ca in multe altele din societatea romaneasca ca oamenii trag cu dintii, calca peste cadavre, numai lor sa le fie bine. Multe dintre aspectele relatiilor interumane nu sunt reglementate negru pe alb, sub forma unor legi, tocmai pentru ca se presupune ca oamenii se ghideaza si dupa bunul lor simt.
este vina rds-lui nu a uitilizatorului.Trebuia trecut in contract limita 5000-6000min etc cu litere micute cu fac si altii :D

View Postboy4ever, on 11 iulie 2014 - 22:32, said:

RDS a incheiat un acord de roaming national pe 2 ani, care includea si folosirea retelei 2G a Vodafone. Acum nu stiu de ce o dau la intors, multi poate s-au abonat pentru ca aveau semnat Digi Mobil R 2G. Acum ce vor face? Acel acord a existat, din moment ce inregistrarea in Vodafone 2G a fost posibila. Doi ani sa isi respecte angajamentele, si RDS si Vodafone! Ce treaba are "RDS este o retea exclusiv 3G"? Dar MVNO-urile din alte state ce sunt? Exclusiv 0 (zero) G! Ce inseamna, ca taie accesul utilizatorilor la TOT? Nu-i inteleg pe cei care tin partea operatorului cu atata inversunare. Sunteti platiti bine, oare? Tratati problemele STRICT din punct de vedere juridic, va rog! Moral nici eu nu sunt de acord cu sunatul 10.000 de minute pe luna, insa JURIDIC era dreptul meu! Iar aceste chestiuni, respectiv contractele, intelegerile dintre doua parti de aceasta natura, se trateaza strict JURIDIC!

Sper ca e cineva care a inteles. RDS a spus PUBLIC si OFICIAL ca au incheiat un acord de RN pe 2 ani! Legea ii OBLIGA pe cei de la Vodafone sa accepte! Daca acum nu le mai convine, nu e vina utilizatorilor. Pe ei (utilizatori) ii doare in cot de faptul ca acum nu le mai ies calculele, cum si pe operator il doare in cot daca inainte de scadenta facturii eu imi lovesc masina si raman fara bani sau sunt dat afara de la serviciu si nu mai am resurse financiare sa imi onorez platile catre ei!
treaba cu 2g vodafon nu are legatura cu tine ca utilizator,daca nu gresesc in contract spune ca rds mobil este retea 3g.

#8516
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004
Eu am sa fac o petitie catre Softepdia pentru introducerea unor teste la inregistrare. Unul de iq si celalalt psihologic... E deja patologic ce se intampla aici. Faceti fratilor plangere peste tot pe unde puteti daca va simtiti nedreptatiti sau inselati sau sedusi si abandonati. Nu zice nimeni sa nu postati cand sunt probleme dar nu mai frizati absurdul tinand-o langa cu ale voastre. Daca aveti dreptate cu siguranta veti primi castig de cauza de la organismele abilitate si atunci puteti sa ne anuntati si pe noi. Eu nu mai citesc, deja mi-e greu sa tin pasul. Succesuri.

Edited by balenax, 11 July 2014 - 22:50.


#8517
mozsos

mozsos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 29.04.2008
@balenax
testul psihologic l-as incepe cu atractiv2007

#8518
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View Postmozsos, on 11 iulie 2014 - 22:51, said:

@balenax
testul psihologic l-as incepe cu atractiv2007

toti avem nevoie :). asta e clar, fara discriminare. chiar ma deranjeaza cand se ajunge la rahaturi de-astea din care nu mai intelegi nimic. e ca la balamuc.

#8519
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Cand am crezut ca s-a terminat balciul iar au aparut aia care nu inteleg propozitia DIGI mobil este o retea EXCLUSIV 3G!

Bai nebunilor daca e EXCLUSIV 3G iti asumi asta in momentul in care faci contract cu ei. Ce mai umblati acuma cu d-alea ca domle ca au dat 2G ca n-au dat. Tu te duci la pompe funebre sa cumperi rochie de mireasa, boy4ever? CHIAR NU INTELEGETI CA PRIMA CONDITIE CA SA POTI AVEA SEMNAL INTR-O RETEA EXCLUSIVA 3G E SA AVETI UN TELEFON CARE SA STIE 3G?

Restul discutiilor sunt total nerelevante cu RN, 2G, -1,5 G, 132123981273 G.

E incredibil cum puteti sfida orice urma de logica. Daca ma duc la pescarie, ma duc sa iau peste, NU FAC PANARAMA CA NU AU BRANZA LA PESCARIE, pentru ca de aia se cheama pescarie in rasa mamii ei, ca are PESTE. Asa e si aici, DE AIA SE CHEAMA EXCLUSIV 3 G, CA NU ARE 2G.

Ptiu Doamne, am ajuns sa explic ca la copii de gradinita. Incep sa ma intreb daca unii de pe aici sunt in toate mintile, daca stiu sa citeasca sau sunt ori dislexici, ori autisti. Nu vreau sa-mi imaginez cum va descurcati in viata de zi cu zi daca nu intelegeti niste lucruri atat de simple.

#8520
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010

View Posteasy90rider, on 11 iulie 2014 - 22:35, said:

@boy4ever scrie acolo cum ofera voce/sms? Prin ce retea? Eu cred ca nu.
Dupa ce se activeaza datele in RN o sa ne trezim ca unii vor si 4G...

Deci eu vreau 4G in RN ca asa e in contractul semnat....
Stii tu ca e semnat 4G in contractul lor? Daca e, vor oferi, daca nu, nu. Dar daca s-a semnat un contract de roaming pe 2 ani, iar 2G-ul nu era inclus, atunci cum de a fost si este functional? Crezi ca Vodafone e caritas pentru clientii RDS-ului? Nu, contractul prevedea si 2G in mod clar, altfel nu l-ar fi oferit Vodafone nici morti. Si cum contractul este semnat pe 2 ani, am pretentia ca timp de 2 ani sa functioneze!

View Postmozsos, on 11 iulie 2014 - 22:35, said:

@boy4ever
degeaba le explici, rds e exclusiv 3G, pe toti ii doare undeva RN si chestii juridice..
Pai de chestiile juridice chiar sa ii doara, pentru ca aspectul juridic e baza obiectului oricarui contract.


View Postsasekay, on 11 iulie 2014 - 22:41, said:

treaba cu 2g vodafon nu are legatura cu tine ca utilizator,daca nu gresesc in contract spune ca rds mobil este retea 3g.
RDS, da, este retea exclusiv 3G, dar Vodafone nu. Ei insa au un contract cu Vodafone, de aici tragi singur concluziile.

View Posto-stil, on 11 iulie 2014 - 22:56, said:

Cand am crezut ca s-a terminat balciul iar au aparut aia care nu inteleg propozitia DIGI mobil este o retea EXCLUSIV 3G!
Bai nebunilor daca e EXCLUSIV 3G iti asumi asta in momentul in care faci contract cu ei. Ce mai umblati acuma cu d-alea ca domle ca au dat 2G ca n-au dat. Tu te duci la pompe funebre sa cumperi rochie de mireasa, boy4ever? CHIAR NU INTELEGETI CA PRIMA CONDITIE CA SA POTI AVEA SEMNAL INTR-O RETEA EXCLUSIVA 3G E SA AVETI UN TELEFON CARE SA STIE 3G?
Nu te supara, ce experienta in domeniul juridic ai?

Spune-mi, te rog, de exemplu reteaua Lyca Mobile, exclusiv cati G este? Asadar nu are nicio relevanta "Digi Mobil este o retea EXCLUSIV 3G", atata timp cat exista un acord de roaming cu o retea care stie 2G, iar acordul cuprinde si acest aspect. Repet, daca nu era nimic legat de 2G stipulat in contractul dintre cei doi operatori, atunci nu ar fi fost disponibil roamingul pe 2G nici macar o secunda!

Repet, tratati problema STRICT din punct de vedere juridic!

#8521
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Esti dus cu pluta prietene. Digi fiind operator exclusiv 3G e obligat sa iti ofere DOAR 3G. Scurt pe doi. Nu-s obligati sa iti ofere 2G doar pe baza speculatiilor tale pe seama unui contract PE CARE NU L-AI CITIT SI NU STII CE CONTINE!

Asa ca lasa-ma cu vrajeala asta cu experienta juridica. Am vazut/semnat contracte serioase si importante la viata mea. Daca ai avea o logica minima dpdv juridic ai realiza ca ACORDUL DIGI CU NISTE TERTI, nu are nicio legatura cu ce obligatii au ei fata de tine.

#8522
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
nu tu ca si client ai semnat contract cu vodafon ci rds-ul , asta nu inseamna ca utilizatorul final beneficiaza de 2g sau rds-ul este obligat sa ti-l ofere, nu o lua in nume de rau dar nu ai dreptate eu sunt abonat orange nu digi

Edited by sasekay, 11 July 2014 - 23:16.


#8523
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
Chiar as vrea sa va vad facand sesizari la ANCOM ca Digi nu va ofera 2G. Ar rade aia si cu fundul de voi, juristilor, din moment ce Digi e inregistrata doar ca retea 3G.

View Postsasekay, on 11 iulie 2014 - 23:15, said:

nu tu ca si client ai semnat contract cu vodafon ci rds-ul , asta nu inseamna ca utilizatorul final beneficiaza de 2g sau rds-ul este obligat sa ti-l ofere, nu o lua in nume de rau dar nu ai dreptate eu sunt abonat orange nu digi

Exact asta am zis si eu. Dar marii oameni cu experienta juridica de aici, analizeaza un contract digi-abonat prin prisma unui contract digi-terti. :))

#8524
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View Postciuciulete2, on 11 iulie 2014 - 20:39, said:

Eu sunt invidios pe voi.  Stau ca prostul la orange pe un contract de 23 euro lunar și mai e și limitat :(((
Exact asta e ideea. Nu e Digi rețeaua perfectă, ba e departe să fie perfectă, că departamentul de RC e praf, și nici nu știu să comunice o groază de informații către abonați, dar în comparație cu ceilalți operatori, au de departe cel mai bun raport calitate preț.

#8525
ciuciulete2

ciuciulete2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 04.07.2014
Un avocat nu avem pe aici?  El ce zice?

#8526
sasekay

sasekay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,227
  • Înscris: 24.01.2012
hehe am nelimitat 10euro :) mai astept un an pana sa trec la digi

#8527
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View Postboy4ever, on 11 iulie 2014 - 22:32, said:

RDS a incheiat un acord de roaming national pe 2 ani, care includea si folosirea retelei 2G a Vodafone. Acum nu stiu de ce o dau la intors, multi poate s-au abonat pentru ca aveau semnat Digi Mobil R 2G. Acum ce vor face? Acel acord a existat, din moment ce inregistrarea in Vodafone 2G a fost posibila. Doi ani sa isi respecte angajamentele, si RDS si Vodafone! Ce treaba are "RDS este o retea exclusiv 3G"? Dar MVNO-urile din alte state ce sunt? Exclusiv 0 (zero) G! Ce inseamna, ca taie accesul utilizatorilor la TOT? Nu-i inteleg pe cei care tin partea operatorului cu atata inversunare. Sunteti platiti bine, oare? Tratati problemele STRICT din punct de vedere juridic, va rog! Moral nici eu nu sunt de acord cu sunatul 10.000 de minute pe luna, insa JURIDIC era dreptul meu! Iar aceste chestiuni, respectiv contractele, intelegerile dintre doua parti de aceasta natura, se trateaza strict JURIDIC!

Sper ca e cineva care a inteles. RDS a spus PUBLIC si OFICIAL ca au incheiat un acord de RN pe 2 ani! Legea ii OBLIGA pe cei de la Vodafone sa accepte! Daca acum nu le mai convine, nu e vina utilizatorilor. Pe ei (utilizatori) ii doare in cot de faptul ca acum nu le mai ies calculele, cum si pe operator il doare in cot daca inainte de scadenta facturii eu imi lovesc masina si raman fara bani sau sunt dat afara de la serviciu si nu mai am resurse financiare sa imi onorez platile catre ei!
Te lauzi că ești jurist, că te raportezi doar la ceea ce e trecut în contract, și totuși, iată că bați câmpii. Roaming-ul e un serviciu care nu e menționat nicăieri în contract. Și e firesc să fie așa, pentru că e un serviciu oferit în baza unui contract c-o altă companie care poate denunța oricând acel contract, fără ca Digi să aibă vreun control asupra acestui lucru. Iar din moment ce în contract e prevăzut că Digi e o rețea exclusiv 3G, nu prea înțeleg în baza a ce ai tu pretenția la servicii 2G.

#8528
o-stil

o-stil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 22.03.2008
In baza faptului ca nu are pic de logica sau nu intelege limba romana.

#8529
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View Postboy4ever, on 11 iulie 2014 - 23:08, said:

Stii tu ca e semnat 4G in contractul lor? Daca e, vor oferi, daca nu, nu. Dar daca s-a semnat un contract de roaming pe 2 ani, iar 2G-ul nu era inclus, atunci cum de a fost si este functional? Crezi ca Vodafone e caritas pentru clientii RDS-ului? Nu, contractul prevedea si 2G in mod clar, altfel nu l-ar fi oferit Vodafone nici morti. Si cum contractul este semnat pe 2 ani, am pretentia ca timp de 2 ani sa functioneze!


Pai de chestiile juridice chiar sa ii doara, pentru ca aspectul juridic e baza obiectului oricarui contract.



RDS, da, este retea exclusiv 3G, dar Vodafone nu. Ei insa au un contract cu Vodafone, de aici tragi singur concluziile.


Nu te supara, ce experienta in domeniul juridic ai?

Spune-mi, te rog, de exemplu reteaua Lyca Mobile, exclusiv cati G este? Asadar nu are nicio relevanta "Digi Mobil este o retea EXCLUSIV 3G", atata timp cat exista un acord de roaming cu o retea care stie 2G, iar acordul cuprinde si acest aspect. Repet, daca nu era nimic legat de 2G stipulat in contractul dintre cei doi operatori, atunci nu ar fi fost disponibil roamingul pe 2G nici macar o secunda!

Repet, tratati problema STRICT din punct de vedere juridic!
Tocmai ne-ai dovedit competența ta din punct de vedere juridic. Tu ai pretenția să beneficiezi de un serviciu care nu e prevăzut în contract pentru că trăiești cu impresia că ți se cuvine. Ei bine, nu. Digi sunt obligați să-ți ofere serviciile prevăzute în contract. Dacă pe lângă asta aleg să-ți ofere ca bonus un roaming 2G sau 3G, asta e cu totul altceva.

#8530
mariusescu2013

mariusescu2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.02.2013

View Postzetuc, on 11 iulie 2014 - 23:33, said:


Te lauzi că ești jurist, că te raportezi doar la ceea ce e trecut în contract, și totuși, iată că bați câmpii. Roaming-ul e un serviciu care nu e menționat nicăieri în contract. Și e firesc să fie așa, pentru că e un serviciu oferit în baza unui contract c-o altă companie care poate denunța oricând acel contract, fără ca Digi să aibă vreun control asupra acestui lucru. Iar din moment ce în contract e prevăzut că Digi e o rețea exclusiv 3G, nu prea înțeleg în baza a ce ai tu pretenția la servicii 2G.
Sunt abonat la digi mobil, apreciez ceea ce fac si i-am recomandat tuturor pana acum. Mai bine nu mai intram pe acest forum si as fi crezut in continuare ca toate-s bune.
Cred ca ideea cu RN 2G este astfel: fara 2G, acoperirea vdf si implicit RN nu va mai fi 99% ci mult mai putin. Si atunci va intreb "unde e progresul"?

#8531
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmariusescu2013, on 11 iulie 2014 - 23:44, said:

Sunt abonat la digi mobil, apreciez ceea ce fac si i-am recomandat tuturor pana acum. Mai bine nu mai intram pe acest forum si as fi crezut in continuare ca toate-s bune.
Cred ca ideea cu RN 2G este astfel: fara 2G, acoperirea vdf si implicit RN nu va mai fi 99% ci mult mai putin. Si atunci va intreb "unde e progresul"?
De fapt discuția legată de roaming 2G e ineptă. Eu am fost 6 ani abonat Vodafone, și în ultimii 2-3 ani, au fost cazuri excepționale în care mi-a intrat pe 2G, în rest am fost mereu în 3G. Rețeaua 3G a celor de la Vodafone e îndeajuns de bine pusă la punct pentru a satisface nevoile unui abonat normal. Că există cazuri speciale, prin mai știu și eu ce sate în care Vodafone are doar 2G, soarta, respectivii își fac abonament la un alt operator. Oricum, eu nu sunt foarte sigur că roaming-ul 2G va fi restricționat pentru utilizatori ca mine, care au un telefon 3G, țin setarea rețelei pe automat, astfel încât stau în Digi unde are semnal, și doar unde n-are îmi trece în roaming. Probleme au avut, până acum, doar cei care nu aveau telefoane 3G, ci 2G.

#8532
dekaru

dekaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 08.11.2007
Buun, hai sa ma bag putin si eu aici.

Voi astia care sariti in sus ca DON-ul e "limitat" ati auzit de Vodafone? Firma asta vinde de ani buni abonamente nelimitate care sunt limitate la 5000 de minute pe luna. Si asta pentru toti abonatii care au acele abonamente. La ei ati tipat? Daca da, cand si cum? Vodafone face reclama mincinoasa de ani de zile, si nu s-a sesizat nimeni. Ba mai mult, limitarea aia nu e trecuta in contract, ci in ceva ce se cheama Termeni si Conditii Generale, un document disponibil doar la ei pe site (si cu valabilitate juridica indoielnica). Deci... sariti ca ofera nelimitate limitate! Si poate cu ocazia asta va uitati putin si la ce preturi sunt abonamentele Red.

Acum revenind la RDS, nu, nu e ok sa zic ca ceva e nelimitat si de fapt sa nu fie. Dar eu zic ca daca e nelimitat pentru 99% din utilizatori, atunci e nelimitat. Daca 1% sunt exceptii, asta nu inseamna ca abonamentul in sine e limitat pentru toata lumea. Stiti unde e abonamentul nelimitat limitat pentru toata lumea? La Vodafone.

Pe de alta parte, cred ca ar fi trebuit si ei sa-si faca temele mai bine. Cu studii de piata si d-astea. Fiindca pentru fiecare soacra (care de fapt nici nu e soacra, nu?) care vorbeste 9000 de minute pe luna pe mobil in Italia exista vreo cativa ca mine care vorbesc lunar cam 400 de minute in retea si 2-300 in afara ei. Deci ar cam trebui sa se compenseze, si asta e si logica abonamentelor nelimitate.

Dar poate RDS e in situatia in care nu mai ies calculele astea (daca le-au avut vreodata) ca prea multi folosesc mii de minute (catre alte retele) si prea putini folosesc mai putine, nu stiu. Oricum orice operator in orice tara din lume are in orice contract clauze care se refera la abuz, frauda, etc. Si e si normal sa fie asa. Nu mai generalizati cazuri particulare, de cativa oameni care au fost 'limitati' la nelimitat. Pentru restul de cateva zeci sau poate chiar sute de mii nelimitatul chiar e.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate