Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

sare sau nu pisica de la etajul 8?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Cand stateam la bloc. La blocul opus era un vecin la etajul 6 care isi arunca pisica pe geam frecvent. Practic, in fiecare dimineata tot vedeam ca se deschide geamul si o arunca. Nu avea nici pe naiba pisica aia. Tind sa cred ca ii placea acest lucru, din moment ce a avut sanse nenumarate sa fuga de la domiciliu :)

Oricum, nu risca!
Poate rezista, poate nu. Sunt cazuri si cu oameni care au cazut de la 2 si au murit. Iar altii au cazut de la 10 (prin SUA) si au supravietuit...

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu am vazut una care a sarit de la III. A nimerit un cablu de internet, s-a rasucit si a picat pe o Avensis pe care a infundat-o 30 de cm in plafon :))
Eu continui sa am o parere buna despre Toyota, mai putin despre modelul Avensis...


NB Pisica a sarit dupa plafon si si-a vazut de treaba.

#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 Ciprianzet, on 20 aprilie 2014 - 22:28, said:

stiti care sunt statisticile si probabilitatile sa sara de acolo?

Nu ştiu dacă sare sau nu sare, însă în urmă cu ceva ani, într-o noapte pe la ora 1, vara, când lăsam geamul deschis, întâmplător m-am aplecat afară şi....am văzut pisica mea...jos. Am mers repede să o iau, crezând că deja e...spartă, din cauza impactulului cu...betonul ! N-a fost. Avea însă picioarele din faţă rupte ambele, năsucul băgat puţin în interior, maxilarul deplasat. Am mers repede la urgenţă cu ea.

Din fericire a supravieţuit, şi după o lună cu lăbuţa mai grav ruptă, în ghips, s-a refăcut în totalitate.

De la etajul 8 a sărit/căzut.

Edited by lupini, 21 April 2014 - 13:56.


#22
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
E o diferenta mare intre om si pisica.
Viteza pe care o pisica o poate atinge in cadere este de maxim 100 km/h, pe cind la un om este de 210 km/h. http://en.wikipedia....righting_reflex
Daca pisica cade de la mai mult de 30 cm, intervine reflexul de indreptare, deci va cadea in labute; desigur, e de preferat sa cada pe pamantt si nu pe ciment.
De obicei pisicile stiu cum sa-si pozitioneze coloana si membrele cu citeva momente inainte de impact, astfel incit sa nu simta socul ( oprirea BRUSCA e ceea ce te omoara ).

E multa matematica si fizica in spate: http://en.wikipedia....ing_cat_problem

#23
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Acu strict la intrebarea ta: daca sare sau nu.
Pai, depinde. Daca vede ( pasarica ) vrabiuta sau porumbelu, nici nu sta pe ginduri.
Ce se intampla daca e un alt motanel ( pisica sau motan ) jos, la parter, si il striga pe al tau ce sta pe marginea terasei, provocindu-l sa sara cu vorbe de genu: "N-ai curaj ! Nu te tine ! Ce te zgircesti ? hai ca oricum mai ai vreo 5-6 vieti".

#24
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Asta imi pare foarte interesant

Quote

With their righting reflex, cats often land uninjured. However, this is not always the case, since cats can still break bones or die from extreme falls. In a 1987 study, published in the Journal of the American Veterinary Medical Association, of 132 cats that were brought into the New York Animal Medical Center after having fallen from buildings, it was found that the injuries per cat increased depending on the height fallen up to seven stories but decreased above seven stories.The study authors speculated that after falling five stories the cats reached terminal velocity and thereafter relaxed and spread their bodies to increase drag.

Inteleg ca, in teorie, o poti arunca si din avion si are sanse sa scape.

Edited by miromulus, 21 April 2014 - 21:14.


#25
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Corect, ea mai mult de 100 km/h nu atinge.
Doar ca daca o arunci din avion o sa aiba nevoie de o masca micuta ( de motanei ) legata la un butoias micut de oxigen, si invatata cumva sa le dezlege dupa ce ajunge la o anumita altitudine.

Edited by InTech, 21 April 2014 - 23:27.


#26
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Galilei zice ca viteza e radical din 2gh, deci daca pica de la 30 m, are cam 25 m/s (70 km/h) si face o secunda si un pic pana aterizeaza.

#27
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 Ciprianzet, on 20 aprilie 2014 - 22:28, said:

salut, am o pisicuta si peste o saptamana jumatate trebuie sa ma mut undeva la etajul 8
problema e ca locul in care ma mut are o terasa imensa in care o sa petrecem mult timp si sigur pisoiasul nostru o sa vrea sa iasa pe terasa si sa stea cu noi
stiti care sunt statisticile si probabilitatile sa sara de acolo?
În acest caz, statisticile și probabilitățile se estimează în funcție de factorii risc din împrejurimea balconului.
Nu e greu să iei în calcul anumite scenarii:
1. Contează personalitatea: Dacă are frică de înălțimi și/sau e pasiv, n-o să se aventureze să se uite în jos sau să atârne de balustradă.
2. Tipul de balustradă: Dacă ai o balustradă în care pisoiul abia își poate vârî căpățâna, atunci poți bea cafeaua/sucul liniștit.
3. Flora: Dacă ai lângă balcon (în acest caz, dedesubt) un copac sau câțiva, în caz de plonjon, aceștia îi vor atenua căderea.
Dezavantaj: Șansele de atenuare căderii scad exponențial cu etajul de unde se efectuază plonjonul.
4. Fauna: Dacă e un aventurier și un împătimit al vrăbiilor, ar putea prinde gust în a dori să testeze senzația de "fly like a biiirrd".
Avantaj nr. 1: Acest tip de personalitate este mai degrabă comună pisicilor decât la motani.
Avantaj nr. 2: Faptul că locuiești la un etaj la care nu mai ajung copacii, acest factor nu prezintă întâietate.
5. Solul: Deși mulți omit acest aspect, contează. Dacă aterizează pe ciment, riscul de a deveni afiș e inevitabil. (a se lua în calcul dezavantajul de la factorul nr. 3). Dacă aterizează pe pământ, mai poate poate avea zile cu ajutorul factorilor nr. 3 și 6.
6. Șansa: Este un factor decisiv. În cazul producerii inevitabilului, aceasta va hotărî dacă va mai exista viață dincolo de acest eveniment. E vital ca aterizarea să fie executată în picioare, ± 9 vieți.

Acestea fiind spuse, vă doresc mutare ușoară, ședere cât mai plăcută, lipsită de evenimente neplăcute. Posted Image

Edited by DiaboliKa, 22 April 2014 - 12:15.


#28
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006

 don_dannielo, on 20 aprilie 2014 - 23:23, said:

Intentionat nu sare.

Am o ruda a carui motan se plimba pe pervazul de la fereastra si pe balustrada de la balcon (lata, din tabla) - etajul 10.
Pe mine ma apuca ameteala cand il vedeam ce lejer merge si cum se tolaneste la soare pe pervaz (in exteriorul apartamentului/camerei). Stapanii motanului erau obisnuiti de ani de zile cu acrobatiile motanului.
Intr-o zi l-au gasit cazut la parter si l-au ingropat. Posted Image

Edited by gabicen, 22 April 2014 - 13:49.


#29
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Ciprianzet, on 20 aprilie 2014 - 22:28, said:

salut, am o pisicuta si peste o saptamana jumatate trebuie sa ma mut undeva la etajul 8
problema e ca locul in care ma mut are o terasa imensa in care o sa petrecem mult timp si sigur pisoiasul nostru o sa vrea sa iasa pe terasa si sa stea cu noi
stiti care sunt statisticile si probabilitatile sa sara de acolo?
Deci...Ce mai face / facut pisica?
Attached File  ist2_12613469-domestic-cat-jumping.jpg   10.7K   25 downloads?

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Eu stau la inaltime, pisica o scot pe terasa in ham :)
E riscant, trece o pasare pisica zboara dupa ea :lol:

#31
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mda, am discutat subiectul dar nu ma asteptam sa mi se intample mie. Nu pisica mea, ca nu am, dar era sa ma pocneasca una sarita de la etaj: a cazut la un metru de mine. Nu va speriati, a fugit la loc in bloc si e perfect sanatoasa, chiar daca a picat de la 8. Dar incep sa cred ca pericolul e mai mare pentru oamenii care au de gand sa circule pe langa locurile de sarituri, nu pentru ele.

Edited by miromulus, 07 May 2014 - 11:56.


#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Unele primesc premiul Darwin.

#33
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Pisicile scapa si daca sar de la etajul 10, stai calm, nu cred ca viata ei e in pericol.

#34
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005

 gabicen, on 22 aprilie 2014 - 13:47, said:

Am o ruda a carui motan se plimba pe pervazul de la fereastra si pe balustrada de la balcon (lata, din tabla) - etajul 10.
Pe mine ma apuca ameteala cand il vedeam ce lejer merge si cum se tolaneste la soare pe pervaz (in exteriorul apartamentului/camerei). Stapanii motanului erau obisnuiti de ani de zile cu acrobatiile motanului.
Intr-o zi l-au gasit cazut la parter si l-au ingropat. Posted Image

asa am avut si eu o pisica, ii placea sa doarma/stea pe balustrada de la balcon (cam 5 cm latime).
A stat 1 an in apartament si nu a sarit nici o data, dupa a ajuns la tara unde nu avea de unde sari

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 Daian95, on 07 mai 2014 - 14:46, said:

Pisicile scapa si daca sar de la etajul 10, stai calm, nu cred ca viata ei e in pericol.
S-o crezi tu asta! capul pisicilor e destul de greu si picioarele prea flexibile, daca sar de la inaltime isi sparg capul cazand in picioare. Mai ales, pe asfalt.

#36
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Sare nebuna. Mai ales daca-i pui. Si sare, de regula, dupa insecte fluturi sau pasari... si se tot duce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate