Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

sare sau nu pisica de la etajul 8?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
salut, am o pisicuta si peste o saptamana jumatate trebuie sa ma mut undeva la etajul 8
problema e ca locul in care ma mut are o terasa imensa in care o sa petrecem mult timp si sigur pisoiasul nostru o sa vrea sa iasa pe terasa si sa stea cu noi
stiti care sunt statisticile si probabilitatile sa sara de acolo?

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Sare. A mea a sarit. Nu a avut, aparent, nimic, desi a slabit foarte mult dupa aceea.
O alta problema a fost ca nu a prins pui desi am dat-o la motan de trei ori, asa ca a trebuit s-o castrez.
Asta a fost acum vreo sase-sapte ani, si traieste bine-mersi. Dar cred ca am avut noroc.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Etajul 8 este o distanta uriasa pentru o pisica.Daca sare jos crapa.

#4
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Arunca un pahar de la etajul 8.
E echivalentul cu oasele unei pisici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/56h8vxau7tY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sempiternal, 20 April 2014 - 22:47.


#5
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Cunosc o multime de cazuri dramatice cu pisici cazute de la etaj care nu au supravietuit. Poate sa sara, sa alunece, sa cada. Stii zicala "curiosity killed the cat"? Sta in natura lor sa caute, sa exploreze chiar daca viata lor depinde de asta.
Sfatul meu este sa pui plase, sunt niste chestii speciale pentru cei care au terase sau balcon deschis. Nu te baza pe faptul ca va intui pericolul, curiozitatea ei va fi mai mare decat orice.

#6
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Moare daca sare de la asa inaltime. Oricum nici gaina care si-ar mai amortiza caderea nu rezista.
Blocul nu e copac sa se poata agata sau cobora atent.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Am văzut pe viu una care a sărit de la 8. De pe un balcon. Deci nu poveşti, eram de faţă. Şi n-a murit. Era un pic stresată jos, dar proprietarul a reuşit să o prindă şi să o readucă în apartament. Nici fracturi nu a avut.

Deci cît de sigur poţi fi că nu păţeşte nimic: nu poţi fi.
Dar cît de sigur că riscă să sară: poţi fi destul de sigur dacă nu iei măsuri.

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Bai, nu stiu pisicile voastre cum sunt , dar motanul meu cand e la balcon daca il iau in brate deja se panicheaza . Nu l-am aruncat niciodata de la balcon , dar curios e ca ii este frica de sarituri de la inaltime . Totusi asta nu il impiedica sa se urce la balcon si sa doarma pe scaun ca un porc .

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Intentionat nu sare.

#10
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Uite, eu la ceva de genul asta m-am referit. Sunt si alte optiuni, eu am gasit asta la o prima cautare sa-ti faci o idee.

#11
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Pisica mea a căzut de cca 3 ori de la etajul 1. Repet: a căzut, nu s-a aruncat.
Era pe pervazul feresstrei si s-a aplecat mult în jos, pe exterior. Pe peretele exterior, în josul ferestrei, era un fluture „lipit”. Pisica s-a aplecat mult spre el, să-l miroase, sa vadă ce este. S-a dezechilibrat și a cazut.Nu a pățit nimic dar mieuna și era speriată.
Există două posibilități: Ori se dezechilibrează și cade, ori nu-și dă seama, la început, la ce înâlțime se află/ cum este pervazul, iar când sare, sare mai mult decât ar trebui și aterizează pe nimic (adică la parter).
Nicio pisică nu se aruncă, de bună voie, de la etajul 8.
Recomand să iei niște măsuri de precauție. Așa ceva este inevitabil. Se poate întâmpla în primele zile, săptămâni, luni, sau peste câțîva ani. Cu cât pisica înaintează în vârsta, cu atât este mai ramolită și mai necalculata la sărituri, aterizări (exact ca oamenii, doh!)

Edited by Lolopoco, 20 April 2014 - 23:54.


#12
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
sare si vei avea parte de chilli con carne

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
A sarit motanul unui vecin de la 2 si a crapat.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
A sarit birmaneza matusii de la etajul 3 si a mai dus-o 2 ani schioapa rau de picioarele din spate, intreaga nu mai era.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Chiar daca nu se arunca in jos de la 8, poate vrea sa faca un salt prost estimat, ca cel din clip. Pisica unui amic a vrut sa faca un salt de pe balcon pe pervazul geamului de la bucatarie, dar cum ghearele nu s-au implantat in beton, a alunecat si-a picat pe asfalt, de la etajul 3. A supravietuit, dar cu multe fracturi, inclusiv la bolta palatina (cerul gurii).

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Ciprianzet, on 20 aprilie 2014 - 22:28, said:

stiti care sunt statisticile si probabilitatile sa sara de acolo?
Mari. A mea a incercat sa prinda o musca, si a decolat de la etajul 1. Nu a patit nimic, dar ideea ca pisicile nu prea stau pe ganduri inainte sa sara. Poti sa folosesti plasa, dar flocoasele o pot folosi pe post de scara ca sa ajunga si mai sus.

#17
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Sare dupa pasari daca are un instinct de vanatoare exacerbat sau dupa phootay daca are un instinct reproductiv exacerbat si detecteaza feromoni pe jos p-acolo. Daca pica pe sol sau in pom e ok, daca aterizeaza pe ceva tare n-o vad bine. Mie mi-a sarit motanul in 96 si a facut hernie, a dat la boboci intr-una vreo cateva ore si dupa alte cateva saptamani a facut pipi pe mocheta si a sters-o pe usa cand am facut curent si dus a fost.
Daca in schimb este o pisica absolut banala, cu toate instinctele absolut echilibrate nu va sari, iar daca are un instinct de autoconservare exacerbat nici nu se va apropia de parapet. Pe de alta parte astea nu se prea apropie nici de oameni. Raspuns 100% nu iti poate da nimeni, mamiferele sunt foarte diverse, dar da e posbil sa se parasuteze.

Edited by DKN1, 21 April 2014 - 06:04.


#18
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,950
  • Înscris: 09.04.2005
Am avut o tărcată europeană care nu ieșea niciodată la fereastră, era chiar stresată dacă încercam să-i arăt păsărelele. Acum am o pisică Bombay care n-a împlinit un an și are deja la activ 3 salturi de la etajul 3. Primele două sărituri s-au soldat cu fracturi iar la cea de a treia a scăpat aterizînd pe o terasă de la etajul 1.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate