Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Altoirea legumelor si florilor

- - - - -
  • Please log in to reply
275 replies to this topic

#73
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View Postmeganedoi, on 22 martie 2015 - 14:38, said:

Astazi am mers 200km pentru specializare. Posted Image

Attachment 20150322_110519.jpg  Attachment 20150322_110500.jpg

Ma intorc acasa pentru aprofundare Posted Image
Da la ce locatie ai aprofundat tehnica de altoire ?

#74
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Locatia asta este la Slatina

#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Megane, poate incerci si ceva tomate altoite pe vinete...se spune ca in felul asta scapi de mana...dar sunt curios cum e cu gustul...
Ca la altoirea tomatelor pe cartof e clar...ca e cu probleme gustative!

#76
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Trebuie studiata problema pentru ca este greu sa coordonezi cresterea celor doua (tomata si vânãtã) astfel incat ambele sa aiba acelasi diametru (2.5mm) la momentul altoirii. Hm...

Edited by meganedoi, 29 March 2015 - 18:34.


#77
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Aseara m-am jucat si eu de-a altoitul, gogosar pe ardei iute .
Am ales ardeiul iute ca portaltoi pentru rezistenta dovedita la ofilire.
Primele 2 randuri le-am altoit aseara, o singura planta era mai abatuta dimineata, acum toti ardeii sunt vioi.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   575.09K   53 downloads
  • Attached File  2.JPG   581.01K   53 downloads
  • Attached File  3.JPG   495.33K   53 downloads
  • Attached File  4.JPG   492.56K   54 downloads
  • Attached File  5.JPG   593.57K   54 downloads
  • Attached File  6.JPG   596.04K   50 downloads
  • Attached File  7.JPG   577.58K   51 downloads
  • Attached File  8.JPG   587.43K   52 downloads
  • Attached File  9.JPG   590.73K   49 downloads
  • Attached File  10.JPG   561.44K   49 downloads
  • Attached File  11.JPG   601.22K   46 downloads


#78
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai si portaltoiul n`o sa`i imprime iuteala gogosarului? Nu stiu, zic si eu...

Nu ca n`ar fi buni gogosarii iuti, ii prefer ca`s dulci si carnosi :D

Edited by rid, 31 March 2015 - 20:37.


#79
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ne spune #laum la vara!
;)

Edited by subway_guru, 31 March 2015 - 20:33.


#80
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cine a altoit inaintea mea, nu s-a plans de iutealaPosted Image

http://203.64.245.61... pepper_web.pdf

#81
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai daca era unul ca parintele, cred si eu Posted Image))
p.s. el si cu gainile ce nu simt iuteala.

Edited by rid, 31 March 2015 - 20:40.


#82
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Laum, tu ce portaltoi ai folosit?...si ce altoi?

#83
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Portaltoi ardei iute, un soi de bastina, iar altoi gogosar Gogomax. Trebuia sa fie Kabala dar pana la altoit am incurcat tavile si m-am ales cu Gogomax :)

Edited by laum, 31 March 2015 - 20:50.


#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ok, asteptam sa vedem rezultatul...inclusiv la gust!
;)

#85
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Desigur, dar nu cred ca se vor iuti.
Am o teorie dar mai cercetez sa nu zic prostii :)

#86
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Felicitari Laum pentru lucrare. Abia astept sa vad rezultatele si observatiile tale ca sa incepem a planui si noi altoiri de Ureche pe un iute rezistent. Buna treaba. :)

#87
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Sigur nu vor fi iuti si daca vreti metida mai usoara de altoirefaceti alaturarea, aduca plantati 2 ardei unul langa altul, la cuib, apoi legati tulpinile una lipita de alta pe o portiune de vreo 5 cm...merge si cu sfoara de rafie, merge si cu....sarma subire.
Daca mai si raniti putin tulpinile in zona de contact e si mai bine, zgariatr cu lama unui cutit sau cu unghia.
Toata treaba e sa fie deja cald afara si umezeala, plantele irigate bine, adica plecate bine in vegetatie dupa plantare.
Ulterior zdrobiti usor tulpina sub alipire, pe cea nedorita.

Ia inercati cu cateva cuiburi sa vedeti ce se intampla, eventual acelasi soi, sigur unii din voi mai practica plantarea la cuib a cate 2bfire in camp.



#88
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmeganedoi, on 24 martie 2015 - 09:14, said:

.... am altoit prin alipire. Rezultatul se vede mai jos.

Attachment 20150323_234526.jpg  Attachment 20150323_234909.jpg  Attachment 20150323_235343.jpg

Aceasta tehnica nu necesita conditii sau tratamente speciale ulterioare operatiei. Este insa o procedura ceva mai inceata pentru ca trebuie asezate plantele in acelasi pahar si prinse strans intre ele sau legate asa cum am facut eu. Cred ca s-ar scurta timpul de altoire daca as folosi clipsuri pentru pepeni.
Aceste altoiri sunt parte dintr-un mic experiment si daca totul merge bine voi reveni cu noutati. Posted Image

Nimic nu a mers bine, dar tot am revenit cu noutati Posted Image. Experimentul altoirii prin alipire a fost un fiasco total.
Pe unele plante le-am lasat mai mult de 2 saptamani sa se sudeze fara sa fi indepartat partea inferioara a soiului sau partea superioara a portaltoiului, dar tot nu s-au sudat, ci taieturile s-au cicatrizat. Altor plante le-am suprimat cate una dintre cele doua parti mentionate anterior si altoiurile au picat cu mare succes.

Observatiile urmatoare decurg din experienta de anul acesta coroborata cu cea de acum un an cand am incercat aceeasi tehnica de altoirea prin alipire:
- tehnica aceasta prin alipire nu este atat de simpla si lipsita de riscuri precum credeam
- suspectez ca simpla alipire pastrand plantele intregi nu stimuleaza sudarea si calusarea
- consider ca tehnica presupune totusi minime conditii de "terapie intensiva" cu umiditate mare dupa operatie cu scopul de a stimula sudarea tesuturilor
- avand in vedere nevoiele mai mari de spatiu, timpul mai mare de executie, deci randament mai mic voi inceta sa folosesc tipul asta de altoire pana la acumularea unor dovezi care sa arate ca se poate face cu un randament multumitor
Cam asta este

Spor usor tuturor
M:-)

#89
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
din cite am auzit exista si soiuri nu doar hibrizi care sa reziste contra nematodului si a celor 3 fuzarioze etc asa incit chestia cu hibrizii e doar o gaselnita sa faca ei bani.
Aici cei care vind soiuri rezistente nu zic nimic de rezistenta acestora ca sa nu stim care e si sa nu facem asa incit treb sa dibuim singuri .. si aici as zice ca ar fi mari sanse ca soirile vindute de
ucraineanul acesta
http://www.semplus.r...ii-hobby?page=2
de care s.a mai vb. sa fie rezistente cit si destul de  gustoase etc. incit sa se combine intre ele macar ..desigur tinind cont de felul rosiei ca sa  reasca sansa sa fie ok ..felul ..adica textura fructului sa fie cit mai identica.
Si asa costul se va reduce si cantitatea de rosii va creste.
Dar de la AgroTv am auzit un roman cu ferma ca a cautat si a gasit un soi deci tot nehibrid care sa fie si rezistent si gustos si cules mare si nedeterminat si fruct rezistent in trasport etc deci cum ar veni ideal si cu crestere in 2 brate  (desi ideal e sa nu aibe nevoie de arac ci sa stea singur bat tare ) si a gasit in Spania comandind on net.
A zis ca a gasit cam doua soiuri insa sonoritatea noua si vb. grabita ..nu am retinut nici un nume de soi dar a recomandat sa cautam si noi ..am dat un search cu variedad indeterminados nematod etc dar nu am gasit nimic exact .
Interesul lui era sa vinda deci nu e vb de rosii uriase sau negre etc ci normale si sherry rosii.
Cred ca trebuie cautat in zona seminte profesionale in firme spaniole de cineva care stie bine sa vb iberica..
Zicea omu ca exista un risc ca cei care fac rasad rosii de vinzare sa dea faliment dar daca adauga ceva nou ingenios ar fi ok.  
nu stiu daca AgroTv are emisiuni inregistrate in net.
Dar deocamdata daca ai un hibrid si un soi si.nu stii cit de mare creste catre 2,5 cm semeni soiul esalonat si alegi din toate firele care au grosimea ok.
Oricum va trebui sa innoiesti saminta si de soi.
Aczm vreo zece ani cineva de la statia Buzau a dat in sat un soi nou in teste inca care nu facea ramuficatii ci era bat lemnos ridicase aracu in sus. Era f gustos si cu kg serioase rezistent la 11 variante de afectiuni era ok insa a fost scos.
era nedeterminat sau semi si mergea si afara.
singuru neajuns era ca nu mergea cu doua brate mai ales ca avea si autogamie in fructificare.

Edited by claudia313, 05 April 2015 - 12:07.
post dublu


#90
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Dupa o saptamana de la altoit nu am pierdut nicio planta, inca. La fiecare 2 zile am incercat sa le scot de la terapie intensiva, rezistau cateva ore apoi se plesteau plantele cu portaltoiul cam subtirel.
Attached File  DSC02848.JPG   582.53K   35 downloads
Am redus din pufaiala cu apa pe frunze, in primele zile am mentinut frunzele permanent umede, acum le dau cate un puf dimineata si seara.

Edited by laum, 07 April 2015 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate