Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Dilema ...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Am o dilema si nu stiu cum sa o rezolv ...cum pot calcula cat costa 1litru ( m3) de apa calda produsa de o centrala termica ..Voi stiti ?

Edited by Award, 19 December 2005 - 22:38.


#2
bluciv

bluciv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.04.2005
Salut.
Ma ocup de calculul cheltuielilor de bloc asa ca:
in primul rand presupun ca blocul are contor de energie termica pe intrarea de apa calda din bloc. Acesta afiseaza energia termica al cantitatii de apa calda care a trecut prin el si cantitatea de apa calda.
De exemplu, la scara mea pe noiembrie indexul vechi=67,93 MWh, indexul nou=68,83MWh iar cantitatea a fost de 18mc. (suntem 3 familii pe scara fara centrala). Deci consumul a fost de 0,9 MWh. Acesta se inmulteste cu o constanta egala cu 0,86 si obtinem valoarea in Gcal deci 0,774 Gcal. Asta o inmultim cu pretul gigacaloriei care este de 903.400+TVA adica 0,774*903.400*1,19=832.085 lei.
832.085 / 18 mc = 46.227 lei/mc .ATENTIE! E PRETUL PREPARARII UNUI MC DE APA CALDA!!!!!!!!!!!!
La asta se adauga pretul unui mc de apa rece (la mine in oras e de aprox 15.000) si se obtine

61.227 LEI /MC DE APA CALDA.

Acest pret difera de la o luna la alta intrucat contorul de energie termica inregistreaza valori diferite per MC functie de luna calendaristica, de consum etc. (vara e mai ieftin un MC de preparare apa calda)

Daca nu stai intr-un bloc contorizat, nasol. (platesti cat vor cei de la termoficare)

#3
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

View PostAward, on Dec 19 2005, 22:30, said:

Am o dilema si nu stiu cum sa o rezolv ...cum pot calcula cat costa 1litru ( m3) de apa calda produsa de o centrala termica ..Voi stiti ?


Contor de energie termica, de gaze si unul de curent inainte de centrala.

#4
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Multumesc de raspuns ...ideea era ...am o casa impartita in 2 ...si o singura centrala termica ...cadura o impart la elementi dar cu apa calda inca nu stiu cu sa o calculez .......Daca as fi avut contor de energie termica ar fost  ceva ..am doar contor de apa ..

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
pune pe derivatie inca un set de apometre si faci diferenta din ce se consuma in total, diferenta care reprezinta consumul tau.

stiind cata apa se mananca si consumul in mc gaz ca sa o incalzesti, faci calculele, eventual adaugand si amortizarea instalatiilor, etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate