Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 

Help - alegere bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Shtef22

Shtef22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2014
Salut !
In momentul de fata sunt in cautarea unei biciclete. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?
Cateva aspecte legate de ceea ce doresc:
* doresc o bicicleta MTB pe care sa o folosesc in cele mai multe cazuri prin parcurile si pe strazile din Bucuresti (bugetul maxim: aprox 1300)
* totusi, de curand am fost invitat la un eveniment care se va tine peste aproximativ 1 luna, prin padurile de la marginea Bucurestiului, cu o lungime de aproximativ 60km
* caut o bicicleta fiabila, dar care sa reziste si la unui traseu in genul celui mentionat mai sus, mai pentru incepatori din cate mi s-a spus
* in urma cautarilor m-am gandit ca o alegerea optima ar fi una dintre bicicletele de la Decathlon, avand si avantajul unei garantii pe viata la: cadru,pipa si ghidon (informatii luate de pe site). M-am rezumat la urmatoare:
1) http://www.decathlon...0-c4-1.html   - mi-a fost recomandata de o cunostina, ca fiind destul de buna in ceea ce priveste raportul calitate/pret
2) http://www.decathlon...2012-8.html   -  am citit si bune si rele despre ea; in ceea ce priveste relele, am citit faptul ca bicicleta foloseste tehnologii destul de vechi inca de la aparitie si ca pretul nu ar fi justificat
3) http://www.decathlon...ider-500-1.html - vad ca este la acelasi pret ca bicicleta de la nr2, insa nu am gasit foarte multe pareri legate de ea.

In concluzie va rog sa ma ajutati cu o parere in legatura cu alerea unui model. In principiu as vrea sa stiu care este diferenta dintre nr2 si nr3 si daca isi justifica pretul. As fi dispus sa dau 1300 de lei pe una din ele, dar doar daca merita, prin comparatie cu cea de 800 de lei; daca nu merita, eu sunt de parere ca mai bine o iau pe cea de 800 decat sa dau cu 500 de lei mai mult degeaba. Sau daca stiti voi alt model pe care mi l-ati recomanda, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc
* alte aspecte importante nu stiu ce as mai putea mentiona; daca va fi nevoie, le voi comunica in postarile din urma raspunsurilor voastre

#2
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Pentru oraş şi parc nu-ţi trebuie MTB. Iar dacă evenimentul ăla este Prima Evadare, te poţi duce cu absolut orice bicicletă. Participă copii de 5 ani care fac traseul pe bicicletele lor.

La aia de 800 de lei problema e că mi s-a atras atenţia că ar avea jante simple, ceea ce o stupiditate, pentru că se descentrează mai uşor decât cele duble şi nici nu înţeleg ce mare economie de bani au făcut cu chestia asta. Iar cele de 1200 sunt mediocre.

Mă tem că ce vrei tu, "MTB de oraş" nu există. Ori e MTB, şi atunci e o bicicletă dedicată unui sport extrem, ale cărei dotări sunt inutile în oraş şi modele ieftine sunt execrabile, ori e bicicletă de oraş. Perfect de acord că există cerere pentru biciclete sport de oraş ieftine, dar uite că importatorii şi magazinele de la noi preferă să vândă MTB-urile ieftine execrabile mai sus menţionate.

Edited by wirespot, 14 April 2014 - 14:03.


#3
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008
La 1300 lei gasesti un SH de firma OK .

#4
Shtef22

Shtef22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2014
Am inteles. Am mai discutat cu cineva care avea cam aceleasi cerinte ca si mine si tot la fel dorea sa participe la Prima Evadare. A gasit zilele acestea in Decathlon Rockrider 5.3 (http://www.decathlon...id_8206682.html) la oferta 1450 lei de la 1800. Ceva pareri in legatura cu aceasta? Merita banii? As vrea sa o cumpar si sa ma tina cativa ani...si sa faca si fata in cazul in care doresc sa particip la vreun traseu mai solicitant, in zone montane
Multumesc

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
3 este modelul nou de la 2. Au rebranduit toata gama si in loc de rockrider X.Y le zic X.sute. Eu am avut RR 5.2 si am fost cu el la prima evadare. A fost ok, nu e genul de bicicleta cu care sa castigi ceva dar nici nu ti-e teama ca se rupe. Pe modelul  nou am observat ca au pus deraior Sram x-4 in loc de shimano altus. Si in loc de frane Hayes sunt frane Alongha. Eu am fost multumit de Altus in conditii de utilizare, placere-sport. Insa nu pot sa fac comparatie cu Sram pentru ca n-am utilizat.
Uita de primul model daca vrei sa faci ture mai lungi si mai ales pe pamant. Rotile sunt punctul slab si iti vor face calatoria mizerabila.
E ciudata ca sunt la acelasi pret. Ar trebui ca modelele vechi sa aiba macar o reducere simbolica.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca doar de la Decathlon vrei sa alegi, mergi pe Rockrider 500 sau 5.3, ai disc si pe spate la ambele. Sunt OK pentru inceput si ambele upgradabile pe viitor daca vrei sa treci la frane hidraulice. Cu cat urci mai sus ca pret echiparea o sa fie mai buna, componentele mai de calitate, tu decizi cat de mult te poti intinde. Succes!

Edited by Lesbianu, 14 April 2014 - 14:27.


#7
Shtef22

Shtef22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.04.2014
Multumesc pentru sfaturi :) Ma voi duce sa le vad live si probabil voi alege intre modelul 500 si 5.3, daca cel din urma va fi la reducere

#8
cappucino

cappucino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.02.2008

 Shtef22, on 14 aprilie 2014 - 14:13, said:

  Merita banii? As vrea sa o cumpar si sa ma tina cativa ani...
De meritat , merita banii .
De tinut , te tine pân´ ti-o fura . :--)))
Hai ca m-am distrat .Sincer .

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,107
  • Înscris: 06.09.2008
ce e distractiv ?

#10
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Salut Shtef22!

De aproximativ o luna mi-am cumaprat o bicicleta Cross Grip 921 cu roti de 29" de la Bikepert cu 1400 ron.
Este un MTB potrivit pentru ce vrei tu. Poti face linistit cu ea iesiri in afara orasului (cu exceptia turelor de downhill). Avand roti de 29", aceeasi distanta o parcurgi mai repede fata de una cu roti de 26" (cea standard) si, roata vand circumferinta mai mare, absoarbe mai usor socurile. In plus, jantele sunt duble. Acest aspect conteaza foarte mult si in Bucuresti (la ce strazi avem)... Desi are 14 kg, nu-i simti foarte mult avand in vedere ca este echilibrata bine de tot.Parerea mea este ca in acesti bani nu gasesti o bicicleta noua mai buna pentru ceea ce vrei tu.

Rockrider nu-ti recomand deoarece oamenii avizati mai bine ca mine mi-au spus ca au tot avut probleme cu acestea.

#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
29" s-ar putea să nu fie o variantă ok dacă e mic de înălţime. Deja de pe la 1.75 în jos pot apărea probleme.

#12
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Eu am 1,73 m inaltime si este ok; dar bine, cu saua lasata la minim :D.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ia-o pe cea medie ca pret.

#14
b_gabi

b_gabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2014
caut si eu o bicicleta sub 1000 lei pt mers prin oras (la serviciu sau parc) aprox 75% si plimbari in afara (poteci, drumuri neasfaltate etc) in rest.

http://www.supremebi...on-26-man.html#
http://www.dimisport...ta-drag-zx1.htm
http://www.dimisport...-daily-city.htm
http://www.bbyxsport...e-ctm-axon.html

stiu ca una e din alta categorie iar ultima are suspensie fata (nefolositoare la nevoile mele) dar ...ce parere aveti?
sincer eu as alege-o ori pe prima (cea mai ieftina) ori pe a treia (ca e mai de oras).

Edited by b_gabi, 18 April 2014 - 23:36.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,107
  • Înscris: 06.09.2008
Da, te-ai gandit bine sa fie fara suspensie.

La buget mai mic pe aici se recomanda Neuzer Nelson
Are jante duble, manete ok..
Au magazin si in Bucuresti
Recomand sa le zici sa-ti schimbe cauciucurile cu ceva mai de oras.

Trebuie sa iei in calcul si pretul accesoriilor - aparatori, antifurt(uri) (nu de 10lei Posted Image ), reflectorizante, poate o trusa de scule, poate o lumina, o pompa etc
Poate nu-ti place saua, si o schimbi...ideea e ca pretul creste rapid Posted Image
Daca ai de gand sa lasi bicicleta legata mai mult timp prin oras citeste cateva threaduri ca acesta, vezi cateva clipuri pe youtube, ca sa nu fii prea naiv !

Daca vrei poti te uiti si la biciclete sh, si intrebi daca merita sau nu
Dar sa aiba cadru potrivit pt inaltimea ta. Posted Image

Edited by sirgoofy, 19 April 2014 - 07:20.


#16
b_gabi

b_gabi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2014

 sirgoofy, on 19 aprilie 2014 - 07:04, said:

Da, te-ai gandit bine sa fie fara suspensie.

am mai citit cate ceva pe ici pe colo si in plus am avut 2 ani un dhs venture care incepuse sa scartaie. "noroc" ca in toamna mi-au furat-o ... :)) din uscatorie. pe strada nu am de gand sa o las iar la servici am curte inchisa. singura "imbunatatire pe care i-am facut-o a fost saua asa ca nici la urmatoarea nu cred ca o sa-i fac mare lucru, cel putin nu in prima faza in afara de aparatori si reflectorizante.
pt inaltimea mea (179 cm) cadrul potrivit cred ca e intre 18" si 20".
m-am uitat la nelson si am vazut ca are multe recomandari dar nu prea imi place ghidonul. :D

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,107
  • Înscris: 06.09.2008
Sa ti-l schimbe cu unul care iti place, mai dai o diferenta si gata
Desi ghidonul cu rise e bun in oras, stai in pozitie mai comoda
Vezi cum arata live, in poze are manete revoshift si pe site zice ca are combo (mai bune), deci cine stie cum arata de fapt Posted Image

Nu mai lasa bicicleta in uscatorie si nu te baza ca la munca ai curte !
O ia si de acolo daca nu e legata cum trebuie

Edited by sirgoofy, 19 April 2014 - 11:06.


#18
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008

 LordRevan, on 16 aprilie 2014 - 06:56, said:

Eu am 1,73 m inaltime si este ok; dar bine, cu saua lasata la minim Posted Image.

Ce marime ai la cadru?
Multam

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate