Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

In tablou tensiune de 220V si alaturi 160V

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Am mers astazi la cineva si avea probleme la reteaua electrica la garsoniera cumparata recent. A luat o garsoniera ieftina care arata... dezastru.
Am inlocuit prizele, intrerupatoarele,  am pus dulii , becuri.... si surpriza nu merg becurile insa merg prizele.
Desfac tabloul de sigurante , descoper o siguranta (model automat din acela cu clapita) cu o sarma intre intrare si iesire semn ca siguranta a fost arsa/distrusa si "un meserias" a renuntat la ea. Cumpar siguranta, o inlocuiesc si merg luminile. Intre timp nu mai merg prizele. Nebunie... verificari... masurari... legat firele bine, desfac doza din apropierea tabloului...  nimic. In prize nu aveam tensiune. Creionul de tensiune indica tensiune (100V-500V) si pe sigurantele de priza si pe cele pentru becuri.
Iau voltmetrul si masor: 218V pe sigurantele pentru becuri; intre cele doua faza si nul si 218V intre faza si impamantare; Becurile luau nulul de pe impamantare.
                                     160V pe sigurantele pentru prize intre faza si nul si intre faza si impamantare atat la intrare in siguranta cat si la iesire din siguranta.
                                     160V si la intrarea in tablou intre faza si nulul de lucru, insa 218V intre faza si impamantare.
Ei la priza nimic 0V, creionul nu se aprinde.

Ma recunosc invins si apeleaza la un nene electrician in varsta. Vine asta cu o lampa de verifacare ca doua surubelnite cu becuri in maner legate intre ele (in maner 2becuri in serie, unul intr-un maner unul in celalalt) si sesizeaza ca pe reteaua becurilor se aprinde lampa lui si pe reteua prizelor nu functioneaza. Decide sa desfaca toate firele de intrare in tablou , tot faze, nuluri si impantari. Reface conexiunile de la intrare si totul merge excelent. Cineva facuse conexiuni gresite pe firele de nul de lucru si nul de impamntare.

1.De ce eu am depistat tensiunea aceea de 160V? Ce informatie puteam sa extrag de aici. (Mentionez ca nu aveam nimic bagat in priza cand am facut masuratorile la prize.)
2. Meseriasii lucreaza fara sa deconecteze sigurantele???!!! Adica cu tensiune pe fire?
Am ramas MASCA!
Insa nu-mi pot explica.
Multumesc celor care vin cu explicatii!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
O fi nulul inversat cu impamantarea Posted Image

 roflorin, on 12 aprilie 2014 - 20:32, said:

2. Meseriasii lucreaza fara sa deconecteze sigurantele???!!! Adica cu tensiune pe fire?
Am ramas MASCA!
Insa nu-mi pot explica.
E treaba simpla de electrica, izolare corecta fata de podea si poti sa tii mana pe faza fara sa simti nimic, mi-a demonstrat si mie unu de la enel.

#3
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 roflorin, on 12 aprilie 2014 - 20:32, said:

Multumesc celor care vin cu explicatii!
Trebuia sa-l inviti pe nea la o bere sau la cate putea el sa bea si sa-l descosi noi ce vrei sa-ti spunem?

#4
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Nu numai asta, au fost si ceva strapuri aiurea in tablou!

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ere intrerupt nulul, tensiunea de 160 de v apare printr-un retur de la reteaua pentru prize sau becuri. Creionul de tensiune indica doar prezenta tensiunii, nu si valoarea ei, asa ca va lumina si la un retur.

#6
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-In primul rand verificarea cu ,,creionul'' de tensiune se face doar de catre amatori,meseriasii detesta aceasta scula deoarece produce eroari,in sensul ca neonul semnalizeaza doar existenta fazei..Daca nu ai posibilitatea achizitionarii unui aparat de masura (cel mai ieftin fiind 5 lei) atunci cauta un contactor cat mai micut cu contactele arse dar cu bobina la 380 v,leaga-i doua fire la bobina,izoleaza-l bine cu banda,si e cel mai sigur cautator de tensiune,la fel si un simplu bec cu filament te poate ajuta fara probleme.Problema este insa alta,si anume ca poti avea aparatura de control super,daca nu ai macar si ceva idei (ca sa nu mai zic de experienta) la instalatii electrice.In lipsa acestora poti schimba doar un bec,o siguranta fuzibila,si cam...atat.Pentru alte probleme e bine sa apelezi la un electrician,pentru ca altfel (doamne fereste!) se poate scoate fum pe ...urechi.

Edited by Arayan, 12 April 2014 - 21:22.


#7
radu1970

radu1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.09.2009
Creionul de faza, acela ca si o surubelnita cu un beculet in maner, se aprinde si la un fir care nu este legat nicaieri, doar trece prin acelasi tub cu un fir de faza, datorita inductiei.
Probabil era folosit firul de impamantare din tablou pe post de nul si probabil nu prea ete impamantare.

#8
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Andreic: -  nu mi-am putut explica prezenta a 160V. Am inteles ca e o difereta de tensiune intre 2 fire insa nu am inteles de ce 160V. Ma asteptam la 220V sau 0V. In rest de unde?
Bulan60 : - nu stia sa explice, dupa ce a vazut ca nu i se aprinde instrumentul a desfacut tot, fara sa masoare sau sa verfice ci pur si simplu cu sfic-ul (cleste de tait cabluri) a taiat tot. Chiar am stat langa el sa vad ce face sa invat sa vad de unde e problema,
Onisoru: - Da , erau si strapuri puse aiurea (eu le-as  zice punti) .A desfacut totul pe partea de intrare in tablou si in sigurante. A refacut toate conexiunile la intrare fara sa modifice ceva la iesirea din sigurante si a mers.
Myshyk : - a zis ceva de retur al curentului dar nu stiu de unde pentru ca in priza nu era pus nimic . Probabil prin becuri insa am masurat cu astea mergand dar si fara ele in functiune. Becurile aveau faza trecuta prin intrerupator.
Arayan: - Inteleg chestia cu creionul de tensiune si iti dau dreptate. Nu am inteles ce spui cu bobina. Cu becul poti verifica insa becul va lumina si la cei 160V dar mai slab cei drept. Am vazut meseriasi cu un fel de lampi care produc o lumina rosiatica ( de dimensiunea unui bec auto )

Nulul de lucru era conectat gresit pentru ca intre nulul de protectie (impantarea) si faza aveam 220V, insa intre asa zisul nul de lucru si fazele de priza aveam 160V. Asta ramane un mister.

Cat despre lucrul fara a deconecta tensiunea electrica mi se pare prostie caci oricand poti face scurt cu mana , cu clestele... atunci cand ai 4 fire care intra(cei drept doar o faza) si 20 de fire care ies si toate stau cu cate 2 cm de fir dezizolati in aer. Eu zic ca faci masuratorile , hotarasti ce ai de facut si desfaci sigurantele apoi lucrezi in voie.

Edited by roflorin, 12 April 2014 - 21:46.


#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 Arayan, on 12 aprilie 2014 - 21:20, said:

dar cu bobina la 380 v
da un exemplu unde se foloseste aceasta bobina

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Prea multa fifosofie inutila. Ti s-a explicat mai sus ca un fir cu tensiune alternativa poate induce o tensiune intr-un fir paralel, e ca un transformator. Tu masurand tensiunea dintre ele cu-n voltmetru cu impedanta mare, ti-a aratat 160V. Daca voltmetrul ar fi avut impedanta mai mica, ti-ar fi indicat mai putin, daca puneai o sarcina (bec) intre cele doua fire, ti-ar fi indicat 0V.

#11
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
@rumegus - Corect.  

Nu imi vine in minte vreo modlitate de a verifica prezenta tensiunii cu bobina. Eu prefer variantele clasice in functie de situatie: creion de control (doar pentru a verifica prezenta fazei), aparat de masura digital si bec cu filament (evident cu dulie si fire). In situatia prezentata in acest topic becul nu s-a (s-ar fi) aprins.

Edited by LunaCrystal, 12 April 2014 - 22:29.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In asemenea cazuri, si multe altele, un bec clasic e mult mai eficient decat un multimetru. Pe vremea mea, invatam electronica, faceam montaje, apoi , cand eram deja avansati, faceam eforturi serioase sa ne putem cumpara un multimetru. Azi, cand le gasesti si cu 4-5 lei, toti copiii isi cupara, dar 99% habar n-au sa le foloseasca, n-au notiuni elementare de fizica de scoala generala. :(

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cititi mai cu atentie ce se scrie: era vorba de un "contactor cu bobina la 380 de v", nu de o "bobina".  Cand bobina CONTACTORULUI e alimentata, acesta se anclaseaza, producand un tacanit care iti semnalizeaza prezenta tensiunii. Era o metoda destul de des folosita pe vremea cand aparatele de masura aveau preturi prohibitive.

#14
roflorin

roflorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 27.03.2006
Am facut o schita. mentionez ca intre faza si impamantare sunt 220V.
Daca imi deseneaza cineva cum face ca intre nul si faza sa aiba 160V ii dau un mare LIKE.
Poate sa foloseasca orice situatie care se poate intampla in viata reala intr-un tablou electric si intr-o instalatie de lumini a unei case.Fara transformatoare, bobine...

Attached Files


Edited by roflorin, 13 April 2014 - 08:57.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Schita e gresita, becurile/consumatorii nu se leaga niciodata la impamantare ci la nulul comun.

#16
Adrian_Ilie

Adrian_Ilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 16.10.2003
desfa surubul foarte mult de la o siguranta automata (faza) si o sa ai o tensiune sub 220
eu aveam 180 intr-o priza doar ca nu era strans surubul.

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 LunaCrystal, on 12 aprilie 2014 - 22:27, said:

-Nu imi vine in minte vreo modlitate de a verifica prezenta tensiunii cu bobina. ....
-Desigur ca nu are cum sa-ti vina prin minte verificarea tensiunii cu...,,contactorul'' pentru ca acest sistem de control al tensiunii se facea acum vreo...50-60 de ani...
Astfel ; Se lua un contactor uzat cu gabarit cat mai mic,se indepartau toate contactele,si spira de scurtcircuitare din miez,apoi se legau doua fire la bornele bobinei,dupa care se infasura totul in banda izolatoare si gata instrumentul ..indistructibil si nedegradabil...
Datorita faptului ca s-a inlaturat spira din miez acesta in prezenta tensiunii nu va mai face doar clik,ci va bazaii foarte puternic la 380,si mai slab la 220.iar la 24 daca este micut va semnaliza el ceva acolo suficient ca sa-ti poti da seama de prezenta tensiunii.Avantaje fata de voltmetru era ca scula era foarte stabila si fiabila,o puteai folosii pana si ca ..arma (prastie).De asemeni voltmetrul iti indica prezenta tensiunii chiar daca in circuit veai un contact imperfect (slym-contakt),pe cand vechiul,,contactor'' fiind un consumator puternic nu va semnala nimic si in acest caz il lasai cuplat si desfacand pe rand dozele cautai miscand cu coada surubelnitei legaturile si astfel vei putea sesiza rapid contactul imperfect in momentul cand vei auzii ,,cucul'' cantand din nou.Astazi cand sant atatea dracovenii de aparataje de masura,a ramas la fel de greu de depistat un contact imperfect (ba chiar mai greu) contact care desii iti aprinde un bec cand sa bagi si un resou,refuza sa mai fie contact si uite asa va trebuii sa-ti faci de lucru desfacand toate legaturile prin doze..si facand impresie gresita clientului ca ai fi nitel cam habarnist,pe cand cu ajutorul batranului ,,contactor'' ii uimesti pe clienti de pica cu totii pe spate (asa cum o fi  patit de fapt si colegul Roflorin).In cazul in care nu ai la indemana un contactor pentru depistarea unui contact imperfect poti folosii ori si ce obiect electrocasnic de putere,numai ca in acest caz va trebuii sa fii mai atent la scanteile din legaturi pentru ca nu iti va mai canta ,,cucul''.
-Asa dar revenind la subiect (on-topik) Si nu neaparat pentru ca as dorii link-ul  de-la Roflorin,dar dupa umila mea parere intre faza si null poti avea 160 v.doar atumci cand acel null este intrerupt de null-ul retelei si cuplat pe priza de impamantare care are si ea ceva rezistenta interna mai mare de 4 ohmi.,iar circuitul prizei de impamantare este legata pe circuitul null-ului de retea dupa ce acesta a fost intrerupt de-la retea si legat pe circuitul de impamantare.Adica o inversare a surselor ceiace nu e de mirare acum dar care in alte vremuri se lasa cu penalizare...

Edited by Arayan, 13 April 2014 - 16:34.


#18
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Pentru linistea ta verifica la tine acasa asa: verifica ce tensiune ai pe prize dupa care desfa siguranta de faza si slabeste legatura si mai verifica o data si sa nu mai zicem sa schimbi nulul de lucru cu nulul de protectie si sa vezi si mai mare surpriza . Atunci o sa stii de ce a fost diferenta acea care putea sa fie mai mica sau mai mare de 160 dar atat a fost. Nenea ala s a dat seama ca nu avea ce cauta acea diferenta acolo si decat sa verifice fiecare conductor si punte a preferat sa taie totul si sa refaca el corect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate