Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

TV Tuner extern

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Va rog sa-mi recomandati si mie un tv tuner extern, cu intrare si iesire VGA, pana in 350 lei.

Ma intereseaza sa aiba imagine si sunet cat mai bune si sa nu apara probleme de stabilitate. Captura nu ma intereseaza in mod deosebit (de altfel, imi si dau seama ca la pretul asta probabil n-o sa gasesc tuner extern cu compresie hardware).

Eventual sa-mi spuneti daca stiti ceva despre AVERTV-BOX7, de la Avermedia. Pare bunicel, dar nu stiu ce-o fi in spatele cuvintelor de pe site-ul producatorului.

#2
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Captură sigur nu vei face cu acest model, fiind tv-tuner stand alone. Singura legătură cu un calculator fiind intrarea VGA, în schimb ea nu interacționează în nici un fel cu calculatorul. Din păcate nu există tv-tuner care să meargă și stand alone și să meargă și pe USB.

#3
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostOne of Them, on Dec 19 2005, 14:34, said:

Captură sigur nu vei face cu acest model, fiind tv-tuner stand alone. Singura legătură cu un calculator fiind intrarea VGA, în schimb ea nu interacționează în nici un fel cu calculatorul. Din păcate nu există tv-tuner care să meargă și stand alone și să meargă și pe USB.
Stiu ca BOX7 nu are legatura dinspre el inspre calculator (si implicit, adio captura cu modelul asta :) ), dar ma gandeam c-o fi altul care sa comunice si prin USB cu calculatorul...

De ce zici ca nu exista varianta asta cu VGA si USB?

PS: Oricum, imi dau seama ca asa ceva ar fi probabil la un pret mai mare decat sunt eu dispus sa dau si de aia am si specificat la inceput ca nu ma intereseaza captura.

#4
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Ce vrei tu, poate e defapt un DVD Recorder standalone. Acestea au tv-tuner incorporat, cu iesire VGA, si deci nu mai ai nevoie neapărat de un televizor. Capturi faci direct in mpg2, direct pe divd, numai bun de copiat in calculator daca ai nevoie de captura.

Din câte știu eu nu există tv-tuner stand alone +USB, și dacă e, probabil e la un preț mam mare decât un dvd recorder.

#5
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostOne of Them, on Dec 19 2005, 15:39, said:

Ce vrei tu, poate e defapt un DVD Recorder standalone. Acestea au tv-tuner incorporat, cu iesire VGA, si deci nu mai ai nevoie neapărat de un televizor. Capturi faci direct in mpg2, direct pe divd, numai bun de copiat in calculator daca ai nevoie de captura.

Din câte știu eu nu există tv-tuner stand alone +USB, și dacă e, probabil e la un preț mam mare decât un dvd recorder.
Repet, nu ma intereseaza captura neaparat.
Dar e buna ideea aia cu DVD Recorder-ul standalone cu tuner incorporat; da-mi si mie cateva linkuri catre astfel de produse, te rog!

Review pentru tunere unde gasesc si eu? Ca vreau sa ma uit de AVERTV-BOX7 (si nu numai).
Am facut rost de revista PC Magazine din august anul trecut, in care sunt testate niste tunere; au mai facut si altii (alte reviste), intre timp, alte teste?

#6
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Din păcate la capitolul review TV-Tunere, internetul duce mare lipsa.
Legat de DVD recordere, cel mai ieftin în momentul de față e un Firstline (made in france) cu vreo 4,9 milioane lei în Metro. Însă unul mai bun costă 7-8 milioane (vortex, orion) și urcă peste 10 milionae (philips, sony). Foarte probabil să scadă prețurile vertiginos... și pest eun an să fie la fel de comune ca și dvdplayerele cu divx.

#7
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Din păcate nu există tv-tuner care să meargă și stand alone și să meargă și pe USB
Ba exista si eu am unul. Se numeste Kworld USB2.0 Combo TV box.
L-am luat de vreo doi ani de zile de la AT computers, din Cluj.
A si disparut de pe piata imediat dupa aceea pentru ca avea o gramada de bug-uri. Eu sunt totusi multumit de el. Imaginea e cristal-clear si capturi fac doar necomprimate si le comprim dupa aceea.
http://www.directron...tvusb7011r.html

#8
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Despre BOX7-le "meu" nu stie nimeni nimic? :down:

PS: Se pot conecta si un PC si un TV-tuner extern, in acelasi timp, la un TFT cu intrare duala? Adica pe interfata pentru DVI sa intre PC-ul, iar pe cea pentru VGA sa intre tunerul?

Edited by hardvare, 20 December 2005 - 01:30.


#9
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Posthardvare, on Dec 20 2005, 01:27, said:

Despre BOX7-le "meu" nu stie nimeni nimic? :down:

PS: Se pot conecta si un PC si un TV-tuner extern, in acelasi timp, la un TFT cu intrare duala? Adica pe interfata pentru DVI sa intre PC-ul, iar pe cea pentru VGA sa intre tunerul?

De obicei TV-Tunerele externe fac asta. Ieșirea VGA de la calculator conectat la TV-tuner, și monitorul se leagă la tv-tuner. Astfel e posibilă funcția de picture in picture, și poți selecta ce sa vezi pe monitor, pc sau TV.

Mișto Kworld-ul lui Bchendran...

#10
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Cel mai bun TV Tuner Extern de pe piata este Leadtek WalkieTV dar costa 379RON cu putin peste bugetul tau dar eu zic ca merita investitia,mai ales daca vrei sa ai o imagine clara,o captura buna.

#11
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostOne of Them, on Dec 20 2005, 10:20, said:

De obicei TV-Tunerele externe fac asta. Ieșirea VGA de la calculator conectat la TV-tuner, și monitorul se leagă la tv-tuner. Astfel e posibilă funcția de picture in picture, și poți selecta ce sa vezi pe monitor, pc sau TV.

Mișto Kworld-ul lui Bchendran...
E clar ca PC-ul trece prin TV-tuner, dar eu altceva intrebasem, ca stiu ca asa, in serie, cum ai spus tu, e modul normal in care se leaga TV-tunerele externe cu iesire VGA. Ma interesa daca se pot lega amandoua direct la monitor (tunerul sa intre la analogic, prin D-Sub, iar PC-ul sa intre la digital, prin DVI). Poate monitorul sa managerieze intrarea asta dubla?

View PostX5, on Dec 20 2005, 13:58, said:

Cel mai bun TV Tuner Extern de pe piata este Leadtek WalkieTV dar costa 379RON cu putin peste bugetul tau dar eu zic ca merita investitia,mai ales daca vrei sa ai o imagine clara,o captura buna.
Unde gasesc? Eventual da un link, te rog!

#12
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Eu nu văd pe site-ul celor de la leadtek asa ceva. CE stie să facă?

#13
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Cam asa arata Leadtek WalkieTV [ http://www.allround-pc.com/images/WinfastWalkieTV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A fost testat in nr.70 al revistei XtremPC si a iesit pe primul loc in teste fiind cel mai bun.
Se conecteaza pe USB 2.0 si era singurul tuner extern din test care oferea codare hardware MPEG-4
Vad si eu acuma ca pe site-ul Leadtek nu apare nimik de asta dar in schimb vad un tuner asemanator cu WalkieTV si anume WinFast Novo TV

#14
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View PostX5, on Dec 20 2005, 15:02, said:

Cam asa arata Leadtek WalkieTV [ http://www.allround-pc.com/images/WinfastWalkieTV.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A fost testat in nr.70 al revistei XtremPC si a iesit pe primul loc in teste fiind cel mai bun.
Se conecteaza pe USB 2.0 si era singurul tuner extern din test care oferea codare hardware MPEG-4
Vad si eu acuma ca pe site-ul Leadtek nu apare nimik de asta dar in schimb vad un tuner asemanator cu WalkieTV si anume WinFast Novo TV

Ești sigur că oferea codare hardware? Cel puțin NovoTV nu oferă codare hardware, ci software, similar celor mai multe plăci de captură. Însă e interesant teunerul acesta, fără îndoială. PIP, fast  scan etc.

Edited by One of Them, 20 December 2005 - 15:11.


#15
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004

View PostOne of Them, on Dec 20 2005, 15:10, said:

Ești sigur că oferea codare hardware? Cel puțin NovoTV nu oferă codare hardware, ci software, similar celor mai multe plăci de captură. Însă e interesant teunerul acesta, fără îndoială. PIP, fast  scan etc.
Foarte sigur credema am revista nr.70 XtremPC in fata si scrie clar....deci are chipset Philips SAA7115HL,are Time-shifting,PIP,programare inregistrare,oprire calculator,conectori A/V IN,TV si comprimare hardware MPEG-2 si MPEG-4.
Distribuitor in Romania este Skin Media si se poate gasi in magazinele Best Computers.

#16
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View Posthardvare, on Dec 20 2005, 01:27, said:

Se pot conecta si un PC si un TV-tuner extern, in acelasi timp, la un TFT cu intrare duala? Adica pe interfata pentru DVI sa intre PC-ul, iar pe cea pentru VGA sa intre tunerul?


View PostOne of Them, on Dec 20 2005, 10:20, said:

De obicei TV-Tunerele externe fac asta. Ieșirea VGA de la calculator conectat la TV-tuner, și monitorul se leagă la tv-tuner. Astfel e posibilă funcția de picture in picture, și poți selecta ce sa vezi pe monitor, pc sau TV.


View Posthardvare, on Dec 20 2005, 14:33, said:

E clar ca PC-ul trece prin TV-tuner, dar eu altceva intrebasem, ca stiu ca asa, in serie, cum ai spus tu, e modul normal in care se leaga TV-tunerele externe cu iesire VGA. Ma interesa daca se pot lega amandoua direct la monitor (tunerul sa intre la analogic, prin D-Sub, iar PC-ul sa intre la digital, prin DVI). Poate monitorul sa managerieze intrarea asta dubla?
Cum e pana la urma? Se poate face treaba asta?

#17
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

View PostX5, on Dec 20 2005, 15:21, said:

Foarte sigur credema am revista nr.70 XtremPC in fata si scrie clar....deci are chipset Philips SAA7115HL,are Time-shifting,PIP,programare inregistrare,oprire calculator,conectori A/V IN,TV si comprimare hardware MPEG-2 si MPEG-4.
Distribuitor in Romania este Skin Media si se poate gasi in magazinele Best Computers.
Nu e pe site la Best Computers: TUNERE!

#18
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

View Posthardvare, on Dec 20 2005, 19:54, said:

Cum e pana la urma? Se poate face treaba asta?

Până l aurmă depinde de monitorul tău. Însă mă îndoiesc că are opțiunea de și și... mai degrabă ori unul ori altul. Singura varianta e doar prin tuner.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate