Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

TV Tuner extern

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Ma tot intereseaza si pe mine un TV tuner de tip   TVcable-->TvTuner--VGA-->MonitorCRT care sa aiba si SVideo-->TvTuner--VGA-->MonitorCRT.

Si-a luat un prieten mai de mult un model chinezarit de la Spot si nu a fost de loc multumit de el, avea probleme mari la redarea culorilor.

Problema care ma seaca este ca mai toate ofertele scot o frecventa de maxim 75Hz ceea ce e prea putin pt un CRT, cel putin pentru ochii mei am nevoie de minim 85Hz.

In afara de CRT care e un Compaq 1210 de 22` mai am si un LCD Samsung 193P+ care in prezent merge pe DVI si as putea sa-i bag prin VGA semnal, dar mi-e cam frica fiintca nu stiu daca va merge, ca poate DVI-ul are prioritate fata de VGA si o sa fie enervant ca va 3 sa inchid comp sau sa-i scot mufa de fiecare data.... chiar nu stiu daca o sa mearga si de niste luni bune nu reusesc sa ma decid.

Daca stie cineva mai multe pe aceasta tema, va rog, lumina-ti-ne si pe noi !!!!

#20
urfe

urfe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.09.2005
Tzur, stai linistit. Tine apasat mai mult timp pe ... eh, nu buton, pe senzor.. si vei auzi un mic bip. Inseamna ca va trece pe alt semnal (Analog sau digital. Primul, in cazul tau, tu fiind deja pe digital). Daca tii apasat chiar si dupa primul bip, va trece automat pe o functie de auto-adjustment, dar care nu iti va folosi decat in cazul semnalului analog. Nu am citit manualul la mine, dar am testat acasa si merge :D

#21
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Stiu ca nu prea are legatura, dar pot, prin placa firewire sa bag un adaptor si sa capturez analog nu doar digital si de la DV ? , de exemplu un video dala vechi , nu ca am neaparata nevoie, am si tv tuner

#22
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Hercules Smart TV 2 USB merge bine si are o gramada de mufe. Vad ca Leadtek are una singura, in schimb Hercules poate fi folosit la capturi si de pe alte surse. Chiar daca nu are codare hardware, captura direct in mpeg 2 e superba. Ciudat de buna, contrazice experienta mea anterioara.

#23
stefan2005v

stefan2005v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.12.2005
Si eu am fost tentat sa cumpar un AverTV box 7 (la vremea aceea 3.500.000lei) dar am gasit o alta solutie mult mai ieftina (1.800.000 lei) si de calitate f. buna.
Se numeste LCD TV Box - firma producatoare ST Lab. Sa iti zic si cateva date tehnice:
- 640x480@60Hz
- 800x600@60, 75, 85Hz
- 1024x768@60, 75Hz
- 1280x1024@60Hz

- PIP
- VGA - in
- VGA - out
- Video - out
- Audio - out (stereo)
- PAL, NTSC 3.58/4.43 with VIDEO, S-VIDEO

Sincer la calitatea imaginii intre cele doua tipuri n-am vazut nici o diferenta.
Nici unul dintre ele nu face captura - sunt stand - alone.

Edited by stefan2005v, 23 March 2006 - 19:11.


#24
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

View Poststefan2005v, on Mar 23 2006, 20:08, said:

Si eu am fost tentat sa cumpar un AverTV box 7 (la vremea aceea 3.500.000lei) dar am gasit o alta solutie mult mai ieftina (1.800.000 lei) si de calitate f. buna.
Se numeste LCD TV Box - firma producatoare ST Lab. Sa iti zic si cateva date tehnice:
- 640x480@60Hz
- 800x600@60, 75, 85Hz
- 1024x768@60, 75Hz
- 1280x1024@60Hz

- PIP
- VGA - in
- VGA - out
- Video - out
- Audio - out (stereo)
- PAL, NTSC 3.58/4.43 with VIDEO, S-VIDEO

Sincer la calitatea imaginii intre cele doua tipuri n-am vazut nici o diferenta.
Nici unul dintre ele nu face captura - sunt stand - alone.
Dar acelasi functii, aceeasi calitate la acelasi pret? De ce?

Caut si eu un tunner extern LCD TV BOX:
- Kworld LCD TV BOX             220RON
- Avermedia AVERTV-BOX7    300RON
- Prolink  PlayTV Box3            273RON
- ST LAB BOX EXTERN rev2     190RON

Ce recomandati si ce stiti de ele? 10x

#25
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
nothing? :D

#26
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am un Leadtek Winfast USB II Deluxe si merge ff. bine.
E mic, drivere bune + (nu ca ar folosi) o gentuta pt portabilitate :)

[ http://images.tigerdirect.com/itemdetails/L456-1028COUT.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


http://www.pcgarage....v-usb-ii-deluxe

Eu folosec ChrisTV, dar pt a merge sunetul am facut si fac niste artificii...

#27
nickconnect

nickconnect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2005
:peacefingers:

View PostX5, on Dec 20 2005, 15:21, said:

Foarte sigur credema am revista nr.70 XtremPC in fata si scrie clar....deci are chipset Philips SAA7115HL,are Time-shifting,PIP,programare inregistrare,oprire calculator,conectori A/V IN,TV si comprimare hardware MPEG-2 si MPEG-4.
Distribuitor in Romania este Skin Media si se poate gasi in magazinele Best Computers.


Ok, eu te cred, dar spuneti-mi totusi ce e cu mesajele urmatoare:



Daca nu apar mai sus, sa le scriu:

"Cannot find any available BDA device" si
"Not Supported! - ;;2600xp.client.010817-1148"

Astept un raspuns cat de rpd posibil, si un eventual link (sau mai multe linkuri) pt a rezolva aceasta problema.

                                   Multumesc anticipat!            :thumbup:  :OK:
                                                          Nicu

#28
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
Cine are un sfat pentru un tuner pt laptop pe PCMCIA, cu care sa pot face si captura video la calitate decenta?

#29
Wictor

Wictor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.07.2005
pentru toti cei ce vor sa cumpere tv-tunerul Prolink PlayTV Box3 dupa o luna doua se strica unul dintre canalele audio, se aude doar intr-o boxa, si in cealalta se aude un pacanit de fiecare data cand schimbi canalul, este un defect de fabricatie. Dupa o luna dupa ce l-am cumparat s-a stricat, mi l-au inlocuit si dupa inca 2 luni s-a stricat iar, asa ca am cerut banii inapoi conform hotararii de guvern nr. 394 ( o gasiti pe site-ul OPC ). asa ca si cei care s-au mai pacalit luati-va banii inapoi.

#30
ghengy

ghengy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2006
Am citit pana acum topic`ul  - mai multa sau mai putina atentie - si as vrea si eu sa imi spuneti cam ce posibilitati am sa fac un monitor LCD sa functioneze ca TV cu un tunner extern fara a fi conectat la un PC. Deci vreau doar LCD-ul cu tunner-ul. Ce imi recomandati? Se merita "inestitia combinata"

#31
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Iti recomand AverTV Box 5, 7, 9. Eu am un 7 pe un LCD, sunt foarte multumit de el. Nu ai nevoie de PC in combinatie deloc.

#32
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

Foarte sigur credema am revista nr.70 XtremPC in fata si scrie clar....deci are chipset Philips SAA7115HL,are Time-shifting,PIP,programare inregistrare,oprire calculator,conectori A/V IN,TV si comprimare hardware MPEG-2 si MPEG-4.
Aooooleeeeu! :puke:  Cand vad porcaria aia cu led albastru imi vine greata!!!Cred ca e facut pe vapor...il cunosc mai bine decat va inchipuiti, dragii mei, dar nu pot spune de unde...e un jeg oribil, unui exemplar venit la service ii zornaia chip-ul microBGA in el, se incinge ca porcul :cursing: de i se dezlipesc componentele...shit, shit... nici 10 RON n-as da pe el...

#33
lbanias

lbanias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 21.07.2004
bchendran: am vazut si eu Kworld Combo TV BOX usb 2.0 si Kworld Combo TV BOX usb 2.0 PLUS si singura diferenta pare a fi ca versiunea plus are mufa de VGA in pe clasic 15 pini fata de cea anterioara care avea ceva de gen s-video in care bagai un cablu adaptor care avea la un capat VGA 15 pini. Doar atit sa insemne plus sau au mai lucrat la software(pe net n-apare nici o comparatie, la siteul Kworld nici nu exista)  , de care se mai vaitau userii (partea de conexiune pe USB/PC) ? Pe USB1.1 vezi bine posturile? Ma gindesc ca doar la captura ar fi probleme, nu ? Pacat ca nu are teletext...

#34
VIRION

VIRION

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.05.2005
este cineva pe forum care in momentul acesta detine un AVERMEDIA TVBOX 9? as avea si eu o intrebare referitoare la el.

legat de alte marci, eu am avut pana acum pe cel de la STLab si pe cel de la PixelView. Primul (mai ieftin) avea sunetul de o foarte proasta calitate, era mono si se auzea foarte infundat; imagine ok, interfatza dragutza. Al doilea, stereo, mai complex, un delay enervant la raspunusul comenzilor din telecomanda, si mi s-a ars dupa vreo 3 luni. De atunci am folosit tunerul intern pe care il aveam in PC.

Vreau sa imi iau TV BOX 9, pt ca are intrare component si intentionez sa leg Playstation2 prin componente si sa incerc un progressive scan ca sa scot o calitate mai buna a imaginii (rezolutie 480p).

Daca exista cineva care isi poate da cu parerea referitor la chestia asta sunt oki si urechi :)

10x

#35
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Fratilor, TvTuner-ul urmator merge independent de calculator ? (doar el si LD-ul) Va intreb pt. ca, dc nu ma insel, sunt si TvTunere externe care nu merg independent de calculator.


TUNER TV/FM LEADTEK WINFAST TV USB II DL

     Poza este cu titlu informativ.
Cod:  TUNRTILE050
Pret cu TVA:  397.2 RON
3,972,000 Lei




Descriere
Accept 3 additional USB devices and maximize your productivity;DirectBurn DVD/VCD/SVCD; Support Stereo audio; Multi-Capture Format Profile; PIP (Picture-in-Picture); Time-Shifting; Remote control; Power-up Scheduling
  



Specificatii
Model: LEADTEK WINFAST TV USB II DL

Interfata: USB 2.0

Bundle: WinFast PVR User's Manual WinFast TV USB II Series Quick Installation Guide WinFastPVR Multimedia Software Pack DC Ulead Video-Editing Software Pack CD WinFast TV USB II Deluxe unit 1 FM antenna cable 1 Mini USB cable 1 audio cable 1 DC Power Adaptor 1 TV USB II Deluxe carry case 1 Slim Remote control with battery  

Conectori: 3-Port USB Hub; 1 Mini USB Connector; 1 Mini Din 4 pin connector for S-Video input; 1 RCA for Composite Video input; 1 phone Jack for audio input; phone Jack for audio output; 1 DC Adaptor connector;

Tip: USB 2.0 port, Plug-n-Play compliant NTSC, PAL or SECAM TV Tuner NTSC, PAL I/DK, PAL BG/DK, PAL M/N, SECAM LL, SECAM, BG SECAM DK for respective model Full 181 channels Support Stereo FM  

Garantie: 3 ani

#36
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Interfata: USB 2.0

Deci e tuner extern pentru ca nu este pe PCI, dar functioneaza ca o componenta a calculatorului pe USB. Ca sa il poti folosi vei avea nevoie de PC & Windows.

Cele externe au interfata VGA, deoarece au direct iesire VGA spre monitor, fie el CRT sau LCD. Iti recomand Avermedia Box7, Box9. O firma mai renumita nu am gasit la cele independente, eu am Box7 si sunt multumit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate