Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Smochinul (Ficus Carica) Varietati, Intretinere, Inmultire

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#37
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dap, unul a ajuns la mine, e tare frumusel. ;)

#38
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDigix, on 12 aprilie 2014 - 23:28, said:

îi fac o poză, poate îl recunoașteți voi.



Attached File  DSC_01811.JPG   218.59K   114 downloadsAttached File  DSC_01821.JPG   412.46K   111 downloads

#39
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sa lasam sa se mai maturizeze frunzele si apoi faci cateva poze de aproape a frunzelor mature.
Dar ne poti spune cum arata fructul ajuns la maturitate?
- Marime
- Forma (lacrima, balon, para, mar etc)
- Culoare la exterior
- Culoare la interior


#40
JPol

JPol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.03.2014
Soiurile de smochini crescute in afara zonelor de origine capata culori si mici modificari
dupa clima, sol, ingrijire, etc.
E greu sa identificati un soi.
Dar nu e imposibil.
Spor!

#41
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Macar restrangem numarul suspectilor la cativa :)
Apoi, in timp, rafinam pana la unu.
Daca nu cautam soiul atunci vom ramane la denumirile de marketing de tipul "smochin verde de munte" sau "smochin rosu de exterior" sau treditionalele "smochin rosu", "smochin verde".
Apropos, as fi tare curios sa aflu care sunt soiurile aclimatizate atat de bine in sud-vest (Mehedinti, Timis).


#42
JPol

JPol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.03.2014

View Postmeganedoi, on 24 aprilie 2014 - 08:24, said:

Apropos, as fi tare curios sa aflu care sunt soiurile aclimatizate atat de bine in sud-vest (Mehedinti, Timis).

Exista si cateva soiuri care merg bine in SV tarii. Nu stiu care anume.
Exista si cateva selectii naturale care au fost inmultite mult timp la Statiunea Pomicola din
Turnu-Severin: Drobeta 1, 2, 3 si Svinita 1 si 2.
Statiunea asta nu mai e pe val acum, nu stiu cat mai produce.
Spor!

#43
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View Postmeganedoi, on 24 aprilie 2014 - 00:10, said:

Sa lasam sa se mai maturizeze frunzele si apoi faci cateva poze de aproape a frunzelor mature.
Dar ne poti spune cum arata fructul ajuns la maturitate?
- Marime
- Forma (lacrima, balon, para, mar etc)
- Culoare la exterior
- Culoare la interior
Sincer, nu am fost prea atent la detaliile astea. Anul trecut am mâncat ceva fructe din el. O să-i fac poze mai la maturitate și când va avea fructe. Mulțumesc de ajutor oricum!

#44
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
La Lidl sunt smochini la vanzare cu aproape 20 lei bucata.

Attached File  IMAG0060.jpg   85.64K   60 downloads  Attached File  IMAG0061.jpg   84.27K   66 downloads. Attached File  IMAG0064.jpg   73.97K   64 downloads


Nu este scris in clar numele varietatii, dar dupa poza si text fructul este mov, mărime medie-mare, sensibil la ger (trebuie protejat in cazul temperaturilor mai mici de 5*C.
Eu, cu ajutorul a doi prieteni,:) am cumparat doi.
Unul il voi tine in ghiveci si il voi tine in magazie pe timp de iarna, iar pe celălat il voi planta in grădina si ii voi face o invelire de iarna ca si celorlalte soiuri. Vedem apoi care va rezista.
M

#45
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
dar ce, exista smochin rezistent la ger?

#46
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Prin unele locuri pe internet mai găsesti informatii ca o varietate sau alta ar rezista pana la -15*C -20*C.
Pe pachetul prezentat anterior scrie minim -5*C.
Astea sunt premisele si presupunând că sunt corecte atunci concluzia cred ca este aceea.

LE acum am observat ca am scris gresit in postarea anterioară 5*C in loc de -5*C.

Asadar textul ar fi asa: "trebuie protejat in cazul temperaturilor mai mici de -5*C"

#47
mr_api

mr_api

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 10.10.2010

View Postmeganedoi, on 03 mai 2014 - 07:01, said:

Prin unele locuri pe internet mai găsesti informatii ca o varietate sau alta ar rezista pana la -15*C -20*C.
Eu,in Dobrogea am 2 smochini,i-am invelit in fiecare an doar cu coceni de porum,au rezistat doar in iernile in care temperaturile nu au ajuns pana la -20*
iarna trecuta a fost putin sub -15* intr-o noapte si au trecut cu bine,in iarna 2011-2012 a fost ger de pana la -20* vreo  2-3 zile la rand si cand i-am desfacut erau morti,au dat de jos din tupina.
Am vazut in Constanta ca in iarna asta au trecut cu bine smochini chiar si neinveliti si au fost si -15* (o sg noapte din cate imi amintesc)

Edited by mr_api, 05 May 2014 - 14:05.


#48
marco73mm

marco73mm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2008
Am cumparat si eu de la LIDL , l-am plantat in ghiveci in gradina poate in primavara lui 2015
Marcotarea aeriana  am incercat-o si a reusit l-am pierdut dupa plantare in gradina(s-a uscat ) .
Am sa incerc si butasirea vara asta .

#49
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postmarco73mm, on 23 mai 2014 - 08:54, said:

Marcotarea aeriana  am incercat-o si a reusit l-am pierdut dupa plantare in gradina(s-a uscat ) .

Am patit si eu asta daca am plantat cand era deja foarte cald. Radacina este prea putin dezvoltata pentru a compensa deshidratarea. Cred ca o solutie inteleapta este sa il tii o perioada intermediara in ghiveci cu expunere partiala la soare astfel incat sa reauseasca sa genereze sificienta radacina.

Am plantat primavara foarte devreme si a prins. Merge sa plantezi si toamna daca asiguri protectie la inghet. Eu am folosit paie si agril, dar varfurile tot au inghetat pentru ca paiele s-au lasat si au ramas varfurile descoperite.

#50
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
SI eu am vreo 5 in gradina, cred ca acelasi soi, in 2011 si 2012 nu au trecut iarna, langa Bucuresti, dar in iarna asta 2 au scapat, fiind inveliti doar cu niste pungi de gunoi de 240L si frunze la radacina... o sa incerc sa-i imbrac mai bine... Oricum si cei care s-au uscat, au dat din radacina alti lastari... Ce sunt curios, cand vor creste mari, cat un mar, cum o sa-i mai imbrac :)

#51
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cu pungi sau saci din plastic i-am chinuit si eu pe ai mei anii trecuti. In toamna ii voi ascunde sub panza de agril in mai multe straturi. Sa vedem ce va iesi.

#52
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iata cum arata un smochin serios.
~6m diametru si peste 5m inaltime

Attached Files



#53
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Si inca un smochin cu trunchi masiv scorburos
Probabil in faza eliminarii totale

Attached Files



#54
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
In tarile "calde" se zice ca un smochin plantat ramane acolo pe veci! ....in poza ta
se vad deja smochini tineri (plecati din radacini superficiale) care asteapta sa "plece"
din loc! ...le trebuie doar lumina (care va fi din belsug cand se taie cel batran) ...ca seva
vor avea din plin (sunt alimentati din radacina batrana)!

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate