Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cartea Apocalipsei in Biserica Ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
156 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

De priceput va pricepe putin cate putin.Nimeni nu poate sa inteleaga biblia la prima citire, si mai ales om de rand, fiind.
in primul rand ca e ilegal sa faci discriminari
in al doilea rand, am citit eu pe internet ca dumnezeu a facut oamenii la fel
ce-i prostia asta cu om de rand si de nerand?!?

Quote


Atunci să citești și să-mi spui apoi ce ai înțeles de  aici . Bine?

spune tu ce n-ai inteles si iti explic!!! (vorbesc serios) si fara sa ma consider prin asta un om de ne-rand
evident ca n-o sa-ti convina sa-ti explic si ce am inteles din apocalipsa (cartea, nu evenimentul)
si ce intelege orice om normal la cap (nu neom) care nu cauta interpretari, metafore si sensuri ascunse in orice virgula

pai la noi, da! singurul dumnezeu oficial si sustinut de stat e cel ortodox (de rit nou)!

Edited by Nero-d, 11 April 2014 - 01:48.


#20
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 ericmario, on 10 aprilie 2014 - 22:41, said:

Sa inteleg din spusele tale ca singura secta corecta e cea ortodoxa?
Sau  ce vrei sa spui acolo?
Deja din felul cum vorbesti se cunoaste ca nu ai nici o tangenta cu biserica si doar te-ai bagat in seama ca musca in %%$$t ca sa nu zic altfel.
Biserica Ortodoxa e cea mai veche, si toti nebunii care, cum au vrut s-au razvratit impotriva invataturii drepte , si astfel au aparut tot felul de secte de doi lei.
Oricum marea majoritate au fost INFIINTATE cu scopul de a slabi ORTODOXIA.Mai citeste si tu, nu te repezi doar sa arunci 2-3 cuvinte pă forum.

 Nero-d, on 11 aprilie 2014 - 01:44, said:

in primul rand ca e ilegal sa faci discriminari
in al doilea rand, am citit eu pe internet ca dumnezeu a facut oamenii la fel
ce-i prostia asta cu om de rand si de nerand?!?


spune tu ce n-ai inteles si iti explic!!! (vorbesc serios) si fara sa ma consider prin asta un om de ne-rand
evident ca n-o sa-ti convina sa-ti explic si ce am inteles din apocalipsa (cartea, nu evenimentul)
si ce intelege orice om normal la cap (nu neom) care nu cauta interpretari, metafore si sensuri ascunse in orice virgula

pai la noi, da! singurul dumnezeu oficial si sustinut de stat e cel ortodox (de rit nou)!


Tu si cu jidanii de va mai aud cu discriminarile Posted Image)
Apocalipsa si alte carti de invatatura ortodoxa nu se citesc PE NET. Nu vreau sa mai insist ca omul daca citeste pentru  prima data  Apocalipsa nu o sa inteleaga sensurile ei.Ai vazut tu acolo ca zice de vreo bomba, de vreun avion ceva ??? ca doar atunci va intelege omul de rand, cam ce s-ar petrece.

Topicul asta nu isi are locul pe forum.

Edited by andrei_xzi, 13 April 2014 - 09:53.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 andrei_xzi, on 13 aprilie 2014 - 09:49, said:

Deja din felul cum vorbesti se cunoaste ca nu ai nici o tangenta cu biserica si doar te-ai bagat in seama ca musca in %%$$t ca sa nu zic altfel.
Biserica Ortodoxa e cea mai veche, si toti nebunii care, cum au vrut s-au razvratit impotriva invataturii drepte , si astfel au aparut tot felul de secte de doi lei.
Oricum marea majoritate au fost INFIINTATE cu scopul de a slabi ORTODOXIA.Mai citeste si tu, nu te repezi doar sa arunci 2-3 cuvinte pă forum.
Ti-e rau? Have a break, have a KitKat! Posted Image

#22
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Da, Apocalipsa, deşi nu se citeşte în Biserică, este importantă la ora actuală, având în vedere probleme în care ne aflăm acum,
deci e importantă pentru biserica Ortodoxă.

Cred că singura Biserică Ortodoxă care citeşte Apocalipsa la Slujba Învierii (mi se pare) este Biserica Ortodoxă Coptă:

" În Biserica Ortodoxă Coptă (care nu se află în comuniune cu Biserica Ortodoxă dar îi e similară ei din punct de vedere liturgic), toată Cartea Apocalipsei este citită în Noaptea Apocalipsei sau Sâmbăta Luminată (ajunul Învierii)."

Sursa: http://ro.wikipedia....alipsa_lui_Ioan

#23
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
.

#24
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 REGLURAL, on 20 aprilie 2014 - 19:21, said:

Da, Apocalipsa, deși nu se citește în Biserică, este importantă la ora actuală, având în vedere probleme în care ne aflăm acum,
deci e importantă pentru biserica Ortodoxă.
Genială constatarea!

 andrei_xzi, on 20 aprilie 2014 - 22:19, said:

.
Acesta e punctul tău de vedere?

#25
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
se zice la apocalipsa si multi parinti atrag atentia despre superficialitatea oamenilor, nepasarea,indiferenta, si rautatea din ei.
vad la tot pasul oameni de felul acesta.care cand incerci sa le spui sau sa le explici invataturi bisericesti ortodoxe nu fac decat sa te ia la misto si sa faca ras de tine sau de ceea ce le spui,dar in schimb sunt foarte receptivi la alte gunoaie lumesti care sunt la moda.
ce mai vrei ?

#26
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Când a fost scrisă apocalipsa
My theory is that it was written around year 69 and supplemented in 96.
My arguments
-it mention 5 emperors “who was" ,wich lead us to Nero-
..it mention the temple,so it wasn't yet destroyed
..it mention twice the dimensions of the new Jerusalem. In one verse it mention the length and width of the new Jerusalem. In the second verse it mention length , width and….. height . A classical example of making the story even more impressive. So either the holy spirit forgot to put the height, or the second verse was added later.


#27
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020

 pathfinder899, on 05 aprilie 2014 - 17:17, said:

De ce nu se citeste niciodata din apocalipsa in biserica ? Nu este de folos spiritual pentru credinciosi ? Exista talcuiri ale Sfintilor Parinti ?

Depuinde care biserică.
Neoprotestanţii o citează în predicile lor şi chiar în cântece.
Adventiştii o interpretează.

#28
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Totul va deveni clar în timp!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Copaki_VgZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Noi facem pe deştepţii, dar ar fi bine dacă am fi deştepţi!Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vOv7IiDNw-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 san62, on 24 martie 2022 - 15:00, said:

Noi facem pe deştepţii, dar ar fi bine dacă am fi deştepţi!Posted Image




Ar fi bine dacă ai înceta cu propaganda asta putinistă, comandată și plătită de Kiril!

#31
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

 dark, on 25 martie 2022 - 09:01, said:

Ar fi bine dacă ai înceta cu propaganda asta putinistă, comandată și plătită de Kiril!
Chiar că eşti în întuneric, la fel putin, biden şi toţi nenorociţii care au ajuns să conducă popoarele prin minciună şi perfidie!
Învaţă să fii credincios şi nu necredincios!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FbsO3WXlZuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Să-ţi lumineze Dumnezeu gândurile!

Azi de Buna Vestire este ziua naţională a Greciei, ce treabă are Elpidie (grec) cu rusii?

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004

 san62, on 25 martie 2022 - 11:36, said:

Învaţă să fii credincios şi nu necredincios!
Tu ești necredinciosul, din moment ce vii cu astfel de materiale pro-război putinist.Posted Image

#33
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Nu ai citit materialul, aşa că nu ştii despre ce e vorba acolo!Posted Image

Nu ţin în braţe pe nimeni, am zis că toţi conducătorii de popoare au ajuns să se-nchine lui satan!

Edited by san62, 25 March 2022 - 11:41.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
Am impresia că tu nu ești cel care știi ce vorbești pe aici!
Normal, contul tău trebuie banat, fiindcă postezi materiale care justifică teologic războiul lui Putin, dar cum eu nu obișnuiesc să dau ”report”, s-ar putea să scapi, dacă te vei opri acum din această activitate rusofilă și pro-război!

#35
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Am o rugăminte, chiar de sunt banat, citeşte tot materialul şi apoi să spui că sunt pro război!
De fapt mafia khazară care se închină lui satan are o agendă, dar nu vei afla dacă treci superficial peste ce am postat, sănătate!
Şi bine ar fi ca grecul Elpidie să se înşele!

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,621
  • Înscris: 16.03.2004
”Părintele Elpidie” este un psihopat care trebuie dus la spitalul de nebuni! Oricine care afirmă că războiul lui Putin este sfânt și dispus de Dumnezeu pentru a distruge Europa satanică, este... nebun și trebuie internat la secția de psihiatrie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate