Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ce parere aveti de casatoriile inter-etnice,in special romano-maghiare?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Problemele astea le aveti doar cei de dincolo de Carpati, in Ardeal casatoriile mixte sunt absolut normale.

#20
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@sergiu_spooky
ai auzit vreodata in viata ta de mostenire genetica??? guess not!
sunt si tigani de treaba cum sunt si indieni buni!
@Mur_
daca posexi, ce sa-ti fac?

intrebarea era in abstract...



aia cu muierea destupata mi-a placut maxim
sa nu care cumva s-o iei nedestupata Posted Image

Quote

Adica se-nsoara Ion ortdoxul cu Pista catolicul?

sau invers
ce??? sunteti homofobi??

in ardeal da... pentru ca ardelenii nu-s foarte vorbareti (ca sa nu zic ca nu-s foarte ageri sau ca-s inceti)
daca vrei sa mai comunici si tu... cu cine-o faci? (slabuta intercomunicarea)

Edited by Nero-d, 03 April 2014 - 18:30.


#21
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Dar de casatoriile intre oameni de culori diferite (alb cu negru, galben cu rosu, etc.) ce parere aveti.
Sau de casatoria intre doi oameni care nu s-au nascut in aceeasi provincie din Romania. (moldovean cu muntean, ardelean cu dobrogean, etc.)
Sau casatoria intre oameni care nu s-au nascut in acelasi bloc? Sau daca unul prefera mancare gatita la aburi si altul la gratar? Va functiona casnicia?

#22
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 Nero-d, on 03 aprilie 2014 - 18:26, said:

@sergiu_spooky
ai auzit vreodata in viata ta de mostenire genetica??? guess not!
sunt si tigani de treaba cum sunt si indieni buni!

in ardeal da... pentru ca ardelenii nu-s foarte vorbareti (ca sa nu zic ca nu-s foarte ageri sau ca-s inceti)
daca vrei sa mai comunici si tu... cu cine-o faci? (slabuta intercomunicarea)

Esti cam departe de o discutie civilizata.

#23
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ti-ai exprimat o parere cu care nu sunt de acord, in principiu sper ca ai inteles la ce ma refer
sper ca nu vrei argumente sau statistici (nu ca n-as avea dar sunt useless, tu vei ramane in continuare la parerea ta)

in general stau departe de discutiile civilizate... mi-e frica sa nu se ia (fiecare cu fobiile lui)
mi se par anoste, insipide plicticoase si fara rost 9in final nu duc nicaieri)

Edited by Nero-d, 04 April 2014 - 01:11.


#24
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Nero-d, on 04 aprilie 2014 - 01:09, said:



ardelenii nu is inceti. le gandesc mai bine de obicei inainte sa le arunce afara pe gura. stii vorba aia, odata spus ceva poate fi doar iertat nu si uitat. is harnici ardelenii si mai omenosi decat in alte zone. si blanzi si calzi. ne place mancarea iute iute cu paprika pana innebunesti si placintele prajite in tigaie. si da, din cauza stapanirii austroungare ardelenii is mai vestici sa zic asa. mai politicosi, mai preocupati de cultura decat bucurestenii sa zicem care nu degeaba au primit porecle de "tigani" si "mitici".

on: ungurii is ft amabili si draguti pana e vorba de etnia lor. se considera superiori si nu e bine sa te iei in coarne pe tema asta. astia din ardeal is mai blajini si mai amsestecti cu romanii. aia de prin munti is mai al dracu si nici pe ungurii lor dar de prin zone gen bihor, baia mare nu ii vad asa "curati" cum trebe ca prea s-au dat pe romanizari. na.

#25
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
La noi se vorbesc patru limbi in casa - si?

#26
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 LoveDemon, on 04 aprilie 2014 - 13:21, said:

La noi se vorbesc patru limbi in casa - si?

E foarte OK, nimic de zis ! cand se pastreaza o balanta,si un echilibru in familie,da....Dar,daca unul incearca sa isi impuna (mai direct,sau mai subtil) "etnia" ?

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
departe de mine gandul de a improsca cu noroi in provinciali (locuitori ai diferitrelor provincii) imi plac ardelenii impreuna cu mancarea lor de mor, si indienii imi plac... dar cand te despart niste bariere culturale, etnice, de limba, de religie, de rasa, (de sex, de specie), e mai dificil si riscul de a lasa balta totul e mai ridicat
evident ca exista si exceptii ca sa confirme regula Posted Image
o casnicie, ca sa dureze, e bine sa ai cat mai multe puncte de referinta comune...
femeile actuale nu prea mai rabda si nu mai indura cum o faceau predecesoarele lor din generatiile anterioare
deci daca n-ai unde sa te retragi pe teme comune, odata cu disparitia iubirii (max 2 ani) dispare si comunicarea

Edited by Nero-d, 04 April 2014 - 18:04.


#28
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Nero-d, on 04 aprilie 2014 - 18:03, said:

departe de mine gandul de a improsca cu noroi in provinciali (locuitori ai diferitrelor provincii) imi plac ardelenii impreuna cu mancarea lor de mor, si indienii imi plac... dar cand te despart niste bariere culturale, etnice, de limba, de religie, de rasa, (de sex, de specie), e mai dificil si riscul de a lasa balta totul e mai ridicat
evident ca exista si exceptii ca sa confirme regula Posted Image
o casnicie, ca sa dureze, e bine sa ai cat mai multe puncte de referinta comune...
femeile actuale nu prea mai rabda si nu mai indura cum o faceau predecesoarele lor din generatiile anterioare
deci daca n-ai unde sa te retragi pe teme comune, odata cu disparitia iubirii (max 2 ani) dispare si comunicarea

si de ce temele comune implica asemanari culturale? poate le plac curry desi unu e indian si una nu.

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poate le place curry la amandoi dar au puncte de vedere diferite... gusturile... nu prea se pun
daca amandoi au aceeasi culoare preferata nu-i ajuta cu nimic Posted Image
pentru ca unul a fost nascut, crescut intr-o cultura, cu unele traditii si obiceie (scara de valori) iar celalalt in alta cultura, cu alte traditii si alte obiceie (care uneori se bat cap in cap) asteptarile sunt diferite
in afara de chimie care trece repede... aproape nimic in comun...
si cum am spus... generatiile trecute erau mai condescendente si mai dispuse la compromisuri si sacrificii pentru pastrarea unitatii familiei invocand diverse motive (copiii)
generatiile actuale nu mai sunt la fel de casnice ca sa zic asa... (la catolici nu era acceptat nici divortul) nici macar imprumutul la banca pentru prima casa nu-i mai tine impreuna si se alege praful de tot
trebuie sa cauti cat mai multe compatibilitati ca sa-ti cresti sansele de reusita in casnicie Posted Image

Edited by Nero-d, 04 April 2014 - 21:18.


#30
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Suntem nascuti si crescuti in tari diferite, si totusi avem foarte multe in comun. Ce n-aveam in comun la inceput am construit pe parcurs. Nu mi se pare ca nationalitatea sau cultura diferita stau in calea fericirii sau intelegerii.

#31
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://economie.hotn...a-economica.htm

Edited by Nero-d, 04 April 2014 - 22:13.


#32
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
La mine e simplu, ca incurajez multiculturalismul.
Prima prietena - sasoaica.
A doua - unguroaica.
Maica-mea: Ba, da' o romanca nu-ti gaseti si tu?
Asadar, a treia - romanca, mi-a devenit sotie.
Amanta, unguroaica, of course.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate