Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Ce parere aveti de casatoriile inter-etnice,in special romano-maghiare?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013
Functioneaza OK ? Ma refer aici la cum se impaca diferentele de cultura,traditii,limba,orgolii nationaliste, si alte chestii sensibile si cu  "incarcatura"  sa le zicem, mai ales cand e vorba de o familie mixta,cum ar fi una romano-maghiara.

Ati face un asemenea pas,sincer?

#2
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Sigur.
E important sa repeti ca Romania Mare pe bune include toata Ungaria, sa propui un concediu la Trianon in amintirea vremurilor bune si sa ai la dispozitie mereu poze cu armata romana calare in Budapeste in 1919.Ai grija sa spui toate astea pe un ton concescent si cu o privire de mila. De asemenea repeta des cuvantul bozgor perecum o litanie.
Sigur astfel Ardealul tau va intra in Panonia ei.

Edited by Sirius_B, 03 April 2014 - 16:33.


#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Sunt de parere ca doar daca esti un nationalist dinala care e nationalist pentru ca nu gandeste nu poti impaca diferentele de cultura, traditii si limba in orice relatie dintre oricare doi oameni.
Sansele ca diferentele sa fie motivul disfunctionalitatii unei relatii conjugale sunt foarte mici. In general daca unul dintre parteneri e atata de nationalist incat il deranjeaza diferentele astea probabil are si alte probleme de comportament mult mai grave.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 MarcusAurelius, on 03 aprilie 2014 - 16:26, said:

Ati face un asemenea pas,sincer?
Ti-ai gasit o unguroaica?
Casa de piatra Posted Image

#5
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 Karhu, on 03 aprilie 2014 - 16:33, said:

Ti-ai gasit o unguroaica?
Casa de piatra Posted Image

Inca nu :-)

 sergiu_spooky, on 03 aprilie 2014 - 16:33, said:

Sunt de parere ca doar daca esti un nationalist dinala care e nationalist pentru ca nu gandeste nu poti impaca diferentele de cultura, traditii si limba in orice relatie dintre oricare doi oameni.
Sansele ca diferentele sa fie motivul disfunctionalitatii unei relatii conjugale sunt foarte mici. In general daca unul dintre parteneri e atata de nationalist incat il deranjeaza diferentele astea probabil are si alte probleme de comportament mult mai grave.

Nu stiu,ma gandesc si eu...pot aparea de exemplu tot felul de diferende pe parcurs...in ce religie sa creasca copilul/copii, asupra limbii vorbita in casa,chestii din astea...

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Pai e destul de simplu. Diversitate = castig pentru copil. Stie romana si maghiara? Foarte bine, ajuta. Daca ambii parinti vorbesc si germana de exemplu e foarte foarte bine sa-l inveti si aia de mic.
Si chestia asta se aplica la orice. Copilul are timp destul sa invete de la amandoi si daca mama e arhitect si tata pune faianta.

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intre barbati si femei sau intre persoane de acelasi sex?
catolici? ortodoxi? mixt?

Edited by Nero-d, 03 April 2014 - 17:00.


#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
depinde de muiere, daca e destupata n-ai treaba cu ea, daca e din aia incuiata o trimiti la plimbare. Ce diferente sa mai apara daca tot pamantul tinde spre globalizare? asa diferente poti sa ai si daca iei o taranca si tu esti gajiul din tg buricului.

#9
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
pai oricum , fiecare om are caracterul diferit , sunt si unguri de treaba si sunt si unguri nu chiar asa de treaba :)

#10
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 MarcusAurelius, on 03 aprilie 2014 - 16:26, said:

Functioneaza OK ? Ma refer aici la cum se impaca diferentele de cultura,traditii,limba,orgolii nationaliste, si alte chestii sensibile si cu  "incarcatura"  sa le zicem, mai ales cand e vorba de o familie mixta,cum ar fi una romano-maghiara.

Ati face un asemenea pas,sincer?
Dupa intrebare imi dau seama ca ai o mentalitate "du pe" malul Dambovitei.

Daca treceai putin Carpatii aflai ca exista foarte multe familii mixte, care nu au nici pe dreq. Problema cu "ce limba se vorbeste acasa" este deja rezolvata.

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Sau puteai sa nu insulti pe nimeni si sa spui ca sunt si oameni de treaba si sunt si oameni nu chiar asa de treaba. Etnia si sexul nu influenteaza faptul ca un om e sau nu de treaba.

#12
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
De casatorii nu stiu. In filmele pentru adulti unguroaicele mi se par strasnice.
Ar merita incercat.Posted Image

#13
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Eu unul nu m-as casatori cu o unguroaica. De fapt, nu e vorba doar de unguroaice, nu m-as casatori cu o femeie de alta etnie/ rasa/ nationalitate etc.

 Nero-d, on 03 aprilie 2014 - 16:59, said:

intre barbati si femei sau intre persoane de acelasi sex?
Pui si tu niste intrebari de te doare mintea...

#14
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 sergiu_spooky, on 03 aprilie 2014 - 17:15, said:

Sau puteai sa nu insulti pe nimeni si sa spui ca sunt si oameni de treaba si sunt si oameni nu chiar asa de treaba. Etnia si sexul nu influenteaza faptul ca un om e sau nu de treaba.

Nu e vb de a insulta pe nimeni! sigur ca sunt oameni de treaba printre toti. Da,uite in Ardeal cred ca oamenii sunt mai obisnuiti cu astea,dar nu e la fel neaparat in restul tarii,asa mi se pare

#15
error357

error357

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 24.12.2006
E important sa gasesti pe cineva bine educat. In general cei ce provoaca probleme si scandaluri nu au nici scoala nici multa minte. Ramane insa problema rudelor, probabilitatea de a gasi prosti e mai mare. E oricum de dorit sa se evite subiectele "sensibile", pentru orice eventualitate.
Spre exemplu, o ruda mai indepartata de-a mea s-a maritat cu un ungur. Tot neamul s-a scandalizat ("prima tradare in istoria neamului!"), au mai mormait ei pe la colturi dar pana la urma s-au potolit. Au fost indeajuns de civilizati sa nu ii arate nici o clipa ostilitate. Omul e baiat bun, nu i-a provocat si niciodata nu au fost discutii.

Ca sa largim subiectul, casatoriile inter-etnice nu mi se par in neregula cata vreme e vorba de nationalitati conlocuitoare "normale". Tiganii sunt insa o categorie aparte. Desi exista si printre ei unii care isi vad de treaba, nu deranjeaza pe nimeni, invata si muncesc, sunt prea putini. Iar eu personal as evita relatii de genul asta cu ei. Au si un miros aparte...

Edited by error357, 03 April 2014 - 17:36.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 iulyusfagaras69, on 03 aprilie 2014 - 17:10, said:

pai oricum , fiecare om are caracterul diferit , sunt si unguri de treaba si sunt si unguri nu chiar asa de treaba :)
Daca face figuri o bati cu steagul secuiesc

#17
MarcusAurelius

MarcusAurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 14.10.2013

 error357, on 03 aprilie 2014 - 17:30, said:

E important sa gasesti pe cineva bine educat. In general cei ce provoaca probleme si scandaluri nu au prea multa minte si nici scoala. Ramane insa problema rudelor, probabilitatea de a gasi prosti e mai mare. E oricum de dorit sa se evite subiectele "sensibile", pentru orice eventualitate.
Spre exemplu, o ruda mai indepartata de-a mea s-a maritat cu un ungur. Tot neamul s-a scandalizat ("prima tradare in istoria neamului!"), au mai mormait ei pe la colturi dar pana la urma s-au potolit. Au fost indeajuns de civilizati sa nu ii arate nici o clipa ostilitate. Omul e baiat bun, nu i-a provocat si niciodata nu au fost discutii.

Nu zic ca nu sunt oameni buni. Insa exact la subiecte sensibile ma gandeam,care pot apare din te miri ce. Relatiile dintre romani si unguri sunt oarecum mai aparte,cred, in comparatie cu alte etnii,nu?

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Nero-d, on 03 aprilie 2014 - 16:59, said:

intre barbati si femei sau intre persoane de acelasi sex?
catolici? ortodoxi? mixt?

Adica se-nsoara Ion ortdoxul cu Pista catolicul?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate