Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Acord al vecinilor exprimat in forma autentica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004
Sunt proprietar al unui aparatament situat la parterul unui bloc cu 3 scari.
Intrucat apartamentul meu nu are balcon, am efectuat demersuri pentru constructia unui balcon, in proiectia balcoanelor superioare. In certificatul de urbanism eliberat de primarie, printre alte avize si acorduri se specifica: Acordul Asociatiei de proprietari sau al vecinilor exprimat in forma autentica.
Intrucat blocul nu are constituita asociatie de proprietari, am obtinut personal, de la toti vecinii, semnaturile lor pe un tabel (cuprinzand rubricile numar apartament, nume si prenume, serie si nr. buletin, semnatura) pe care l-am legalizat la notar printr-o Declaratie (din care citez: ...declar ca semnaturile din tabelul nominal, anexat prezentei declaratii, cu locatarii din blocul ... sunt reale, au fost date in fata mea, colocatarii dandu-si astfel acordul ca eu sa construiesc un balcon la parterul blocului...).
Aceasta declaratie, impreuna cu documentatia tehnica pentru autorizatia de constructie (DTAC) le-am trimis catre Inspectoratul de stat in constructii, pentru avizare.
De la acesta am primit o adresa prin care ma instiinteaza ca nu emite acordul deoarece "Declaratia notariala nu constituie Acordul Asociatiei de proprietari sau al vecinilor exprimat in forma autentica". Interesandu-ma telefonic, o doamna inspectoare mi-a spus ca pentru acordul in cauza este necesar ca fiecare vecin sa dea declaratie personal in fata notarului, dar nu a putut sa-mi spuna actul normativ din care sa reiasa expres aceasta cerinta.

Problema este ca imi este aproape imposibil sa adun toti vecinii simultan la notariat, iar ca sa ii aduc pe rand, trebuie sa platesc de fiecare data inscrierea notariala. In plus, intre timp unul din vecini a plecat in Spania si nu stiu cand se mai intoarce.

Intrebarea mea este in ce lege sau alt act normativ este stipulata modalitatea tehnica de realizare a acordului exprimat in forma autentica, intrucat notarul, la reprosurile mele ulterioare, mi-a spus ca, in toate cazurile analoage pe care le-a avut, a fost suficienta acea declaratie.

De asemenea, tinand cont de faptul ca Inspectoratul in constructii verifica DTAC din punct de vedere tehnic iar acel acord este de natura administrativa, este fezabil sa inaintez din nou DTAC catre inspectorat, impreuna cu un punct de vedere prin care sa sustin ca acel Acord al vecinilor trebuie prezentat dupa acordul inspectoratului, catre autoritatea emitenta a certificatului de urbanism (adica primarie)? Ma gandesc ca, pana la aprobarea DTAC de catre inspectorat, poate rezolv si cu semnaturile conform noilor cerinte si astfel castig timp.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Asteapta sa le impingi ceva.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012
Mi se pare aberant sa te duci cu toti vecinii dupa tine la notariat.

Esti sigur ca asta inseamna semnatura in forma autentica?

#4
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 -Diana-, on 01 aprilie 2014 - 17:52, said:

Mi se pare aberant sa te duci cu toti vecinii dupa tine la notariat.

Esti sigur ca asta inseamna semnatura in forma autentica?
Bineinteles ca-i aberant sa duci 40 de vecini la notariat. O asociatie de proprietari, poate face o sedinta, poate face un tabel cu semnaturi si se poate prezenta in fata notarului prin intremediul presedintelui acelei asociatii.
Nu ai asociatie, plimba vecinii la notar, daca vrei semnaturi autentificate.

Edited by maramicuip, 01 April 2014 - 18:23.


#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,214
  • Înscris: 27.06.2007
http://megaajutor.bi...orma-autentica/

Quote

Semnatura autentica da garantia ca fost data in deplina cunostinta si fara constrangeri. Autentificarile se fac de regula in prezenta notarilor publici, dar nu numai, abilitati de lege pentru a incheia actele in forma autentica.
nu au de unde sa stie cei de la primarie ca nu au fost constrangeri.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007
Cum nu aveti asociatie de proprietari? Intretinerea unde o platiti?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Legea 50/1991 actualizata, CAPITOLUL A: Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire - P.A.C.
SECTIUNEA I: Piese scrise
2.5.6.Acordul vecinilor, conform prevederilor legale in vigoare, exprimat in forma autentica, pentru constructiile noi, amplasate adiacent constructiilor existente [...]

Din procedura de autentificare a actelor de catre notar:

Quote

Pentru autentificarea unui act, notarul public verifica si stabileste, in prealabil, identitatea partilor.
Partile pot fi reprezentate la autentificare printr-un mandatar cu procura speciala autentica.
Nu se pot autentifica tabele de genul astuia (facut de cineva nemandatat pentru reprezentare cum este un presedinte de asociatie) -  notarul ti-a luat banii degeaba.

Nu e obligatoriu sa fie toti prezenti deodata insa e necesar sa ajunga in aceeasi zi la notar:

Quote

Pentru a lua consimtamantul partilor, dupa citirea actului, notarul public le va intreba daca au inteles continutul acestuia si daca cele cuprinse in act exprima vointa lor.
Pentru motive temeinice, notarul public poate lua separat, dar in aceeasi zi, consimtamantul partilor care figureaza in act. In acest caz, in incheierea de incuviintare a autentificarii se va mentiona ora si locul luarii consimtamantului fiecarei parti.

Edited by althea, 01 April 2014 - 19:11.


#8
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

 Tipiric, on 01 aprilie 2014 - 19:00, said:

Cum nu aveti asociatie de proprietari? Intretinerea unde o platiti?
Nici in blocul meu nu este asociatie.
Avem utilitatile facturate individual, singura factura conuna este RENEL_ul pentru casa scarii, care are o valoare de ~3ron/luna, pe care o plateste lunar un "pensionar", fiecare apartament plateste intreaga factura a lunii respective atunci cand este randul sau.

#9
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004

 Tipiric, on 01 aprilie 2014 - 19:00, said:

Cum nu aveti asociatie de proprietari? Intretinerea unde o platiti?

Caldura si apa calda se plateste direct de catre proprietar la o societate furnizoare.
Citirea repartitoarelor se face de alta societate.
Apa rece la alta societate.
Gunoiul la alta societate.
Cu toate societatile am contracte personale (la fel toti vecinii).
Daca tot sunt contracte personale, ce sa mai faca omul cu asociatia de proprietari?Posted Image

#10
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Vorbeste / mandateaza (cu) un avocat sa se ocupe de aceasta "problema". Sunt sigur ca atunci cand se va prezenta un avocat care stie cum sta treaba, totul se rezolva din senin. Solutii sunt pentru cei ce cauta ! Si iesi muuult mai ieftin cu un avocat decat sa le platesti la toti actele la notar.

#11
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004

 althea, on 01 aprilie 2014 - 19:06, said:

Legea 50/1991 actualizata, CAPITOLUL A: Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire - P.A.C.
SECTIUNEA I: Piese scrise
2.5.6.Acordul vecinilor, conform prevederilor legale in vigoare, exprimat in forma autentica, pentru constructiile noi, amplasate adiacent constructiilor existente [...]


Conform adresei scrise primite, motivarea raspunsului negativ primit de la Inspectoratul de stat in constructii are la baza Ordinul nr. 500/2007 pentru aprobarea Procedurii privind emiterea acordului de catre Inspectoratul de Stat in Constructii - I.S.C. pentru interventii in timp asupra constructiilor existente. Deoarece in procedura nu se aminteste nicaieri de acordul vecinilor, mi se pare normal ca ei sa emita avizul si fara acest acord. Oricum acordul vecinilor il voi depune ulterior la primarie, pentru emiterea autorizatiei de contructie.
Prin faptul ca nu au respectat procedura lor si au cerut si acest acord, mi se pare un abuz, o piedica inutila.

#12
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Nu este chiar asa, cand ai devenit proprietar, ai cumparat (sau ai mostenit de la cineva care a cumparat). Cand ai cumparat, stiai ca nu are balcon si stiai ca-i situat la parter.
Cand ai cumparat, ai cumparat in afara apartamentului si tz% din spatiile comune.
Esti proprietar, dar nu esti. Ai nevoie de acordul vecinilor.

Edited by maramicuip, 01 April 2014 - 21:29.


#13
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004

 maramicuip, on 01 aprilie 2014 - 21:28, said:

Nu este chiar asa, cand ai devenit proprietar, ai cumparat (sau ai mostenit de la cineva care a cumparat). Cand ai cumparat, stiai ca nu are balcon si stiai ca-i situat la parter.
Cand ai cumparat, ai cumparat in afara apartamentului si tz% din spatiile comune.
Esti proprietar, dar nu esti. Ai nevoie de acordul vecinilor.

Toti vecinii sunt de acord, oamenii sunt de buna credinta. Numai ca nu au timp sa vina cand vreau eu la notariat, e greu sa-i strang pe toti intr-un timp rezonabil.
Problema e ca sunt blocat de avizul ISC-ului, nu inteleg de ce se cramponeaza de acordul asta, atat timp cat procedura lor nu prevede acest lucru.

#14
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,120
  • Înscris: 02.12.2007
In mod normal nu trebuie sa aiba nici o treaba vecinii, toata treaba trebuie sa fie la primarie. Terenul pe care se construieste balconul este al primariei nu al vecinilor.
Am vazut multe apartamente la parter care si-au facut balcoane dar nu stiu cum au procedat dar imposibil sa le fi cerut sa se duca cu toti vecinii la notariat.
Intreaba chestiile astea pe un forum juridic sau unul specializat in constructii (ex. misiuneacasa). Acolo ai sanse mult mai mari sa primesti un raspuns decat aici.

#15
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Multe din constructiile  de la parterul blocurilor sunt facute ilegal, peste noapte. Primaria a fost pusa in fata faptului implinit. Au trecut bineinteles si 20 sau mai multi ani de atunci.
Se poate inttra in legalitate si cu "forta"
Sa nu uitan ca Coana LEANA, avea un cui impotriva balcoanelor inchise si totusi nu a putut sa opreasca aceasta moda.

#16
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Omule, nu intelegi, ca in cazul tau, asa cum mai spunea cineva anterior, nimeni nu-ti da nimic, daca nu te duci cu plicul.
Se procedeaza dupa principiul: ,,Nu dai, nu ai!''.
Deh, salariile bugetarilor sunt mici, iar functionarul public incearca sa-si faca inca unul, pe casapeala amarasteanului.

#17
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Fa-l ilegal, daca toti vecinii au fost de acord, atunci nu o sa aiba nici unul motiv sa te toarne la primarie.

#18
tcostica

tcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.01.2004
Am obtinut acordul ISC, in continuare ramane problema Acordului vecinilor exprimat in forma autentica.
Pentru cei ce se pricep in domeniul juridic: terenul de sub balconul ce va fi construit este parte comuna aflata in coproprietate fortata, in sensul art 649 al.1 pct.a) din noul cod civil ? Ma gandesc ca poate se aplica art 650 al.2 din NCC, care prevede o majoritate de 2/3 din numarul coproprietarilor pentru atribuirea terenului in folosinta exclusiva.
Asta deoarece vecinul plecat din Spania nu se intoarce curand si nu am cum sa-i obtin semnatura.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate