Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Pompe de injectie Fiat

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Detin un Fiat 780 clasic. Tractorul are 78 de cai putere. Recent i-am reconditionat motorul (schimbat pistoane, segmenti, camasi....tot!) undeva langa Suceava, mai exact in localitatea Salcea, intr-un service de reprezentanta Deutz... Ceea ce nu ma multumeste la acest tractor este faptul ca nu are , cred, puterea pe care ar trebui sa o aibe. Ca de exemplu daca ar fi sa ii atasez un plug cu brazda de 70-80 cm, nu merge, un disc de romania nu....e foarte pretentios. La fel si sunetul motorului este cam subtire. Exista un reglaj anume la pompa de injectie, astfel incat sa poti mari puterea tractorului?

#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Cind e in sarcina maxima da fum negru?

Grig

#3
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Cand e in sarcina maxima scoate fum, dar putin...si cred ca e de culoare neagra....

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Puterea maxima la Diesele vechi se limita din pompa de injectie la limita de fum.
In mod normal cel mai bine ar trebui sa o stie cei din service.
Daca da ceva fum negru inseamna ca e reglata cum trebuie si atita stie motorul.

Grig

#5
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
In afara de...fumul negru ,la sarcina maxima,se mai poate jongla foarte putin si cu avansul.Poti merge pe un debit mai mare al pompei de injectie si limitarea va fi doar la talpa ta.

#6
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Pe mine nu m-ar deranja daca ar consuma mai mult, sau daca ar scoate fum mai mult....ma intereseaza doar daca se poate mari puterea acestuia, dar totusi sa nu afecteze motorul.....

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Raspunsul este da;pune o poza cu pompa injectie si codul acesteia.

#8
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014

 gcom61, on 30 martie 2014 - 17:01, said:

Raspunsul este da;pune o poza cu pompa injectie si codul acesteia.
Attached File  WP_000047.jpg   229.14K   62 downloads Asta e pompa....codul nu l-am gasit pe ea....si nici nu stiu unde sa ma uit dupa el...

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da,...pompa este identica cu cea de leut,doar ca are distribuitor cu 4 conducte .Se poate mari debitul fara demontarea pompei de pe tractor ,insa dupa ureche.Oricum se pare ca s-a intervenit fie la schimbarea capului hidraulic fie pt marirea debitului-capacul lateral mic fixat cu 2 suruburi M4 nu mai are sigiliu.Am explicat pe undeva pe forum cum si de unde se mareste debitul.

ps. cred ca ultimul care a mesterit la pompa de injectie nu prea a fost mester.De regula se schimba sau confectioneaza alta garnitura la capacul de la regulator.

Edited by gcom61, 31 March 2014 - 14:22.


#10
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Nu cred ca o sa ma bag eu la marit debitul....o sa apelez la un „meserias”. Multumesc frumos pentru raspunsuri....va voi tine la curent cu ce voi face la el!

#11
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Tind sa cred ca aceste tractoare nu sunt facute sa tragaPosted Image . Am un vecin care are un Fiat 880. Anul trecut i-a facut motorul, set nou, ax cu came de la dezmembrari dar in stare buna, bucsat, chiuloasa rectificata.  Asta toamna deabia a arat cu trei brazde, cu plugul dat la mic. Si numai cu reductorul la blana. Va dati seama ce calitate a avut aratura.Fum negru la greu... putere aproape deloc. Primavara asta i-a facut pompa de injectie, diuze noi la injectoare, si rerectificat chiuloasa, mai precis scaunele supapelor care nu au fost reconditionate anul trecut. I-am dat combinatorul meu pentru o proba si ce sa vezi...  deabia il ducea.  Nu mai inteleg nimic...  Tractorul meu zboara cu combinatorul in treapta a IV-a.   La balotiera si la coasa merge brici. Sa tii un tractor de 88 cp pentru balotiera si coasaPosted Image ......   Cineva i-a propus sa-i faca o adaptare a unei pompe de Aro... Nu stiu ce sa zic.
PS...  I-a marit debitul, i-a dat avans, i-a luat avansul... degeaba. Defapt cu aceste operatiuni a inceput lucrarile le motor.
          Unde mai pui ca motorul nu prea se aude bine... duduie de zici ca-i locomotiva...

          Astept cu nerabdare concluziile lui Serghei92.  Poate pot sa-l ajut pe acest baiat din sat de la mine, care deja e disperat. Ar vinde tractorul, dar nu i-l cumpara nimeni pt ca nu are actae pe el.

Edited by rionut83, 01 April 2014 - 16:05.


#12
Serghei92

Serghei92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2014
Eu cred ca depinde....ce sa zic, al meu merge, mai grelut, dar totusi merge cu plug cu 3 cormane, cu disc de 3 metri...coasa, balotiera nu mai zic.....dar totusi as vrea mai mult de la el daca se poate. Eu ma gandesc la o chestie....U650 are 65 de cai putere...apai un U650 duce mult mai mult decat unul strain pana in 100 cp....

#13
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 Serghei92, on 01 aprilie 2014 - 16:00, said:

Eu cred ca depinde....ce sa zic, al meu merge, mai grelut, dar totusi merge cu plug cu 3 cormane, cu disc de 3 metri...coasa, balotiera nu mai zic.....dar totusi as vrea mai mult de la el daca se poate. Eu ma gandesc la o chestie....U650 are 65 de cai putere...apai un U650 duce mult mai mult decat unul strain pana in 100 cp....
Eu cred ca indiferent de marca, 88 cp oricand ar trebui sa duca mai mult decat 65 cp.  Cel putin plugul pe care il duce U650  ar trebui sa-l duca 88 cp fara probleme.  Cu toate ca...  nu esti singurul pe care il aud spunand ca cei 65 cp ai lui U duc mai mult decat similarele straine... pana pe la 85-90 cp.

#14
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Conteaza mult transmisia si cuplul motorului.

#15
PopaAlex93

PopaAlex93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.04.2013
va salut!din imaginea postata de dv cu pompa de injectie pare identica cu una  de aro motor de brasov in 4 cilindri cu pompa de injectie rotativa.tatal meu montase in astfel de motor pe un 445 , diferenta ar fi ca are 65 cp si motorul de 3.2l si presiunea debitata de pompa de injectie ar fi pe la 750 bar pe banc,asta stiu de la tatal meu. nu vreau sa vorbesc pe langa subiect dar tatal meu a  patit ceva asemanator la un 445 nu tragea deloc si s.a rezolvat prin inlocuirea ambreiajului.al dv cum este?va salut si  Paste Fericit!

Edited by PopaAlex93, 19 April 2014 - 11:32.


#16
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
HRISTOS A INVIAT
Chiar daca raspunsul a fost pt altcineva,trebuie precizat cate ceva ;presiunea maxima realizata de pompele CAV(rotative)ce echipeaza aro si leutul este de ~400bar(conform specificatiilor de uzina.
Presiunea de deschidere injectoare la ambele modele este de 230bar + 15bar.Personal am folosit presiuni de la 120bar - 250bar si diuze cu 3orificii, 4orificii si 6 orificii de pulverizare,cu cresterea proportionala a consumului odata cu cresterea nr. de gauri si scaderea pres. de injectie.

#17
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
in Suceava,zona Itcani,mai exact pe strada Gheorghe Doja este un service de reparat pompe de injectii,ar trebui sa incerci acolo,ii un meserias bun care se ocupa exclusiv cu pompe de injectie si injectoare

#18
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ai grija la meserias;sa nu fie''meserias''.Am fost martor cand un meserias a incasat contravaloarea unui cap hidraulic+manopera, in masura in care a demontat capul existent, a intors pistonasele+debit putin marit.Clientul,foarte multumit, a plecat bucuros.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate