Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Demolare fara autorizatie. Care sunt riscurile?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014

View PostArkouda, on 28 martie 2014 - 21:27, said:

Asa de curiozitate, ce pretentii are vecinul ca sa iti dea voie sa demolezi cosmelia ta de pe proprietatea ta?
Vrea sa-si treaca canalizarea prin fundatia casei mele ... pe banii mei.

View Postlestad_25, on 28 martie 2014 - 23:03, said:

In functie de oras se poate incerca sa se discute initial la directia de urbanism, dar in mod normal prin codul civil se cere acord pentru orice prostie la limita de proprietate.
Mai poti discuta cu un avocat, in functie de ce vrea vecinul sa il dai in judecata pentru blocare de investiti si creare de venituri pentru municipalitate si sa ii ceri daune ( am vazut o faza de genul asta, si a aparut si acordul a doua zis fara idei de astea de om ingust la minte)
Arhitectul deja se pregateste pentru discutia de la urbanism.
Intre timp (duminica), ma vad cu un prieten, avocat specializat pe codul civil, sa vad ce idei imi da si el.
Nu mi-e clar daca e cazul sa cer modificarea planului cadastral pentru a corecta descrierea magaziei (e din lemn, dar in planul cadastral scrie ca e din caramida).

#20
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Eu zic sa fii mai circumspect in fata sfaturilor de a demola/incendia/darama o constructie ...
Amenda ar trebui sa fie proportionala. Dar e la discretia unui functionar al statului. Si cu asta am zis tot.

Daca chiar trebuie sa o demolezi o poti face dar exista posibilitatea sa primesti o amenda mare pe care poti incerca sa o anulezi/reduci in instanta. Unde poti avea succes sau nu.
Din spatele unei tastaturi e simplu sa te joci cu responsabilitatea altuia ...

Studiaza cu atentie prin raspunsurile precedente si vei gasi solutia legala si foarte putin costisitoare !

View Post_D_A_N_, on 28 martie 2014 - 23:17, said:

Vrea sa-si treaca canalizarea prin fundatia casei mele ... pe banii mei.
Este inacceptabil chiar si dupa parerea mea...

Ideea cu un amic avocat e ideala. Daca iti este amic si mai este si profesionist iti vei rezolva problema ;).

Edited by PPPPP, 28 March 2014 - 23:18.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Mai mene
Tu ai fost sa ceri autorizatie de demolare si aia de la primarie ti-au zis ca ai nevoie de acordul vecinului ?

#22
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Da, e trecuta in CU.

View PostPPPPP, on 28 martie 2014 - 23:20, said:

.....

Ideea cu un amic avocat e ideala. Daca iti este amic si mai este si profesionist iti vei rezolva problema Posted Image.

Da, ma bazez pe el, m-a mai scos din necazuri.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Post_D_A_N_, on 28 martie 2014 - 23:31, said:

Da, e trecuta in CU.
In ce sector ?

#24
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Pfai mult sa gandit vecinul tau cum sa isi treaca rahatul prin fundatia ta, daca asa pune " problema " incearca sa discuti cu un inginer topograf sa iti faca o actualizare de date cadastrale si sa multe magazia pe hartie (dar tot la scorul de acei teoretic 1000 de lei amenda o sa ajungi )  dar va dura ceva pana sa ai un plan de situatie "nou"

#25
_D_A_N_

_D_A_N_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 11.02.2014
Intre timp mi-am dat seama ca s-ar putea sa mai o problema. Daca o demolez fara autorizatie, cum o mai scot din desenele de la cadastru? Casa va ocupa inclusiv suprafata pe care acum este magazia.
Ma doare capu' ... ma duc la culcare. Multumesc pentru raspunsurile voastre. Noapte buna.

#26
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Aia e, ca iti trebuie un document la mana cu care sa radiezi constructia veche. Deci ceva pe cale legala tre sa fie. La mine in cadastru/extras de cf, scrie ca prin nota de constatare x s-a radiat vechea constructie, peste care s-a pus noua constructie cu AC nr. x... La mine era un cotet din beton de vreo 37mp care venea in parte unde este acum casa. Au si astia de la cadastru regulile lor. Chiar daca constructia a disparut din cadastru ca desen, pe schita terenului au mai ramas punctele cu coordinatele, acolo unde era lipita de marginea terenului.

#27
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Ghici cine face nota de constatare? Cel care are dreptul sa amendeze! - fosta "disciplina in constructii".

#28
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Puteai sa faci multe inainte de a depune pentru autoriatie de demolare (la urma urmei e o magazie din lemn, nu Casa Poporului), Anunta-ti vecinul ca nu esti deacord cu magaria aia cu canalizarea si ca il vei obliga pe cale judecatoreasca.
Daca il inrebai ineinte ca sa depui puteai sa rezolvi la cadastru cu un nou plan de situatie, cu o nota a unui inginer topograf ca acea cladire nu mai exista de 10 ani. Nu umbla lumea dupa toate gardurile si magaziile oamenilor (amenzile se dau la verificari , la reclamatia vecinilor....) de exemplu in Arad se dau amenzi si de catre politisti comunitari (numai primarul stie de ce), sau sa incercat impozitarea apei de ploaie recent de catre primaie (au iesit frumos functionarii publici din casa in casa  sa intrebe suprafata si altele).
Mai poti incerca sa intri in audienta cu arhitetul sef sa iti ia- dosarul fara acord, sau sa iti modifice CU, explicand motivul

#29
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Apa de ploaie se plateste atat timp cat intra in circuitul de canalizare al orasului.
Amenzile se dau de comunitari pt. ca serviciul inspectie s-a mutat la politia locala. Este organul de control al administratiei locale.

#30
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu vorbesc de municipiu unde mai ajunge apa de ploaie in sistemul de canalizare, ci vorbesc de sate unde NU exista sistem de canalizare (dar nu asta e important)
Cat despre politisti comunitari (au intocmit procese verbale si pentru inlocuire de tigla pe acoperis ) in rest nici nu sa remarcat ca exista blocuri si supermarket-uri ridicate fara  autorizatii Posted Image , dar conteaza ca tineva schimba tigla la 70 de ani pe casa Posted Image

#31
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Post_D_A_N_, on 28 martie 2014 - 23:17, said:

Vrea sa-si treaca canalizarea prin fundatia casei mele ... pe banii mei.
Super! dar lasi si un racord prin care sa poti inteveni tu mai tarziu (dupa ce darami magazia, iti termini casa) iar pe a ta o faci separat.
In prima faza ii bagi drojdie .........Posted Image  iar apoi o infunzi cu spuma poliuretanica Posted Image

#32
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Excelent daca nu cere si el tot acord notarial...

#33
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Post_D_A_N_, on 28 martie 2014 - 11:38, said:

Din pacate, magazia apare in cadastru. Iar ca sa fie tacamul complet, apare ca "anexa, construita din caramida, pe placa de beton". In realitate, este o baraca din lemn, ce-i drept pe placa de beton.

100.000 RON? Posted Image Da' ce-i Catedrala Neamului?


LE
Casa e in oras, deci sansele de a primi amenda e mare. Dar cine da amenda? Primaria?
Daca era la tara ,nu ca nu te cedea nimeni ,dar este perfect legal.Tot ce este in zona rurala ,nu ai nevoie de autorizatie de demolare sau construire daca inaltimea constructiei este de sub 7.5 metrii inaltime (cel mai inalt punct).

#34
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Vorbeste cu un expert. Iti face o expertiza in care sa zica ca sta sa cada. Apoi o poti da jos...

Edited by micutu82, 16 October 2014 - 17:52.


#35
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Buna seara.Dorec sa cumpar o casa prin programul "Prima Casa",dar nu mi-ai fost acceptate actele deoarece casa pe care o vreau,in cadastru,autorizatie de consctructie,etc este trecuta ca anexa gospodareasca.
Anexa respectiva este de fapt o casa cu toate utilitatile de 150mp construita in 2009, lipita de o casa veche.Bancile nu accepta gaj ,nici prin prima casa si nici prin credit ipotecar actele cadastrale cu anexa ,chiar dca ea este locuibila.
Intrebarea mea este daca actele cu anexa gospadaresca se pot modifica in casa locuibila??
Va multumesc

#36
---dar---

---dar---

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2015
ai rezolvat problema cu vecinul tău, și dacă da, cum?
De asemenea, am dat peste un vecin căre nu vrea să-mi dea acordul pentru că lui nu-i place de fața mea, nu cere bani sau altceva, pur si simplu nu vrea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate