Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

Casatorie, dubla cetatenie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2011
Buna ziua, in cazul in care beneficiezi de dubla cetatenie, romano-americana, si doresti sa te casatoresti cu un cetatean roman, cum procedezi? Doamna de la starea civila nu a reusit sa ma lamureasca, prietena locuieste in us de ceva vreme si am decis ca anul acesta sa ne casatorim, dupa casatorie intentionez sa aplic pt viza K3 (Viza prin căsătorie cu un cetățean american (K3) permite unui cetățean străin căsătorit legal cu un cetățean american să intre în SUA pentru a aștepta în Statele Unite încheierea procesului de imigrare), acum intrebarea mea e: e necesar ca prietena sa renunte la cetatenia romana pt ca eu sa pot aplica pt acest tip de viza? exista posibilitatea pentru a aplica pentru acest tip de viza daca ne casatorim ca cetateni romani? E nevoie de ceva acte suplimentare? am inteles ca e nevoie de o dovada de la ambasada precum ca ea nu e casatorita (presupun ca ambasada de la bucuresti), certificat de nastere, pasaport, certificat medical prenuptiat privind starea sanatatii si cam atat. O zi buna

#2
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014
Nu exista casatorie ca cetatean roman sau neroman, casatoria ca si act se poate realiza in 100 de state, numai ca trebuie declarata. E ca decesul, poti muri si in papua noua guinee, si-ti dau aia certificat de deces, il trimiti prin FAX la ambasada si te trece Dragnea pe listele speciale la votare.

Apoi ca cetatenie, asta e un proces total separat, intai te insori, si dupa, cu certificatul, aplici pentru cetatenie in conditiile legilor.
Cat despre renuntarea la cetatenie, atat SUA cat si Romania recunosc dubla cetatenie Romano-Americana. Deci in nici un caz nu este nevoie.

Am sa-ti dau exemplul meu, unde sunt nevoit sa renunt la cetatenia romana in favoarea finlandezei... intai ma insor cu finlandeza mea, oriunde.... in Germania, (unde ea nu are cetatenie), in Romania, si in SUA daca avem vize de intrare ne putem casatori, n-are importanta.

Si cu actele, eu aplic pt cetatenia finlandeza. Cand se implinesc toate conditiile de obtinere definitiva, voi renunta la catatenia romana, pt ca Germania nu permite tripa cetatenie. Toate statele in care ai cetatenie trebuie sa aiba acord reciproc.
Oricum inca nu sunt convins, eu sunt pe cale de a obtine cetatenia spaniola, ca parintii sunt acolo de peste 10 ani,,, am de ales intre Spania si Finlanda si Romania...

Asa e cand esti poliglot.

Editat de Hedonist, 26 martie 2014 - 12:38.


#3
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2011
am inteles, iti multumesc pt raspuns, deci in principiu in orice stat ne casatorim, pot aplica pt acel tip de viza samd.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005

 Hedonist, on 26 martie 2014 - 12:33, said:

am de ales intre Spania si Finlanda si Romania...

Tu esti ca gemenii lui Sandra si Michael Cretu. :) Michael Cretu e roman, emigrat in Germania, Sandra e jumatate frantuzoaica, jumatate nemtoaica, iar gemenii lor s-au nascut si au copilarit la Ibiza.

#5
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2011

 Ion_de_la_Raion, on 26 martie 2014 - 13:11, said:


Tu esti ca gemenii lui Sandra si Michael Cretu. Posted Image Michael Cretu e roman, emigrat in Germania, Sandra e jumatate frantuzoaica, jumatate nemtoaica, iar gemenii lor s-au nascut si au copilarit la Ibiza.

ce viata buna duc unii. nu i asa? :)

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.372
  • Înscris: 24.06.2008

 Ion_de_la_Raion, on 26 martie 2014 - 13:11, said:


Tu esti ca gemenii lui Sandra si Michael Cretu. Posted Image Michael Cretu e roman, emigrat in Germania, Sandra e jumatate frantuzoaica, jumatate nemtoaica, iar gemenii lor s-au nascut si au copilarit la Ibiza.
Si pe copii ii cheama Ben-Tzion si Ehud,si acum traiesc in Israel!

#7
dontstoptrancing

dontstoptrancing

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 20.10.2011
are cineva idee cat dureaza sa obtin declaratia legalizata de la ambasada care mi da dreptul de a ma casatori?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate