Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Imprumut in Euro sau in Ron?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
asocialul

asocialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.11.2013
Stabileste o chestie neutra. Ceva de genul, cu x000 euro acum pot cumpara...y grame de ....platina. Cand imi dai banii vreau sa pot cumpara tot y grame de ...platina si in plus 6 procente calculate la fel. Si nu te doare capul.

#20
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
cea mai proasta idee asta cu platina aurul etc.
uite cum a scazut aurul de la 2000 la 1300, pe ideea asta dadea 6000 de euro si abia daca primea inapoi 4000.

deci, in ambele variante e bine, atat euro cat si in lei.
cel mai bine ii dai banii in moneda in care ii ai tu acum, ai euro ii dai euro, ai lei ii dai lei.
oricum dobanda e mai mare decat orice alt plasament ai face in oricare din cele 2 monede
cu singura obiectie ca ar lipsi garantiile, dar avand in vedere ca se cumpara un imobil de ei si nu autoturism sau alte prostii, este okay.

Edited by onlyone, 23 March 2014 - 13:04.


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
mai lipsea ca recomandare bitcoinul... Posted Image

#22
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
M-am complicat si eu in chestii din-astea la imprumuturi in familie. Ideea fiind ca daca nu faci hartii, apar discutii mai tarziu. Eu am agreat acum 3 ani sa rambursez aceeasi suma pe care am primit-o in cont si in aceeasi valuta, plus dobanda de la depozit la banca in perioada respectiva. Banii au venit putini in euro si multi in lei.

Acum, dupa 3 ani mi s-a cerut in euro o suma mai mare decat am primit, platita cash, plus o suma in dolari (pesemne schimase banii din dolari in lei inainte sa mi-i trimita). Am amanat discutia privind dolarii ca nu trebuie inca sa-i dau, dar pentru euro a fost o intreaga tevatura. Eu aveam banii in cont in lei, suma era de multe mii de euro, pierdeam sute de lei din cursul de schimb, asa ca am scos banii in lei cu taraita (de pe card, cu comision 0 in limita a 9000 lei/zi la Banca Transilvania), apoi am alergat pe la casele de schimb unde le luam toti banii pe care ii aveau, unii aveau cate 1000 de euro, altii cate 2000, maxim am gasit 3000 euro si vorbim de case de schimb mari din Bucuresti. N-am vrut sa fac programare ca e mai mare riscul de teapa.

Am avut ceva emotii mergand cu atatia bani in buzunar, dar pana la urma am scos-o la capat. Fiind in familie nici n-am avut dreptul sa ma supar, dar pana una alta, s-a uitat ca eu oferisem dobanda. Cel putin asa cred, sa vedem urmatoarea data cand am de dat dolarii aia.

In esenta, recomandarea este sa scrieti ceva pe hartie, ori euro ori lei, dar sa fie clar.

Edited by yndy, 03 April 2014 - 10:47.


#23
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 14.02.2010
Banuiesc ca ai rezolvat problema, dar ca principiu, e mai rentabil in EUR.
Calculezi ca si cum i-ai pune la banca. Dobanzile la depozite la banci sunt mai mici la EUR decat la RON. Deci diferenta de la 6% la dobanda banii este mai mare la EUR decat la RON.
Ce curs de schimb va fi peste 1 an nu stie nimeni.

#24
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostNordstorm, on 23 martie 2014 - 08:57, said:

Vreau sa dau imprumut o suma de bani unui cunoscut pe 1 an.
Eu am suma in RON, dar imprumutul se va face la alegere, EUR/RON.
Dobanda convenita este de 6%.

Ce moneda imi recomandati sa aleg?

jumatate RON, jumatate EUR. In felul acesta niciunul din voi nu va putea spune ca a pierdut din cauza cursului de schimb. Mai corect decat atat, nu stiu daca se poate.

#25
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View PostNordstorm, on 23 martie 2014 - 09:25, said:

Echivalent a 6.000Eur.
Fara garantie. Merg pe incredere. (Cunosc riscurile la care ma expun.)

Foarte rau faci.
Increderea nu are a face cu posibilitatea imprumutatului de a-ti returna suma la momentul stabilit.

Si eu am imprumutat acu' ceva vreme o suma asemanatoare unui membru a familiei ... si am incredere ca atunci cand va putea mi-i va returna - insa deocamdata nu poate!

Trecand prin aceasta experienta, mi-am reanalizat politica de imprumut: nu mai imprumut pe nimeni, fara discriminare. Singura exceptie sunt parintii. In rest, cuvintele magice sunt: NU AM.

Edited by Batranelul, 23 April 2014 - 08:28.


#26
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostBatranelul, on 23 aprilie 2014 - 08:24, said:

Foarte rau faci.
Increderea nu are a face cu posibilitatea imprumutatului de a-ti returna suma la momentul stabilit.

Si eu am imprumutat acu' ceva vreme o suma asemanatoare unui membru a familiei ... si am incredere ca atunci cand va putea mi-i va returna - insa deocamdata nu poate!

Trecand prin aceasta experienta, mi-am reanalizat politica de imprumut: nu mai imprumut pe nimeni, fara discriminare. Singura exceptie sunt parintii. In rest, cuvintele magice sunt: NU AM.

tu iti imprumuti parintii? rau faci , imi cer scuze daca te deranjeaza.

Ontopic , cred ca cel mai bine ii ceri inapoi tot lei la dobanda care ati stabilit-o PLUS inflatia din acel an care se scurge. Asa imi pare echiatbil. Daca aveati veniturile in Euro , atunci era mai simplu si nu mai implicai nici inflatia , nici riscul valutar .Dar asa este o alta poveste.

Asta cu increderea este relativa sa stii. Eu de exemplu am luat si 25000 de euro de la prieten , far anici o dobanda si i-am returnat conform intelegerii cam intr-un an jumatate (omul nu se grabea,nu statea in acei bani). Da am si dat bani la alti prieteni tot sume de genul(sau mai mici) si s-a intamplat sa intarzie mai mult decat era stabilit . Dar nu vad asta o problema ci chiar un avantaj sa poti avea un cerc de prieteni buni unde sa rotiti niste sume cand are nevoie unul dintre voi. Doar in conditia in care stii ca iti vei primi banii inapoi ! Nu neaparat daca respecta termenul ci sa stii ca ii primesti in final dupa cum spunea cineva mai sus.

#27
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Nu ma deranjeaza deloc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate