Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

upgrade RH 5.8 cu probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,

Am un RH 5.8 inregistrat la RH cu subscription management, totul pare ok, dar cand ii dau update nu gaseste niste fisiere din repository:
# yum update
Loaded plugins: product-id, security, subscription-manager
This system is receiving updates from Red Hat Subscription Management.
https://cdn.redhat.c...ata/repomd.xml: [Errno 14] HTTP Error 404: Not Found
Trying other mirror.
Error: Cannot retrieve repository metadata (repomd.xml) for repository: rhel-5-server-cf-tools-1-rpms. Please verify its path and try again

Any idea cum as putea sa fac upgrade?

Thanks,

#2
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salut. Fa intai yum clean all. Si apoi yum update. Ar trebui sa fie ok daca pc are internet.

#3
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,

N-a mers. Am incercat chiar inainte sa postez aici. Am facut tichet si cu cei de la RedHat (support platit) si nu au fost in stare sa gaseasca problema intr-o zi de munca. Am facut upgrade la kernel folosind un disk de RH 5.9 (asta de fapt vruiam).

Thanks,

#4
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
And RHEL support strikes once again! Vezi daca poti accesa acel link in mod direct, mie evident imi da access denied.

#5
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ia povesteste cum este cu suportul de la RHEL. Eu am avut o singura tangenta cu ei acu vreo 10 ani si atunci au fost ok. S-au prostit chiar asa de mult ?

#6
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Din nefericire da, depinde si ce fel de SLA ai cu ei, dar in mare au investit foarte mult in cursuri si reclame si-au uitat de partea de suport. Cel putin cei de la 1st level support de care dai vrand nevrand sunt mai pe langa problema decat angajatele RDS care-ti scuipa un set de probleme posibile de pe o foaie. Cand deschizi un tichet si astepti 2 zile rezolvarea (chestie care dureaza 5-10 min cu un pic de bunavointa) stai si te intrebi daca chiar merita banii sistemul.
Firmele mici si medii merg pe solutii gen CentOS, Debian si nu arunca cu banii pe suport degeaba.
Am lucrat o buna perioada si intr-o multinationala, nu a fost niciodata nevoie de interventia RedHat niciodata, evident suport exista, dar pur si simplu n-a fost nevoie, toata faza cu suportul e ca dai bine in fata clientului si ai o asigurare in eventualitatea unei probleme majore.
Desigur trebuie sa fim recunoscatori RedHat pt stabilitatea CentOS-ului :) Sunt oameni in spate care chiar stiu ce fac, deciziile lor sunt la baza stabilitatii, de vazut faptul ca au mers mai departecu Gnome2 n-au migrat la Gnome3 (pana acum). In RHEL Beta 7 au bagat Gnome3, dar default e in fallback mode (stiu ei ce stiu). Avantaj mare cu noua versiune va fi posibilitatea upgrade-ului fara reinstalare plus inca altele mai micute.

PS: Certificarile lor sunt foarte targeted (sa nu le zic limitate), sa nu va mirati cand intalniti oameni cu RHCE-ul in buzunar care nu stiu de Expire Headers, SNI, mod_rewrite, etc. Sa nu vorbim de alte solutii gen nginx/lighttpd + php-fpm. Dar momentan ramane singura certificare pe care o iei pe ce stii (nu o poti cumpara de la Arad/Oradea cum poti/puteai? face cu CCNA-ul) si nici n-o poti lua cu dump-uri cum poti lua MCSE-ul sau SCSA (Acum cred ca-i Oracle Certified something something). Sau cel putin asa vreau sa cred, dar pana acum n-am auzit pe nimeni sa fi obtinut RHCT/RHCE prin mijloace neortodoxe.

#7
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Ca unul care a obtinut RHCE acu' vreo cativa ani sunt de acord cu tine. Sunt foarte targeted. In schimb nu-mi pare rau ca le-am dat. Cand inveti pentru RHCE daca o faci pe bune iti ofera o baza foarte solida. Pe urma poti invata cam orice destul de repede ca ai baza.  Si daca schimbi distributia te descurci destul de usor, eu personal n-am avut nici o problema sa lucrez cu Debian desi sunt fan RH (s-ar putea sa nu fie tocmai relevant pentru ca eu m-am tot jucat cu Linux si inainte sa lucrez ca sysadmin deci nu eram chiar noob).
Si pot sa-ti spun ca examenul de RHCE este foarte nasol. Cand l-am dat eu au fost 2 tipi care nu l-au luat desi au facut RHCE fast track si au platit o caruta de bani. Subiectele se incadreaza in ceea ce au ei pe site dar trebuie sa stii foarte foarte bine ce este trecut acolo. Pentru ca altfel nu-ti ajunge timpul si pa. Mai nou am vazut ca incep sa ceara RHCE pentru level 1 suport deci banuiesc ca s-au prins si ei ca suportul lor este praf, lucru pe care l-ai confirmat si tu.

L.E. Pot sa confirm si eu ca am auzit de nginx abia dupa ce am luat RHCE

Edited by Bodanel, 25 March 2014 - 10:41.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Banuiesc ca trecerea de la RH5 la RH6 presupune fresh install, ca la CentOS, nu?

#9
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Din pacate doar fresh install.

#10
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si de la 6 la 7 tot fresh install. Ma rog, merge cu artificii, dar mie niciodata nu mi-a iesit upgrade-ul cum trebuie :|
De la 7 la 8 se va putea face upgrade, asta e una din "noutati".
Eu am facut doar cursurile lor (platite de firma) RH133 si RH253, daca tragi tare chiar poti invata sa iei RHCE-ul in 2 saptamani. Am plecat din firma aia inainte sa ofere sa plateasca si examenul pt RHCT/RHCE.
M-am apucat sa fac tutoriale "How to pass RHCE", dar n-am timp de ele nici cu dat draci, oricum pt cine vrea sa obtina o certificare, daca parcurge odata cartea lui Asghar Ghori "Red Hat® Certified Technician & Engineer (RHCT and RHCE) Training Guide and Administrator's Reference" numai daca-i bou nu trece. Sau nu-si da nici un pic interesul.
E un pic stresanta faza cu selinuxul, tot timpul uit de el, peste tot unde am lucrat, prima chestie care se facea era "selinux=disabled" si reboot :) DNS, NIS, LDAP, printing, etc sunt foarte putin acoperite. Acum s-a scos si instalarea sistemului din examen, inainte dura 5 ore. Acum dureaza 3 ore si dai aceeasi bani :D

#11
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
@Huza

Cred ca unul dintre noi este in urma cu informatiile. Din cate stiu eu se va putea face update de la 6.5 la 7 fara fresh install. Ramane de vazut ca optiunea va ramane si in varianta finala.
In 5 era un chin sa lucrezi cu selinux in 6 este mult mai intuitiv. Eu, dupa ceva studiu, pot sa lucrez cu selinux activat.

#12
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu, au specificat asta si in varianta beta, nu se va putea face upgrade, fresh install. De la 7 incolo doar :( Pentru inceput sigur vor exista probleme, deci ma astept de la 8 incolo sa "zboare" cand e vorba de upgrade.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate