Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Lemn stratificat vs PVC

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postggelu, on 10 martie 2014 - 19:34, said:

In general lemnul stratificat pentru ferestre e bine tratat  si daca pierzi  30 minute / 5 ani  cu lacuitul uneia nu cred ca se pune la dezavantaje. In schimb izolarea termica e MULT mai buna la pvc-ul de calitate ( cu multe camere ) decat la lemn .  Eu am lemn si sincer ( acum) as fi preferat sa fi ale pvc colorat in masa si cu max. de camere . Acum 8 ani am preferat lemnul.

La mine e aceeași situație, doar ca n-as înlocui lemnul decat cu ... Lemn la interior si aluminiu la exterior. Am o întrebare: de ce credeți ca occidentalii arunca in masa ferestrele din PVC si le înlocuiesc (cu lemn, aluminiu, sau amândouă)?


#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postpu101, on 10 martie 2014 - 19:11, said:

Daca banii nu ar fi o problema, ce ati alege la ferestre, lemn stratificat sau PVC ?

UPDATE. Va rog si o scurta motivatie pentru alegere.
Ce e mai ieftin. In Romania nu exista calitate. Totul e facut in bataie de joc deci...de ce sa platesc mult?

#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postdenky, on 11 martie 2014 - 07:33, said:

La mine e aceeași situație, doar ca n-as înlocui lemnul decat cu ... Lemn la interior si aluminiu la exterior. Am o întrebare: de ce credeți ca occidentalii arunca in masa ferestrele din PVC si le înlocuiesc (cu lemn, aluminiu, sau amândouă)?

Stii cum e : aspectul lemnului il apreciezi  in fiecare clipa . Pentru a te convinge ca e mai bun pvc-ul  trebuie sa faci un mic efort sa-ti reamintesti ca ai fi cheltuit pe incalzire inca 235,97 lei / an pentru fiecare incapere ( e doar  un numar , n-are nici o relevanta)  .  Daca as fi vazut combinatia PVC exterior / lemn interior  cu siguranta as fi ales-o pe  aia. Dar e o distanta intre teorie si practica si pot spune ca as alege PVC ca nu ma doare gura.  Daca as fi in situatia de a alege .....cred ca as pune aceiasi intrebare ca initiatorul subiectului .  Sau as alege o rama de lemn mai groasa dar cu o sticla cat mai performanta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate