Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Acumulatori low self-discharge

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acumulatorii hibrizi cu rata scazuta de auto-descarcare (low self-discharge nickel–metal hydride rechargeable battery sau, pe scurt, acumulatorii LSD NiMH) au fost introdusi in 2005 de catre Sanyo sub denumirea Eneloop.
Ulterior, astfel de acumulatori au fost produsi si de catre alti producatori, de exemplu, de catre Gold Peak, apoi comercializati sub diverse denumiri cum ar fi "GP ReCyko" in cazul lui Gold Peak sau "hybrid", "ready-to-use", "pre-charged" etc. in cazul altor producatori.
Astfel de acumulatori pot retine in jur de 70%-85% din capacitatea lor dupa un an de depozitare la o temperatura de 20 °C.
De obicei, astfel de acumulatori au o capacitate mai scazuta decat acumulatorii clasici. In rest pot fi utilizati si reincarcati la fel ca si acumulatorii clasici. Avand in vedere ca unii acumulatori obisnuiti se descarca singuri dupa cateva zile, chiar fara a fi utilizati, devin mai practici acumulatorii "hibrizi" in ciuda faptului ca au o capacitate mai redusa.
Cu toate acestea, au inceput sa apara pe piata de ceva vreme si acumulatori mai puternici de tip LSD, cum ar fi "Sanyo High Capacity Eneloop XX".

Care sunt cei mai buni acumulatori din aceasta categorie?

#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Aia negri XX.. Eu m-am hotarat sa imi cumpar cand i-am vazut la Joe McNallyPosted Image

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca nu aveam un sticky (primul!) de 127 pagini...

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topicul sticky se refera la acumulatori in general. Acest topic este dedicat exclusiv discutiilor despre acumulatori low self-discharge.
Am destui acumulatori care se descarca singuri dupa o saptamana, asa ca nu ma mai intereseaza discutiile despre acumulatorii standard.
Ma intereseaza care sunt cei mai buni acumulatori LSD pentru tastatura si mouse.

#5
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Eu folosesc de vreo 2 ani parca 4 acc eneloop albi la aparatul foto si sunt foarte multumit de ei tocmai pentru aceasta proprietate. Cand pun mana pe el stiu ca am cu ce poza .

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 nenis, on 10 martie 2014 - 17:46, said:

Aia negri XX.. Eu m-am hotarat sa imi cumpar cand i-am vazut la Joe McNallyPosted Image

Deci, tu recomanzi Sanyo Eneloop, cei cu XX, right?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Acumulatorii includ si acumulatorii LSD si se discuta in particular de toate versiunile de eneloop, cu sau fara diferente vizibile, cu coronita, XX tot ce vrei tu.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pana acum m-am tot chinuit cu acumulatori la mouse si tastatura pe care ii incarc la o saptamana.
Utilizez un incarcator ultra rapid dar, deseori, nu vrea sa ii incarce pentru ca ii detecteaza ca si cum ar fi defecti. Este posibil sa se fi stricat de la incarcator.
Pentru camera foto utilizez Sanyo Eneloop - cei albi - si sunt foarte multumit de ei.
Din pacate, aceiasi acumulatori albi i-am incercat si la Magic Mouse (achizitionat recent), insa nu functioneaza. Ma gandesc ca au amperajul prea scazut.
Asa ca doresc sa imi reimprospatez provizia de acumulatori, neaparat de tip LSD, impreuna cu un incarcator eficient.
Nu prea ma pricep in domeniu, asa ca astept recomandari din partea voastra.
Ca sa nu fac offtopic aici, voi solicita o recomandare de incaracator la un topic separat,

 f300, on 10 martie 2014 - 18:00, said:

Acumulatorii includ si acumulatorii LSD si se discuta in particular de toate versiunile de eneloop, cu sau fara diferente vizibile, cu coronita, XX tot ce vrei tu.

Este topicul mare. Nu am timp sa il parcurg. Asa cum am spus, nu ma intereseaza decat exclusiv discutiile despre acest tip de acumulatori, nu discutii despre ei intercalate cu discutii despre celelalte tipuri de acumulatori.
Ar fi trebuit sa existe deja un topic dedicat exclusiv acestui tip de acumulatori pe langa topicul general.

Am gasit in Wikipedia doua link-uri corelate cu tema topicului de fata:
- unul general despre acumulatorii 'hibrizi': http://en.wikipedia....hydride_battery
- altul despre acumulatorii Sanyo Eneloop: http://en.wikipedia.org/wiki/Eneloop

Nu reusesc sa gasesc o lista cu denumirile comerciale ale acumulatorilor de acest tip. Poate puneti voi un link.

#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Eu zic ca daca folosesti doar la mouse si tastatura nu merita nici macar sa aprofundezi  subiectul cu atat mai putin sa investesti 300 de lei intr-un Maha 9000 si un set de eneloop XX . Dar daca este important pt tine ca mouse-l si tastaura sa fie brici pe partea de alimentare si suma nu e un capat de tara de ce nu si macar stii ca ai cam maximul la chestii de genul asta.

Edited by nenis, 10 March 2014 - 18:22.


#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Propun un topic exclusiv pentru acumulatorii Sanyo Eneloop roz cu sclipici.
Rata de autodescarcare, tensiune finala, capacitati in functie de curentul de descarcare,
toate detaliile!

Rog pasionatii de roz simplu sa se abtina.

Attached Files



#11
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
hai ca mi-ai dat o idee Posted Image) maine sunt la OSIM sa depun cerere de brevet pentru acumulatorii care-si schimba culoarea in functie de capacitatea pe care o mai au Posted Image

Edited by nanashu, 10 March 2014 - 18:31.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 nenis, on 10 martie 2014 - 18:21, said:

Eu zic ca daca folosesti doar la mouse si tastatura nu merita nici macar sa aprofundezi  subiectul cu atat mai putin sa investesti 300 de lei intr-un Maha 9000 si un set de eneloop XX . Dar daca este important pt tine ca mouse-l si tastaura sa fie brici pe partea de alimentare si suma nu e un capat de tara de ce nu si macar stii ca ai cam maximul la chestii de genul asta.

Nu folosesc doar la mouse si tastatura. Mai folosesc la doua ceasuri (unul de birou si altul de perete), la un MP3 player, la un reportofon digital, la camera etc.
Mai utilizez uneori si la walkie-talkie care mananca bateriile "pe paine" (utilizeaza 4 + 4 baterii AAA).
In legatura cu mouse-ul am intalnit problema descrisa: ca nu se aprinde mouse-ul cu acumulatorii pe care i-am incercat si presupun ca este din cauza amperajului.
In rest, am mausi si tastaturi la care bateriile alcaline tin cateva luni, in loc de cateva zile cat ma tin cu acumulatorii prosti, deoarece se descarca singuri, chiar fara sa fie folositi.
Evident ca vreau sa achizitionez acumulatori cat mai buni pentru a-i reincarca cat mai rar posibil. Am mai multi acumulatori care trebuie inlocuiti.

Edited by _-_, 10 March 2014 - 18:43.


#13
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
aici ai o lista de astfel de acumulatori:
http://www.stefanv.c..._discharge.html

si mai este si asta;
http://www.battery-f...harge_NiMH.html

Edited by nanashu, 10 March 2014 - 18:45.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 nanashu, on 10 martie 2014 - 18:41, said:

aici ai o lista de astfel de acumulatori:
http://www.stefanv.c..._discharge.html

Bun link-ul. Ma pun pe studiat.

Din cate mi-am dat seama Sanyo XX par sa se descarce deva mai repejor, in schimb, raman cu amperajul cel mai mare in primele aprox. 6 luni.

#15
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@_-_:
Acu LSD au acea caracteristica de a isi mentine sarcina in gol vreme indelungata, chestie care e mai usor de inteles de catre bizonul needucat (in materiale electrice) si care este exploatata ca atare de catre marketing. In realitatea calitatea remarcabila a acu LSD este aceea ca au o impedanta interna mica (scuze!) si ca datorita acestui fapt sunt mult mai fiabili. Chiar daca ei sunt specificati la, sa zicem, 2.000mAh, ei pastreaza aceasta capacitate vreme indelungata in utilizare. Spre deosebire de NiMh clasici, specificati la 2.500-3.000mAh, si care dupa 10-20 de utilizari isi pierd neuniform si la greu din capacitatea nominala. Motiv pentru care sunt mii de injuraturi de la utilizatori care nu pricep fenomenul si care cred ca s-ar "scoate" daca ar utiliza incarcatoare super-sofisticate.
Acum, la Eneloop exista in momentul de fata 3 clase de acu:
- Cei standard, specificati la 1.000 de cicluri. De ex. celeule AA au (parca) 2.000mAh. Observ ca intre timp Sanyo ii specifica cu "up to 1800 cycles" -  nu stiu daca e chiar asa in realitate.
- Cei destinati consumatorilor puternici. Tip "XX", negru. Pentru blituri, walkie-talkie, etc.. Astia fac fata la curenti mari de descarcare in perioade scurte. Sunt specificati la numai 500 de cicluri si au capacitate mai mare, AA --> 2.550mAh.
- Cei destinati consumatorilor mici. Tip "Lite", albi. Pentru telecomenzi, mouse, ceas de perete, etc.. Specificati la 2.000 de cicluri. Tin sarcina in gol vreme mai indelungata.

"Cei mai buni" sunt cei care sunt utilizati conform scopului pentru care sunt proiectati.

Apropos, daca gasesti pe undeva prin Romania acu Eneloop XX (negri) de tip AAA sa-mi zici si mie.

Edited by calexe, 10 March 2014 - 19:21.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am gasit
- la F64 oferta aceasta: http://www.f64.ro/sa...ori-r6-aa-.html
si
- la Altex oferta aceasta: http://www.altex.ro/...uwx-4bp-2400mah

Ambele suporta 500 cicluri de reincarcare.
Cei de la F64 au 2450 mAh, in timp ce varianta de la Altex sunt doar de 2400 mAh.
Primii isi pastreaza 85% din capacitate dupa an, in timp ce varianta de la Altex pastreaza doar 75%.
In materie de pret: primii costa 69 RON, iar cei de la Altex costa 60 RON la seturi de 4 buc. Mai sunt si taxele de livrare pentru oferta de la F64...

Nu sunt decis pe care sa ii comand. Exista si variante/ oferte mai bune?

Cei de mai sus sunt AA.

 calexe, on 10 martie 2014 - 19:19, said:

Apropos, daca gasesti pe undeva prin Romania acu Eneloop XX (negri) de tip AAA sa-mi zici si mie.

AAA, am vazut intr-un magazin Flanco. in oferta de pe site nu apar.
Pardon, nu erau XX.

Deci, pe Magic Mouse care nu functioneaza cu Sanyo Eneloop (varianta de culoare alba, dar nu Lite), am sanse sa functioneze cu varianta XX? Exista riscul sa se strice mouseul?
Nu radeti de intrebarea mea! Recunosc ca nu ma pricep.

Edited by _-_, 10 March 2014 - 19:27.


#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,895
  • Înscris: 25.01.2007
http://www.e-acumulatori.ro/
vezi si la astia, io de la ei am luat eneloop.
Cand am vazut ce pot, am aruncat vreo 12 pocnitori pe care le folosisem inainte.
Pe un set de 8 am dat vreo 60 de lei, e drept acum un an, daca nu mai bine.

#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Nu se strica, dom'le, marele MOUSE. Numai ca Eneloop standard sunt mai ieftini si se gasesc pe toate drumurile. Iar aia Lite ar fi mai indicati - cu toate ca imi dau seama ca marele MOUSE nu prea are momente de odihna pe masa ta, deci caracteristica LIte de a mentine sarcina in gol nu prea conteaza. Si vad ca ai deschis o gramada de topicuri aiurea cu informatii care exista deja pe forum. Pe scurt, lasa-l naibii de incarcator MH-C9000; ala-i pentru Albert Einstein Posted Image Ia-ti unul Sanyo la set cu acu si e suficient pentru aplicatiile tale.

@slai:
Mersi. Discutasem cu astia in decembrie trecut si mi-au spus ca nu prea aduc XX AAA pentru ca sunt mai scumpi si nu-i cumpara lumea. Vad ca s-au conformat intre timp.

Edited by calexe, 10 March 2014 - 19:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate