Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Acumulatori low self-discharge

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Uite ca sunt si AAA: http://www.e-acumula...-4-buc-nou.html

View Postcalexe, on 10 martie 2014 - 19:35, said:

Nu se strica, dom'le, marele MOUSE. Numai ca Eneloop standard sunt mai ieftini si se gasesc pe toate drumurile. Iar aia Lite ar fi mai indicati - cu toate ca imi dau seama ca marele MOUSE nu prea are momente de odihna pe masa ta, deci caracteristica LIte de a mentine sarcina in gol nu prea conteaza. Si vad ca ai deschis o gramada de topicuri aiurea cu informatii care exista deja pe forum. Pe scurt, lasa-l naibii de incarcator MH-C9000; ala-i pentru Albert Einstein Posted Image Ia-ti unul Sanyo la set cu acu si e suficient pentru aplicatiile tale.

Nu ai inteles! Am explicat deja ca am o pereche de acumulatori AA Sanyo Eneloop. Uite! M-am uitat la ei chiar acum: sunt de 1900 mAh, deci au amperaj mai mare decat versiunea 'Lite'. Cu toate acestea, am explicat mai sus ca nu functioneaza cu Apple Magic Mouse: nu se aprinde mouse-ul (ca si cum n-ar exista).

Aceiasi acumulatori functioneaza perfect la camera foto.

Iar in materie de incarcator, cel recomandat de tine este probabil o pocnitoare cu timer ca si modelul GP pe care il am deja (si care incarca doar acumulatori cu anumit amperaj).

#20
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Post_-_, on 10 martie 2014 - 20:55, said:

...
Nu ai inteles! Am explicat deja ca am o pereche de acumulatori AA Sanyo Eneloop. Uite! M-am uitat la ei chiar acum: sunt de 1900 mAh, deci au amperaj mai mare decat versiunea 'Lite'. Cu toate acestea, am explicat mai sus ca nu functioneaza cu Apple Magic Mouse: nu se aprinde mouse-ul (ca si cum n-ar exista).
...
Ok. Ai dreptate. Nu am inteles. Probabil ca nu merg intrucat au amperaj de numai 1900mAH. Ia XX si se rezolva!

View Post_-_, on 10 martie 2014 - 20:55, said:

......
Iar in materie de incarcator, cel recomandat de tine este probabil o pocnitoare cu timer ca si modelul GP pe care il am deja (si care incarca doar acumulatori cu anumit amperaj).
Iar ai probabil 100% dreptate. Probabil e o pocnitoare, daca zici tu. Probabil ca MH-C9000 rezolva problema. Ia si unul de rezerva, ca probabil nu se stie.

Scuze ca m-am bagat. Sa-mi fie invatare de minte. Bafta!

Edited by calexe, 10 March 2014 - 21:11.


#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
LE:
Hai ca mi-a trecut. Serios: problema ta e la mouse. Unele aparate electronice necesita baterii de 1,5V. Acu LSD / NiMh au tensiune nominala de numai 1,2V. Incearca sa intelegi fenomenul din informatiile existente pe net, si numai dupa deschizi 3 topicuri simultan pe unde apuci.

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@calexe

Nu imi explic din ce cauza Magic Mouse nu functioneaza cu acesti acumulatori. Observ ca si altii se plang de aceeasi problema: http://store.apple.c...4DCAK92ADTJHKFP
La unii merg anumiti acumulatori, iar la altii nu...
Tu mi-ai recomandat unii 'Lite' sau 'Standard'. 'Standard' am deja si nu functioneaza cu ei. 'Lite' probabil ca nici atat. Am dat vina pe amperaj, dar poate fi si alt motiv (sa fie mai scurti?). Deci, risc sa nu imi functioneze nici cu XX...

In materie de incarcator cumparat la pachet cu acumulatori l-am considerat o posibila 'pocnitoare', deoarece asa m-am ales cu incarcatorul GP pe care il utilizez numai atunci cand incarcatorul ultra-rapid Varta 'declara' acumulatorii ca fiind defecti si nu vrea sa-i incarce. Incarcatorul GP indiferent de amperajul acumulatorilor ii incarca in 5 ore (are doar un simplu timer) si nu ii incarca suficient. Daca resetez incarcarea, ii mai incarca o data, tot 5 ore, adica ii supraincarca si-i strica. Eu doresc un incarcator mai serios si am cerut un sfat pentru ca nu ma pricep. Poate nu chiar MH-C9000 dar, in orice caz, unul suficient de 'smart' si care sa nu imi faca probleme. Ceva ce ati testat voi.

Imi cer scuze daca te-a deranjat faptul ca am etichetat acel incarcator ieftin (la pachet cu acumulatori) ca fiind 'pocnitoare'.

In orice caz, iti multumesc pentru mesaj. Mi-ai spus ca acumulatorii XX nu imi vor strica mouse-ul si te cred.

View Postcalexe, on 10 martie 2014 - 21:39, said:

LE:
Hai ca mi-a trecut. Serios: problema ta e la mouse. Unele aparate electronice necesita baterii de 1,5V. Acu LSD / NiMh au tensiune nominala de numai 1,2V. Incearca sa intelegi fenomenul din informatiile existente pe net, si numai dupa deschizi 3 topicuri simultan pe unde apuci.

Din link-ul de mai sus am dedus ca mouse-ul respectiv functioneaza si cu acumulatori de 1.2V.
Am deschis doar 2 topicuri (ambele in acelasi loc): unul despre acumulatori LSD si altul despre criterii de alegere pentru un incarcator.

#23
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mai, nu ma deranjeaza ca ai numit pocnitoare un caca-maca de incarcator, ci ca dai verdicte si deschizi topicuri aiurea fara sa incerci macar sa pricepi fenomenele. Chiar cand ti se explica cu rabdare pari a nu citi sau a nu pricepe. Dupa care te arunci in soluti sofisticate cu speranta ca vei rezolva astfel. La urma urmei prost nu e cel care cere 200 lei pe un incarcator utra-super-mega, ci ala care da acesti bani pentru a rezolva alimentarea unui parlit de mouse. Suna a tragi-comedie (adica e de ras daca n-ar fi de plans).
Chiar in link-ul dat de tine unii explica faptul ca acel mouse ar avea nevoie de celule de 1,5V. Se intampla, mai exista astfel de aparate. Ceea ce inseamna ca acel mouse nu va functiona cu surse de 1,2V. Sau functioneaza la limita, cu intermitenta, cat timp acu sunt proaspeti incarcati. Asa ca ori schimbi mouse-ul cu unul despre care sti ca merge cu baterii de 1,2V, ori te decizi sa folosesti baterii alcaline de 1-2 lei bucata (Ikea). Acu XX sau alte panarame de mii de mAh (= capacitate, nu amperaj) nu rezolva problema ta. Acuma iti explic pe indelete pentru ca imi pare rau ca m-am enervat mai devreme. Ca altfel nu sunt adeptul principiului "muieti-s posmagii?"

Ca fapt divers, unele incarcatoare care vin cu bateriile Eneloop sunt si altfel decat "pocnitori cu timer". Foloseste Goagal si poate afli. Iar unele incarcatoare utra-super-mega rapide (cele care lucreaza in impulsuri) pot afecta fiabilitatea acu. Ceea ce probabil (da, din nou "probabil") ti se intampla chiar si tie Posted Image.

Edited by calexe, 10 March 2014 - 22:11.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu inteleg ce-i cu "mentine sarcina" de care se vorbeste. Poate vreti sa spuneti "isi pastraza incarcarea", sarcina e cu totul altceva.
- ce pisici cauta discutia despre mouse pe aria de foto?! Stiu, sint unii de parere ca fotografii folosesc hard discuri, placi de baza, etc deci totul trebuie pus aici (poate trebuie eventual sa discutam si despre masini ca multi fotografi folosesc si masini) dar cred ca ce baterii sa-ti bagi in mouse e chiar exagerat
- in ziua de azi mousii ajung la 1-2-3 ani cu 1-2 baterii. Daca trebuie sa ajungi la discutii ca iti trebuie acumulatori ca te atinge la buzunar mouse-ul care iti maninca bateriile alcaline si ce acumulatori speciali sa-ti iei, eventual ca nu ajunge voltajul si alte alea atunci problema e la mouse.

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postf300, on 11 martie 2014 - 06:53, said:

- ce pisici cauta discutia despre mouse pe aria de foto?! Stiu, sint unii de parere ca fotografii folosesc hard discuri, placi de baza, etc deci totul trebuie pus aici (poate trebuie eventual sa discutam si despre masini ca multi fotografi folosesc si masini) dar cred ca ce baterii sa-ti bagi in mouse e chiar exagerat

Doar pe aria aceasta exista topicuri despre despre incarcatoare si acumulatori.
De altfel, chiar magazinele online incadreaza, de obicei, acumulatorii AA, AAA etc. si incarcatoarele dedicate la "Articole foto - video" chiar daca lumea utilizeaza astfel de 'accesorii' si la cu totul altceva decat camere foto sau video.

Eu am enumerat mai multe dispozitive la care utilizez acumulatori. In schimb, colegul de forum cu o atitudine mai 'critica' care ma acuza de "deschis topicuri aiurea", "nepricepere a fenomenelor", "incapacitate de a citi", "prostie" s.a.m.d. a facut caz mai mare de problema mouse-ului meu si, datorita explicatiilor pe care i le-am dat s-a creat un pic de offtopic. Eu nu i-am mai raspuns, deoarece am observat ca nu se poate abtine de la repetarea acelorasi jigniri. Speram sa ramana lucrurile asa, fara prelungirea discutiilor inutile sau malitioase...

Putem acum sa revenim, va rog, la problema topicului?

Asa cum am mentionat de prima data cand am scris in aria de fata, sunt mai putin familiarizat cu aceasta zona a tehnologiei.
De aceea revin cu o intrebare de novice:
Acumulatorii "XX" (despre care s-a discutat mai sus) suporta in mod sensibil mai putine cicluri de reincarcare avand, in schimb, o 'capacitate' usor mai ridicata.
De exemplu:
1. acumulatorii Sanyo Eneloop (AA) de 2000 mAh suporta 1500 cicluri incarcare;
2. acumulatori Sanyo Eneloop XX (AA) de 2450 mAh suporta numai 500 cicluri incarcare;
Adica acumulatorii de la pct. 2, pentru o 'capacitate' de 2450*100/2000 -> 122.50% fata de cei de la pct. 1 suporta numai (500/1500)*100 -> 33.33% cicluri de reincarcare fata de ceilalti.
(Aceasta analizand problema strict matematic, deoarece cunostintele mele de fizica au inceput sa 'scartaie' dupa aproximativ 20 de ani de la incheierea cursurilor de fizica facute in primul an de facultate.)
Deci, care dintre cele doua categorii de acumulatori sunt, pana la urma, mai eficienti? (Ma refer la eficienta, nu la eficacitate.)
Ii rog pe colegii de forum care au cunostinte de fizica mai putin 'tocite' decat mine sa ofere o argumentatie in favoarea uneia sau a celeilalte dintre cele doua categorii mentionate!

Edited by _-_, 11 March 2014 - 08:13.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
chiar si 500 cicluri, inseamna multi ani, la o utilizare normala.
aia de 2000 cicluri, e pur marketing, la o incarcare zilnica, ar insemna o viata de 6 ani... sa fim seriosi.

daca e sa alegi strict intre putere si cicluri, ia puterea, prea putin probabil sa atingi numarul ala de cicluri.

Edited by slai, 11 March 2014 - 08:22.


#27
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Acumulatorii se folosesc atunci cand ai consum mare si se golesc uitandu-te la ei si care e folosit des sau, daca e folosit rar aparatul respectiv, folosesti si la altceva acei acu.
Acumulatori nu au ce cauta in ceasuri, telecomenzi, mausuri sau alte chestii de genul asta ca mor de plictiseala. Plus ca de multe ori stau cu lunile semidescarcati cum e cazul unei telecomenzi sau unui ceas, lucru nu tocmai bun.
Bateriile au rostul lor. Nu sunt deloc varianta depasita sau de backup a acumulatorilor.

#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Depinde de situatie. Am, de exemplu, un ceas de perete la care o baterie normala nu tine mai mult de 2 zile (bateria alimenteaza un motoras care invarte limbile - destul de mari, greoaie). O baterie alcalina tine cam o saptamana. Un acumulator Sanyo Eneloop tot cam atat. Pai am salvat destui bani utilizand un acumulator. La mausuri si tastaturi, de asemenea. Cand le utilizezi, sa zicem 12 ore/ zi, atunci trebuie sa inlocuiesti bateriile alcaline la cateva saptamani. In schimb, daca utilizezi acumulatori se amortizeaza investitia dupa un timp si incepi sa iesi in castig.
Asta daca nu mai socotim si banii dati pe incarcator. Dar, din moment ce acumulatorii de la camera digitala necesita un incarcator, atunci acesta poate fi utilizat acelasi incarcator si pentru reincarcarea acumulatorilor folositi la celelalte dispozitive.
In ceea ce priveste telecomenzile, intr-adevar, nu se justifica, deoarece bateriile obisnuite te tin cu anii.

#29
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Domne sfatul meu  este sa arunci dreacu ceasul ala energofag. Ce device e ala, la care trebuie sa ii schimbi bateria la doua zile?

Edited by nenis, 11 March 2014 - 18:32.


#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
E primit cadou. Nu pot sa-l arunc pur si simplu. Dar nu ma incurca prea tare. Uneori sta cu saptamanile fara sa functioneze. Ii schimb acumulatorul doar cand imi aduc aminte. Poate ca va functiona vreme mai indelungata daca iau Sanyo Eneloop XX.

#31
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Mai bine ii cumperi altceva mai bun ca eneloop XX ca sa fii sigur ca functioneaza macar  4-5 zile la blana. Eu stiu o baterie de masina  si o maschezi in perete cumva un spatele lui.. Sa nu imi zici ca e din acela auriu care are si bratara de zici ca e ceas de manaAttached File  1339817be5f40321ed1864320a9c4947-6643604-1000_1000.jpg   95.69K   11 downloads ca stiu ca astea sunt energofage rau.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ba sa stii ca exact un ceas ca ala este. Prima data cand m-am uitat credeam ca este exact al meu. Apoi am observat niste mici diferente de design. Probabil ca sunt versiuni diferite ale aceluiasi model. Da, are bratara aurie din plastic si secundarul face un zgomot de parca ai calca cu bocancii pe niste cioburi de sticla care se sfarama in mii de ciobulete sub greutatea bocancilor (motiv pentru care sta in bucatarie). Foloseste o singura baterie AA (de 1.5V).

Tocmai mi-am adus aminte ca am niste boxe portabile care functioneaza cu acumulatori AAA. Obisnuiam sa le conectez la MP3 player in loc de casti. Pentru ca nu le mai utilizasem multa vreme acumulatorii din ele s-au stricat cu toaste ca erau noi. Daca ar fi fost LSD ar fi supravietuit. Pacat ca n-am aflat mai demult de ei...

#33
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ii lasai descarcati nu fi atat de sigur ca supraviețuiau.
Legat de ceas, scoate-i secundarul daca vrei sa tina mai mult bateria sau scurteaza limba daca ai vreun motiv sa nu-l arunci.

#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si acumulatorii LSD se strica daca ajung sa se descarce complet?
Nu am de ce sa stric acel ceas. Daca voi cumpara acumulatori de capacitate mai mare sper sa nu mai fie nevoie sa reincarc acumulatorul prea des.

#35
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ei nu se descarca singuri dar daca ii descarci tu si ii lasi asa, normal ca se strica. E drept ca mai greu decat ceilalti pt ca putine aparate ii descarca complet.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Stocarea descarcata nu dauneaza in mod special acumulatorilor NiMh indiferent de tip (plus ca presupun ca ii lasi zile nu ani). DAR daca se descarca in sarcina (adica nu de la sine) si consumatorul are:
- mai multe baterii in serie
- consum semnificativ chiar si daca bateriile dau o tensiune mult mai mica (exemplu o lanterna cu bec, probabil motor, etc)
atunci ai sansa sa "incarci pe invers" acumulatorul cel mai slab (dupa ce se consuma) din celalalt sau ceilalti acumulatori. Si asta este problema de baza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate