Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Sf. Botez

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3149 replies to this topic

#19
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 15:37, said:

OK, deci axioma ta nu mai e valabilă.
Concluzia asta nu cred ca o poti trage.
Axioma e valabila pentru ca e spusa de Hristos.
Cu cateva amendamente, unul a fost al celor 2 talhari. Am crezut ca iti dai seama ca situatia aceea nu se mai iveste niciodata.

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 15:37, said:

[i] Textul nu se referă la botezul copiilor. Încearcă altul. Pe de altă parte, conform textului citat, dacă cineva e botezat doar cu apă nu e suficient pentru a intra în Împărăția lui Dumnezeu. Sper că nu ai pretenția că preotul ține captiv Duhul Sfânt în sticluța aceea cu ulei.
Pai cum rezulta din acel text ca nu se aplica copiilor, din moment ce specifica ca nimeni care nu se boteaza nu poate intra in Rai?

Preotul nu detine Duhul Sfant dar numai prin intermediul preotului se poate revarsa Duhul Sfant. Asa cum se intampla si pe vremea apostolilor, nu oricine boteza la intamplare.

#20
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 15:46, said:

Concluzia asta nu cred ca o poti trage.
Axioma e valabila pentru ca e spusa de Hristos. Pai cum rezulta din acel text ca nu se aplica copiilor, din moment ce specifica ca nimeni care nu se boteaza nu poate intra in Rai?
Hristos n-a rostit o asemenea ”axiomă”, ea îți aparține în totalitate:

Quote

Cine nu este botezat nu intra in Rai.


Dacă o să ajungi în Rai, vei avea surpriza să întâlnești mii de oameni nebotezați. Ce te vei face? Îi vei da afară?

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 15:46, said:

Am crezut ca iti dai seama ca situatia aceea nu se mai iveste niciodata.
Situația se poate ivi de fiecare dată când botezul cu apă nu este posibil din varii motive. Când omul se pocăiește sincer Dumnezeu nu este limitat de o apă terestră în a-i acorda mântuirea. Trebuie să fii conștient că apa din baptisteriu nu are calități magice, mântuirea doar Mântuitorul o poate aduce celui ce se decide a-L urma.

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 15:46, said:

Pai cum rezulta din acel text ca nu se aplica copiilor, din moment ce specifica ca nimeni care nu se boteaza nu poate intra in Rai?
Textul nu amintește nimic de copii, dimpotrivă, cuvintele lui Isus au fost adresate unui bătrân (Nicodim). În plus de asta, fragmentul citat de tine face parte din pledoaria Mântuitorului pentru metanoia (pocăință, întoarcere la Dumnezeu, schimbarea mentalității). Un bebeluș de câteva zile nu are ce pocăință să facă, nu are de unde să se ”întoarcă” la Dumnezeu și nici ce mentalitate să-și schimbe. Înțelegi?

View Postaltul2, on 04 martie 2014 - 15:46, said:

numai prin intermediul preotului se poate revarsa Duhul Sfant. Asa cum se intampla si pe vremea apostolilor, nu oricine boteza la intamplare.
Complet eronat! În tot Noul Testament nu ai nici măcar un singur botez oficiat de preot. Dacă ai un asemenea text, arată-ni-l și nouă să ne minunăm!

Edited by Didymus, 04 March 2014 - 17:28.


#21
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 13:21, said:



Și ce-i ajută unui bebeluș de câteva zile că participă la slujbă că nici măcar un ”Amin” nu poate zice?


Hai ca nu credeam sa te gasesc SI la subiectul asta, da-o-ncolo, ma, Didy.... :)

Si la ce-i ajuta unui adult daca e botezat numai si numai daca accepta ca Hellen White e profeta Domnului? :priest:

Daca si de botezul adventist indraznesti sa spui ca e biblic si ca nu e cel mai eretic dintre botezuri, chiar o sa te suspectez de totala lipsa de onestitate :)

#22
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 17:28, said:

Hai ca nu credeam sa te gasesc SI la subiectul asta, da-o-ncolo, ma, Didy.... Posted Image
Ehei, Enigele, mă vei găsi pe toate topicele unde găsesc inadvertențe față de învățătura Scripturii!

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 17:28, said:

Si la ce-i ajuta unui adult daca e botezat numai si numai daca accepta ca Hellen White e profeta Domnului? Posted Image

Daca si de botezul adventist indraznesti sa spui ca e biblic si ca nu e cel mai eretic dintre botezuri, chiar o sa te suspectez de totala lipsa de onestitate Posted Image
Botezul ”adventist” se face în Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt, nu în numele Hellenei White. Asta dacă aveai dubii până acum...
Cât privește problema în discuție, chiar așa este! La ce-i folosește bebelușului că participă la slujba religioasă, dacă el nu înțelege nimic, nu participă intelectual și afectiv și nu este în stare să ia o decizie mântuitoare în dreptul lui?

#23
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 17:33, said:

Ehei, Enigele, mă vei găsi pe toate topicele unde găsesc inadvertențe față de învățătura Scripturii!


Botezul ”adventist” se face în Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt, nu în numele Hellenei White. Asta dacă aveai dubii până acum...
Cât privește problema în discuție, chiar așa este! La ce-i folosește bebelușului că participă la slujba religioasă, dacă el nu înțelege nimic, nu participă intelectual și afectiv și nu este în stare să ia o decizie mântuitoare în dreptul lui?


deci sunt uluita, u-lu-i-ta de lipsa ta de onestitate si de lipsa simtului masurii, te rog sa ma crezi, chiar uluita sunt !

Omule, la adventisti NU esti botezat, adica ti se refuza botezul, daca nu accepti ca Hellen White e profet. Ce vrei nelegiuire, erezie si uraciune mai mare ca asta??
Pot aia sa te boteze dupa si in numele lui Abba si Ion Dolanescu, e absolut degeaba, atata timp cat NU esti botezat decat daca o accepti pe aia ca profeteasa.

Deci, e socant, pe bune e socant ca indraznesti tocmai tu sa vorbesti despre "inadvertente față de învățătura Scripturii!" loool. Incep sa banuiesc ca esti troll, un om cu minima onestitate nu poate spune ce tu spui....

#24
doremilasol

doremilasol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2014

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 17:43, said:



deci sunt uluita, u-lu-i-ta de lipsa ta de onestitate si de lipsa simtului masurii, te rog sa ma crezi, chiar uluita sunt !

Omule, la adventisti NU esti botezat, adica ti se refuza botezul, daca nu accepti ca Hellen White e profet. Ce vrei nelegiuire, erezie si uraciune mai mare ca asta??
Pot aia sa te boteze dupa si in numele lui Abba si Ion Dolanescu, e absolut degeaba, atata timp cat NU esti botezat decat daca o accepti pe aia ca profeteasa.

Deci, e socant, pe bune e socant ca indraznesti tocmai tu sa vorbesti despre "inadvertente față de învățătura Scripturii!" loool. Incep sa banuiesc ca esti troll, un om cu minima onestitate nu poate spune ce tu spui....


salut o femeie

#25
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
salut o palarie cu boruri mari :D

#26
doremilasol

doremilasol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2014

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 17:47, said:

salut o palarie cu boruri mari Posted Image


pina mi-o dau jos,.din respect

#27
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Lasa-ma, tu, ca m-a enervat didymus :uhuhno:

#28
doremilasol

doremilasol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2014
te'nervezi pentru culte?

#29
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
didy e si culta printre altele? :D

#30
doremilasol

doremilasol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2014
e o ea?

o fi cu cultura la la botu calului

#31
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Stimată doamnă Enigel, dacă dumneata ești uluită, eu sunt de-a dreptul consternat că aduci în discuție onestitatea.
Mai întâi de toate, ce legătură are botezul ortodox cu Hellen White? De câte ori se ivește un impas doctrinar, este aruncată la înaintare EGW. Din preaplinul onestității de bună seamă...
Mai apoi, nu ai răspuns la întrebarea mea care este chiar ontopic:

Quote

La ce-i folosește bebelușului că participă la slujba religioasă, dacă el nu înțelege nimic, nu participă intelectual și afectiv și nu este în stare să ia o decizie mântuitoare în dreptul lui?
Asta deja ține de onestitatea intelectuală în urmărirea unui fir logic din desfășurarea subiectului.

#32
doremilasol

doremilasol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2014
i'm off

de tot

#33
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 18:00, said:

Stimată doamnă Enigel, dacă dumneata ești uluită, eu sunt de-a dreptul consternat că aduci în discuție onestitatea.
Mai întâi de toate, ce legătură are botezul ortodox cu Hellen White? De câte ori se ivește un impas doctrinar, este aruncată la înaintare EGW. Din preaplinul onestității de bună seamă...
Mai apoi, nu ai răspuns la întrebarea mea care este chiar ontopic:


Asta deja ține de onestitatea intelectuală în urmărirea unui fir logic din desfășurarea subiectului.



Ti-am raspuns, iar raspunsul meu a fost: la ce foloseste cuiva acceptarea lui Hellen White drept profet, ca o conditie pentru a fi botezat?
Raspunde la asta, daca pretinzi a fi consternat de lipsa mea de onestitate Posted Image.

Discutam despre temeiuri biblice pentru botez? Hai sa discutam.
E de triliarde de ori mai biblic botezul bebelusilor in numele Tatalui, Fiului si al Duhului Sfant, fara absolut nicio conditie impusa (nici macar cea a varstei)  decat botezul adultilor in biserica adventista, botez conditionat de credinta intr-un om oarecare :w00t:

View Postredfany, on 02 martie 2014 - 14:55, said:

Buna tuturor. Vreau sa abordez un subiect care in ultima vreme , am fost aproape de el .
Am doi copii , unul de un 1an si 2 luni si unul de 2 ani si jumatate.
Amandoi i-am botezat corespunzator religiei ortodoxe la varsta de 2-3 luni de la nastere.
Apoi am vecini penticostali care au spus ca nu a fost bine ca suntem botezati de la varste fragede fiindca nu putem marturisi.
Eu am propria versiune despre botez si explicatie, dar vreau sa deschid aceasta polemica pentru dezbatere si lamurirea mea si acelor ce citesc despre botez si ritualul lui.


Nu trebuie sa te preocupe problema asta.
Tu ai facut ce ai crezut ca e mai bine, ai botezat copiii la varsta mica.
Daca ei, atunci cand vor creste, vor crede ca acel botez nu e valabil, vor lua o decizie in favoarea lor si se vor mai boteza inca o data.
Zi-le penticostalilor sa-si vada de treaba lor :).

Edited by Enigel, 04 March 2014 - 18:13.


#34
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 18:21, said:

Ti-am raspuns, iar raspunsul meu a fost: la ce foloseste cuiva acceptarea lui Hellen White drept profet, ca o conditie pentru a fi botezat?
Acesta consideri a fi un răspuns onest și la subiect? Mulțumesc!

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 18:21, said:

Raspunde la asta, daca pretinzi a fi consternat de lipsa mea de onestitate Posted Image.
Îți voi răspunde cu solicitudine dacă vei adresa întrebarea pe aria potrivită. Altfel, voi considera rea intenție și încercare de abatere de la subiect ceea ce încerci să faci aici...

View PostEnigel, on 04 martie 2014 - 18:21, said:

Daca ei, atunci cand vor creste, vor crede ca acel botez nu e valabil, vor lua o decizie in favoarea lor si se vor mai boteza inca o data.
Ai impresia că legământul cu Domnul (botezul) e o joacă pe care s-o tratăm cu atâta superficialitate? De ce nu i-am și căsători la 2 luni, iar dacă nu le convine să divorțeze și ”vor lua o decizie în favoarea lor” la vârstă matură?Posted Image

#35
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

Acesta consideri a fi un răspuns onest și la subiect? Mulțumesc!
Îți voi răspunde cu solicitudine dacă vei adresa întrebarea pe aria potrivită. Altfel, voi considera rea intenție și încercare de abatere de la subiect ceea ce încerci să faci aici...


Onest din partea ta ar fi sa nu scoti capul din nisip atunci cand se vorbeste de botez biblic, bine?


Quote

Ai impresia că legământul cu Domnul (botezul) e o joacă pe care s-o tratăm cu atâta superficialitate? De ce nu i-am și căsători la 2 luni, iar dacă nu le convine să divorțeze și ”vor lua o decizie în favoarea lor” la vârstă matură?Posted Image


Bun si ce propui?
Sa scrie parintii Zanei Maseluta si sa o roage sa le creasca copiii in 2 zile cati au crescut altii in 20 de ani si, apoi sa vina la adventisti ca sa ii boteze numai dupa ce isi declara credinta in Ellen White? :huh:

#36
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 04 martie 2014 - 18:42, said:

Acesta consideri a fi un răspuns onest și la subiect? Mulțumesc!
Îți voi răspunde cu solicitudine dacă vei adresa întrebarea pe aria potrivită. Altfel, voi considera rea intenție și încercare de abatere de la subiect ceea ce încerci să faci aici...

Ai impresia că legământul cu Domnul (botezul) e o joacă pe care s-o tratăm cu atâta superficialitate? De ce nu i-am și căsători la 2 luni, iar dacă nu le convine să divorțeze și ”vor lua o decizie în favoarea lor” la vârstă matură?Posted Image
Deci te fofilezi... Se pare că are dreptate Enigel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate