Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Cercel in ureche

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006
Vai, ti-ai pus un cercel in ureche !!! E hidos, si urat, o sa-ti cada urechea si jumatate de cap cu tot cu ea, generatie de cercelati ce sunteti, pe vremea  mea era altfel tineretul.

Bun, acum ca am facut un rezumat al catorva din comentariile de mai sus... Wantedx, eu unul am in urechi vreo 10 gauri in total, toate sunt facute de mine, cu acul, in baie, s.a.m.d. In primele zile dupa gaurire, normal ca mi s-a intamplat si mie sa am infectii la unele, in unele am avut cercei prea grei si se iritau, etc. Nah, urechea nu mi-a cazut, oricum, si nici n-am surzit, si nu a fost nevoie sa merg la medic nici macar o singura data pentru ceva legat de vreun pierce. Zici ca cercelul e din tabla ? Ar trebui sa fie din titan, otel chirurgical sau argint. Daca scoti acum cercelul, gaura se va astupa inainte sa se vindece, si nu mai reusesti sa-l bagi inapoi. Daca ti s-a infectat, ar trebui sa ai puroi acolo, gaura in sine sa fie galbena si pielea din jur rosie, si eventual sa doara daca presezi intre degete zona vecina gaurii. Iti recomand sa iti cumperi un cercel din otel chirurgical, si de la farmacie Betadina. Te dai pe ureche cu Betadina, dai pe tija cercelului cu Betadina, si ti-l bagi in ureche. Incearca noaptea sa nu dormi pe urechea respectiva. Asta daca vrei sa-ti pastrezi gaura. Daca nu, il scoti si gata.

L.E.  Daca cerceii sunt din tabla si ti-i pui inapoi dupa ce iti trece infectia, o sa faci iar infectie. Degeaba ii tii in spirt, tabla e tot tabla. Ia-ti unii din otel chirurgical. Pe aia poti sa ii tii in ureche si in timp ce infectia e in curs de vindecare, ca sa nu iti pierzi gaura (da, stiu cum suna, hai faceti misto Posted Image)

Edited by VikingSteel, 01 March 2014 - 18:59.


#20
WanTeDx

WanTeDx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.09.2013
Pai daca i-as pastra pe acestia,au un model care imi place...S-ar intampla ceva rau Ps:Mersi pentru raspuns macar nu mai mai panichez atat.

Deci singura chestie este ca am lobul urechii rosu si am o senzatie de mancarime...

#21
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006

 WanTeDx, on 01 martie 2014 - 19:05, said:

Pai daca i-as pastra pe acestia,au un model care imi place...S-ar intampla ceva rau Ps:Mersi pentru raspuns macar nu mai mai panichez atat.

Nu te panica, nu ai de ce. Din faptul ca te panichezi se vede ca esti la prima gaura :)) (indiferent ce spun in subiectul asta, iese ceva porcos). Am avut infectii din astea destule, si iti spun din proprie experienta ca trec usor. Nu ramai fara ureche sau etc, eu aveam infectie si nu scoteam cercelul, dezinfectam si atat, intr-o zi-doua nu mai aveam nici pe naiba. Daca vrei musai sa ii pastrezi pe aia... ar fi bine de stiut din ce tabla sunt facuti, dar nu cred ca ai cum sa afli... In mod normal, un cercel din tabla se pune intr-o gaura veche, vindecata, si nici atunci nu e recomandat. Tabla rugineste, rugina provoaca rani si infectii tot timpul. Eu unul n-am avut niciodata cercei din tabla, nu mi s-a parut o idee buna. Dar de unde ii ai, i-ai cumparat, sau i-ai primit ? Nu ai intrebat si tu din ce sunt facuti ?  Macar pana se vindeca gaura pune-ti altii. Dar sunt curios, ce cercei ai gasit de sunt asa unici ? N-ai o poza sa-mi trimiti pe privat ?

#22
WanTeDx

WanTeDx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.09.2013
I-am cumparat de la un magazin,sunt ceva gen o bulina neagra cu o funza de iarba..mi-au placut si am vrut sa-i pun :D

#23
VikingSteel

VikingSteel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 13.12.2006
Aham... presupun ca n-ai intrebat din ce sunt facuti. Era un magazin de duzina sau era genul de magazin de cadouri, specializat pe cercei, bratari, brichete zippo, pipe si tot felul de accesorii ? De obicei, magazinele astea de profil aduc marfa ceva mai buna. Si conteaza si pretul. Daca au fost ieftini, e posibil sa ai probleme cu ei si pe viitor.
Te intreb pentru ca o infectie poate aparea din 2 motive : 1 - un cercel dintr-un material nepotrivit. 2 - neigienizarea corespunzatoare a gaurii. Daca e primul motiv, e posibil sa ai probleme si pe viitor. Daca e al doilea motiv, poti sa ti-i pui si acum dupa ce dezinfectezi gaura si n-ai probleme. Atat numai ca nu poti sti sigur care-i cauza.
Ai zis ca vrei sa-ti pastrezi cerceii, asta inseamna ca si gaura. Nah, gaura ai dat-o ieri ai zis, acum va dura cel putin 2 zile pana se vindeca, dupa 2 zile nu vei mai reusi sa bagi cerceii. Eu ti-as recomanda sa pui ceva in gaura aia, daca vrei s-o pastrezi. Sa pui aceeasi cercei, n-ar fi o idee buna, fiindca daca ei ti-au cauzat infectia, nu-ti mai trece, ci se agraveaza. O solutie mai improvizata ar fi sa cauti niste "sarma" din plastic, cum e aia alba cu care se prind etichetele de haine, o dezinfectezi si o bagi in gaura, si o prinzi intr-un fel, sa nu-ti cada in timpul somnului. Plasticul e destul de ok, sunt persoane care fac infectii chiar si de la aur si argint, si prefera cercei din plastic. Stiu ca arata ca naiba, dar e in cazul in care vrei sa-ti pastrezi gaura si n-ai de gand sa iesi din casa. Sau iti acoperi lobul urechii cu un plasture, sa nu se vada plasticul.
Ori asta, ori renunti la gaura. Zici ca peste un timp ti-i pui iar, si va trebui sa dai alta gaura. Fii sigur ca nu o sa poti s-o dai in acelasi loc, ci la o distanta de cel putin 2 cm, deci va fi o alta pozitie a cercelului, alt aspect, etc. Acum, daca infectia asta de la primele gauri a fost din cauza cercelului, si nu din cauza vreunei igiene necorespunzatoare, mai mult ca sigur o sa faci infectie si la urmatoarele gauri, si va trebui iar sa-i scoti, si o sa zici dupa aia ca e naspa sa porti cercei Posted Image) Daca cerceii sunt ok, dar motivul infectiei e altul, atunci la urmatoarele gauri, cu ac steril, dezinfectant si etc, ar trebui sa nu ai probleme. Dar nu ai de unde sa stii daca e sau nu din cauza cerceilor, desi eu banuiesc ca da, daca zici ca sunt din tabla.
Sfatul meu : nu-ti fa 10 perechi de gauri pentru o pereche de cercei. Daca vrei sa porti 1 pereche de cercei, atunci ar trebui sa ai 1 pereche de gauri, nu-ti fa gauri in urechi numai ca sa le lasi sa se astupe dupa 2 zile. Cicatricea in ureche oricum ramane, ca si un canal intarit in interiorul urechii. De aia eu zic sa incerci sa pastrezi gaurile astea, care le ai deja, pentru ca se poate, si cu destula usurinta,  poti incerca cu "sarma" aceea de plastic de care ti-am zis. Dar nah, faci cum vrei.

Edited by VikingSteel, 01 March 2014 - 20:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate