Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

galaxy residence

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#217
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019
Am fost sunat de devoltator sa merg sa imi aleg finisajele, voi ati fost? cum a decurs? macar ai de unde alege sau sa ma pregatesc de cumparaturi?

#218
Is-iR-eL

Is-iR-eL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.06.2019
Pe mine inca nu m-au sunat..ti.a spus cat timp ai la dispozitie ca sa ti e alegi?

#219
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019
M-au sunat ieri și am stabilit sã ne vedem peste 3 zile, nu știu care e termenul

#220
AlexMarius9592

AlexMarius9592

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.11.2017
Cei care ati fost sunati pentru finisaje, la ce etaj aveti? Eu am la 3 si nu m-a sunat nimeni pana acum.

#221
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019
Astazi am fost sa imi aleg finisajele, Bl.1,Joy,et.6. Ma gandeam ca nu am de unde alege, dar am ramas surprins:

- 1 singur tip de usa intrare (dar nu m-a interesat foarte tare)
- 3 tipuri de usi interior
- 6 tipuri de faianta si gresie de dimesiuni mai mari(plus vreo 4 tipuri de faianta mica, din aia ca pe vremuri :))
- 6 tipuri de parchet

Stai cu inginerul pe schita si iti alegi pe fiecare perete in parte la baie ce tip vrei, le poti combina, sunt chiar ok si nu sunt culori nasoale. Acum sa vedem cum se misca muncitorii si daca or termina in termenul stabilit in contract, au pus ferestrele si au gletuit pana pe la et.5(et.6 abia a fost impartit pe camere si la et.7 abia incep), au pus izolatia pe exterior pe partea din lateral si strada pana la et.6(pe partea cu vedere la Bl.2 nu e pusa izolatie) , iar la et.1 si et.2 se lucra la finisajele interioare (majoritatea aveau deja puse sanitarele si gresie, faianta etc,)  din cate mi-a spus asta s-au apucat si de canalizare, dar era noroi si nu m-am dus sa vad santierul, o sa ma mai duc peste cateva saptamani cu agentul sa mai vad ce au mai facut la apartament si atunci o sa ma duc si la canalizare

#222
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
Oare curentul o sa ramana pe organizare de santier?
M-am consultat cu un avocat si mi s-a spus ca imobilul poate fi vandut si fara utilitãți.
Sunt destul de multe locuinte cu probleme pe treaba asta.

#223
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019

 bogdan296, on 13 iunie 2019 - 15:02, said:

Oare curentul o sa ramana pe organizare de santier?
M-am consultat cu un avocat si mi s-a spus ca imobilul poate fi vandut si fara utilități.
Sunt destul de multe locuinte cu probleme pe treaba asta.

Poate fi vandut si fara utilitati, probabil cu plata cash, insa banca nu iti da credit daca nu ai utilitati, iar in antecontract scrie clar ca va fi predat cu utilitati, curent de la enel, gaz de la nu stiu cine etc. Eu unul nu as avea curaj sa rezerv chiar daca aveam cash

#224
Lip24

Lip24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2019
Buna,
Am fost si eu saptamana aceasta sa mi aleg finisajele, bl1, joy, tot etajul 6 :). Asta s a intamplat pt ca am fost pe acolo si i am intrebat, iar ulterior m au sunat sa merg pt finisaje :).
Ma gandesc ca nu e asa graba daca n au sunat ei dupa noi inainte.

#225
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019

 Lip24, on 15 iunie 2019 - 08:41, said:

Buna,
Am fost si eu saptamana aceasta sa mi aleg finisajele, bl1, joy, tot etajul 6 Posted Image. Asta s a intamplat pt ca am fost pe acolo si i am intrebat, iar ulterior m au sunat sa merg pt finisaje Posted Image.
Ma gandesc ca nu e asa graba daca n au sunat ei dupa noi inainte.

si cum ti s-au parut materialele? crezi ca termina in termenul asumat in antecontract?

#226
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
Ati mai gasit si alte apartamente pana sa alegeti aici? Cu cate camere v.ati luat?

#227
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019

 bogdan296, on 20 iunie 2019 - 11:14, said:

Ati mai gasit si alte apartamente pana sa alegeti aici? Cu cate camere v.ati luat?

Eu am luat cu 2 camere in bl.1 la et.6, as fi vrut alt etaj, insa nu am avut rabdare pana la termenul de finalarizare de la bl.2/3, am cautat cam 4-5 luni pana sa ma hotarasc la Joy. Ideea e ca am vb si cu alliance si cu sud, insa cele de la alliance rar depaseau 50m2 si se incadrau in bugetul meu, iar compartimentarea lasa de dorit, holuri foarte mici, unele aveau pereti de rigips intre camere etc, asa ca am continuat cautarea cu sud rezidential.  Am mai vazut apartamente pe drumul binelui (nu mi-a placut distanta fata de metrou), pe metalurgiei (nu mi-a placut distanta fata de metrou si pustietatea de acolo, era pe undeva unde intorc autobuzele RATB, Kristal cred ca se numea complexul), drumul jilavei (nu mi-a placut distanta fata de metrou), in spate la Grand Arena (apartamente foarte spatioase, dar lipsa metrou si trafic intens mai tot timpul), am mai vazut un apartment intre biruintei si fermei, insa era compartimentat aiurea, destul de mic si la ultimul etaj (avantajul era un balcon imens -10m2 dar nu se putea inchide). Tot pe biruintei am mai vazut look residence, erau ceva mai ieftine cu 1000 euro, insa locul de parcare era 3000 euro (subteran) si avansul minim cerut de dezvoltator era de 7000 euro (adica cam 15%, fata de 5% cat am platit la Joy), iar balconul nu se putea inchide, era terasa sau ceva de genul si baia era exagerat de mica, 3 m2 si ceva. Asa ca mai ales din punct de vedere financiar (bugetul maxim de 55.000euro),compartimentare, distanta fata de metrou si termen de finalizare am ales Joy/Galaxy, daca aveam buget mai mare in mod sigur alegeam alta zona (Dristor, Grigorescu etc)

#228
Lip24

Lip24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2019
Ca si calitatea produselor nu ma pricep atat de bine sa apreciez. Acum fiecare depinde cu ce compara cand vorbim despre calitate. Eu zic ca sunt ok. Sincer, aveam asteptari mai mari la nunate, imi doream mai multe la usi si gresie/fainta.
Eu am luat cu 2 camere, et 6, joy. Mi am dorit sa aiba 50mp plus balcon si distanta max 15 min pana la metrou, iar unde am mai fost in metalurgiei si alte zone din popesti, nu am gasit conpartimentarea pe care o voiam eu, pretul si mp. am fost si in titan, unde nu m as muta indiferent cat de “inghesuti” am sta in popesti.
  Oricum ar fi, am mers zilele trecute de cateva ori pana acoolo pe jos de la metrou, si chiar mi s a parut ok zona.

#229
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
O sa am si eu a doua vizionare vineri. Ma gandesc la un ap cu 3 camere in blocul 2.
Problemele pe care le vad eu aici sunt:
- santier, praf si mizerie.. multi ani de aici inainte, tinand cont ca tot o sa se mai construiasca.
- posibile probleme cu apa la etajele superioare fiind totul subdimensionat.
- cand ploua sau ninge, ma gandesc ca drumul pana la metrou nu o sa fie chiar placut.Am un prieten ce sta pe fermei si zicea ca e foarte nasol cand ploua. Biruintei e ok ca strada, dar tot va trebui sa traversam celelalte strazi.
- destul de aglomerat seara daca folosești masina
- tot de la prietenul asta am aflat ca lor nu le.a amenajat parcarea, pana nu finalizeaza toate blocurile. Sta in Galaxy Residence.

@Joy2019 - mie mi.au zis ca nu am voie sa inchid balconul cand am facut acum cateva luni la vizionare, sau ca se poate doar dupa ce se termina tot complexul de facut. Esti sigur ca poti?

@Lip24 - titan mi se pare o zona chiar frumoasa si destul de verde.

Eu locuiesc de 4 ani langa metrou dimitrie leonida si cei de la etajele superioare se vaitau de presiunea la apa.
Desi avem canalizare tot vine vidanja o data la ceva timp sa curete basa.

#230
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019
@bogdan296 - nimic nu mai e sigur pe lumea asta Posted Image , ideea e ca nu poti inchide balconul pana nu esti proprietar, apoi cu acordul asociatiei de proprietari/vecinilor etc si cu autorizatie de la primarie se poate inchide, sper sa fie totul ok, doar nu sunt singurul din bloc care ar vrea sa faca asta. Praf si mizerie o sa tot fie pana nu mai ramane loc pe campul ala, de exemplu pe Amurgului si acum se construieste, mai nou sunt daramate vilele si fac blocuri in locul acestora. Referitor la parcare sper sa fie gata odata cu blocul sau cel tarziu pana termina si fatada la bl.2, ar fi culmea sa stau sa astept pana termina 8 blocuri ca sa imi iau locul, in plus de asta in contractul de rezervare scrie ca trebuie sa platesc restul de bani aferenti locului de parcare dupa ce semnez contractual pe apartament, eu zic ca daca il platesc trebuie sa fie si gata...

Mi-am mai adus aminte de ceva referitor la praf si mizerie...mi-a zis dezvoltatorul ca dupa ce finalizeaza primele 3 blocuri, va face in gard si vor intra cu utilajele si betonierele prin strada Miraslau, dar o sa se inceapa constructiile si pe campulul dintre Joy si Apollo si o tot fie mizerie in urmatorii ani

Edited by Joy2019, 20 June 2019 - 14:27.


#231
bogdan296

bogdan296

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.09.2015
O sa.l mai intreb si eu maine sa vedem ce zice.
Mie mi.au zis ca pot sa includ locul de parcare in pretul apartamentului.

#232
Joy2019

Joy2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.06.2019

 bogdan296, on 20 iunie 2019 - 15:06, said:

O sa.l mai intreb si eu maine sa vedem ce zice.
Mie mi.au zis ca pot sa includ locul de parcare in pretul apartamentului.

Da, se poate include, insa mai bine cu cash, oricum sunt destul de mari ratele la banca...parerea mea.
Dupa vizita poate revii cu noutati

#233
DaJy

DaJy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.01.2006

 Joy2019, on 13 iunie 2019 - 10:24, said:

Astazi am fost sa imi aleg finisajele, Bl.1,Joy,et.6. Ma gandeam ca nu am de unde alege, dar am ramas surprins:

- 1 singur tip de usa intrare (dar nu m-a interesat foarte tare)
- 3 tipuri de usi interior
- 6 tipuri de faianta si gresie de dimesiuni mai mari(plus vreo 4 tipuri de faianta mica, din aia ca pe vremuri Posted Image)
- 6 tipuri de parchet

Stai cu inginerul pe schita si iti alegi pe fiecare perete in parte la baie ce tip vrei, le poti combina, sunt chiar ok si nu sunt culori nasoale.
La usi si parchet aveau ceva si pe alb/gri? sau doar clasicul crem/maro..
La gresie aveau si vreun model de gresie cu aspect de parchet?

Mie mi-au dat acum cateva luni randari pentru baie, dar cred ca nu mai tin cont de ele.  Pacat ca nu accepta sa cumperi tu separat chiar daca ai plati suplimentar...Sper sa fie culori/modele ok.
Daca mai trece cineva pe acolo sau urmeaza sa isi aleaga finisajele poate reuseste sa faca niste poze sa le posteze aici..

Intamplator a mai solicitat cineva prize/becuri suplimentare? As fi vrut sa stiu cat cer pentru alte modificari..

Attached Files



#234
Razu89

Razu89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.04.2019

 DaJy, on 24 iunie 2019 - 18:07, said:

La usi si parchet aveau ceva si pe alb/gri? sau doar clasicul crem/maro..
La gresie aveau si vreun model de gresie cu aspect de parchet?

Mie mi-au dat acum cateva luni randari pentru baie, dar cred ca nu mai tin cont de ele.  Pacat ca nu accepta sa cumperi tu separat chiar daca ai plati suplimentar...Sper sa fie culori/modele ok.
Daca mai trece cineva pe acolo sau urmeaza sa isi aleaga finisajele poate reuseste sa faca niste poze sa le posteze aici..

Intamplator a mai solicitat cineva prize/becuri suplimentare? As fi vrut sa stiu cat cer pentru alte modificari..

Mie mi s-a spus ca pot alege finisajele si din alta parte, si platesc diferenta de pret.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate