Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Probleme cu un freelancer

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014
Buna seara!
Am apelat de curand la un binecunoscut site de freelance pentru a gasi o persoana care sa imi creeze un site. In urma unui concurs am ales o persoana care avea cateva recomandari, un portofoliu interesant si mi-a facut si un pret bun. Totul a mers oarecum bine pana la un moment dat. Dupa cam o zi sau doua de cand i-am alocat proiectul a inceput sa lucreze, a incarcat site-ul pe serverul lui pentru a mi-l arata si pentru a-i spune ce imi place si ce nu, imi facea modificarile care le vroiam eu aproape in acelasi timp in care vorbeam. Cand am vazut ca proiectul incepe sa se contureze i-am platit jumatate din bani si dupa un timp nu mi-a mai raspuns la mesaje. A trecut peste o saptamana de cand nu reusesc sa intru in contact nu el, nu raspunde la telefon, la mesaje, nimic. Cum ar trebui sa procedez? Se pot face astfel de reclamatii la protectia consumatorului sau trebuie sa rezolv eu personal treaba cu acea persoana? S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,763
  • Înscris: 09.05.2005
Ai facut tranzactia cu freelancer-ul in afara site-ului?

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
păi care este politica binecunoscutului site în privința țepelor?...

#4
mirq

mirq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 23.05.2007
Nu ai un contract cu el? Scris?

#5
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Si daca ai contract scris cu o persoana fizica, te pipi pe el :) Pentru asta binecunoscutul site are notiunea de milestone. Blochezi banii acolo si nu ii ai nici tu nici el pana nu e gata proiectul.

La protectia consumatorului ca sa ce? e firma? ati facut contract inregistrat exact cum spune legea?

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 02.12.2007
Inghiti in sec si alegi pe altul dar de data asta sa ai grija sa iti pui centurile de siguranta.

#7
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
ce suma ai pierdut ?

#8
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Plata a fost facuta prin intermediul site-ului, si era un milestone. Nu am nici un contract cu persoana respectiva iar sume este de 100€.

Mi se pare ciudat sa te implici, sa lucrezi ca mai apoi sa dispari. Site-ul era cam 3/4 gata, mai trebuiau adaugate niste functii si ar fi putut lua toti banii. Ce sens are sa faci asa ceva? si apoi are si alte recomandari bune care inseamna ca nu e acolo sa dea teapa. Nu stiu ce sa zic...

#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Ai patit exact cum patesc oamenii cu zugravii. Daca le-ai dat bani mai multi decat trebuia pentru munca prestata a doua zi te-au si lasat cu ochii in soare.

#10
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014
Eu sper sa fie vreo solutie legala... sau sa imi raspunda zilele astea. Daca nu, numai din ambitie am sa fac un drum din mures pana in bucuresti ca sa il invat sa nu mai faca magarii pe internet.

#11
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Ai ce ti-a lucrat el? Din ce-am inteles, nu.
Incearca cu "Dispute" pe freelancer. La mine a mers,  dar nu cu interventia unui  freelancer, ci chiar al  angajatorului  deoarece ii facusem ceva si s-a hotarat sa schimbe N lucruri dupa ce-i facusem treaba pt care fusesem angajat. Sa nu mai spus ca cea de-a 2 -a parte n-am fost in stare s-o fac si am renuntat, evident dupa ce mi-am primit banii.

MoshEne, nu mai da banii pe drum pt 100eur...n-o sa rezolvi nimic si daca rezolvi o sa-ti dea pana la urma munca pe care a infaptuit-o pana acum. Care data viitoare un 'sample' la aplicatie.

Edited by pg-soare, 12 February 2014 - 18:29.


#12
titiyo

titiyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.11.2005
Sa nu termine proiectul inceput este asa de comun cu programatorii ieftini incat ar trebui sa te obisnuiesti. Iti mai spun inca ceva, siteul merge si ar trebui sa ii platesti toti banii, ceea ce nu merge sunt detaliile pe care tu le ceri. Hai sa nu ne astaptam la Mercedes Benz cand platim in rate pentru Dacia Logan.

#13
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014

View Postpg-soare, on 12 februarie 2014 - 18:26, said:

MoshEne, nu mai da banii pe drum pt 100eur...n-o sa rezolvi nimic si daca rezolvi o sa-ti dea pana la urma munca pe care a infaptuit-o pana acum. Care data viitoare un 'sample' la aplicatie.
Stiu ca nu se merita pentru 100€ dar asa o sa am sufletul impacat ca acel mic escroc a primit ceea ce merita. Oarecum am gresit si eu pentru ca la un moment dat m-a intrebat daca sa incarce site-ul la mine pe host sau sa il puna pe serverul lui si eu ca unul naiv si increzator i-am spus sa il puna la el si cand e gata il punem la mine.

View Posttitiyo, on 12 februarie 2014 - 18:36, said:

Sa nu termine proiectul inceput este asa de comun cu programatorii ieftini incat ar trebui sa te obisnuiesti. Iti mai spun inca ceva, siteul merge si ar trebui sa ii platesti toti banii, ceea ce nu merge sunt detaliile pe care tu le ceri. Hai sa nu ne astaptam la Mercedes Benz cand platim in rate pentru Dacia Logan.
titiyo, ce vrei sa spui cu asta ca nu te inteleg? pentru ce sa il platesc?

#14
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Sa intamplat ceva cu el ;), a dat masina/boala in el.

Stai chill, nu prea se dau tepe asa.

#15
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014

View PostSempiternal, on 12 februarie 2014 - 19:01, said:

Sa intamplat ceva cu el Posted Image, a dat masina/boala in el.

Stai chill, nu prea se dau tepe asa.
Mda... numai ca daca se intampla ceva cu el nu il vedeam conectat pe facebook.
Si chiar si asa, nu cred ca trebuie sa depui un efort supraomenesc pentru a raspunde la un apel sau la un mesaj... mai ales cand e vorba de munca si de bani

Edited by MoshEne, 12 February 2014 - 19:17.


#16
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
poate i-ai cerut ceva ce nu stie face.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMoshEne, on 12 februarie 2014 - 18:45, said:

..........
titiyo, ce vrei sa spui cu asta ca nu te inteleg? pentru ce sa il platesc?

vrea sa spuna ca seriozitatea se reflecta, in multe cazuri, in pretul cerut.

#18
MoshEne

MoshEne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.02.2014
Stiu smiley dar oricum ar fi, nu mi se pare normal ca o persoana sa isi ia un astfel de angajament ca apoi sa renunte. Banii oferiti erau mai mult decat castiga unele persoane la noi in tara intr-o luna si in ceea ce priveste proiectul am fost cat se poate de clar de la inceput, precizand toate detaliile. Daca nu era in stare sau nu era multumit de pret putea sa o spuna cum au facut altii si nu era nici o problema, aveam alte 40 de persoane dintre care sa aleg. In fine... ceea ce nu inteleg e ce a vrut sa spuna cu "siteul merge si ar trebui sa ii platesti toti banii, ceea ce nu merge sunt detaliile pe care tu le ceri". Pentru ce sa il platesc? Ce stie el despre proiectul meu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate