Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum sa nu duc lipsa Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
Se da una bucata proaspat   convertit la Linux  :)  .
Ce programe trebuie sa-si instaleze pt. a nu duce lipsa produselor " Micsi Moale" , avand in vedere urmatoarele coordonate:
- mediu de folosire tip business ( desk/laptop ) : utilitare compatibile Office , necesitati de mesagerie instantanee si VoIP , jurnal si aplicatie de mail compatibile Outlook si orice altceva poate fi folosit in acest mediu de lucru ;
- home-user, cu jocuri, filme, grafica, prelucrare imagine , etc.

Rog, daca se poate , pt. ambele optiuni , cat mai multe denumiri de programe , pe cat posibil deja utilizate de cei ce le recomanda, free sau nu, eventual adrese de site-uri pe care problema utilizarii de programe sub Linux , menite sa ofere aceleasi caracteristici si utilitati ca programele Microsoft, se pune in mod serios. Multumesc anticipat !

#2
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
IM: Gaim (multiprotocol: MSN/Yahoo!/AIM/ICQ/Jabber), KMerlin(MSN), CCMSN(MSN), ...

Office: KOffice, OpenOffice, ABIWord

Editoare de text: GEdit, KEdit, KATE

Multimedia: XMMS, MPlayer(movies+music) + playerele din KDE (nu le mai stiu numele)

Client de email in ce sens compatibil cu Outlook? Asemanator este Ximian-ul. Mai este si KMail (are si suport GPG)

DL manageer: WebDownloader

WebEditor: Quanta+ (a aparut 3.0 pt KDE3)
Unele din programele de mai sus sunt preinstalate pe u sistem linux daca ai pus KDE / Gnome.

Am dat numai exemple de programe pt X.. nu cred ca te-ar interesa cele de consola :)

#3
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by pstdgt
.. nu cred ca te-ar interesa cele de consola :) [/B]

cred ca ai dreptate  ;)  . oricum , mersi de recomandari ! Stii si ceva site-uri pe care se discuta problema ridicata de mine ?

#4
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
nu chiar... programe poti gasi pe freshmeat.net si sourceforge.net .. dai un search ;)

#5
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
Cele 2 site-uri imi sunt , evident, cunoscute   :cool:   Ma refeream mai mult la site-uri care isi propun "ideologic"  si deliberat  sa-i ajute pe cei care fac pasul de la Windows la Linux, sa nu simta lipsa programelor  anterior folosite ... asa, un fel de compilatii de soft destinate diverselor tipuri de useri.  Got it ?

#6
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
uel, n-as putea zice ca stiu un astfel de site.. poate altcineva sa te ajute.

era intr-o vreme (s-a dus draq ca sa zic asa) un astfel de site dedicat celor care doreau sa joace jocuri pe linux (si ma refer la jocuri adevarate, nu konquest)

#7
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Uite aici o lista de softuri:
http://xlife.zuavra.net/features/

E destul de mare, e cu linkuri, si e facuta pe principiul "una si buna" pentru fiecare categorie.

#8
SAdy

SAdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.01.2003
daca vrei server, poate ar fi bine sa simti lipsa windows-ului.

altfel, cred ca e cam greu sa nu-i simti lipsa.

oricum, redhat 8.0 vine cu tot tacamul si multe alte chestii in plus fata de windows. e de ajuns sa-l instalezi cu kde si sa-i zici sa booteze direct in X(interfata grafica)...

bafta!

#9
Bangholio

Bangholio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 28.11.2001
wirespot, mersi de recomandare. Skippy rulz !
SAdy , presupun ca m-am exprimat cetos : se da un user  in doua ipostaze, home si office, cu ocupatiile aferente fiecarui mediu. Deci, nu un admin care sa configureze servere , sa "stapaneasca"  o retea si asa mai departe ...
Am gasit pe linux.ro un link  spre un site ce-si propune sa faca exact ceea ce cautam cand am deschis thread-ul : migrare de pe W pe L , unu' la unu' , aplicatie dupa aplicatie, program dupa program.
Daca cineva mai are idee de astfel de site-uri , il  rog sa le share-uiasca  :OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate