Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Rcs-rds de vanzare ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2012

Quote

ansat in urma cu doi ani ca un produs exclusiv al RCS&RDS, postul de stiri Digi 24 a devenit unul must-carry, urmand sa fie preluat obligatoriu de toate companiile de cablu. Situatia reprezinta o premiera cel putin neobisnuita pe piata televiziunilor din Romania.
Despre motivul care sta in spatele schimbarii directiei de business a postului, DailyBusiness.ro a stat de vorba cu mai multi actori implicati in piata.
Jurnalistul Moise Guran ne-a declarat ca nu este profitabil ca postul Digi 24 sa fie subventionat din incasarile provenite de la abonati.
Potrivit  lui Guran, prin transformarea postului Digi 24 in unul must - carry, televiziunea RCS&RDS va incepe sa difuzeze publicitate din care sa obtina o sursa de venit.
Si asta pentru ca, potrivit lui Guran, televiziunea isi acopera cheltuielile din bani proveniti din credite bancare.
Din cauza imprumuturilor, patronul RCS&RDS, Zoltan Teszari, cauta un cumparator pentru intregul sau business, pentru care cere un pret de peste 1 miliard de euro, potrivit lui Moise Guran.  
“RCS&RDS este ok ca business, dar daca te imprumuti si iar te imprumuti va trebui sa faci un exit”, considera Moise Guran.
Potrivit jurnalistului, business-ul lui Teszari este deja scos la vanzare de cativa ani, de cand “a vrut sa-l recapitalizeze si a facut credite pe care le-a rostogolit” .
Cautand un cumparator,  asa  ajuns Zoltan Teszari sa lanseze noile posturi TV, in 2012, respectiv Digi 24, Digi Life si Digi World.

Moise Guran spune ca Teszari cauta de cava ani un cumparator pt o suma mai mare de 1 miliard de euro.  http://www.dailybusi...st-carry-98263/

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

Quote

In replica, contactata de DailyBusiness.ro, raspunsul oficial al companiei RCS&RDS la intrebarea legata de vanzarea Digi24 a fost un “Nu” categoric.

Nu inteleg, odata se pomeneste c-ar fi RCS-ul de vanzare pe 1 miliard, apoi cei de la RCS raspund ca Digi24 nu-i de vanzare?

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Pentru vreo minim 3 si jumătate de miliarde de euro , poate, hai treacă Posted Image  mearga, pentru 1 , 5 miliarde nu Posted Image niciodată, never , ever Posted Image
Pentru 7 miliarde de euro ar vinde Teszari tot ce are în rds-rcs

#4
razvannita2005

razvannita2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 31.07.2008
Banuiesc ca este vorba despre divizia DTH, in care nu au mai investit nimic si nu de cablu.
Zicea cineva ca Vodafone ar fi interesat de DTH-ul Digi.

Edited by razvannita2005, 12 February 2014 - 09:40.


#5
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2012
Eu cred ca daca zoli vroia sa vanda rds in secunda 2 gasea cumparator. La cat de cautate sunt companiile de cablu de ofertanti ( vezi cazurile din spania, germania chia si anglia)  cred ca orange si vodafone ar licitau demult. Totusi e o companie care are ultima generatie de intrastructura pe fibra optica! Sa nu uitam cu ce viteze la internet  se chinuie cei din vest.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Da, vestul nu e deloc raiul internetului, ci iadul. Posted Image

#7
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Eu cred ca astea sunt mai mult zvonuri si gogosi lansate de Guran.

#8
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
eu cred, ca la un pret foarte bun orice afacere este de vanzare....

#9
misanul

misanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 17.09.2010
Un sambure de adevar exista Zoltan bacsi a fost sustinut puternic de portocalii(base)iar cu noua haita flamanda nu stiu daca va avea  puterea sa ii sature pe toti dar revenind singurii care ar putea sa ii satisfaca pretenitiile financiare sunt cei de la Vodafone .Iar daca acestia vor intra vor  avea in mana tot spectru de care ar avea nevoie ma refer la cablu,internet , tv pe satelit samd iar suma care ar trebui sa o decarteze ar fi intre 1,5 miliarde-2 miliarde de euro .Deocamdata sunt doar speculatii si atat

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 calin7mihai, on 12 februarie 2014 - 09:21, said:

Moise Guran spune (...)
...multe, mai ales când face teorie... Este evident că, din punct de vedere teoretic, orice firmă e de vânzare pentru suma corectă. Nu cred însă că modelul de business adoptat de RCS-RDS este unul comun sau, mai ales, predictibil...
Personal, am toată stima pentru Moise Guran, dar uneori chiar am impresia că se lasă înşelat de aparenţe...

#11
dento

dento

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 08.02.2013
eu am auzit ca numai divizia DT-H este de vanzare ...iar cumparatorii interesati par sa fie Vodafone si Deutsche Telekom Germania...

#12
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Totusi ar trebui trecut la rubrica zvon. Nu este nimic oficial.

#13
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
Moise Guran e tufa, cum 5 luni zicea ca autostrazile din Germania nu au asfalt sunt din ciment, iar RCS nu e de vanzare acum -se pregateste de vanzare acum e in faza de cosmetizare, peste un an poate.

#14
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
pe viitor sigur va exista un exit a lui teszari ! nu poti sa rostogolesti creditele la nesfarsit!din fericire pentru rcs rds la orice ora  poate gasi un cumparator:fie un operator telecom,fie un cablist puternic,fie un fond de investitii!acum depinde de pretul cerut!

#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

 joseph_lacroix, on 12 februarie 2014 - 14:26, said:

Moise Guran e tufa, cum 5 luni zicea ca autostrazile din Germania nu au asfalt sunt din ciment, iar RCS nu e de vanzare acum -se pregateste de vanzare acum e in faza de cosmetizare, peste un an poate.

Ne dai tu citeva detalii despre cum se contruirsc autostrazile in DE?

#16
catalinhio

catalinhio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 23.02.2008
Cred ca de aia nu are ursul coada!Toata lumea prefera can-can-ul in defavoare realitatii si a cifrelor seci.Mereu apar profetii care  "din surse sigure" anunta cu titlu exploziv tot felul de actiuni ale RCS.Eu unul nu dau doi bani pe acesti prezicatori,cind cifrele spun altceva:
"  Garanții in valoare de 1,15 milarde dolari au fost depuse de către RCS-RDS pentru a face împrumuturi de 750 milioane euro, dintre care 450 milioane euro printr-o emisiune de obligatiuni. Restul sumei este reprezentat de doua credite:

- unul de 250 milioane euro care este scadent in anul 2018
- o linie de capital de lucru in valoare de 50 milioane euro.

Garantiile au constat in actiunile proprii si la filialele din strainatate, dar si din imobile, rețele si echipamente, contracte si conturi bancare."
PS:nu cumva topicul statea bine la zvonuri?s-au schimbat regulile?ori depinde de cine le aplica?

#17
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Orice companie este de vanzare, daca primesc un pret foarte bun credeti ca Vodafone, Orange, DT, UPC,etc,  actionarii nu ar vinde firma ?

#18
calin7mihai

calin7mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 17.02.2012
http://www.reporterv...de-de-euro.html
Asta e o stire pt toti care isi dau cu parerea despre datoriile si inevitabilul faliment rds.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate