Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Ajutor - Infiintare cultura cartofi 10 Ha

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@dradragan Te-as ruga daca poti sa ma lamuresti un pic legat de intrebarile mele din posturile mele anterioare. Sunt curios in ce localitate e terenul? cum vrei sa faci recoltarea? manual sau cu masina de recoltat? trebuie neaparat sa pui 10 ha? nu poti sa incepi cu o suprafata mai mica pe care sa iti permiti sa mergi cu o cultura ca la carte?

#20
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012

View Postnicoretro, on 17 februarie 2014 - 18:15, said:

@dradragan Te-as ruga daca poti sa ma lamuresti un pic legat de intrebarile mele din posturile mele anterioare. Sunt curios in ce localitate e terenul? cum vrei sa faci recoltarea? manual sau cu masina de recoltat? trebuie neaparat sa pui 10 ha? nu poti sa incepi cu o suprafata mai mica pe care sa iti permiti sa mergi cu o cultura ca la carte?


Salutare,

Terenul se afla in zona comunei Chirpar, judetul Sibiu. Recoltarea o sa o fac mecanatizat si sper ca pana la momentul recoltarii sa achizitionam si o masina de sortat. Incep in acest an cu o cultura de 10 ha pentru ca la anul vrem sa punem minim 20 hectare. Avem mai multe terenuri, dar cartofii o sa ii plantam doar pe terenurile foarte bune, unde inainte a fost lucerna sau pe terenuri pe care in trecut se obtineau recolte foarte bune de cartofi. In paralel o sa mai cultivam porumb, dar aceasta cultura este mult mai simpla, iar pe terenurile unde o sa cultivam in acest an porumb, la anul o sa cultivam cartofi. In principiu o parte din samanta o sa fie certificata iar o parte probabil o sa fie achizitionata de la alti fermieri cu traditie in cultura cartofului.
Raspund cu placere si la alte intrebari, daca e cazul.
Multumesc :)

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

Sunt curios in ce localitate e terenul?

Nu stiu de ce dar insistenta asta nu e a buna...spune drept, tu vrei sa-i furi omului cartofii?  Stai nitel ca inca nici nu i-a pus, pana s-or face buni de ciordeala ai timp sa afli, mai discret ca asa bate la ochi... Posted Image

#22
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdradragan, on 17 februarie 2014 - 18:41, said:

Terenul se afla in zona comunei Chirpar, judetul Sibiu.  
Te-am intrebat de locatie pentru ca eu am avut bunicii la Rucar(pe malul Oltului...mai in amonte) si acum ma ocup de o parte din terenurile mostenite acolo, dar la noi solul nu este pretabil culturii de cartof(solul este greu in mare parte). La noi se merge in principal pe porumb, iar in utlimii ani au crescut suprafetele cultivate cu soia. In zona Fagarasului se cultiva cartof in general in comunele aflate catre munte si mai putin in satele aflate in vecinatatea Oltului.
Anul trecut am fost si eu prima data in Chirpar, n-am observat culturi de cartof in zona aia deluroasa.... Dar daca tu zici ca se cultiva cu succes in zona inseamna ca e pretabil terenul. Cam ce productii medii se obtin la ha?

Ai o sursa de ingrasaminte la un pret mai mic? Sa zicem ca nu mai ai nevoie de f mult azot in sol daca ai avut lucerna inainte si atunci elimini fertilizarea cu azotat. Atunci inseamna ca dai doar 600kg complex 20-20-20. Anul trecut pretul era parca 110 ron/sac 50kg....am avea un total de 1320 ron....tu ai notat acolo 1100ron. La ce pret iei ingrasamintele si de unde?

Edited by nicoretro, 17 February 2014 - 22:11.


#23
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012

View Postnicoretro, on 17 februarie 2014 - 22:03, said:

Te-am intrebat de locatie pentru ca eu am avut bunicii la Rucar(pe malul Oltului...mai in amonte) si acum ma ocup de o parte din terenurile mostenite acolo, dar la noi solul nu este pretabil culturii de cartof(solul este greu in mare parte). La noi se merge in principal pe porumb, iar in utlimii ani au crescut suprafetele cultivate cu soia. In zona Fagarasului se cultiva cartof in general in comunele aflate catre munte si mai putin in satele aflate in vecinatatea Oltului.
Anul trecut am fost si eu prima data in Chirpar, n-am observat culturi de cartof in zona aia deluroasa.... Dar daca tu zici ca se cultiva cu succes in zona inseamna ca e pretabil terenul. Cam ce productii medii se obtin la ha?

Ai o sursa de ingrasaminte la un pret mai mic? Sa zicem ca nu mai ai nevoie de f mult azot in sol daca ai avut lucerna inainte si atunci elimini fertilizarea cu azotat. Atunci inseamna ca dai doar 600kg complex 20-20-20. Anul trecut pretul era parca 110 ron/sac 50kg....am avea un total de 1320 ron....tu ai notat acolo 1100ron. La ce pret iei ingrasamintele si de unde?


asadar :)-
Terenul pe care eu urmeaza sa cultiv ecte un fost teren al unui IAS, teren cunoscut pentru productiile record la cartofi. la noi in zona sacul de azot se vinde cam cu 87-90 lei/sac de 50 kg, dar acest pret mai poate sa scada putin in cazul achizitionarii de cantitati mari.

#24
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdradragan, on 17 februarie 2014 - 23:48, said:

asadar Posted Image-
Terenul pe care eu urmeaza sa cultiv ecte un fost teren al unui IAS, teren cunoscut pentru productiile record la cartofi. la noi in zona sacul de azot se vinde cam cu 87-90 lei/sac de 50 kg, dar acest pret mai poate sa scada putin in cazul achizitionarii de cantitati mari.

Record? adica cat? cat se obtine acum in zona?

azotul este mai ieftin intr-adevar....dar nu ai nevoie de azot(sa zicem ca e compensat de cultura de lucerna)...ci de complex NPK 20-20-20 ...care e mai scump dupa cum ti-am spus 110 ron/sac 50 kg.

Edited by nicoretro, 18 February 2014 - 03:01.


#25
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012

View Postnicoretro, on 18 februarie 2014 - 02:48, said:

Record? adica cat? cat se obtine acum in zona?

azotul este mai ieftin intr-adevar....dar nu ai nevoie de azot(sa zicem ca e compensat de cultura de lucerna)...ci de complex NPK 20-20-20 ...care e mai scump dupa cum ti-am spus 110 ron/sac 50 kg.

am notat: NPK 20-20-20.:)

In anii cand se mai cultivau cartofi pe aceste terenuri se obtineau si productii de 25-30 tone/ha, dar asta in situatia in care in fiecare an se lucra soar cu samanta certificata. Deasemena cartofii erau foarte mari :)

#26
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Nu stiu daca gasesti tu npk 20-20-20 si mai ales la 110 lei sac, se gaseste triplu 15 sau 16 de ceva timp incoace si asta trebuie sa fie fara clor adica varianta SOP care e putin mai scumpa, au am cumparat triplu 15 cu 112 lei sacul  , oricum sub 110 nu cred ca gasesti.Sa te gandesti ca 25-30 to nu e chiar o productie de top , in conditiile date de tine cred ca se poate ajunge destul de usor la 40to/ha, mai ales intr-un an favorabil.

#27
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Ai drepate, anul trecut 110Ron a fost pretul la 15-15-15. Am incurcat eu borcanele.

Productii de 25-30 to ar trebui sa fie medii. Poti obtine chiar si 60-70 to pe suprafete reduse, unde conditiile sunt optime, dar din pacate la noi solul isi schimba proprietatile din zece in zece metri, nu avem uniformitatea din Baragan. Una peste alta, daca ai putea obtine 25-30 to media ar fi ok.

#28
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012
si eu zic ca daca reusesc sa scot 25-30 tone la hectar imi cam scot parleala.

In alta ordine de idei, ma poate ajuta cineva cu un calendar estimativ pentru efectuarea fiecarei lucrari?

#29
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Plantatul sa il faci undeva intre 15 martie si 10 aprilie, totul depinde de conditiile meteo dar cu cat ii pui mai repede in pamant cu atat creste productia,pregatesi terenul prin 2 treceri cu combinatorul , intre treceri aplicand si complexul, terenul sa fie f bine maruntit.Dupa plantat astepti vreo 3 saptamani si rebilonezi , aici tu stii daca ii rebilonezi cu freza sau fara freza,erbicidezi cu sencor(doza utilizata depinde de soiul de cartof,unele suporta metribuzinul mai bine, alte soiuri mai putin)sau alt erbicid pentru dicotiledonate dupa rebilonat sau inainte de o perioada cu precipitatii pentru a se forma pelicula , daca ai si graminee bagi un titus 25 in vegetatie si restul sunt tratamentele de mana si gandaci preventive.

#30
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012
nu e mai bine sa pun complexele cu ajutorul masinii de semanat, direct in cuiburi?

#31
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Socrul meu da azotatul imprastiat inainte de plantat si complexul la plantat cu masina.

Ca si perioada de plantare la noi se fac in mare parte dupa 1 aprilie. In ultimii ani fara greseala am avut cate o ninsoare scurta in perioada 5-10 aprilie. Pana nu se incalzeste solul cartoful stagneaza in pamant.
Totusi depinde de soiuri, cele timpurii probabil rasar si la temperaturi mai joase(la noi nu prea se pun timpurii, cei de la Lunguletu sunt specializati pe segmentul asta).

Edited by nicoretro, 18 February 2014 - 18:18.


#32
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Astia din Dambovita (Lunguletu, Slobozia Moara, etc....) planteaza cartof timpuriu si dupa aia varzaCartoful de toamna nu prea mai renteaza in conditiile actuale (e o singura cultura in principiu, prefera doua, inainte de revolutie si putin dupa mergeau si pe cartof de toamna, acum cu importurile e mai complicat) E si altfel regimul termic aici in sud, primavara e mai calda decat dincolo de munti dar mai ales toamna e mai lunga si mai calda.
Pun cartofii in functie de primavara,  daca e o primavara rece pun mai tarziu, cam de 1 aprilie ca reper, daca e insa o primavara timpurie, un sfarsit de iarna cu multe zile calduroase si pamantul are timp sa acumuleze caldura atunci planteaza in jur de 15-20 martie...un episod de frig la inceput de aprilie nu e atat de important din cate ii auzeam vorbind, daca pamantul e dezmortit bine nu mai conteaza o scurta perioada de frig decat daca e prelungit si sever....
Altceva nu mai stiu ca nu m-a interesat prea tare subiectul, decat cum se pune varza in gropi sapate in pamant... cam un vagon la groapa Posted Image

#33
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Cartoful rezista la temperaturi destul de scazute dupa plantare, anul trecut un vecin ia plantat prin 10 martie si la scurt timp a venit o ninsoare de vreo 10 cm si cateva zile de -10 grade , n-au avut nimic,oricum plantarea timpurie asigura productii mari, dar totul daca terenul a fost pregatit bine, fara bolovani sau fara sa se taseze excasiv,referitor la ingrasamant recomand imprastiatul pe teren , e folosit mai bine de plante, cel putin asa pun toate societatile mari din zona, unii aplica juma la plantat si cealalta jumate la rebilonat, mai ales la soiurile mai tarzii.

#34
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Bine era daca administrai din toamnana complexul,dar e bine si inainte de plantare,dar azotul sa-l dai in vegetatie ca atunci isi face treaba mai bine,dupa aia irigi sau vezi prognoza meteo si administrezi ori cum a zis si Francix inainte de rebilonat(pana in erbicidat).Pentru pregatirea cat mai buna a terenului era bine sa folosesti o freza,cartoful iubeste pamantul afanat,in teren bulgaros iti scade foarte mult productia chiar si cu o samanta de calitate.Legat de utilaje,ce masina o sa folosesti la plantat?Cum stai cu panza freatica?Ce tip de irigatie o sa folosesti,cu ce pompezi apa?Daca prinzi un an secetos si nu ai posibilitati de irigat poti pierde pana la 80%din productie.

Edited by zscf, 18 February 2014 - 22:59.


#35
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Se pare ca prietenul nostru a uitat sa mai raspunda..sau poate si-a luat seama..sau poate doar a pus subiectul la misto..sau poate..cine stie...

#36
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012

View Postzscf, on 20 februarie 2014 - 19:26, said:

Se pare ca prietenul nostru a uitat sa mai raspunda..sau poate si-a luat seama..sau poate doar a pus subiectul la misto..sau poate..cine stie...


sau poate a avut programul foarte incarcat..., sau poate i s-a stricat telefonul si nu mai are mobile net ...sau poate...sau poate..... La fel ca in agricultura..., prea multi "poate"...
revin astazi cu detalii Posted Image

Edited by dradragan, 21 February 2014 - 10:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate