Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ajutor - Infiintare cultura cartofi 10 Ha

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
:D ok.

#38
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012
imi cer scuze pentru ca nu am mai dat niciun semn in ultima vreme, dar mergeand pe principiul " daca am intrat in hora, atunci sa jucam! " , am mai luat 10 hectare pe care o sa cultiv tot cartofi, asadar am ajuns la un total de 20 hectare. In ultima vreme am fost foarte ocupat cu achizitionarea de utilaje necesare precum si achizitionarea de samanta. Deocamdata am luat 24 tone de samanta marabel inmultirea 2 si 10 tone de Elita Roclass. Momentam mai astept confirmarea pentru inca 15 tone de Arnova si cu asta cred ca lotul de samanta o sa fie aproape complet. In momentul acesta sunt la faza achizitionarii de complexe, aprox 500 kg/ha, in total 10 tone. Vreau sa va cer sfatul cu privire la ceea ce credeti ca ar fi mai bun : NPK 15-15-15, NPK 20-20-20. Deasemenea am mai gasit ceva complexe de provenienta Ungaria pe care toata lumea le lauda. ce ma sfatuiti?

#39
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Clar 20-ul daca gasesti asa ceva, cel mai uzual e 15-15-15, la cultura cartofului ai nevoie de mult potasiu care ajuta mult in perioadele de seceta.Pai si cand pui cartofii? sa stii asa ca fapt divers ca anul asta cel mai probabil o sa avem supraproductie, in zona mea toti pun cartof si inca ce suprafete, acum totul depinde si de conditiile meteo.

#40
dradragan

dradragan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.07.2012
Salutare,
Pana la urma am luat 10 Tone de 15-15-15. Am inceput si plantatul de cateva zile si sper ca in aproximativ o saptamana sa terminam de plantat intreaga suprafata.Am cumparat si 10 litri de Prestige, pe care ii dau direct pe cartofii de samanta. Stiu ca anul acesta foarta multa lume a pus cartofi, dar nu imi fac probleme legate de desfacere, din contra..., probabil nu o sa producem cat avem cerere. Credeti ca ar fi bun un Stomp, la negru, imediat dupa ce termin cu plantatul? Va intreb pentru ca parerile sunt impartite, dar as vrea sa dau ceva preventiv impotriva buruienilor.
O zi buna!

#41
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Salut.E foarte bun si 15-15-15.Stomp trebuie sa-l dai pana in ziua a 5-a maxim.Trebuie sa cunosti ce buruieni sunt pe terenul in care vrei sa plantezi cartofii.Poti merge si pe Sencor si il dai pana in rasarirea cartofului si dupa cand cartofii se mai maresc putin poti sa dai cu Titus.Acum depinde daca vrei sa rebilonezi cu freza si atunci distrugi bucuienile si vii imediat si cu erbicidul.Mai consulta si pe cei de la pesticide din zona ta ei te vor indruma foarte bine.

Aaaa si inca ceva.Unele soiuri de cartof sunt mai sensibile la Sencor.Trebuie sa te interesezi daca sunt sensibile soiurile pe care le-ai achizitionat.

#42
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
Buna ziua ,eu produc cartofi pt consum propriu si anul acesta nu prea mi-a iesit nimic(nici cartofii).Am dat cu SENCOR dupa bilonare ,si o perioada a fost ok dar cu atatea ploi au inceput sa creasca buruenile de nu ma mai vad din ele si nu-s tocmai micut.Un lucru interesant pt mine este ca am gasit samanta la fel de sanatoasa ca si la semanare ,nu s-a putrezit dar nici cartofi noi  nu sant decat 5-6 intr-un cuib (unde a iesit).Intrebare :- iainte de recoltare pot sa  dau cu erbicid total pe ele sau nici sa nu ma gandesc .

#43
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Daca buruienile sunt foarte inalte, nu vad cum ati putea erbicida practic...poate cu avionul. Daca mai aveti cuiburi de cartofi inca in vegetatie, consider ca nu este o idee buna aplicarea de erbicid total, care este absorbit de frunze si traziteaza toata planta, ajungand in radacini si tuberculi. Eu nu m-as risca.

O solutie ar fi intrarea pe teren cu o freza de tocat resturi vegetale. Sau daca suprafata este mica...merge si cu o unealta manuala/motorizata:coasa/motocoasa.

#44
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Titus 25, nu afecteaza cartoful si ia destule buruieni exceptand volbura si inca cateva ,dar nu mai vad rostul erbicidului acum , mai bine toci rugii cu tot cu buruieni.
La tine samanta de cartof nu a fost buna de au iesit rari ,atat timp cat ai dat sencorul pana in faza de 10 cm a cartofului.

#45
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
Multumesc frumos pt sfaturi ,caut solutii ptr. curatire si ma gadesc la cositoarea de dupa tractor ,caci am o loboda frumoasa si groasa in tulpina ca manual ,cu coasa e inposibil de taiat.Vitele cartofului  sunt uscate de vreo doua saptamani de asta m-am gandit la erbicid total ,oricum coasa este inevitabila .

#46
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Cauta o tocatoare de resturi vegetale,e cea mai eficienta.

#47
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
dradragan,

Cum merge treaba?

#48
cornelneb

cornelneb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 16.01.2013
Pai mai are treaba cu forumu?Astia sunt daia 3 la kg ,isi fac treaba si pa.Putea sa spuna si el ce a facut ca tot s-a milogit tot topicu asta.Jaf !!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate