Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cuptor/Plita incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1364 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postflp014, on 27 februarie 2014 - 16:28, said:

Va salut. Doar ce am comandat :"Plita incorporabila inductie Bosch PIV675N17E, 2 Zone FlexInduction, Touch control, 60 cm, Sticla neagra" dar nu gassed manualul ei pe nicaieri. Vreoiam as vad daca o pot lega la 380 V ca am pregatit instalatia de ceva vreme cu circuit separat de 380 V si doream SA citesc Mai multe despre acest model. Nici review-uri nu am gasit... Puterea plitei este de 7,2 kW .
Daca are cineva vreo informatie , este bine venit SA o posteze.
Multumesc anticipat.



De obicei nu vezi nimic pentru ca in general se conecteaza direct in circuit prin regleta si nu prin stecher ...

Aha, deci la magazin trebuie sa am grija sa intreb, care este de 220 si care de 380, sa nu fac beleaua, ca la bloc am retea normala de 220 si nici nu imi permite sa fac inovatii.

#38
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postflp014, on 27 februarie 2014 - 16:28, said:

Va salut. Doar ce am comandat :"Plita incorporabila inductie Bosch PIV675N17E, 2 Zone FlexInduction, Touch control, 60 cm, Sticla neagra" dar nu gassed manualul ei pe nicaieri. Vreoiam as vad daca o pot lega la 380 V ca am pregatit instalatia de ceva vreme cu circuit separat de 380 V si doream SA citesc Mai multe despre acest model. Nici review-uri nu am gasit... Puterea plitei este de 7,2 kW .
Daca are cineva vreo informatie , este bine venit SA o posteze.
Multumesc anticipat.
Merge. Manualul se descarca via situl lor, sau il ceri la service.

View Postcrisstonne, on 27 februarie 2014 - 21:01, said:



Aha, deci la magazin trebuie sa am grija sa intreb, care este de 220 si care de 380, sa nu fac beleaua, ca la bloc am retea normala de 220 si nici nu imi permite sa fac inovatii.
Toate merg si la 220, caci sunt de uz casnic.

#39
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postanaki, on 27 februarie 2014 - 16:39, said:


Vei putea sa o bransezi  la 400 v,chiar daca rezistentele sunt alimentate la 230v,am mai vazut modele similare.
Multumesc @Anaki si @Plimbaretul pentru raspuns.

Edited by flp014, 28 February 2014 - 14:24.


#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
monofazat sau trifazat, oricum e nevoie de putere instalata suficienta ca sa inghita plita la maxim + alte  chestii electrice simultan
am gasit niste "socoteli" pe aici
http://stoianconstan...t-sau-trifazat/

#41
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Este corect calculul, el se refera la puterea aparenta,dar mai precis pt orice consumator casnic este sa te raportezi la puterea activa pe care ti-o permite sa o absorbi din retea,disjunctorul din bmpt.

Edited by anaki, 28 February 2014 - 20:42.


#42
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCosmin1307, on 05 februarie 2014 - 21:41, said:

Salut, doresc sa achizitionez cat mai curand un cuptor si o plita incorporabila si as dori niste sfaturi in acest sens..
Bugetul maxim ar fii cam de 2000 de lei dar nu tin neaparat sa dau atat.
As inclina spre pachetul acesta hotpoint http://www.ideall.ro...HA/produs-32178 dar nu tin neaparat.
Plita e nashpa. Am eu si e incomoda la folosit datorita ochiurilor in cruce. Ai pus o oala mai mare ..ai ocupat toate plita. Cauta plite cu arzatoarele in linie ca aragazele clasice (comuniste). Si mare atentie ..plita aia se zgarie fffff usor. Practic si cu o pana de gaina o poti zgaria. E mai sensibila decat vopseaua auto. Functional e foarte buna. Cuptorul nu stiu, eu am asa ceva si functioneaza foarte bine.

Edited by Clovis, 28 February 2014 - 21:11.


#43
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postaeon, on 28 februarie 2014 - 17:14, said:

monofazat sau trifazat, oricum e nevoie de putere instalata suficienta ca sa inghita plita la maxim + alte chestii electrice simultan
am gasit niste "socoteli" pe aici
http://stoianconstan...t-sau-trifazat/
Cam asta e "provocarea" plitelor electrice: puterea instalata mare. Totusi, ce e misto la plita lui flp, in afara celor 8 inductoare, e ca permite reglarea din soft a  consumului maxim indiferent de treapta de putere, si astfel o poti folosi si pe circuite de putere mai redusa.

#44
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View PostClovis, on 28 februarie 2014 - 21:08, said:

Plita e nashpa. Am eu si e incomoda la folosit datorita ochiurilor in cruce. Ai pus o oala mai mare ..ai ocupat toate plita. Cauta plite cu arzatoarele in linie ca aragazele clasice (comuniste). Si mare atentie ..plita aia se zgarie fffff usor. Practic si cu o pana de gaina o poti zgaria. E mai sensibila decat vopseaua auto. Functional e foarte buna. Cuptorul nu stiu, eu am asa ceva si functioneaza foarte bine.
Hmm, eu am comandat/platit deja modelul PC 640 t AX/HA care e la fel dar cica e inox antizgarieturi. Acum nimeni nu a putut sa-mi spuna WTF e ala (satinat si atat?).
In fine, am renuntat la suprafata ceramica din motive de siguranta (mai pune si soacra-mea oale pe foc si posibil sa mai scape un polonic in plita).
Tot vazand la fata locului diferite plite am mai constatat unele chestii care se pot intampla. La anumite modele daca nu esti atent si da in foc lapte/supa/etc design-ul permite ca lichidul sa se duca in arzator (acesta fiind sub nivelul plitei). La modelul ales de mine e sistem antiprost, cu arzatoarele mai sus decat nivelul plitei.
La plita asta oricum va trebui sa iau gratarele de ochiuri de la aragazul comunist (de fonta) ca pe email o iau la goana vasele.
Ce am cautat review-uri pana acum m-au convins ca nu merita sa dai bani foarte multi, unele firme ca Miele au reputatie foarte negativa (se topesc butoanele din plastic). N-am prea vazut nici una cu butoane sanatoase dar Hotpoint-urile pareau ok.
Cuptor pana la urma am comandat un FH53 IX/HA.
Intrebare: la plita se recomanda sa fie pus regulator? In manual nu scrie ca e obligatoriu...
Mai ramane sa vad saptamana viitoare cu amplasarea. Instalatorul voia sa fie intr-un corp care sa poate fi tras usor (,,ca un aragaz" pentru a avea acces usor si dupa instalare) amicul cu mobila mi-a spus ca in nici un caz nu se procedeaza asa (mai nasol ca daca e sa inlocuiesti un racord de gaz trebuie sa dezlipesti plita de pe blat).

#45
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostHansolo, on 01 martie 2014 - 20:07, said:

Intrebare: la plita se recomanda sa fie pus regulator? In manual nu scrie ca e obligatoriu...
Mai ramane sa vad saptamana viitoare cu amplasarea. Instalatorul voia sa fie intr-un corp care sa poate fi tras usor (,,ca un aragaz" pentru a avea acces usor si dupa instalare) amicul cu mobila mi-a spus ca in nici un caz nu se procedeaza asa (mai nasol ca daca e sa inlocuiesti un racord de gaz trebuie sa dezlipesti plita de pe blat).
Eu nu am regulator la plita. Nici nu cred ca trebuie...la urma urmei are acelasi principiu ca un aragaz. Regulator se pune doar daca o pui pe butelie dar atunci trebuie schimbate si duzele. Ca sa schimbi racordul de gaz nu trebuie da demontezi plita de pe blat. Te chinui dar merge dupa cate imi amintesc eu.

#46
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc. Nu prea am inteles cum poti schimba racordul daca nu demontezi plita, eventual demontezi cuptorul.
O ultima intrebare: tu ai montat cuptorul si plita in priza printr-un stecher? Eu am priza exact in spatele cuptorului (poza atasata) si chiar daca are ventilare tangentiala iar priza/stecherul sunt bune (Legrand) tot am ceva teama privind comportarea in timp la o caldura destul de substantiala.

Attached Files



#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@aeon, explica ca cuptorul nu este asa energofag si ca exista posibilitatea sa fie conectat si prin stecher.

Evident, ceva de calitate, cand misti stecherul in priza sa nu simti joc, clemele din priza sa prinda ferm tijele de la stecher.

Edited by crisstonne, 02 March 2014 - 21:58.


#48
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Nu era vorba de curentul absorbit de cuptor (unde cei 2,25kw sunt asigurati destul de usor de alegerea mea (priza/stechere Legrand de 16A) ci de pozitia prizei in spatele cuptorului si de efectele caldurii de la cuptor asupra prizei. E adevarat, are ventilare tangentiala si teoretic nu s-ar incalzi foarte mult...

#49
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Attached File  IMG_2357.jpg   83.64K   201 downloadsAttached File  IMG_2351.jpg   48.21K   96 downloadsAttached File  IMG_2353.jpg   79.52K   108 downloadsAttached File  IMG_2354.jpg   53.76K   122 downloadsAttached File  IMG_2356.jpg   61.23K   126 downloadsAttached File  IMG_2357.jpg   83.64K   201 downloads

View Postflp014, on 27 februarie 2014 - 16:28, said:

Va salut. Doar ce am comandat :"Plita incorporabila inductie Bosch PIV675N17E, 2 Zone FlexInduction, Touch control, 60 cm, Sticla neagra" dar nu gassed manualul ei pe nicaieri. Vreoiam as vad daca o pot lega la 380 V ca am pregatit instalatia de ceva vreme cu circuit separat de 380 V si doream SA citesc Mai multe despre acest model. Nici review-uri nu am gasit... Puterea plitei este de 7,2 kW .
Daca are cineva vreo informatie , este bine venit SA o posteze.
Multumesc anticipat.



De obicei nu vezi nimic pentru ca in general se conecteaza direct in circuit prin regleta si nu prin stecher ...

azi mi-a venit plita comandata. Din nefericire am avut proasta inspiratie de a nu deschide coletul inainte de a plati si...am avut ghinion... Posted Image
Cand am deschis coletul , am observat ca un colt al plitei are un mic defect Posted Image o crapatura chiar pe unul din colturi , foarte mica intr-adevar dar ...este!
Am sunat la emag dar mi-au spus sa trimit un mail cu reclamatie si o sa primesc raspuns.
Sper din tot sufletul sa o inlocuiasca pentru ca nu a costat 2 lei si nu as vrea sa raman cu ea ciupita cum este momentan.
Problema este ca a fost comanda speciala si nu cred ca o sa fie prea binevoitori sa o ia inapoi si sa imi trimita alta fara prea mult efort.
Eu inca sper sa se rezolve cumva pozitiv si intr-un termen rezonabil.
atasez cateva poze cu defectul , sper sa se vada bine.

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostClovis, on 01 martie 2014 - 21:50, said:

Eu nu am regulator la plita. Nici nu cred ca trebuie...la urma urmei are acelasi principiu ca un aragaz. Regulator se pune doar daca o pui pe butelie dar atunci trebuie schimbate si duzele. Ca sa schimbi racordul de gaz nu trebuie da demontezi plita de pe blat. Te chinui dar merge dupa cate imi amintesc eu.
Sint plite si aragaze care fara regulator nu beneficiaza de garantie , si chiar merg aiurea .

View PostHansolo, on 01 martie 2014 - 20:07, said:

. Instalatorul voia sa fie intr-un corp care sa poate fi tras usor (,,ca un aragaz" pentru a avea acces usor si dupa instalare) amicul cu mobila mi-a spus ca in nici un caz nu se procedeaza asa (mai nasol ca daca e sa inlocuiesti un racord de gaz trebuie sa dezlipesti plita de pe blat).
Amicul cu mobila este paralel cu instalatiile , sa-si vada de treaba lui . Instalatorul v-a indrumat corect .
Normal trebuie sa existe acces rapid si direct la robineti , in caz de avarie sa poata fi inchisi in secunda 2 , iar pt montaj sa existe loc suficient . Sinteti obligat sa asigurati acces la tevi , robineti , racorduri .
In cazul ca faceti mobila fest , fara acces bun pt verificari si interventii , va veti trezi ca trebuie sa demontati toata mobila in caz de necesitate . Momentul acesta poate veni mai repede decit credeti , dar la minim 2 ani ...
Stiu ca este moda cu mobila fest , dar sa fiu eu sanatos pe citi i-am pus sa demonteze tot ...si sa vedeti circ ...
Parerea mea , nu va riscati , proiectati mobila corect si scapati de dureri de cap .

#51
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
@maximg, multumesc de sfaturi. Robinetul de oprire gaze asa cum am pus poza va fi deasupra blatului si direct accesibil, deci nu asta va fi problema ci asa cum spunea instalatorul accesul la piulita racordului cu plita si imposibilitatea verificarilor de scapari gaze (care in caz de necesitate se pot acumula sub blatul plitei).
Instalatorul a spus ultima oara ca ar prefera ca plita sa nu fie lipita cateva zile plita pentru a putea reveni peste cateva zile dupa racordare si verifica cu detectorul daca are scapari la piulita.
Poate n-am fost atent dar n-am vazut pe acest forum bucatarii cu plita pe gaz la care accesul sa fie facil.

#52
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostHansolo, on 02 martie 2014 - 19:06, said:

Multumesc. Nu prea am inteles cum poti schimba racordul daca nu demontezi plita, eventual demontezi cuptorul.
O ultima intrebare: tu ai montat cuptorul si plita in priza printr-un stecher? Eu am priza exact in spatele cuptorului (poza atasata) si chiar daca are ventilare tangentiala iar priza/stecherul sunt bune (Legrand) tot am ceva teama privind comportarea in timp la o caldura destul de substantiala.
Acum am inteles. Tu montezi cuptorul sub plita. In cazul asta trebuie ori demontata plita ori scos cuptorul ca sa ajungi la furtun . Eu sub plita am sertare  si de aia nu trebuie sa demontez plita doar scot sertarele de la mobila. Ai grija ca priza din spatele cuptorului nu e bine pozitionata. De fapt nu se pune priza in spatele cuptorului. Scrie si in cartea tehnica. Incearca sa o muti de acolo.

#53
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Multumesc Clovis. Nu m-am gandit la varianta de a avea cuptorul in alt corp decat plita, din punct de vedere al hotei care trebuie sa preia atat de la plita cat si de la cuptor aerul.
In ce priveste priza cam greu de mutat, canalul slitat e chiar pe acea verticala. Sub blat abia in spatele (!) masinii de spalat vase mai e alta priza si inca una deasupra blatului dar la care trebuie sigur prelungitor (sau pus un cablu mai lung decat cel cu care vine).
In manualul cuptorului nu spune sa nu pui priza in spatele cuptorului ci cablul de alimentare si priza sa fie intr-un loc usor accesibile iar cablul sa poata fi inlocuit/schimbat periodic de electricieni autorizati. Cum ar putea sa fie usor accesibil cablul la un cuptor incorporabil nu am idee.
In fine, mai reflectez la situatie, maine e ziua montajului. O varianta era un straif de placaj pus deasupra prizei si demontabil din suruburi cu scopul de a izola termic, dar va trebui ceva mai putin predispus la ardere...

#54
ladydobro

ladydobro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 31.10.2013
Am comandat si eu o plita electrica incorporabila HOTPOINT KRC641DB, si cand a ajuns comanda am observat ca nu are acea rama de inox cum aparea pe site-ul vanzatorului. Nu stiu daca e ok sa dau numele de unde am luat-o, insa dupa ce am dat vreo cateva telefoane pe la diverse departamente sa aflu ca au pus poza de la una cu inductie, si ca intr-adevar nu are rama asa cum credeam.
Mi-au oferit alternativa sa o returnez si sa iau una cu rama de inox, daca vreau neaparat, singura aseamantoare la pret fiind una de la Samsung - C61R2AAST/BOL, si care intr-adevar arata ca in poza lor de pe site.

Acum ce ma sfatuiti, sa o pastrez p-asta asa fara rama, se poate aplica o protectie ceva pe margine la ea? Sau sa o returnez pt Samsung si sa stau linistita? Ei mi-au zis ca au la vanzare si plite la zeci de milioane fara rame si care nu s-au spart/ciobit pe margine si ca ma sfatuiesc sa pastrez Hotpointul...am termen 30 de zile timp in care sa ma gandesc, dar as vrea sa o dau in folosinta totusi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate