Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3763
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Ar trebui sa pui de pe acum semintele la germinat. Ar putea deja sa fie cam tarziu.
C. Chinense au, in general, o perioada lunga de maturizare.

#3764
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Mutumesc @SineNomine !

Era sa ma las pacalit de @parintele Posted Image "destul de iuți și cu o iuteala chiar plăcută" .  A pai la SU de peste 300k nu-i de mine. Eu joc in liga junior cu iuteala, pana in 10k. Imi puteti recomanda vreun soi aromat, fructat in aceasta clasa (cel mult 10k) ?

#3765
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Se discuta de habanero.
În "lumea" acestui tip de ardei, PL este unul moderat.
În plus, povestea aia cu scala lu peste prăjit e destul de relativa pentru ca sunt ardei cu cifre aparent rezonabile care au untip de iuteala agresiva, aspra, neplăcută, și sunt alții, cum 3 și cazul acestuia, care deși e iute, are un tip de iuteala plăcută, calda..
Normal ca e însă un ardei iute. Tocmai de aia am spus ca dacă ai 2 plante îți ajunge și îți și rămâne.

#3766
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

View Postadissan, on 26 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Mutumesc @SineNomine !

Era sa ma las pacalit de @parintele Posted Image "destul de iuți și cu o iuteala chiar plăcută" .  A pai la SU de peste 300k nu-i de mine. Eu joc in liga junior cu iuteala, pana in 10k. Imi puteti recomanda vreun soi aromat, fructat in aceasta clasa (cel mult 10k) ?

Cu placere! :)

Trinidad Perfume este un C. Chinense foarte putin iute si foarte aromat.
Aji Jobito are aroma intensa de Habanero fara iuteala sau foarte putin iute.
Aji Dulce Amarillo cam la fel ca Jobito.
Astia sunt din cei pe care i-am incercat eu.

La nivelul tau de iuteala poti incerca soiuri din specia C. Baccatum. Iuteala este diferita fata de Chinense, este mult mai "catifelata" iar aromele sunt foarte prezente.
Lemon Drop, Sugar Rush, Aji Amarillo (asta este un ardei extraordinar), Brazilian Starfish etc.

View Postparintele, on 26 ianuarie 2022 - 12:52, said:

Se discuta de habanero.
În "lumea" acestui tip de ardei, PL este unul moderat.
În plus, povestea aia cu scala lu peste prăjit e destul de relativa pentru ca sunt ardei cu cifre aparent rezonabile care au untip de iuteala agresiva, aspra, neplăcută, și sunt alții, cum 3 și cazul acestuia, care deși e iute, are un tip de iuteala plăcută, calda..
Normal ca e însă un ardei iute. Tocmai de aia am spus ca dacă ai 2 plante îți ajunge și îți și rămâne.

De acord cu scara scoville. Iuteala cea mai placuta si cea mai "parsiva" in acelasi timp am simtit-o de la Trinidad Scorpion Moruga Chocolate, un superhot cu peste 1.5 mil. Scoville. Am muscat de mai multe ori din el pana sa simt cat de iute este cu adevarat.
Aaa, la fel se simte si Carolina Reaper. Musti o data, mesteci si abia la vreo 20-30 secunde intelegi de ce detine recordul la iuteala.
Pe de alta parte sunt Annuum cu iuteala de pana in 20 k, la care simti ca ai primit un pumn in gura imediat ce ai muscat.

#3767
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă aji amarillo e așa-numitul bischop's crown, care parca e Baccatum, atunci sunt total de acord, chiar voiam sa îl menționez dar am uitat.
Este foarte fructat, totuși e iute bine probabil pt mulți consumatori dar e mancabil, planta 3 foarte viguroasa și foarte productiva... Il faci un bulgare de 1m diametru din care aduni aproape o galeata.

Totuși, as face o mențiune, deși lin general genul asta ar trebui sa fie mai grăbiți nițel, perioada de vegetație e destul de lunga, adică e mai lunga decat la PL.
Asta mai cu seama în condițiile în care dpmdv e plăcut de consumat când virează în rosu, adică atunci când e aproape de maturitatea fiziologica, poate fi un minus pt cineva care vrea sa și-l facă in condiții "improprii".

Altfel da, de fapt cam la asta m-am oprit eu în privința ardeilor exotici, alături de ceva jalapeno, pești iuți șamd plus un hibrid anuum foarte reușit.
As menționa și un alt lucru, poate pentru mulți contează și asta.. Rolul decorativ al arderilor.
Atât PL cât și BC sunt extrem de frumoși, ramifica frumos, ordonat, au internodii scurte, își formează o tufa frumoasa și simetrica, sunt niște plante decorative excelente.
Mai sunt varietăți frumoase, nu neapărat interesante și pentru consum... Dar ăștia întrunesc câteva condiții importante pt a-și câștiga un loc în gradina
1. Aspect
2. Productivitate
3. Rezistenta
4. Sezon de vegetație acceptabil
5. Comod de făcut, nu sunt pretentiosi

#3768
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Aji Amarillo nu este Bishop Crown. Sunt total diferiti.
Aji Amarillo face niste tufe imense greu de tinut sub control. Asta este regretul meu pentru ca nu pot sa il cresc pe balcon. Are si o perioada foarte mare de coacere a ardeilor de pana la 1 luna. In schimb aroma este incredibila, nu am intalnit-o la niciun alt ardei.

Edited by SineNomine, 26 January 2022 - 16:41.


#3769
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anul trecut am avut ca ardei iute de-asta.

https://seminteplant...vEaAqPnEALw_wcB

Pentru mine care nu prea le am cu iuteala e foarte iute dar banuiesc ca pentru profesionisti e pish-wasser.
Am avut vreo 6-7 fire din care am ajuns in toamna cu 2 tufe pana la piept pline de fructe. Neavand ce face cu ele le-am bagat la otet si mi-au iesit vreo 10 borcane din care 2 de 800 de grame iar restul de-alea mici de 400. Restul de 4-5 fire s-au uscat in timpul verii. Anul trecut am avut vreo 25-30 de fire de Kaptur F1 si vreo 12 de bulgaresc de-asta
https://seminteplant...ki-2-grame.html
care cica ar fi putin iute dar sanchi de fapt nu e iute de loc e doar un ardei dulce mai uscat, nu e neaparat rau la gust se coloreaza in rosu si e frumusel rasucit asa dar nu e ce-mi trebuie mie asa ca anul asta il scoatem din echipa., si vreo 6-7 cred de Cayenne. Au murit o parte din Kaptur, sa zic un 30%, si de-aia bulgaresti vreo 3-4 dar cel mai mare procent de mortaciuni a fost la Cayennul asta. Acu fiind numarul de fire mic nu stiu daca e relevant si e el mai sensibil sau a fost o pura coincidenta. Eu nu sunt prea priceput in a cultiva ardei dar dupa toate aparentele ar fi vorba de verticiloza. Am avut rosiile langa ardei 2 mici tarlale alaturate udate in acelasi timp cu aceleasi tuburi de picurare dar la rosii a fost muuuult mai mic procentul de plante moarte. Acu ma gandesc ca are mare importanta si faptul ca multi dintre hibrizi si chiar soiuri au rezistenta la verticiloza.
In final pentru unul ca mine Cayenne astia sunt iuti ( nu sunt in stare sa mananc unul la o masa ). Anul asta nu mai pun iute de loc mai mananc din borcanele alea si las locul altor plante in locul lor.

#3770
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc tuturor pentru informatii !

In functie de ce seminte voi gasi, o sa experimentez diferite soiuri.

#3771
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postsaandy76, on 25 noiembrie 2021 - 10:24, said:

Am comandat kapia  Kaprima şi am primit o...Posted Image
Salut, la mine a venit exact la fel, dar am o intrebare, impachetarea semintelor tot e ca la mine luna a 7/2021? asta denota faptul ca semintele sunt din roada anului 2020, si pentru anul 2023 vor germina mai putine!

#3772
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
10/2021Posted Image
De ce întrebi?

Normal că din 2020...Posted Image

#3773
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Am greşit, era de la alt ambalaj...Posted Image
Data împachetării este 06/2021

#3774
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postsaandy76, on 01 februarie 2022 - 19:35, said:

10/2021Posted Image
De ce întrebi?

Normal că din 2020...Posted Image
Întreb fiindcă 100 seminte pentru mica mea gradină e mult si o divizam în 2-3 ani, dar pimite acum în 2022 din roada 2020 si plus 3 ani, cred ca germinarea va fi la 50% in cel mai bun caz. si la mine am incurcat, e din 06/2020, din 07/2020 e Red Knight....

#3775
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Aseara am deschis un borcan cu ardei iute murat. Am ramas surprins de gust, iuteala, grosimea pulpei si cat de crocanti s-au pastrat. Ardeiul l-am cumparat din piata sa completez borcanele cu ardei bulgaresti.
Stie cineva ce soi sau hibrid este ?

Attached Files


Edited by adissan, 03 February 2022 - 12:27.


#3776
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Sunt multi hibrizi care seamana cu asta: Harghita F1, Big Daddy F1, Sahem F1...

#3777
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc pentru raspuns Posted Image

#3778
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View Postgherundii, on 01 februarie 2022 - 22:03, said:

Întreb fiindcă 100 seminte pentru mica mea gradină e mult si o divizam în 2-3 ani, dar pimite acum în 2022 din roada 2020 si plus 3 ani, cred ca germinarea va fi la 50% in cel mai bun caz. si la mine am incurcat, e din 06/2020, din 07/2020 e Red Knight....
La mine nu e cazu, o să pun toate seminţele!Posted Image
Am făcut ca tine la vinete, dar de anu ăsta pun 100 că am văzut că se mâncă dar mai bag şi la ladăPosted Image
De la jumătatea lui februar o să încep cu ardei şi vinete, roşiile si altele din martie că le pun afară.

#3779
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@cotzi am cautat acei hibrizi, dar pretul m-a dezamagit. De fapt sunt dezamagit de marii producatori, fiindca ambaleaza pentru profesionisti si mai putin pentru cei care vor 20-30 de seminte sa experimenteze sau doar atat au nevoie pentru familia lor. Multi ar plati putin mai mult la un numar mai mic de seminte, fata de cei care cultiva pe suprafete mai mari sau doar numai pentru rasad, care apoi sa il valorifice Posted Image

#3780
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Sunt colegi aici care cultiva Sahem F1. Daca confirma ca acest ardei ar putea fi Sahem si au surplus de seminte poate te lipesti de cateva semincioare... Habar n-am cat de groasa e pulpa la Sahem dar inclin sa cred ca e comparabila cu cea din pozele tale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate