Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#3781
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 saandy76, on 04 februarie 2022 - 00:02, said:

La mine nu e cazu, o să pun toate seminţele!Posted Image
Am făcut ca tine la vinete, dar de anu ăsta pun 100 că am văzut că se mâncă dar mai bag şi la ladăPosted Image
De la jumătatea lui februar o să încep cu ardei şi vinete, roşiile si altele din martie că le pun afară.
Mâine pun ardeii şi vinetele, să vedem dacă am 4 seminţe în plus pentru tavi complete!Posted Image Posted Image

#3782
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
am venit sa va arat Carolina reaperul meu Posted Image Mi-e tare draga de ei, sper sa reziste cat mai mult la pervaz, au lumina toata ziua, chiar bate soarele direct in ei si caldura din plin( asta ma cam sperie, totusi alveolele sunt reci. Pana acum le merge perfect de 3 zile.
Chiar daca au lumina din plin, le intorc in fiecare zi la 180 grade
Daca mai aveti ceva sfaturi, sunt deschis sa le ascult.
PS: din pacate repicatul e exclus pentru ca nu am loc deloc. Eu sper sa ii mut in ghivece un pic mai mari la sfarsitul lui martie in solar neincalzit

Attached Files


Edited by vladuzz7, 14 February 2022 - 19:52.


#3783
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Arata foarte bine. Ai unul cu trei cotiledoane sau au aparut primele frunze?

Nu vei putea sa ii tii in alveolele alea o luna jumatate. Fac niste frunze foarte mari si nu vor avea loc sa se desfasoare.
Incearca sa gasesti o solutie pentru a-i indeparta unul de altul pe masura ce cresc.

Edited by SineNomine, 14 February 2022 - 20:14.


#3784
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 vladuzz7, on 14 februarie 2022 - 19:47, said:

am venit sa va arat Carolina reaperul meu Posted Image Mi-e tare draga de ei, sper sa reziste cat mai mult la pervaz, au lumina toata ziua, chiar bate soarele direct in ei si caldura din plin( asta ma cam sperie, totusi alveolele sunt reci. Pana acum le merge perfect de 3 zile.
Chiar daca au lumina din plin, le intorc in fiecare zi la 180 grade
Daca mai aveti ceva sfaturi, sunt deschis sa le ascult.
PS: din pacate repicatul e exclus pentru ca nu am loc deloc. Eu sper sa ii mut in ghivece un pic mai mari la sfarsitul lui martie in solar neincalzit
                   Eu ii replic in tavi de 70 de celule ,din cite observ ai de 28 sau 32,parerea mea este sa nu-i mai replici deoarece cistigi o sapt.-doua in dezvoltare.Eu merg pe 104 insamintare si replicare in 70..Anul acesta ma gindesc sa elimin replicarea sa seman direct in 70 ;as cistiga in dezvoltare si elimin manopera deoarece am foarte putin timp.Voi ramine la rosii cu replicarea.

#3785
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 SineNomine, on 14 februarie 2022 - 20:12, said:

Arata foarte bine. Ai unul cu trei cotiledoane sau au aparut primele frunze?

Nu vei putea sa ii tii in alveolele alea o luna jumatate. Fac niste frunze foarte mari si nu vor avea loc sa se desfasoare.
Incearca sa gasesti o solutie pentru a-i indeparta unul de altul pe masura ce cresc.
sper doar sa se incalzeaza sa ii mut in solar peste o luna, sau sa nu mai scada sub 5 grade in solar pe timpul noptii. Alta solutie nu am

 horia100, on 14 februarie 2022 - 20:15, said:

   Eu ii replic in tavi de 70 de celule ,din cite observ ai de 28 sau 32,parerea mea este sa nu-i mai replici deoarece cistigi o sapt.-doua in dezvoltare.Eu merg pe 104 insamintare si replicare in 70..Anul acesta ma gindesc sa elimin replicarea sa seman direct in 70 ;as cistiga in dezvoltare si elimin manopera deoarece am foarte putin timp.Voi ramine la rosii cu replicarea.
sunt alveole de 70, dar le-am taiat sa incapa pe pervaz :D

 SineNomine, on 14 februarie 2022 - 20:12, said:

Arata foarte bine. Ai unul cu trei cotiledoane sau au aparut primele frunze?

Nu vei putea sa ii tii in alveolele alea o luna jumatate. Fac niste frunze foarte mari si nu vor avea loc sa se desfasoare.
Incearca sa gasesti o solutie pentru a-i indeparta unul de altul pe masura ce cresc.
daaaa, am unul cu 3 cotiledoane si eu m-am mirat de el :))) nu are niciunul frunze adevarate inca, abia ce au iesit de 2 zile. Intai le-am germinat intre 2 servetele umezite cu apa intr-o caserola

#3786
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Nu iti spun ca sa te descurajez ci ca sa te pregatesti pentru ce urmeaza.
Uite o tavita cu C. Chinense in data de 1 martie anul trecut.
[ https://i.imgur.com/C83RUdf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si aceeasi tavita pe 21 martie.
[ https://i.imgur.com/Jrm0WK3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Distanta interax dintre plante este de 104 mm.
Cum crezi ca vor arata la tine cu alveolele alea atat de apropiate?

Edited by SineNomine, 14 February 2022 - 20:40.


#3787
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 SineNomine, on 14 februarie 2022 - 20:40, said:

Nu iti spun ca sa te descurajez ci ca sa te pregatesti pentru ce urmeaza.
Uite o tavita cu C. Chinense in data de 1 martie anul trecut.
[ https://i.imgur.com/C83RUdf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si aceeasi tavita pe 21 martie.
[ https://i.imgur.com/Jrm0WK3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Distanta interax dintre plante este de 104 mm.
Cum crezi ca vor arata la tine cu alveolele alea atat de apropiate?
wooow, am si habanero pusi, dar inca nu au iesit decat 1-2. O sa vad ce pot face..sper doar sa se incalzeasca in solar afara si sa ii repic. Altceva ce pot face..
Nu stiu la ce temperaturi ar rezista pe timpul noptii..eu sper ca macar o luna sa stea in alveolele astea pana se fac temperaturi pozitive pe timpul noptii( nu e exclus sa mai ninga in martie) Am ghivecele pregatite sa le repic, dar nu am cum sa le pun in casa, decat in solar afara, neincalzit
i-ati fertilizat cu ceva?

PS: eu am vazut ca ei cresc destul de greu, de aia m-am apucat deja sa ii pun, nu am crezut ca se misca asa repede in 20 zile

Edited by vladuzz7, 14 February 2022 - 21:11.


#3788
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
SineNomine, poti te rog sa pui niste poze mai in detaliu cu dulapul cu ardei? Din ce material este placa alba? E cumparat sau l-ai construit tu? Multumesc mult.

#3789
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Este un cort de crestere cumparat de pe Aliexpres pe care am facut 2 etaje cu tavite hidroponice. Tavitele sunt facute de mine din plexiglass.
Am folosit Canna Aqua Vega plus Rhizotonic.

[ https://i.imgur.com/QJDnKP3.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3790
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Ce frumosi sunt ardeii
Ma intreb daca rezista la temperaturi de 5 grade celsius noaptea in solar, mai ales astia exotici

Edited by vladuzz7, 15 February 2022 - 12:27.


#3791
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Multumesc!
Am avut plante mature care au rezistat la nopti cu 4°C, dar nu as incerca asta cu plante tinere.

#3792
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 SineNomine, on 15 februarie 2022 - 21:12, said:

Multumesc!
Am avut plante mature care au rezistat la nopti cu 4°C, dar nu as incerca asta cu plante tinere.
nici eu nu i-as da afara in momentul asta, doar dupa o luna sa zic, poate ar fi mai rezistenti un pic

#3793
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Salutare, update la carolina reaper.
La stadiul asta daca ii repic si ii pun in zone din casa unde nu bate lumina direct ca aici, dar este lumina la fereastra,  mai sunt expusi la alungire?
Am jaluzele la geamuri si e umbra, nu e ca aici sa bata lumina soarelui direct. Totusi nu e intuneric.

Attached Files



#3794
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
Deja nu mai aveau loc in alveole si le am repicat. Am umplut casa cu ghivece :)
Carolina reaper in jur de 40 fire
Restul habanero red, yellow, chocolate si orange.
Carolina reaper si habanero chocolate au germinat si s-au dezvoltat celmai bine

Attached Files



#3795
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Ardeii, la 4 săptămâni, de la semănat. Posted Image

Attached Files



#3796
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

 Solar-1, on 11 martie 2022 - 19:24, said:

Ardeii, la 4 săptămâni, de la semănat. Posted Image
si la mine tot 4 saptamani au si cateva zile :) dar la mine sunt in casa

#3797
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Eu momentan pe ai mei i-am dus in garaj pana maine dimineata. Azi dimineata aveam 6,4 grade in balcon si vreo 3 vinete erau aplecate. Dupa ce s-a mai incalzit oleaca in jur de ora 9-10 si-au revenit. Pentru dimineata se anunta cu un grad mai putin asa ca nu vreau sa risc sa moara. In garaj sunt 11-12 grade deci e ok pe timpul noptii. Rosiile le-am lasat in balcon ca sunt mai rezistente. Ma astept sa fie undeva la 5-6 grade dimineata in balcon dar daca sufla vantul tare poate fi si mai rece deoarece la partea de sus intre tamplarie si tavan s-a creat un luft si comunica cu exteriorul pe cativa milimetri.
Dar ai mei sunt mici abia acu vreo saptamana au rasarit

Edited by gabiroa, 11 March 2022 - 22:09.


#3798
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Substratul este format din gunoi de grajd, de aprox. 3 ani (70%) și pământ din solar (30%) în zona respectivă, au fost morcovi. Ca și tratamente, Athos și Mimoten.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate