Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4071 replies to this topic

#163
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ardeii kapia szegedi arata la inceput ca si cum ar fi ardei iuti (aka lungi si subtiri)?

#164
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Anca, am si eu un rand, nu mai stiu care,  ideea e ca trebuia da ma uit pe foaie sa vad care sunt, seamana deci cu unii iutu destul de mult, cred, verific azi si iti spun sigur.

#165
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
am reusit sa fac si filmuletul,scuze pentru calitatea proasta!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tJEQXHw4P7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#166
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Felicitari Vlad frumoasa gradina . Am inteles, la schema asta de plantare ma gandesc si eu pentru anul viitor dar din pacate aici nu vezi decat nisip, cat mi-as dori si eu un pamant ca al tau. A si ai zis ca la tina a plouat , aici a trecut destul de mult timp de la ultima ploaie si este foarte cald, de asta nu stiu exact ce schema de plantare sa aplic din cauza soarelui.Pe ardeiul meu a ajuns crompax, merpan si actara.
Vdingo 11 nu e bine la 50 este greu cu intretinerea si culesul .

Edited by UnyKat, 21 July 2014 - 12:52.


#167
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
UnyKat si eu am vrut sa pun grupate cate 2 si 75 intre randuri dar mam razgandit .La anul si eu o sa pun 2 grupate si din ce am vazut beneficiile ar fi :umbrirea gogosarilor si tinerea de mai multa umezeala pentru ca nu mai ajunge soarele peste tot plus locul prin care pot intra cu motosapa

Edited by Alin1me, 21 July 2014 - 16:17.


#168
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View PostUnyKat, on 21 iulie 2014 - 12:50, said:

Vdingo 11 nu e bine la 50 este greu cu intretinerea si culesul .
Am scris anterior ca am renuntat la schema 50-50 si iti multumesc de sfaturi.
Am vazut din filmulet avantajul plantarii grupate cu folie.
Acum ma repet din nou ca nu m-am lamurit: plantarea 70-30-70 fara folie este buna? Intervalul de 70 clar se poate prasi si merge pe el pentru cules, stropit etc. Dar intervalul de 30 nu se va mai putea prasi in veci si neavand folie acolo va fi buruian.Ei.., in acest caz mai este buna schema?

Edited by vdingo11, 21 July 2014 - 16:59.


#169
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postvdingo11, on 21 iulie 2014 - 16:58, said:

Am scris anterior ca am renuntat la schema 50-50 si iti multumesc de sfaturi.
Am vazut din filmulet avantajul plantarii grupate cu folie.
Acum ma repet din nou ca nu m-am lamurit: plantarea 70-30-70 fara folie este buna? Intervalul de 70 clar se poate prasi si merge pe el pentru cules, stropit etc. Dar intervalul de 30 nu se va mai putea prasi in veci si neavand folie acolo va fi buruian.Ei.., in acest caz mai este buna schema?

Tot nu intelegi...NU ai ce cauta cu randuri DUBLE fara folie...De ce vrei randuri duble, eu asta nu inteleg?

#170
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvdingo11, on 20 iulie 2014 - 19:33, said:

La 50 cm intre randuri nu iti vine greu la lucrari de intretinere (prasit, stropit)
Eu deja ma gandesc pentru la anu si am de ales intre 3 variante: 50-50-50, 60-30-60 sau 60-40-60.
Intreb si eu in stg si dreapta pentru a nu gresi din nou.
Cred ca 90-60-90 e cea mai buna varianta!

#171
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Vlad, asa ma bucur ca iti sunt frumoai ardeii...imi amintesc ce chin era prin februarie cu alveolele pe sarme, impachetate la palet cu rasarire aiurea...uite ca pana la urma sunt in camp cu rod...daca nu vine vreo nenorocire o sa fie bine.

#172
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postparintele, on 21 iulie 2014 - 18:35, said:

Vlad, asa ma bucur ca iti sunt frumoai ardeii...imi amintesc ce chin era prin februarie cu alveolele pe sarme, impachetate la palet cu rasarire aiurea...uite ca pana la urma sunt in camp cu rod...daca nu vine vreo nenorocire o sa fie bine.

Asa este, ai mare dreptate cand ma uit pe la postarile din urma ma mir si eu cat curaj am avut sa continui si sa ma arunc asa fara sa cunosc, dar tot patitul e invatat asa ca la anul stiu exact ce am de facut!Initial voiam sa arunc vreo 500 de tavi care erau prea mici si voiam sa cumpar rasad daram avut curaj sa le pun in camp si acum nu regret....sa speram ca va fi bine pana la urma!

#173
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvladislav25, on 21 iulie 2014 - 18:54, said:



Asa este, ai mare dreptate cand ma uit pe la postarile din urma ma mir si eu cat curaj am avut sa continui si sa ma arunc asa fara sa cunosc, dar tot patitul e invatat asa ca la anul stiu exact ce am de facut!Initial voiam sa arunc vreo 500 de tavi care erau prea mici si voiam sa cumpar rasad daram avut curaj sa le pun in camp si acum nu regret....sa speram ca va fi bine pana la urma!
Vlad,
Esti un om extraordinar!
70000 de plante!!!
Sa-ti dea Dumnezeu castig pe masura efortului tau si sa-ti cumperi un mega card.
Ai tot respectul meu!



#174
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postvladislav25, on 21 iulie 2014 - 17:12, said:

NU ai ce cauta cu randuri DUBLE fara folie.
Acum ai dat un raspuns scurt si foarte clar. Multumesc.
Anterior ai spus ca pentru o suprafata de peste 5 ari fara folie nu se merita (asta nu excludea faptul ca pentru o suprafata sub 5 ari si fara folie nu se merita) Raspunsul a fost neclar sau cel putin eu nu am inteles.

View Postvladislav25, on 21 iulie 2014 - 17:12, said:

De ce vrei randuri duble, eu asta nu inteleg?
Pentru a avea mai multe plantute si a avea o umbrire mai buna intre randuri.
Plus ca am gasit si pe net aceste scheme cu randuri apropiate si nu spunea nimic de folie.

#175
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
multumesc, nu vreau sa fiu egoist asa ca sa dea Domnu la toti cei care muncesc ca noi si vor sa traiasca din asta iar mega card nu cred ca as sti ce sa fac cu el, asa ca as fi multumit sa iasa cat am investit si ceva pe langa sa mai traim si noi pana la anul cand vom mai trage un loz...asta e ...loterie curata iar la comanda cu butoane sta Dumnezeu!Oricum trebuie sa avem speranta si curaj pentru ca sa il parafrez pe tata care a zis: 'niciodata nu incepi sau incerci sa faci ceva niciodata nu ai sa ai'!Asa ca va doresc tuturor legumicultorilor un an mult mai imbelsugat decat cel trecut!

vdingo11, trebuie sa intelegi un singur aspect si cu el cred/sper sa te lamuresc: la randurile duble nu poti sa intri cu sapa asa ca singura varianta e plivitul! sper ca sunt destul de clar! nu te incapatana si nu te lua dupa cai verzi de pe net, daca vrei vino la mine si iti arat exact la ce ma refer pentru ca am pus si eu vinetele rosiile si ardeii iuti la solar(cred ca se vad prin poze la mine) fara folie si nu iti inchipui cat m-a certat sotia mea ca am pus-o la plivit de 3 ori pana acum si tot mai da buruianul!Apropo de umbrire, ea este necesara la folie si tu daca nu folosesti folie la ce ai nevoie de umbrire?? daca vreri neaparat pune o plasa de umbrire deasupra pe bete si ai rezolvat problema!Eu in 3 ani nu am folosit niciodata umbrire, mai ales ca daca dai azot la timp planta va face destule frunze ca sa isi acopere fructele!Daca nu ma crezi intreaba colegii pe forum care au legume de atata timp!Eu unul nu am nimic de pierdut sau de castigat sa te invat de rau, ba mai mult te invit la mine oricand vrei tu ca sa te convingi cu ochii tai![dar berea o aduci tu :) ]

#176
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc vladislav25.
Nici nu ma gandesc ca cineva de pe forum poate sa ne invete de rau. (este posibil ca cineva sa aiba un punct de vedere in care crede si care sa nu fie totusi corect. Aici ma refer la o idee pe care nu a pus-o in practica si despre care crede ca este una buna. Cand cineva a experimentat ceva, situatia se schimba si nici nu ma indoiesc ca sfatul pe care il da nu este unul corect)
M-ai convins de la raspunsul foarte clar postat anterior iar argumentarea pe care am dat-o in postul 174 a fost pentru a explica de ce nu am inteles ce ai incercat sa imi explici si anterior.
Acum m-am lamurit, iti multumesc ca m-ai ajutat sa nu fac o prostie si iti doresc ca la toamna sa ai satisfactia deplina a lucrului pe care l-ai realizat.

Edited by vdingo11, 21 July 2014 - 20:35.


#177
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013

View Postvladislav25, on 21 iulie 2014 - 20:07, said:

multumesc, nu vreau sa fiu egoist asa ca sa dea Domnu la toti cei care muncesc ca noi si vor sa traiasca din asta iar mega card nu cred ca as sti ce sa fac cu el, asa ca as fi multumit sa iasa cat am investit si ceva pe langa sa mai traim si noi pana la anul cand vom mai trage un loz...asta e ...loterie curata iar la comanda cu butoane sta Dumnezeu!Oricum trebuie sa avem speranta si curaj pentru ca sa il parafrez pe tata care a zis: 'niciodata nu incepi sau incerci sa faci ceva niciodata nu ai sa ai'!Asa ca va doresc tuturor legumicultorilor un an mult mai imbelsugat decat cel trecut!

vdingo11, trebuie sa intelegi un singur aspect si cu el cred/sper sa te lamuresc: la randurile duble nu poti sa intri cu sapa asa ca singura varianta e plivitul! sper ca sunt destul de clar! nu te incapatana si nu te lua dupa cai verzi de pe net, daca vrei vino la mine si iti arat exact la ce ma refer pentru ca am pus si eu vinetele rosiile si ardeii iuti la solar(cred ca se vad prin poze la mine) fara folie si nu iti inchipui cat m-a certat sotia mea ca am pus-o la plivit de 3 ori pana acum si tot mai da buruianul!Apropo de umbrire, ea este necesara la folie si tu daca nu folosesti folie la ce ai nevoie de umbrire?? daca vreri neaparat pune o plasa de umbrire deasupra pe bete si ai rezolvat problema!Eu in 3 ani nu am folosit niciodata umbrire, mai ales ca daca dai azot la timp planta va face destule frunze ca sa isi acopere fructele!Daca nu ma crezi intreaba colegii pe forum care au legume de atata timp!Eu unul nu am nimic de pierdut sau de castigat sa te invat de rau, ba mai mult te invit la mine oricand vrei tu ca sa te convingi cu ochii tai![dar berea o aduci tu :) ]
Vlad exista si erbicide inainte de plantare gen stomp dupa care ramane terenul mult mai curat.
Pe mine ma intereseaza diferenta dinte un rand singur si unul grupat,daca este grupat prinde boala mai repede sau este mai protejat,nu ma intereseaza forta de munca

Edited by Alin1me, 21 July 2014 - 21:18.


#178
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Aline si eu vreau pentru anul viitor ceva cu randuri apropiate si o alee de 80 dar atentie la ce a zis Vlad pentru ca erbicidul este o solutie de moment. Am probat asta la fasolea urcatoare si tot a trebuit prasita chear de doua ori, asa ca tot folia cred ca este solutia daca vrem randuri apropiate sau facem ceva 50 cele apropiate si 90 aleea. Nu stiu inca ce solutie o sa aplic dar clar nu va mai fi 50  fara alee ca e greu asa.

#179
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Io incerc duble da la cat o sa pun eu in jur de 20 ari nu-mi bat capul cu forta de munca.
Nu mas baga pe sistem de irigare prin picurare cand am sistem de aspersie plus ca am vorbit cu cineva si a spus ca nu prea merita sa pun banda de picurare

#180
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cineva ala nu a avut boli calumea, sa piarfa o investite ca a lui Vlad...sa vezi dupa aia ce bune or fi bnzile, folia, etc.
Pe de-a moaca si fara belele la activ e asa ussor sa ai pareri...cand muncesti ca negrul si bagi banul familiei iar dupa ti-o iei in bot se mai schimba treba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate