Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Recomandare sistem satelit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#19
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postcatalinn, on 06 februarie 2014 - 13:45, said:

seria aia de tv F8000, are multe "posibilitati extra", non oficiale. nu mai trebuie cheltuit pe alte receivere satelitare, iti trebuie doar antena de satelit si un "server"(internet presupun ca ai)
cauta cu google informatii despre :
samyGo sau root,oscam, samsung smart tv Posted Image
Server pentru ce?Si va rog lasati site-uri de unde pot sa comand.


TV-ul e pe baza de Linux adica kernelul.Dar intrebarea mea e sa fac root la TV pentru ce?

Editat de ZIGZAG20, 06 februarie 2014 - 16:18.


#20
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.879
  • Înscris: 25.10.2004

View Postzappaf, on 06 februarie 2014 - 15:53, said:

Aaaa.....ati descoperit apa calda. Omu' intreaba ceva simplu si voi ii faceti capul mare cu servere. Eu v-as bana pe softpedia. Moderatorul doarme; e activ doar cand se pronunta cuvantul R D I b o a r d. Ce a postat claudiu, ayaran si rz e perfect pentru ce are nevoie.
e ok, ai dreptate, nu am vrut decat sa-i spun ca are un tv cu mult "potential".
poate e okay sa fie sters ceea ce contravine regulilor(nu mi-am dat seama ca a fost depasita limita)

#21
aurasauras

aurasauras

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 30.07.2011
Buna ziua, locuiesc in Mangalia si vreau sa renunt la servicile firmei de transmisie prin cablu.Am 5 tv in casa .Va rog sa ma indrumati ce antena pot sa-mi cumpar si tot ce mai este necesar pentru posturi romanesti si HD.Multumesc.

#22
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.035
  • Înscris: 20.12.2007
Doresti abonament dth(tv prin satelit ) sau doar canale libere (fta ) ?

#23
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.231
  • Înscris: 09.05.2006
Esti dispus sa bagi mana adanc in buzunar? Un tv = un receptor. Plus un lnb cu 8 iesiri si o antena de 1-1,2 m.

#24
anawar

anawar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 24.10.2014
buna!

as vrea sa stiu daca se pot combina partile componente ale unei instalatii receptie prin satelit, ca de EXEMPLU ( reciver digi+antena corespunzatoare achizitionata din alta sursa+cartela oricare (digi/freesat, etc..)

si care ar putea sa fie variantele pentru receptionarea programelor tv romanesti folosind sistemul CAM.

multumesc.

#25
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 14.10.2011
@ANAWAR
antena si lnb le poti folosi la orice provider ... daca antena are macar minim 80 (pentru rezerva semnal pe timp nefavorabil). Cu cam nu merge decat focussat(cam CONAX) si freesat(VIACCESS si CONAX in functie de card) sau receptor ce are cititor de card CONAX(insa iti recomand receptor cu dvb-s2 si cam de preferat CI+, insa sunt cam rare)... Receiverul de la digi merge numai cu card digi (nagravision) si cu nimic altceva(daca nu a primit updatul mai poate fi folosit fta)
Cateva programe FTA romanesti gasesti pe Thor 1W,EUTELSAT 16E, INTELSAT 12 -45°E

Editat de danyconnect, 24 octombrie 2014 - 15:20.


#26
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Strecor o intrebare....am digi satelit ,antena de 9ocm si un lnb ,nu stiu de care. De fiecare data cant sunt inteperii, am probleme cu receptia. Antena este reglata si stabila. Probabil ca lnb-ul nu este unul de calitate, Imi puteti recomanda unul? Sau alte sfaturi in ce priveste receptia pe vreme nefavorabila. Sau asa e la digi satelit,cand ploua te uiti pe geam.

#27
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 973
  • Înscris: 22.04.2010

View Postbrin, on 25 octombrie 2014 - 13:02, said:

... s-au asa e la digi satelit,cand ploua te uiti pe geam.

A fost gindita pentru sporul de natalitate.Pica de obicei in week-end pe inserat. Posted Image
Se poate remedia cu un meserias,un LNC mai bun,eventual reglat mai bine,poate antena este deformata,dereglata.

#28
anawar

anawar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 24.10.2014

View Postdanyconnect, on 24 octombrie 2014 - 15:19, said:

@ANAWAR
antena si lnb le poti folosi la orice provider ... daca antena are macar minim 80 (pentru rezerva semnal pe timp nefavorabil). Cu cam nu merge decat focussat(cam CONAX) si freesat(VIACCESS si CONAX in functie de card) sau receptor ce are cititor de card CONAX(insa iti recomand receptor cu dvb-s2 si cam de preferat CI+, insa sunt cam rare)... Receiverul de la digi merge numai cu card digi (nagravision) si cu nimic altceva(daca nu a primit updatul mai poate fi folosit fta)
Cateva programe FTA romanesti gasesti pe Thor 1W,EUTELSAT 16E, INTELSAT 12 -45°E

@danyconnect
receiverul este de prin 2008-2009, eu nu am facut update in perioada in care l-am folosit .. iar mai apoi nici atat ..

Editat de anawar, 01 noiembrie 2014 - 09:24.


#29
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 14.10.2011
de mers va merge doar la FTA si doar standars DVB-S ca atat stie el ...
adauga tp-urile astea
Thor 6  12092.00 H DVB-S QPSK 28000 7/8
12456.00 V   DVB-S QPSK 28000 7/8
ar trebui sa prinzi niste programe romanesti fta, in rest mare lucru nu prea poti face cu el ... doar la fta, si pe alti sateliti ... oricum nu prea merita la cat de ieftin e un receptor DVB-S2 sa te chinui cu conserva ...

Editat de danyconnect, 01 noiembrie 2014 - 14:02.


#30
Clau23

Clau23

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 06.11.2014
Buna! As dori sa aflu de ce am nevoie sa prind programele cu Sport : ex: Dubai 3 sau altele care au o transmisie buna prin satelit . Cele criptate se poate plăti pentru a le vizualiza ? Cat si unde ?

#31
iulian196565

iulian196565

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 24.04.2013
salut. doresc un receiver satelit sa stie sharing..ce ma sfatuiti amiko shd 8900 este bun de ceva?  si daca merge knal d pe eutelsat w2  ..doresc sa stiu mai multe amanunte daca se poate.. va multumesc..

#32
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 844
  • Înscris: 03.06.2008
Salut!

Vin cu o intrebare; sper ca e in regula aici pt a nu mai deschide inca un topic.

Pe scurt: nu ma consider nici macar amator in domeniul televiziunii digitate asadar am nevoie de informatii detaliate si exprimate pas cu pas.

Vreau sa achizitionez o antena de satelit diametrul 80 cm, un LNB cu 4 iesiri, un receiver de genul acesta: http://www.elstar.ro...product_id=1056  -- Amiko HD 8260+Combo (S2+T2/C) si un pachet de programe disponibil printr-o cartela CONAX (FOCUSSAT, FREESAT, sau alt provider)

1.     Acum intrebarile mele sunt: daca receiverul este DVB-S2 / T2 banuiesc ca poate receptiona fara probleme canalele transmiste DVB-T/S. Mai trebuie alt aparat in acest echipament?

2. Uitandu-ma pe siteul de la FOCUSSAT am vazut ca, pentru a receptiona canelele HD, mai este nevoie de ceea ce se cheama Cam CONAX, un fel de adaptor pt cartela... cred. Ma puteti lamuri si pe mine despre ce e vorba? Am nevoie de asa ceva la acel model de receptor, deoarece eu nu tin neaparat sa vad canelele in format HD, ci doar sa vad cateva canale romanesti si in principal cele de documentare (Discovery, Animal Planet, History, Nat Geo, etc.), pe cele sportive, de stiri si ocazional filme, chiar la calitate SD.

3. Un astfel de receptor poate primi semnal analogic? Va intreb acest lucru deoarece aparatul va functiona pe antena de satelit, dar as vrea sa il folosesc si conectandu-l la un cablu de semnal analogic. Daca o astfel de functionare este posibila, pot sa urmaresc simultan mai multe canale? Acum, pe semnal analogic pot face acest lucru cu un singur cablu ce intra in casa.

4. Un astfel de receptor functioneaza si pe televizoare mai vechi, tip CRT? Ca sa fiu mai precis, semnalul emis de receptor poate fi decodat de un televizor ce merge ireprosabil pe semnal analogic (vezi intrebarea de mai sus) ?

Va multumesc!

#33
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 951
  • Înscris: 19.03.2006

View PostAbove_Gods, on 23 noiembrie 2014 - 14:41, said:

Salut!

Vin cu o intrebare; sper ca e in regula aici pt a nu mai deschide inca un topic.

Pe scurt: nu ma consider nici macar amator in domeniul televiziunii digitate asadar am nevoie de informatii detaliate si exprimate pas cu pas.

Vreau sa achizitionez o antena de satelit diametrul 80 cm, un LNB cu 4 iesiri, un receiver de genul acesta: http://www.elstar.ro...product_id=1056  -- Amiko HD 8260+Combo (S2+T2/C) si un pachet de programe disponibil printr-o cartela CONAX (FOCUSSAT, FREESAT, sau alt provider)

1. Acum intrebarile mele sunt: daca receiverul este DVB-S2 / T2 banuiesc ca poate receptiona fara probleme canalele transmiste DVB-T/S. Mai trebuie alt aparat in acest echipament?cu acest  receptor  combo vei putea receptiona si viziona canale r-tv
--de pe satelit conectat la o antena satelit  ---dvb-s2--antena satelit--lnb--receptor satelit --tv
--digital terestru conectat la o antena terestra  in cazul incare locuiesti in Sibiu ,Bucuresti,sau in apropriere de  granita cu alte state cu care ne invecinam--dbv-t/t2--- antena terestra-receptor--tv
--pe cablu  conectat la reteaua rds sau upc--dvb-c----reteaua de cablu--receptor --tv
2. Uitandu-ma pe siteul de la FOCUSSAT am vazut ca, pentru a receptiona canelele HD, mai este nevoie de ceea ce se cheama Cam CONAX, un fel de adaptor pt cartela... cred. Ma puteti lamuri si pe mine despre ce e vorba? Am nevoie de asa ceva la acel model de receptor, deoarece eu nu tin neaparat sa vad canelele in format HD, ci doar sa vad cateva canale romanesti si in principal cele de documentare (Discovery, Animal Planet, History, Nat Geo, etc.), pe cele sportive, de stiri si ocazional filme, chiar la calitate SD.
acest receptor stie sa citeasca card focussat ---One Conax Embedded card reader---tot ce trebuie sa faci este sa-ti incarci cardul tau cu pachetul  familia  si ai sa vizionezi canale tv pe care l-ai enumerat mai sus  chiar tu
3. Un astfel de receptor poate primi semnal analogic?  
NU ,eu te intreb esti sigur ca este analogic acel semnal care intra la tine in casa ?
Va intreb acest lucru deoarece aparatul va functiona pe antena de satelit, dar as vrea sa il folosesc si conectandu-l la un cablu de semnal analogic.
din meniul receptorului vei putea alege sa vizionezi canale tv de pe satelit sau cablu , ATENTIE simultan nu se poate ori satelit ori cablu
Daca o astfel de functionare este posibila, pot sa urmaresc simultan mai multe canaleda dar  pe rand  nu deoadata  mai multe
Acum, pe semnal analogic pot face acest lucru cu un singur cablu ce intra in casa
in cazul in care ai mai multe tv in locuinta ta vei folosi un spliter pentru a putea directiona semnalul spre toate  tv aflate in casa ta  si fiecare poate viziona orice canal tv
dar ATENTIE acesta regula este in vigoare numai la semnal analogiC
daca doresti sa distribui semnal de iesire de la receptorul satelit la mai multe tv  toti vor viziona doar un singur canal tv  pe care ati comutat din telecomanda receptorului satelit

4. Un astfel de receptor functioneaza si pe televizoare mai vechi, tip CRT? Ca sa fiu mai precis, semnalul emis de receptor poate fi decodat de un televizor ce merge ireprosabil pe semnal analogic (vezi intrebarea de mai sus) DA in cazul in care tv dvs este prevazut cu mufe  rca sau euroscart

Va multumesc!


#34
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 14.10.2011

View PostAbove_Gods, on 23 noiembrie 2014 - 14:41, said:

Salut!

Vin cu o intrebare; sper ca e in regula aici pt a nu mai deschide inca un topic.

1. standardul DVB-S2+T2/C pe receptorul mentionat de tine receptioneaza format digital satelit(DVB-S2), terestru digital (DVB-T2) cat si digital cablu(DVB-C).bineinteles alegi cum sa functioneze tunerul ori DVB-C , ori DVB-T2 (probabil necesita un restart)
2. daca o sa-l folosesti doar sat , pe focussat , el are samartreader intern nativ CONAX , deci nu ai nevoie de CAM.
Aici as mai adauga ca, CI e util, daca pe viitor operatori vor oferi cam CI (common interface) + card imperecheate ... care le poti baga ori in televizor, ce stie standard DVB-S2/T2/C. ori in receiver.
3 nu poti receptiona analogic terestru(oricum se va desfiinta)
4. normal ca functioneaza ... daca ai scart pe tv  folosesti cablu RCA-SCART, daca ai rca folosesti RCA-RCA ... daca nu are deloc, vei cumpara un modulator AV- RF.

Editat de danyconnect, 23 noiembrie 2014 - 23:01.


#35
insbyr

insbyr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 02.07.2014
Salut
daca in acest receiver introduc cartela din receiverul digi, pot reception programele?

multumesc

#36
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 809
  • Înscris: 14.10.2011
@insbyr . nu, nu va merge ... pentru ca e imprecheata cu receptorul. cartela nagra merge doar in alte softuri CAM ,  cu RSA si BK stiute .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate