Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 

Caut partener de afacere preferabil zona Bihor . Investitie deosebit de mica, perspective de extindere la nivel national in al doilea an de activitate

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014
Buna tuturor !
     Sunt un tanar antreprenor din Oradea care se afla la a 4 a afacere inceputa de la 0 insa ramas fara resurse financiare cauta un partener de afacere care  sa dispuna de suma de minim 5000 de euro pentru a putea implementa in Oradea un sistem de vanzare/livrare si marketing a mai multor produse din comert catre consumatorii finali. Planul de afacerii este destul de detaliat si tocmai din acest motiv nu il voi dezvalui aici . Persoanele care sunt interesate de aceasta oportunitate si au experienta in afacerile  care au la baza vanzarile door to door  sau au mai avut afaceri din domeniul retail a produselor de larg consum/alimentatie sunt  bineveniti.
      Suma de 5000 euro ar trebui investita in etape , in prima faza ar fi necesar intre 1000-1300 euro  acesta find costul taxelor de inregistrare a firmei , a demersurilor care trebuie sa le facem , prospectarea pietei si incheierea de contracte cu portofoliul de clienti . Din momentul in care avem toate actele in regula in 14-20 zile lucratoare se incepe rulajul catre clienti si la sfarsitul primelor 2 luni dupa cele mai apocaliptice calcule se realizeaza un profit de minim 900-1000 euro . ( in calculele apocaliptice nu a fost cuprinsa investitia intregi sume de 5000, findca pana in a doua luna , cand vedem concret care sunt cifrele de rentabilitate tot ce s-a investit este suma necesara infintarii firmei, costurile pentru birotica necesara, pentru materiale de publicitate si costul stocului efectiv de marfa care este unul minim , rulajul si aprovizionarea facanduse zilnic de la sursa.
       Daca v-am trezit interesul si doriti sa cladim impreuna ceva inovator si de folos atat pentru clienti cat si pentru buzunarele noastre de antreprenor astept sa ma contacta-ti pentru a stabili o intalnire personala in care va pot expune in detaliu planul de afacere si stabilirea de partaj al profitului si al sarcinilor .

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,578
  • Înscris: 19.04.2009
ce vinzi si cine-i dealerul?

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu vreau sa te descurajez dar nu e nimic inovator in vanzarea din usa in usa.
e genul de teapa pe care au luat-o multi cetateni imediat dupa 89 cand au cumparat periute de dinti, perii, pensule, covoare si te miri ce alte inutilitati de la vanzatorii ambulanti din usa in usa.
azi sistemul asta e cam la fel de fumat ca si caritasul

Edited by onlyone, 05 February 2014 - 00:18.


#4
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Viziune ai, perspectiva realista nu prea. Oricum, succes, chiar sper sa-ti reuseasca. Romania are nevoie de antreprenori.

#5
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014
Nici eu nu vreau sa descurajez. Nu vindem nimic din ce omul nu cumpara deja , vindem acelasi lucru care il cumpara zilnic inevitabil, cu diferenta ca il oferim la pret mai mic si il primeste acasa! Mai multe detalii nu dau aici pe formu doar personal . Vanzarea efectiva nu este door to door , dar contactarea viitorilor clienti pentru a incheia contracte cei care nu sunt doar clienti ocazionali este door to door , findca clientela careia ne adresam poate sa fie compusa inclusiv din invalizi! sau persoane care au probleme cu iesitul din casa.

 lex404, on 05 februarie 2014 - 00:15, said:

ce vinzi si cine-i dealerul?

in principiu produse alimentare , aprovizionarea se face de la en-grosurile de nisa.

#6
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Adica un fel de supermarket online... nici ideea asta nu-i noua, sunt destule pe piata de cativa ani.
Eu unul n-am incredere in astfel de magazine, am comandat odata si n-a fost tocmai o experienta ok.

Edited by Mocebon, 05 February 2014 - 00:33.


#7
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 ConradThomas, on 05 februarie 2014 - 00:27, said:

Nici eu nu vreau sa descurajez. Nu vindem nimic din ce omul nu cumpara deja , vindem acelasi lucru care il cumpara zilnic inevitabil, cu diferenta ca il oferim la pret mai mic si il primeste acasa! Mai multe detalii nu dau aici pe formu doar personal . Vanzarea efectiva nu este door to door , dar contactarea viitorilor clienti pentru a incheia contracte cei care nu sunt doar clienti ocazionali este door to door , findca clientela careia ne adresam poate sa fie compusa inclusiv din invalizi! sau persoane care au probleme cu iesitul din casa.

in principiu produse alimentare , aprovizionarea se face de la en-grosurile de nisa.
Pfff...daca publicul tau tinta sunt persoanele invalide care de obicei au un venit sub medie, si afacerea consta in aprovizionarea de alimente...iar tu visezi la un profit "apocaliptic" de 1000 euro dupa 2 luni de munca...inseamna ca toate persoanele invalide din Romania sau mutat la Bihor !!! Alta varianta nu vad...

#8
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014
nisa de clientela nu este cea a persoanelor invalide! doar pur si simplu nu excludem nici pe acestia . Nu este vorba de un supermarket online , findca acolo este o nisa ...formata doar din internauti. Sunt bine venite sfaturile ..ipotezele dar aruncatul cu noroi cand nici nu se stie exact despre ce e vorba eu zic ca nu da dovada decat de limitare sau rea credinta.

 Business_style, on 05 februarie 2014 - 00:33, said:

Pfff...daca publicul tau tinta sunt persoanele invalide care de obicei au un venit sub medie, si afacerea consta in aprovizionarea de alimente...iar tu visezi la un profit "apocaliptic" de 1000 euro dupa 2 luni de munca...inseamna ca toate persoanele invalide din Romania sau mutat la Bihor !!! Alta varianta nu vad...

Daca ati vedea planul de afacerii probabil ati vedea , si ati intelege de ce zic ce zic .

Edited by ConradThomas, 05 February 2014 - 00:41.


#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
esti un user nou care vrea bani, exact asa suna "afacerea".
daca spui ca esti la a 4-a inceputa de la 0, si presupunand ca celelalte cu n-au dus la groapa (si atunci nici dreaq nu mai baga bani in afaceri cu tine) , ar trebui ca orice banca sa-ti aprobe un credit de 5000E. din profitul pe care-l vei face intr-un timp asa scurt, vei putea rambursa creditul fara probleme insa,  cu toatea astea, tu vrei un "pertener". de ce?
si inca ceva, daca e o afacere asa profitabila, de ce nu-ti "ajuti" un prieten?

Edited by sorin147, 05 February 2014 - 01:06.


#10
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

 sorin147, on 05 februarie 2014 - 01:05, said:

esti un user nou care vrea bani, exact asa suna "afacerea".
daca spui ca esti la a 4-a inceputa de la 0, si presupunand ca celelalte cu n-au dus la groapa (si atunci nici dreaq nu mai baga bani in afaceri cu tine) , ar trebui ca orice banca sa-ti aprobe un credit de 5000E. din profitul pe care-l vei face intr-un timp asa scurt, vei putea rambursa creditul fara probleme insa,  cu toatea astea, tu vrei un "pertener". de ce?
si inca ceva, daca e o afacere asa profitabila, de ce nu-ti "ajuti" un prieten?

tocmai findca sunt la a 4 a afacere dintre care primele 2 au falimentat din a 3 a traiesc momentan si a 4 vreau sa o cladesc aici . Nu pot apela la banca findca nu ma incadrez in cerintele lor eu . afacerea din care traiesc e mentinuta pe profit minim scriptic din ratiuni cred eu logice. La prieteni nu apelez cu chestiuni de afacerii findca eu nu vreau doar 5000 de euro da-ti de oricine...eu ii vreau de la un partener! adica o persoana cu inclinatie spre afacere ! iar din pacate ...in cercul meu de prieteni apropiati nu sunt astfel de persoane , iar intre persoanele care au spirit antreprenorial si imi sunt oarecum cunostinte  mereu se nasc dispute .... uni isi fura caciula altuia , iar eu nu doresc sa intru intrun cerc vicios de genul. Vreau un partener de afacerii nu un investitor! de asta sunt aici.
cat despre ``esti user nou si vrei bani``  Nu cred ca cineva acorda sau nu bani pe baza de vechime de user ..adica sper eu! ca cei care doresc sa se asocieze decid pe baza unui plan de afaceri pe baza cifrelor si in urma unei intalniri personale .

Edited by ConradThomas, 05 February 2014 - 01:20.


#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
prietenii te fura iar strainii, care ti s-au alaturat doar dintr-un motiv, financiar, nu? tie cum iti pare asta?

vechimea pe forum, cam la fel de relevanta ca si ratingul unui user de pe un site de vanzari: cumperi de la unul cu 1000 de tranzactii, toate bune sau de la unul cu 0 tranzactii? foarte corect ca si ala cu 1000 a inceput tot de la 0 si asta nu inseamna ca cel nou va da o teapa, dar parca ai mai multa incredere in primul.

Edited by sorin147, 05 February 2014 - 01:47.


#12
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

 sorin147, on 05 februarie 2014 - 01:42, said:

prietenii te fura iar strainii, care ti s-au alaturat doar dintr-un motiv, financiar, nu? tie cum iti pare asta?

Inteleg critica, inteleg refuzul, inteleg multe ...dar nu si de ce pe un forum dedicat afacerilor :)) si cautarilor de parteneri de ce intreaba uni ``de ce cauti aici partener?```  Nu am de gand sa va scriu CV-uri mai ales celor care nu aveti experienta in domeniul afacerilor findca nu voi sunteti cei pe care ii caut si nici cei pe care doresc sa-i aduc langa mine . Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre si cei interesati sau care au realmente intrebarii si interes sa isi sacrifice timp de o cafea si stam de vorba . In felul in care uni arunca cu noroi pe aici nu este ceva benefic pentru nimeni cred .  E ca si cum ai spune ca 10 lei e mult  inainte sa stii defapt ce costa 10 lei .. Astept mesajele vostre in PM , va multumesc anticipat !

#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 14.08.2006
afacerile cu alimente ar putea sa mearga, daca sunt nisate dar trebuie sa investesti mult in educatia consumatorului. acum sunt la moda produsele sanatoase, dar daca vrei sa intri in legalitate inevitabil creste pretul ca-s multe certificari si taxe..atunci mai poti sa fi competitiv?

#14
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

 sorin147, on 05 februarie 2014 - 01:42, said:

prietenii te fura iar strainii, care ti s-au alaturat doar dintr-un motiv, financiar, nu? tie cum iti pare asta?

vechimea pe forum, cam la fel de relevanta ca si ratingul unui user de pe un site de vanzari: cumperi de la unul cu 1000 de tranzactii, toate bune sau de la unul cu 0 tranzactii? foarte corect ca si ala cu 1000 a inceput tot de la 0 si asta nu inseamna ca cel nou va da o teapa, dar parca ai mai multa incredere in primul.

Asa mi se pare ca am ajuns sa caut aici partener de afacere care sa mi se alature strict din motiv financiar! insa fara sa imi fure ideea de afacere cum stiu sigur ca ar faceo ce-i cative pe care-i stiu de aici ... am zis ii stiu! nu ca imi sunt prieteni, dupa cum spuneam din pacate prieteni cu inclinatii antrep[renoriale nu am .

 meanman, on 05 februarie 2014 - 01:48, said:

afacerile cu alimente ar putea sa mearga, daca sunt nisate dar trebuie sa investesti mult in educatia consumatorului. acum sunt la moda produsele sanatoase, dar daca vrei sa intri in legalitate inevitabil creste pretul ca-s multe certificari si taxe..atunci mai poti sa fi competitiv?

Din pacate sau din fericire nu este vorba de produse de nisa gen bio etc . sunt produse de zi cu zi ,  alimente obisnuite , din diverse sortimente. pretul ramane competitiv  datorita diferentei de pret fata de magazinul de cartier si de comoditatea pe care o oferim gratuit de a-si primi acasa produsele promt si fara a plati in avans sau a fi nevoit sa aibe internet sau chiar telefon!

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
nu stiu daca in planul tau ai luat in calcul si posibilitatea ca 50% (sau chiar mai mult) din potentialii clienti sa nu-ti raspunda la usa. Nu stiu cum e prin Oradea, dar pe aici la noi, daca suna cineva la usa si nu este vecin, postas sau varu' Vasile (varule, daca te simti, scuze! :) ), multe persoane nu vor deschide usa, chiar daca le-ai anuntat in prealabil ca vei veni cu ceva bun. Oamenii au inceput sa fie destul de sceptici in ceea ce priveste necunoscutii de la usa lor.

#16
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Bafta cu afacerea ta. Dupa cum bine iti dai seama, nu stiu daca e cel mai nimerit loc sa lansezi o astfel de oferta de parteneriat. Poate totusi pui anuntul tau si pe site-urile de joburi.

#17
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

 AndreeaConstantin, on 05 februarie 2014 - 10:17, said:

Bafta cu afacerea ta. Dupa cum bine iti dai seama, nu stiu daca e cel mai nimerit loc sa lansezi o astfel de oferta de parteneriat. Poate totusi pui anuntul tau si pe site-urile de joburi.


Speranta moare ultima ! daca pe 100 de forumuri trebuie sa postez pana nimeresc partenerul potrivit  pe 100 voi posta  :)) Sunt perseverent

#18
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Cred ca am inteles ideea de afacere pe care doresti sa o promovezi.
Din pacate, la noi in Romania,dar si pe afara increderea in partenerii de afaceri este una dintre probleme.....Din ceea ce am inteles eu si cum de altfel mi se pare normal,planul tau de afaceri presupune un studiu de piata prealabil.....Care costa bani.Un alt aspect este si faptul ca exista o posibilitate buna ca rezultatul studiului sa nu corespunda cu raspunsul efectiv al pietei.....Care presupun un risc marit financiar ,din nou.....Inteleg ca eventualul partener ar trebui sa contribuie in final cu circa 5000 de Euro. Iar riscurile exista , ca in orice afacere.Care este contributia ta ? Doar cu ideea ? Cu planul de afaceri ? Esti convins ca afacerea ta si a eventualului tau partener nu va fi copiata de concurenta ? Partenerul tau care se expune cu cei 5000 de euro ce garantii are in legatura cu afidabilitatea ta fata de afacere ? Care este procentul care revine fiecaruia dintre voi din castigul net ? Care este rolul fiecaruia dintre voi odata demarata afacerea ? Sunt tare multe probleme pe care in mod logic cineva care trebuie sa investeasca o suma nu chiar mica ar trebui sa si le puna.
Multa bafta in noua afacere  !

Edited by Calin-Ionut, 08 February 2014 - 23:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate