Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10415 replies to this topic

#8551
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Cam asa arata al meu am zone unde am scapat de grindina .
Al meu arata cel mai bine probabil am prins marginea in rest la restu care au prins din plin grindina na mai ramas decat ciotul nici o frunza pe tuleu .
Intre arad si zadareni toti stalpi de curent la pamant fire pe carosabil  tir rasturnat din cauza vantului geamurile la autobuz praf toate pe autostrada 2 tiruri rastunrnate .

Am mai prins grindina dar asa ceva nam  mai prins pana azi  sa vedem cum isi revine mancare are azot are acuma are si apa .
Foliar ce sa ii mai dau iam dat 2 randuri de cropmax .

Attached Files



#8552
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
Am mers astazi de la tm la ar si era jale la intrarea in arad. Floarea avea capitulul deschis dar nu mai avea frunze !
Plus toata parcela de rapita de la intersectie era scuturata complet. Horror. Asa ceva am patit anul trecut cu rapita, o parcela de 30ha distrusa.

Edited by savantu, 24 June 2017 - 22:09.


#8553
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 Garcione1984, on 23 iunie 2017 - 21:28, said:

Cam asa arata al meu am zone unde am scapat de grindina .
Al meu arata cel mai bine probabil am prins marginea in rest la restu care au prins din plin grindina na mai ramas decat ciotul nici o frunza pe tuleu .
Intre arad si zadareni toti stalpi de curent la pamant fire pe carosabil  tir rasturnat din cauza vantului geamurile la autobuz praf toate pe autostrada 2 tiruri rastunrnate .

Am mai prins grindina dar asa ceva nam  mai prins pana azi  sa vedem cum isi revine mancare are azot are acuma are si apa .
Foliar ce sa ii mai dau iam dat 2 randuri de cropmax .

 savantu, on 24 iunie 2017 - 22:08, said:

Am mers astazi de la tm la ar si era jale la intrarea in arad. Floarea avea capitulul deschis dar nu mai avea frunze !
Plus toata parcela de rapita de la intersectie era scuturata complet. Horror. Asa ceva am patit anul trecut cu rapita, o parcela de 30ha distrusa.
Pacat,mare pacat,dar cu vremea nu ne prea putem pune !!!!Posted Image

  Al meu a ajuns la 5-6 frunze,dar vad ca buruiana vine iar din urma(nu am actionat ,decat mecanic ) Oare pot ierbicida (asa manual cu lancia pe sub nivelul frunzelor)?

#8554
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
La mine acuma da roada la porumb frunze doar ce se vede in poza de mai sus postata varful e intreg spicul acusi iese e prima data cand patesc asa ceva .
Porumbul din imagine e la 100 de metri de unde a fost prapad  a prins si el ceva grindina dar aprope ca nu se sesizeaza

Rapita e compromisa total azi discuiau rapita 250 de h

Attached Files


Edited by Garcione1984, 24 June 2017 - 22:31.


#8555
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015
Si la mine in zona o picat  grindina se 2 ori anul asta, din fericire in cantitati mici si fara prea mari pagube. Am o parcela plina cu mure si ceva scai, porumbul este in 8-10 frunze, cerlit este recomandat pana in 6 frunze, altceva cu ce pot sa dau?

#8556
laur3314

laur3314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.10.2014
La ce temperatura e afectata polenizarea?

#8557
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Pana acuma am scapat de fenomene extreme.
Dar pentru prima data m-au tradat erbicidele hormonale.
Am dat cu Mustang ( 0.6l/ha) la 6 frunze. Si acuma am radacinile coronare lipite. Curios, ca nu s-a manifestat prin indoirea plantelor, totul parea perfet. Trebe sa fac niste poze pentru manualele de fitotoxicitate :) Cred ca i-a mers prea bine, a avut crestere fortata si a trecut prin fenofaze rapid si nu a metabolizat SDMA-ul  atat de repede. Alta explictie nu am gasit.
Dar porumbul in rest arata mai bine ca oricand. Sa vad cum se reflecta asta in productie.

#8558
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
salutare colegi , se poate dizolva uree si sa o dau cu met-ul pentru porumb , mentionez ca acesta se afla in 8,10 frunze si nu as risca sa dau cu MA-ul .

#8559
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Laurix se poate sa discutat cred ca cu 1 pagina in urma fiecare cata uree da pe hectar uni mai mult alti mai putin eu am mers cu 14 kg de uree /hectar cu un volum de apa  250 litri/hectar .
La ce calduri vin si ce super rezerva de apa am in sol numai vesti bune Posted Image

#8560
dktm

dktm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.09.2015

 Laurix24, on 27 iunie 2017 - 18:03, said:

salutare colegi , se poate dizolva uree si sa o dau cu met-ul pentru porumb , mentionez ca acesta se afla in 8,10 frunze si nu as risca sa dau cu MA-ul .
Nu risti nimic dand cu MA-ul. Eu am aruncat azot care arde mai tare frunzele decat ureea. Am avum 1-2 frunze partial arse si nimic mai mult. Porumbul e mai frumos ca niciodata. Vei simti mult mai bine imprastiind decat sa dai pe cale foliara. Ce-i drept, si costul e mult mai mare.

Edited by dktm, 27 June 2017 - 23:07.


#8561
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 savantu, on 07 iunie 2017 - 17:54, said:

Ce se mai aude cu preturile ? Pe aici se ofera 510-520 RON/t. Slabut. Se asteapta probabil o productie buna.

Salutare, in VN ieri s-a oferit 550 transport inclus. Slăbuț, într-adevăr! Eu unul mai aștept.

Edited by Dts99, 30 June 2017 - 00:14.


#8562
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Dts unde in vn cu 0,55 de lei kg

Stiu ca nu e topicu pentru orz dar am si eu nevoie de un sfat am terminat de treierat 7h de orz am avut media in jur de 5 t la h in mai era pana la brau si avea densitate buna dar spicu a aramas cam mic stiie cineva cauzele ? Sau ceva tratament?

#8563
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Densitate prea mare...hrana prea putina.

#8564
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015

 Irla, on 30 iunie 2017 - 16:37, said:

Dts unde in vn cu 0,55 de lei kg

Stiu ca nu e topicu pentru orz dar am si eu nevoie de un sfat am terminat de treierat 7h de orz am avut media in jur de 5 t la h in mai era pana la brau si avea densitate buna dar spicu a aramas cam mic stiie cineva cauzele ? Sau ceva tratament?

Comcereal Vrancea

#8565
Irla

Irla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.06.2017
Dts de ce nu incerci la premiu porc la danez ca da mai bine cred ca la comcerial de exemplu orzu la porci 0.55 de lei si la comcerial 0.52 de lei

#8566
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

 dktm, on 27 iunie 2017 - 22:42, said:

Nu risti nimic dand cu MA-ul. Eu am aruncat azot care arde mai tare frunzele decat ureea. Am avum 1-2 frunze partial arse si nimic mai mult. Porumbul e mai frumos ca niciodata. Vei simti mult mai bine imprastiind decat sa dai pe cale foliara. Ce-i drept, si costul e mult mai mare.
Stai linistit ca daca dai cu MA-ul si nu ploua iti arzi porumbul. Asa am patit intr-un an când am dat, se anuntase ploaie, cerul era pregatit de ploaie, dar n-a mai plouat deloc timp de o saptamana.
Parca ii dadusem cu total asa de tare i-a ars.
Nu mai dau in veci cu MA-ul poate sa se anunte potop.

De Mustang dezamagit. Nu-l mai folosesc de acum.
Buctril nota 10.
Equip nota 10.

Edited by Ravasy, 01 July 2017 - 20:27.


#8567
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 Ravasy, on 01 iulie 2017 - 20:26, said:

Stai linistit ca daca dai cu MA-ul si nu ploua iti arzi porumbul. Asa am patit intr-un an când am dat, se anuntase ploaie, cerul era pregatit de ploaie, dar n-a mai plouat deloc timp de o saptamana.
Parca ii dadusem cu total asa de tare i-a ars.
Nu mai dau in veci cu MA-ul poate sa se anunte potop.

De Mustang dezamagit. Nu-l mai folosesc de acum.
Buctril nota 10.
Equip nota 10.
Depinde de infestare, sol, perioada si modul cum se erbicideaza.
Eu ii dau lui Mustang nota 10, Buctril nota 4 din cauza fitotoxicitatii. Equipul trebuie 2-2,5 l/ha ca sa aiba efect la pir si mohor.  Si este prea scump.Plus ca doar Equip-ul nu curata tot spectrul de buruieni. Eu anul acesta am folosit preemergent Merlin si 0,4 Mustang + 1 l Nicogan pe la 6 frunze. A fost scumpa combinatia dar am doar porumbul si pamantul.
Totul tine de experimnte si experienta. Nu cred ca exista o regula.

#8568
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am prasit mecanic,a doua oara,porumbul este in 5-6 frunze ! Ce ma sfatuiti?Pendigan-ul este bun sa erbicidez,buruiana care a ramas intre firele de porumb pe rand ,in special buruiana cu frunza lata !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate