Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Caut o himera

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Ironiq1

Ironiq1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.12.2008
Ce facultate din Romania (+ master aici sau in strainatate)te poate ajuta sa castigi destul de multi bani dupa terminarea ei daca nu ai parinti bogati si pile?

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
La modul cum pui tu problema, niciuna.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mă gândesc că trebuie să faci ceva, cu pasiune.

Altfel nu vei avea rezultate notabile.

Iar în acest caz, nu vei fii vandabil... pe bani mulţi.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ASE. Banii insa trebuie sa-i faci tu, nu-i face facultatea.

#5
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Depinde ce intelegi tu prin ,,  destul de multi bani"  si care sunt aspiratile tale.

#6
Ironiq1

Ironiq1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.12.2008
Ce vreau eu e visul multora cred: sa nu duc grija banilor, sa lucrez intr-o multinationala, job-ul meu sa implice calatorii dese, sa fac ceva bani -> sa-mi deschid propria afacere.
Respectiv: sa termin facultatea, sa lucrez 3-4 ani pe  un salariu mediu (1000-1500 RON), sa strang acei bani pentru master, sa fac masterul si sa-mi pice un post de sef din cer.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Decat o himera, mai bine un himen.

#8
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai nu e nimic deosebit.
grija banilor poti sa o ai si intr-o multinationala-nimeni nu garanteaza ca aia va merge in veci. dar trebuie sa stii ca intr-o asemenea companie un post bun aduce si multe responsabilitati.
important e  sa gasesti multinationala apoi sa reusesti sa "intri".
eu lucrez de 8 luni intr-o multinationala. nu sunt intr-un post de conducere dar e ok. salariul trece lejer de pragul tau de 1500, dupa 3-4 ani de vechime poti ajunge linistit pe la 2500 lei. depinde de ce scoala faci, depinde unde te angajezi pe ce post mergi. in cazul meu-electronica si automatizari m-au ajutat sa ocup un loc aici fara probleme la departamentul mentenanta.

#9
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Fa-te util ca sa depinda lumea de tine si vor veni si banii.

#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View PostIroniq1, on 04 februarie 2014 - 01:53, said:

Ce vreau eu e visul multora cred: sa nu duc grija banilor, sa lucrez intr-o multinationala, job-ul meu sa implice calatorii dese, sa fac ceva bani -> sa-mi deschid propria afacere.
Respectiv: sa termin facultatea, sa lucrez 3-4 ani pe  un salariu mediu (1000-1500 RON), sa strang acei bani pentru master, sa fac masterul si sa-mi pice un post de sef din cer.

1000 de RON e salariu mic. 1500 e cam limita de supravietuire. Fa-te si tu marinar/ ofiter de marina.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostIroniq1, on 03 februarie 2014 - 23:50, said:

Ce facultate din Romania (+ master aici sau in strainatate)te poate ajuta sa castigi destul de multi bani dupa terminarea ei daca nu ai parinti bogati si pile?
Nu facultatea te ajuta ci tu insuti. Daca nu stii cum atunci nu ti se va implini visul.

View PostIroniq1, on 04 februarie 2014 - 01:53, said:

Ce vreau eu e visul multora cred: sa nu duc grija banilor, sa lucrez intr-o multinationala, job-ul meu sa implice calatorii dese, sa fac ceva bani -> sa-mi deschid propria afacere.
Respectiv: sa termin facultatea, sa lucrez 3-4 ani pe  un salariu mediu (1000-1500 RON), sa strang acei bani pentru master, sa fac masterul si sa-mi pice un post de sef din cer.
Sper ca esti doar ironic.

#12
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View PostIroniq1, on 04 februarie 2014 - 01:53, said:

Respectiv: sa termin facultatea, sa lucrez 3-4 ani pe  un salariu mediu (1000-1500 RON)

Ce cosmaruri dulci mai ai si tu .....

#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostIroniq1, on 04 februarie 2014 - 01:53, said:

Ce vreau eu e visul multora cred: sa nu duc grija banilor, sa lucrez intr-o multinationala, job-ul meu sa implice calatorii dese, sa fac ceva bani -> sa-mi deschid propria afacere.
Pff,ai grija ce iti doresti,ce vrei tu nu e greu de atins,insa ai sa ajungi sa urasti scaunul ala confortabil de sub tn,bine,asta daca chiar iti dai interesul,adica intri la 8 jumate dimineta in cladire,iesi la 8-9 seara,daca ai sa rupi usa la 5 jumate nu o sa ajungi in veci sa calatoresti reprezentand compania.

Eu am ajuns sa am alergie la cladirile frumoase de birouri din sticla :D le numesc puscarii de lux.

Cel mai simplu e sa faci ASE si sa te implici din timpul facultatii in diverse proiecte,angajatii buni sunt la mare cautare,e plina lumea  de lichele care trag mata de coada 8 ore si la 5 jumate rup usa.

Iar pt ce vrei tu trebuie sa tintesti nivelul de middle management,eh ,la asta ajungi daca dovedesti ca esti cel mai bun si dedicat din departamentul tau,practic tu aprinzi lumina dimineata acolo,tu o stingi seara,eh,ti se mai pare asa atractiva ideea acuma?

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostIroniq1, on 03 februarie 2014 - 23:50, said:

Ce facultate din Romania (+ master aici sau in strainatate)te poate ajuta sa castigi destul de multi bani dupa terminarea ei daca nu ai parinti bogati si pile?
Dupa terminare nu castigi foarte mult niciunde deoarece esti incepator/ junior, veniturile bune incep sa vina in general cand ai deja ceva vechime.
Dintre cunostintele mele castiga foarte bine cei ce s-au orientat spre, intr-o ordine aleatorie: programare, medicina/stomatologie, gaze/petrol/industrie extractiva, aviatie/marina si intr-o proportie mai mica drept si stiinte economice (in domeniile respective e inflatie de absolventi si e complicat cu angajarea in strainatate).

#15
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Cred ca in medie, in IT se castiga cel mai bine. Nu contest ca exista salarii mari in mai multe domenii, dar eu asta observ la persoanele din anturajul meu. Eu am terminat calculatoare la poli in Bucuresti si la inceput de cariera (primul job) diferenta e cam de 20-30% in plus pentru cei care lucreaza in IT fata de cei care lucreaza in domeniul economic. Eu cunosc destul de multe persoane care au terminat si ASE-ul, si in medie am vazut ca imediat dupa terminarea facultatii pe salarii in jur de 2000-2200 RON (e o medie pentru ca eu cunosc pers care lucreaza si pe 1800, dar si pe 2500), pe cand in IT (in multinationale) nu cunosc pe nimeni care sa lucreze sub 2500.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSoulstream, on 04 februarie 2014 - 11:04, said:

...
Exista insa o chestie: in IT, daca vrei sa faci saltul spre Vest, nu ajungi sa castigi substantial mai mult decat in Ro, chiar si acolo destul de putini programatori reusesc sa ajunga spre 100 k euro/an, in schimb in alea insirate de mine  (medicina/stomatologie, gaze/petrol/industrie extractiva, aviatie/marina) majoritatea trece de pragul respectiv (ma rog, nu chiar in primii ani, ci mai incolo).
Deci depinde mult in alegere daca omul vrea sa ramana in tara sau daca vrea sa lucreze in strainatate...

#17
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Si mai e ceva...

Tu crezi ca nu vrem toti de aici sa castigam sume mari de bani? Tu crezi ca exista vre-o facultate care iti garanteaza aceste sume daca o termini? Mai depinde si de tine.... Nu toti suntem nascuti destepti; unii au mai mult talent intr-un deomeniu, altii in alt domeniu. Daca alegii o facultate doar pt bani, s-ar putea sa ajungi ca in cativa ani sa descoperi ca nu iti place acel domeniu. Eu zic ca trebuie gasit un echilibru intre bani si pasiune. Si sa iti si cunosti limitele intelectuale. Nu are rost sa te incepi o facultate grea, daca nu consideri ca o si poti termina. Iti irosesti timpul tau si banii parintilor.

Nici eu nu am avut parinti bogati si acum dupa 2 ani in IT, castig cat amandoi la un loc.

#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Petrol si gaze, locuri de munca afara cit cuprinde, si salarii mai mult decit bune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate