Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

My Semineu

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Posibil!

#20
cercilia

cercilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.08.2009
Nu reușesc sa atașeze si poza.

Am reusit sa atasez poza. Focul se face cu lemne.

Attached Files

  • Attached File  I.JPG   57.83K   137 downloads


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcercilia, on 24 martie 2014 - 11:43, said:

...era placut sa stai in jurul lui si puteai sa-l muti oriunde...

Poți să-l muți oriunde, dar nu în casă!

Edited by Digix, 25 March 2014 - 12:53.


#22
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
in casa pentru afumat carnati☺

#23
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am vazut ceva asemanator in Dedeman Militari si parca se numea incalzitor de terasa. Inaltime aprox 1,2 m si arata destul de frumos.
Parerea mea este ca se poate folosi cu cantitati mici de lemne, este facut din lut ars. Nu am retinut pretul.

#24
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postvasilemet, on 26 ianuarie 2014 - 10:10, said:

Voi incerca sa atasez cateva schite maitarziu, deoarece acum softul de Softpedia nu primeste fotografii.

Dl-e Vasilemet  mi se pare cunoscuta acea shema "transparenta" in sketchup ?. sau poate ma insel vazind cum este "semnata"  in postarea  dumneavoastra anterioara Posted Image

Edited by csomi, 04 April 2014 - 20:56.


#25
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Dl Csomi, va rog sa recititi postarea mea, unde de fiecare data cand postez ce nu-mi apartine mentionez cine a facut-o.
Daca cumva am omis va rog sa ma scuzati si mentionez acum ca acea schita afost facuta de Csomi.
Inca odata va multumesc pentru ajutorul acordat.
Cu respect, Vasile

Am cautat si am gasit locul unde este mentionat ca schita este facuta de Csomi.
In postul cu nr 9, din data de 26 ianuarie 2014, ora 15,37.
Cu respect, Vasile Met

#26
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Se pare ca acea fraza imi scapase Posted Image ...vazind schita marcata.

Dupa cum inteleg inca nu sa finalizat lucrarea?

Edited by csomi, 06 April 2014 - 05:06.


#27
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Nu am avut timp sa stau mai mult la casa de vacanta.
In mare am fost de cateva ori la casa de vacanta ,sa stropesc pomii, am taiat si curatat pomi si arbusti fructiferi, am plantat cateva tufe de coacaz negru,...
Pentru semineu am cumparat o tubulatura din otel, pentru a inlocui burlanul din inox gofrat. Tubulatura pentru cos are lungimea de 0,5 m si grosimea de 2 mm. Voi izola cu vata ceramica atat legatura intre tubulatura si focar cat si rostul de dilatare intre placa din beton armat si tubulatura.
Lucrarile la semineu sper sa inceapa dupa aprox. una luna.
Cu respect, Vasile Met

#28
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Eu am apreciat incorect ca lucrarile la semineu vor incepe peste o luna, au inceput timid abia acum cateva zile.
Am refacut golul tubului din otel, am lasat un joc  pentru a introduce vata ceramica de 13 mm, intre placa/tubulatura si caramida aplicata peste placa si am bercluit prin cioanire pe nicovala, capatul tubului pentru a presa vata ceramica in momentul introducerii acestuia peste vata ceramica.
Saptamana viitoare voi aseza peste placa din beton armat, primul strat de caramida ceramica rosie si daca mai am ceva timp voi urca si in sus cu zidurile exterioare (oare este mai bine/necesar sa asez un strat de vata direct peste placa din beton armat si dupa aceea sa aplic stratul din caramida rosie ?)
Inca odata multumesc lui  Csomi pentru solutia excelenta , propusa.

Attached Files


Edited by vasilemet, 16 October 2014 - 15:08.


#29
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am incercat cateva solutii aplicand caramida fara liant si am ajuns la "o solutie", sper ca va fi buna.
Voi ridica clopotul cu caramida asezata pe lat.
Ultimele doua imagini atasate se refera la capacul clopotului.
Atasez imagini.

Attached Files



#30
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Sub primul rand de caramizi rosii (este vorba de capacul clopotului) voi pune vata ceramica 13 mm, peste care mai asez un rand de caramizi lipite cu lut+nisip+apa.
Oare o fi mai bine altfel ?

Attached Files



#31
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pame6rhOnr4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Multumesc ciobimar pentru filmulet.
Am trecut de etapa aceasta, doresc sa ridic un clopot deasupra placii din beton armat.
Csomi m-a ajutat ff mult cu postarile.
Dar doresc sa citesc parerea ta cu privire la vata ceramica de sub capacul clopotului (ultima fotografie), peste acest rand, vine asezat ultimul rand (cu liant din lut +nisip+apa?).
O alta problema ar fi ca pamantul pentru sobe din zona nu este -gras- si la un amestec de 1/2 pamant si nisip, nu lipeste, dar nu se fisureaza liantul.
In zona se foloseste numai pamant cu apa, pentru sobe.

#33
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postvasilemet, on 26 noiembrie 2014 - 20:20, said:

Multumesc ciobimar pentru filmulet.
Am trecut de etapa aceasta, doresc sa ridic un clopot deasupra placii din beton armat.
Csomi m-a ajutat ff mult cu postarile.
Dar doresc sa citesc parerea ta cu privire la vata ceramica de sub capacul clopotului (ultima fotografie), peste acest rand, vine asezat ultimul rand (cu liant din lut +nisip+apa?).
O alta problema ar fi ca pamantul pentru sobe din zona nu este -gras- si la un amestec de 1/2 pamant si nisip, nu lipeste, dar nu se fisureaza liantul.
In zona se foloseste numai pamant cu apa, pentru sobe.
Va salut ,
Nu stiu exact ce intentie aveti cu aceasta vata aplicata acolo, normal se pune vata intre doua materiale care lucreaza diferit cu dilatari diferite ,acolo e acelasi material si e aceiasi temperatura...acelasi corp..daca era un perete care apartinea focarului si celalalt era al clopotului ,se punea vata ...ca sa nu se produca fisuri...in general de la samota provin fisurile ,aceasta se dilata ,adica are un regim de expansiune mai alert si impinge in legaturile din peretii de caramida rosie si se produc fisuri...
Sau poate va ganditi  sa demontati usor pentru curatare si vizitare, daca nu ati lasat jos acest spatiu...
Daca spuneti care e ideia mai discutam...
Iar la compozitia lutului, e nevoie si de nisip ,macar 1/1 sau incercati si cu mai putin 1/0,5...faceti niste probe

#34
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
La probele cu amestec lut+ nisip, amestecul de una parte lut +1/4 nisip , parca s-a dovedit a fi buna, adica priza si faptul ca amestecul nu prezinta fisuri.
Sub primul rand de caramida de la capacul clopotului capacul clopotului (ridicat numai din caramida rosie), ma gandeam ca este bine sa pun un strat de vata ceramica, pentru compensarea dilatarilor mari de la capac.

#35
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Stati sa ne intelegem;
doua mesaje mai sus ati spus ca pamantul galben din zona d-v nu este gras ,atunci eu v-am recomandat sa micsorati doza de nisip...
Acum spuneti ca proportia de 1/4 vi se pare a fi buna...daca ati pus atat nisip inseamna ca e gras...
Eu nu am cum sa-mi dau seama...deci daca faceti probe si se crapa inseamna ca e gras  si mai adaugati nisip...daca puneti prea mult nisip nu mai lipeste...deci incepeti proba de la proportia minima 1/1; 1/2 ;1-3; 1/4 ; 1/5....

Compensarea dilatarilor se aplica in doua zone cu temperaturi diferite, care se incalzesc pe rand si  cea care se incalzeste prima  si se dilata sa nu impinga in cea care se incalzeste mai tarziu...

Aici e acelasi corp, acelasi spatiu, care se va incalzi treptat si uniform ...ca e mai cald in partea de sus... asta e altceva, dar  bolta clopotului nu va pleca de pe pereti...sigur...deci; daca se dilata pe inaltime, se dilata cu totul si revin impreuna ...

#36
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
In ce stadiu este My Semineu acum?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate