Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

My Semineu

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am cumparat un Ferlux C20  (pentru placerea de a vedea focul arzand) si dupa destula documentatie citita postez cateva fotografii cu stadiul lucrarii.
Am fost ajutat de colegi de forum pentru lucrarile ce se vor desfasura in continuare  la primavara.
Primesc in continuare cu placere orice sfat, idee,..
Atasez fotografii.
Cu respect, Vasile Met

Attached Files



#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
caramida o lasi la vedere? dupa cum e finisat cimentul dintre ele mai mult ca sigur asta ai de gand.
imi place! am avut si eu niste seminee/sobite cu geam. insa la mine, geamul se innegrea destul de repede, probabil nu avea hornul tiraj.

Edited by rasistu, 25 January 2014 - 12:22.


#3
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Ideile vin pe parcursul lucrarii.
Ma gandeam ca sa tencuiesc partea de jos si partea de peste placa din beton armat. Introduc si plasa din fibra de sticla, apoi vopsesc.
Cand va fi gata, poate doresc alceva.
Este mult de lucru si mai am o multime de alte lucrari personale ce nu sufera amanare (gradina, livada, amenajari interioare,...)

#4
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
jos unde e beton poti pune niste piatra naturala, marmura sau gresie. sus as lasa caramida aia ca arata foarte bine. rustic.

#5
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Buna ideea, dar ma gandesc ca va fi in' trei culori', ca pasta de dinti.
Sa nu stric aspectul poate ar merge placat cu caramida aparentain partea de jos.

Sau sa plachez partea de jos cu compozit (marmura), aplic o placa de acelasi compozit in fata semineului.
Ma gandeam ca spatiul deasupra semineului este cam mare, se vede urat si sa pun un straif tot din compozit sa nu se vada, dar sa existe spatiu pentru ventilare.

#6
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
sus ai etaj sau ceva locuibil? cum scoti cosul? cot la 90 grade sau te duci in pod cu el? as face ceva din caramida care sa inveleasca burlanul sau de ce nu, chiar un horn in adevaratul sens al cuvantului. daca tot vrei ceva de aspect fa-l rustic, ca de aia ai semineu cu lemne.

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce tubulatura ai pus la semineu ca pare ceva spiralat de parca-i un flexibil dinala de inox? Ce grosime in carne are "cosul" ala ?

#8
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Cosul va fi ridicat in partea stanga (cum stai cu fata la semineu) din caramida speciala pentru cos pe care o vedeti in primele fotografii. Are un gol de 200 mm si spatii pentru ventilare.
Va fi ridicat direct de pe planseu, va avea tavita pentru condens si suber amplasat la 50 cm de iesirea la cos.
Amintesc ca peste placa din beton armat, turnata se va aplica un rand de caramida ceramica groasa, peste care voi ridica cinci randuri de caramida pe cant, dublata cu caramida ceramica subtire. Ie sirea la cos se va face la partea de jos a clopotului.
Voi incerca sa atasez cateva schite maitarziu, deoarece acum softul de Softpedia nu primeste fotografii.

Attached Files



#9
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009

 vasilemet, on 26 ianuarie 2014 - 10:10, said:

Cosul va fi ridicat in partea stanga (cum stai cu fata la semineu) din caramida speciala pentru cos pe care o vedeti in primele fotografii. Are un gol de 200 mm si spatii pentru ventilare.
Va fi ridicat direct de pe planseu, va avea tavita pentru condens si suber amplasat la 50 cm de iesirea la cos.
Amintesc ca peste placa din beton armat, turnata se va aplica un rand de caramida ceramica groasa, peste care voi ridica cinci randuri de caramida pe cant, dublata cu caramida ceramica subtire. Ie sirea la cos se va face la partea de jos a clopotului.
Voi incerca sa atasez cateva schite maitarziu, deoarece acum softul de Softpedia nu primeste fotografii.
Schita a fost facuta de Csomi.

#10
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am cumparat si un termometrucu tija pe care-l voi monta pe cos.
Pe ambalaj se mentioneaza ca rezista=nu se strica -pana la 220 grade

Attached Files



#11
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Iarna aceasta am cumparat inca un disc cu pastile pentru slefuirea caramizilor, un coleg mi-a facut adaptorul din otel, pentru montat discul direct pe motor. Anul trecut am stricat un flex mic si dupa aceea am facut o improvizatie pentru montarea discului pe motor. A functionat bine si amicul meu a facut piesa =solutia definitiva.
Prin targul de la obor-Bucuresti am gasit la un pret convenabil axul cu rulmenti, din care voi face un taietor de caramida.

Attached Files



#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Nu ne-ai mai zis cum ai progresat cu construcția șemineului. L-ai folosit?

#13
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Astept ca vremea sa se incalzeasca pentru a pleca la casa de vacanta si a continua lucrarile la semineu.
Dupa, voi incepe sa ridic o soba din caramida cu clopot.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
A, OK, deci e la casa de vacanță! Spor la treabă!

#15
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Am cumparat un nou termometru pentru a fi instalat pe cosul de fum, dar are tija de masurare a temperaturii mai scurta.
Tija scurta, dar dupa masuratori este ceea ce-mi trebuie.
Temperatura maxima masurata este de 300 grade C.

Attached Files



#16
cercilia

cercilia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 19.08.2009
Nu stiu daca am postat bine dar poate stie cineva.
Am fost in America si am vazut un dispozitiv (anexez poza) in care puteai face focul. Nu e cine stie ce dar era placut sa stai in jurul lui si puteai sa-l muti oriune.
A vazut cineva asa ceva pe la noi ?

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Pune și poza.

#18
7zeci

7zeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.02.2014
probabil se refera la bioetanol

Edited by 7zeci, 24 March 2014 - 13:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate