Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Distributii Linux bizare, interesante, frumoase...

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Si eu am copiat OSX sa ma dea in judecata. :)

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am dat peste un review reusit pentru Elementary OS Luna care am considerat ca merita postat la acest topic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6TEIPfYy_Z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu aveti rabdare sa vizionati intregul videoclip atunci puteti sa il vizionati intre minutul 0:44 si 8:40 sau de la minutul 2:50 atat cat rezistati...

#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Noul "elementary OS Isis" va purta numele de cod "Freya": elementary OS Isis is now Freya.

#40
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Buna seara.
Care este numele acestei distributii?
Pentru cei interesati de sursa imaginii postez aici un link catre IMDb.

#41
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu-mi pot da seama dupa imagine, poate fi oricare (Ubuntu, Arch, Fedora, CentOS, samd), sau ar putea fi chiar BSD. Dupa ce s-a petrecut in film, omul foloseste Gnome ca DE (vezi pe la minutul 18:50). Gandindu-ma la profesia sa cred ca-i foarte probabil sa fie vorba de RHEL sau CentOS.

#42
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postshogun1, on 08 iunie 2015 - 04:07, said:

vezi pe la minutul 18:50

Minutul 18:50 de la care videoclip (ca eu nu dau de el)?

View Postshogun1, on 08 iunie 2015 - 04:07, said:

omul foloseste Gnome ca DE

"So I see you're running Gnome"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FQM5fU7V-MM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu poti sa iti dai seama ce distro este. Poate fi un derivat din Ubuntu sau altceva...

#43
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Post_-_, on 08 iunie 2015 - 08:55, said:

Minutul 18:50 de la care videoclip (ca eu nu dau de el)?
Minutul 18:50 din episodul1 (Pilot), l-am urmarit pe net. Exact sectiunea video pe care-ai pus-o.

#44
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 29.09.2010
Screenshot-ul este realizat la minutul 42:57,cu aproximatie,respectivul cadru aparand in mai multe randuri.
Incercam aseara sa o identific dar nu am reusit.
Multumesc pentru feedback.

Edited by Morphinus, 08 June 2015 - 10:47.


#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un Top 10 mai recent (26 aprilie 2015) al celor mai "ciudate", dar "minunate" distributii Linux: Top 10 Odd Yet Wonderful Linux Distros.
(Totusi, unele dintre ele numai recente nu sunt; printre ele sunt enumerate si cateva distributii abonate...)

Lista acestora insotita de scurte descrieri la link-ul de mai sus este urmatoarea (ordinea nu conteaza):
1) Red Star OS
2) MuLinux
3) Ubuntu Satanic Edition
4) GoboLinux
5) GNewSense
6) Sabily/Ubuntu Christian Edition
7) Yellow Dog
8) Mikebuntu
9) Gentoo
10) Scientific Linux

Pe cateva dintre ele nu le-am testat, dar sper sa-mi fac candva timp, iar despre altele s-a discutat in paginile anterioare.
Voi ati testat cate ceva dintre ele sau alte astfel de distributii? Ceva impresii?

#46
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Post_-_, on 25 iunie 2015 - 17:08, said:

Nu am mai auzit de aceasta distributie. Daca o cunosti, atunci poate ii faci si un scurt review la topicul despre distributii interesante: http://forum.softped...sante-frumoase/
Nu stiu daca distributia Linux la care voi face review este bizara, interesanta sau frumoasa.
Insa in mod evident este foarte potrivita copiilor cu varstele cuprinse intre 2 si respectiv 9-10 ani.

Asadar, distributia Linux DouDouLinux este o distribuție bazata pe Debian (stable) orientata spre copiii cu varstele intre 2 si 9 ani.
Scopul  acestei distributii e de a face utilizarea computerului cat mai simpla si placuta copiilor.

DoudouLinux utilizeaza un desktop LXDE, asadar are un consum de resurse foarte mic facandu-l potrivit pentru laptopuri si PC-uri foarte vechi.
DoudouLinux vine cu peste 25 de jocuri integrate, sarcini educationale si distractive potrivite copiilor mici oferind numeroase aplicatii usor de folosit.
Copiii se pot juca fara supravegherea parintilor deprinzand o multime de cunostiinte si abilitati.
Aceasta distributie Linux poate rula direct de pe CD sau un stick USB in modul Live Cd.
Daca Hard Drive-ul e plin cu informatii necesare la locul de munca si parintii nu doresc sa le piarda, pot folosi fara teama distributia DoudouLinux in modul Live Cd fara a modifica datele din calculator.

Distributia poate fi rulata pe absolut orice laptop sau PC.
Sistemul de operare GNU/Linux DoudouLinux e disponibil in mai multe limbi, printre care și limba română.
Parintii pot sta linistiti lasandu-si copii sa navigheze pe internet deoarece DoudouLinux are un filtru de securitate inteligent pentru accesarea paginilor web ce contine liste cu site-urile nerecomandate minorilor.
De asemenea, filtrul verifica toate cuvintele si expresiile pentru a nu contine termeni nerecomandate celor mici, blocand paginile cu continut nepotrivit.

Trebuie sa adaug faptul ca aceasta distributie nu e singura distribuție Linux care este adresata copiilor, dar poate fi considerata ca fiind cea mai potrivita pentru copiii sub 9 ani.

#47
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pun si link-uri

oficiale:
- engleza: http://www.doudoulin...lish/index.html
- romana: http://www.doudoulinux.org/web/romana/

Softpedia: http://linux.softped...ad-407254.shtml

Edited by _-_, 25 June 2015 - 18:15.


#48
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ca n-am unde sa pun intrebarea decat aici.....stiu ca la un momentdat bitdefender scosese o distributie de linux. a incercat-o cineva? mai merge proiectul?

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
https://distrowatch....bution=defender

#50
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Posttom_1133, on 25 iunie 2015 - 17:55, said:

Nu stiu daca distributia Linux la care voi face review este bizara, interesanta sau frumoasa.
Insa in mod evident este foarte potrivita copiilor cu varstele cuprinse intre 2 si respectiv 9-10 ani.

Asadar, distributia Linux DouDouLinux este o distribuție bazata pe Debian (stable) orientata spre copiii cu varstele intre 2 si 9 ani.
Scopul  acestei distributii e de a face utilizarea computerului cat mai simpla si placuta copiilor.

DoudouLinux utilizeaza un desktop LXDE, asadar are un consum de resurse foarte mic facandu-l potrivit pentru laptopuri si PC-uri foarte vechi.
DoudouLinux vine cu peste 25 de jocuri integrate, sarcini educationale si distractive potrivite copiilor mici oferind numeroase aplicatii usor de folosit.
Copiii se pot juca fara supravegherea parintilor deprinzand o multime de cunostiinte si abilitati.
Aceasta distributie Linux poate rula direct de pe CD sau un stick USB in modul Live Cd.
Daca Hard Drive-ul e plin cu informatii necesare la locul de munca si parintii nu doresc sa le piarda, pot folosi fara teama distributia DoudouLinux in modul Live Cd fara a modifica datele din calculator.

Distributia poate fi rulata pe absolut orice laptop sau PC.
Sistemul de operare GNU/Linux DoudouLinux e disponibil in mai multe limbi, printre care și limba română.
Parintii pot sta linistiti lasandu-si copii sa navigheze pe internet deoarece DoudouLinux are un filtru de securitate inteligent pentru accesarea paginilor web ce contine liste cu site-urile nerecomandate minorilor.
De asemenea, filtrul verifica toate cuvintele si expresiile pentru a nu contine termeni nerecomandate celor mici, blocand paginile cu continut nepotrivit.

Trebuie sa adaug faptul ca aceasta distributie nu e singura distribuție Linux care este adresata copiilor, dar poate fi considerata ca fiind cea mai potrivita pentru copiii sub 9 ani.

dudu sax... try picard!

#51
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 30 ianuarie 2017 - 11:06, said:

mersi....ma intreb de ce n-au mai continuat. ar fi putut sa il transforme total in tool pentru calculatoare avariate sau virusate.
si de asemenea ar fi putut in paralel sa aiba si versiune total dedicata home userului. cu modificari mari in asa fel incat sa aiba o amprenta romaneasca deosebita....

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
N-are haz. Au antivirus pentru Linux, ce rost are sa mai faci si o distributie care oricum nu era facuta de ei ci plecau de la alta la care mai surubareau pe ici pe colo sa para ca fac ei ceva!
Teoria ta nu sta in picioare, nu facea un OS de la zero si total schimbat sa includa ce aveai tu in cap prin alte topice.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2017 - 12:37.


#53
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
true. insa multi traiesc in romania cu impresia ca noi nu putem face ceea ce face bill gates sau facea steve jobs..... parerea mea e ca astia doar au apucat sa fie primii...asa ca pentru restul nu mai era loc.
in fine asa de fenta cred ca s-ar putea strange cativa romani care sa faca un demo la un OS facut total romanesc

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa ca nici Steve si nici Bill n-au facut ei, tot de la altii au luat cu banii jos.
Distributii Linux avem si in Romania, vezi pe net ( https://rogentos.ro ). Dar, ca toate distributiile, doar includ default pe ici pe colo cate un soft, nu ei scriu totul de la zero.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2017 - 12:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate