Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Distributii Linux bizare, interesante, frumoase...

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
_-_ sunt si eu pus pe ignore?

#20
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014

View Post_-_, on 23 ianuarie 2014 - 21:27, said:

Eu m-as "juca" cu astfel de comenzi doar daca realmente n-as avea ce face. Ma rog, pot fi si utile in anumite situatii...

In ultimele saptamani mi-am umplut timpul si invins plictiseala testand distributii Linux, dar cred ca momentan am epuizat cam tot ce m-ar fi putut interesa in materie de distributii Linux, asa ca voi astepta sa vad ce mai apare in viitor.
Intre timp am testat si OpenSuSE pe netbook-ul Asus, dar am fost complet deceptionat. Aceasta este insa alta poveste care nu isi are rostul aici...
De acum inainte ma voi orienta spre alte preocupari, mai ales ca "vacanta" mea se apropie de final.
Cand voi reveni la acest topic sper sa gasesc lucruri interesante.
Foarte ciudat, chiar straniu as zicePosted Image , cum brusc ti s-a sfarsit concediul si (ie-te ce coincidenta!!!Posted Image ) ai epuizat si interesul fata de domeniul Linux exact la un minut dupa ce ti s-a solicitat pe topicul Pear OS, sa faci o proba zdrobitoare  pentru noi toti astia incepatorii, a cunostintelor tale acumulate de-a lungul celor 15 ani de experienta in linux, asa cum singur ai afirmat.Posted Image

Edited by Puluxus, 23 January 2014 - 21:53.


#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postovilix, on 23 ianuarie 2014 - 21:35, said:

_-_ sunt si eu pus pe ignore?

Ai fost. Nu mai esti.
De altfel, cred ca ai observat ca ti-am raspuns la mesaje...

Peste cateva zile nu voi mai avea timp sa intru decat seara, probabil.
Oricum, nu plec de tot. Aceasta arie precum si aria de Windows si cea despre tablete vor ramane favoritele mele. Voi incerca sa revin zilnic.

Edited by _-_, 23 January 2014 - 21:55.


#22
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Dom' profesor, lectii de Linux predati cumva? Tot asa seara, cand aveti matale timp si pentru noi astia muritorii de rand!
As dori sa ma bucur si eu de cateva din "vastele" cunostinte pe care, presupun ca le-ati acumulat in cei 15 ani de "experienta" in Linux.
Cu multi ani in urma si eu citeam intr-o anume revista IT, articolele despre Linux ale lui Balan.
Se pune ca vechime?
Nu de alta dar ma enerveaza sa stiu ca altii considera vechime personala in domeniu si faptul ca au auzit undeva, cumva, intr-o anumita imprejurare termenul "Linux"

Edited by Puluxus, 23 January 2014 - 22:01.


#23
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
http://sourceforge.n...rebeccablackos/
http://biebian.sourceforge.net/

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
O alta bizarerie de care mi-am adus aminte este ca familia lui Linus Torvalds utilizeaza Windows, in timp ce el utilizeaza MAC OS X in paralel cu Fedora. Oricum, a fost intotdeauna evaziv cand a fost intrebat ce distributie Linux foloseste... S-a lansat in gluma ipoteza ca si el ar utiliza in ultima vreme tot Windows, deoarece ar fi fost nemultumit de directia in care au luat-o cei de la Apple.

Intr-un interview luat lui Linus Torvalds in 2009, la intrebarea: <<I'm sure that many of our readers will be interested to know which Linux distribution you use and why? What do you like about it and what do you think needs improvement?>>, acesta a raspuns:
<<What that results in is that I want one of the "large enough" community distributions that I can trivially download, install and update over the net, and that is proactive but not crazy about updating. That pretty much narrows it down to OpenSuSE and Fedora, with Ubuntu being a possible third one. And for the last few years, it has been Fedora.>>
Sursa: http://distrowatch.c...?issue=20090202

#25
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
GoboLinux, ce propune un alt mod de ierarhizare al sistemului de fisiere mai aproape de Windos.
Detalii aici  

GoboLinux is a modular Linux distribution: it organizes the programs in your system in a new, logical way. Instead of having parts of a program thrown at /usr/bin, other parts at /etc and yet more parts thrown at /usr/share/something/or/another, each program gets its own directory tree, keeping them all neatly separated and allowing you to see everything that's installed in the system and which files belong to which programs in a simple and obvious way.

#26
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Post_-_, on 23 ianuarie 2014 - 21:55, said:

Ai fost. Nu mai esti.
De altfel, cred ca ai observat ca ti-am raspuns la mesaje...
Mesajele private sunt dezactivate la tine.

#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu prefer sa tin messengerul dezactivat. In viitor oricum nu voi mai avea prea mult timp sa stau pe forum si ar insemna sa se aduna mesaje private la care nu am timp/ chef sa raspund.
Prefer sa comunic direct pe forum despre orice problema, decat prin mesaje private. Dar, pot reactiva messengerul pentru scurt timp daca cineva doreste sa-mi scrie neparat pe privat.

#28
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Discutam pe forum, atunci.
Desi nu pot posta pe oriunde intrebari care nu isi au rostul pe anumite topice.

#29
bibic

bibic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 19.12.2013

View Post_-_, on 24 ianuarie 2014 - 09:18, said:

Prefer sa comunic direct pe forum despre orice problema, decat prin mesaje private.
Sigur ca da!
Hai sa continuam sa ne batem joc de ideea de topic si sa-l confundam cu messengerul, agenda, sau telefonul personal.

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Oare numai mie mi se pare bizarre ca "Google's desktop operating system of choice (Goobuntu) is Ubuntu Linux."?
http://www.zdnet.com...nux-7000003462/

In lista distributiilor Linux de la Wikipedia nu observasem pana acum ca printre distributiile 3rd party Ubuntu-based este listat si Goobuntu: http://en.wikipedia....x_distributions (pana sa dau intamplator pe aceasta informatie nici nu mi-a trecut prin cap ca Google utilizeaza, de fapt, Ubuntu).

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
A cam dat febra distributiilor in tine Posted Image Leacul e sa intelegi ca toate-s la fel, setarile de suprafata sunt diferentele iar acestea le poti face si tu.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postneagu_laurentiu, on 27 ianuarie 2014 - 07:49, said:

A cam dat febra distributiilor in tine Posted Image Leacul e sa intelegi ca toate-s la fel, setarile de suprafata sunt diferentele iar acestea le poti face si tu.

Am repetat-o si eu cu diverse ocazii. Mie mi-au sarit cativa useri in cap cand am afirmat acest lucru...
Cu distributiile trebuie sa inchei capitolul pentru ca deocamdata nu mai am timp de testari. Abia prin iarna viitoare o sa imi mai fac timp, cand se mai aduna "material": distributii noi, distributii updatate...

Legat de distributii deosebite:
mentionasem anterior o distributie pentru gameri.
Pe langa ea a mai exista una (SuperGamer Supreme), dar proiectul a fost abandonat. Cu toate acestea se mai poate descarca de pe Softpedia:
http://linux.softped...eme-49530.shtml

#33
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,116
  • Înscris: 03.12.2005

View Post_-_, on 27 ianuarie 2014 - 09:11, said:


Am repetat-o si eu cu diverse ocazii. Mie mi-au sarit cativa useri in cap cand am afirmat acest lucru...
Cu distributiile trebuie sa inchei capitolul pentru ca deocamdata nu mai am timp de testari. Abia prin iarna viitoare o sa imi mai fac timp, cand se mai aduna "material": distributii noi, distributii updatate...

Legat de distributii deosebite:
mentionasem anterior o distributie pentru gameri.
Pe langa ea a mai exista una (SuperGamer Supreme), dar proiectul a fost abandonat. Cu toate acestea se mai poate descarca de pe Softpedia:
http://linux.softped...eme-49530.shtml
sincer, asa ceva nu exista deocamdata din cauza ca nu gasesti jocuri AAA pt linux.
pacat.

#34
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Si cu ce ar putea venii o distributie?
In cel mai bun caz cu Steam preinstalat, atat.
Din pacate nu poti distribuii steam, nu te lasa licenta.
http://store.steampo...iber_agreement/

Poti distribuii cel mult un meta-pachet care sa faca treaba murdara.

Edited by ovilix, 28 January 2014 - 12:03.


#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De la bizar catre... si mai bizar:
Apple's Mac OSX imitated in latest North Korea system (BBC News, 5 February 2014)

#36
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011

View Post_-_, on 13 februarie 2014 - 17:50, said:

De la bizar catre... si mai bizar:
Apple's Mac OSX imitated in latest North Korea system (BBC News, 5 February 2014)
ba tot copiaza astia ..!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate