Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Telefonultau(.)eu

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Daca samsung iti primeste telefonul cumparat de pe teltau.eu f bine, dar aici este vorba de mai multe probleme.
In primul rand teltau.eu comercializeaza mult mai multe marci nu numai samsung, firme care nu stau atat de bine ca samsung cand vine vorba de garantie si care posibil sa nu il primeasca la ei si sa te trimita la teltau.eu pentru garantie.
In al doilea rand, au fost cazuri in care oamenii si au facut update la telefon si s au trezit cu el codat intr o retea. Inadmisibil, ei se lauda cu telefoane noi sigilate, da or fi noi dar unele codate si decodate de ei. De ce? De ce sa am un telefon codat?
Inca un semn de site de mana a doua, posteaza doar comentariile pozitive de genul "aceste tel este alb?" sau "este pe stoc" sau "pot sa vorbesc de pe acest telefon?" doar comentarii de genul asta. Comentariile negative (nu neaparat cele cu jigniri) nu sunt postate.

#56
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 mandrku, on 05 februarie 2014 - 17:41, said:

Cand eu le ziceam ca am sunat inainte sa cumpar la Samsung Romania ((08008 7267864) - apel GRATUIT si i-am intrebat si de telefonultau.eu si de garantie

Care parte din "comerciantul asigură garanţia" n-ai înţeles-o?

Pe mine personal mă îngrijorează comercianţii care încearcă să te paseze unei alte firme când vine vorba de garanţie.

Samsung ca Samsung. Cu alte mărci ce facem?

#57
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 alin62, on 05 februarie 2014 - 17:50, said:

In primul rand teltau.eu comercializeaza mult mai multe marci nu numai samsung, firme care nu stau atat de bine ca samsung cand vine vorba de garantie
Aici nu ma pot pronunta deoarece am cumparat doar 1 telefon, acela a fost Samsung S4 mini , despre el m-am interesat, am sunat, etc.
Altii or fii patiti cu alte branduri.
Stii cum se zice. Nu cunosti, nu te bagi.

 AK47SA, on 05 februarie 2014 - 17:50, said:

Vezi postul lui Tigrila si compara-l cu cel al lui Costel Mandruta de pe acest site: http://www.price.ro/...ltau.eu-reviews
Ce te asteptai ?
In tarile civilizate chiar te enerveaza oamenii de cate ori iti spun "Multumesc" si "Va rog frumos"
La noi.....sa-ti bag, sa-ti dau, sa-ti fac, au devenit formule de politete.

Imi pare rau de Costel cu Nokia lui insa daca ar fii sa ii dau un sfat i-as zice ca o atitudine proasta inchide toate usile comunicarii.
Eu ii zic sa o ia de la capar cu "-Imi cer scuze" si daca se stie vinovat de ceva cu acel telefon sa adopte si calea. " -Ce putem face pentru a repara acest telefon"

Atentie garantie inseamna o buna exploatare a device-ului si moartea lui din cauze constructive.
Personal daca mi s-ar cere o resoftare de echipament in garantie eu as fii deacord.

Cumnata mea si-a updatat televizorul (un LG in garantie ca facea frame-uri la citire fisiere HD.citite de pe stick
L-a trimis, i l-a resoftat, a reventit produsul, functioneaza si dupa 2 ani.
Care-i problema ? I-a fost rezolvat defectul din fabrica.

Mi-e la Ford mi-a murit bateria pe masina de 1 an vechime.
M-am dus la ei, mi-au updatat softul la masina deoarece era un bug(recall denumit official) ce nu permitea intrarea ei in mod "hibernate" dupa incuierea ei si totul este perfect dupa 5 ani.
La telefoane NU SE POATE... e blasfemie !!

Cred ca trebuie sa schimb tara in curand ca jur daca va inteleg !!

#58
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mandrku, ti-au promis astia marire de salar daca o dai inainte cu ideile astea? A facut cineva vreo referire la alt site? "se ocupa samsung" imi place raspunsul. Dar vreau sa aud pe cineva care a trimis efectiv telefonul la samsung la reparat cu "factura" de la telefonultau. Posted Image

#59
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 Blue_Ivy, on 23 ianuarie 2014 - 07:58, said:

Pretul mic, sub pretul pietei mereu ascunde ceva. Cand iei un telefon de pe site-urile astea gigelgsm.com e ca si cum ai lua de la "baietii" din piata. Merge, da n-ai garantie. Si la smartphone-urile de azi, crede-ma, ai nevoie, inevitabil se strica ceva in aia 2 ani.
In postul nr.8 de aici (primul tau post din topic) dupa simplele tale presupuneri arata ca te-ai bagat in discutie strict ca animator.
citez: "Pretul mic sub pretul pietei mereu ascunde ceva" Simti tu ca este ceva la mijoc dar daca tot e gratis parerea sa ne-o dam.

1600 de posturi si sa nu zici nimic concret este o performanta.
Eu te felicit pentru ea si sper sa inveti ca in viata daca nu faci ceva cu folos, sau macar sa ajuti pe altii, macar nu-i incurca pe cei care incearca.
Din punctul meu de vedere l-am ajutat pe initiator sa ia o decizie care acum il face mai fericit!
Tu ai peste 4 posturi repetitive cu tinta neidentificata si aberatii infinite.
V-am lasat baietii ca mai sunt si alte topicuri de comentat !!!
Eu am dat Unsubscribe  deoarece topicul s-a finit acum vre-o 4 posturi !

Edited by mandrku, 05 February 2014 - 19:16.


#60
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
http://www.trustpilo...telefonultau.eu
ies cam sifonati acolo, in general mai primesc o nota mai buna de la cei care nu au ajuns la garantie.
ca dupa, cam numai povesti horror.

#61
-invata-

-invata-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 285
  • Înscris: 28.11.2013
Daca se vorbeste deschis despre magazinul de tepe . eu - Sa va spun si patania mea cu prostia aia de magazin:

Acuma cativa ani am dat comanda la telefon de acolo(nu ma intrebati De Ce? Eram prea naiv - Vorba aia: Trebuia sa imi pierd virginitatea cu vreun magazin fantoma): Am dat comanda pentru telefon - Telefonul fiind unul firma/model cunoscut nu ma asteptam la prea multe belele: Am dat comanda - A mers frumos/superb pana sa ajunga curierul:

Telefonul era ambalat intr-un plastic cu care se ambaleaza painea - Am desfacut repede pachetul - M-am uitat vreo 30 de secunde la el si am plecat din localitate cu treaba: Ziua urmatoare am zis sa trec si eu la partea de analizat telefonul:
1 - Ambalajul era pus de ei.
2 - Faza retardata: Au pus in cutia telefonului o husa cu teapaTa.eu - La urma au ambalat cu celofanul ala: Tipul care a facut treaba asta merita un premiu pentru cel mai retardat din parcare.
3 - Telefonul avea vopseaua ciobita - Intr-un anumit loc telefonul avea vopseaua ciobita.
4 - Pe telefon erau Google Maps si cu GPS-ul setat pe adresa lor - Concluzia - Telefon SH.
5 - Concluzia la care am ajuns dupa cativa ani de urmarit teapaTa.eu - Vand telefoane SH ambalate in cutie noua si cu ciolofan ieftin peste ele.
Carcase originale peste aparate invechite si cam atata, telefoane branduite - menite sa fie vandute pentru firme ca Vodafone/Tmobile/ETC... ajung pe mana romanilor care nu stiu sa se uite prea atent la telefon.

Transport gratuit nu au - Deci chiar daca cumperi un produs de acolo si se strica ceva, sau vrei ca in alea 10 zile sa iti primesti contravaloarea... Oricum esti in groapa cu taxele de transport - tipul pierdut si la urma trebuie sa astepti evaluarea de la ei sa confirme ca produsul este intact.

M-am ferit cativa ani pana sa zic treaba asta: Nu am spus la nimenea: Chiar si la cunostinte zambeam cand ziceau: Ti-ai luat telefon nou. Da. Da. Da.
Am facut greseala aia traditionala: Am luat ca prostul o teapa si mi-a fost asa de rusine ca nu am spus la nimenea.
Am fost multumit ca am bagat telefonu la vanzare si mi-am luat un pret ok - dupa ce intr-un anumit fel l-am vandut incredibil de scump unei cucoane care nu se ocupa cu asa ceva si s-a bucurat sa vada actele telefonului si ca are o luna... in acte.

Majoritatea de pe forumul asta nu stiu sa recunoasca un telefon cu carcasa schimbata: Surub nou, carcasa originala nou si produsul ala capata o viata noua, de la fabrica poti cumpara cutie/acte pentru orice telefon vrei tu.

Sfatul meu: A se evita firma asta, nu am alta la care sa va recomand sa mergeti... dar parca orice alta firma suna mai bine.

#62
Okta43

Okta43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 18.07.2008
Am un Galaxy s2 cumparat de la telefonultau.eu.
L-am primit desigilat si cu root pe el (pentru a face baietii decodarea). Pe cutia telefonului este cu marker-ul trasa o dunga neagra peste "Codat Vodafone Romania". Folosind serviciile Vodafone nu m-a interesat prea mult ca este codat. Dar facand update de soft am bagat un sim de Orange si bine inteles mi-a cerut cod de deblocare retea.
Am sunat la ei si mi-au spus ca nu e adevarat, ca telefoanele lor sunt necodate si sa-l duc la ei pentru verificare. Am lasat-o asa pentru ca sunt destule programe de decodat s2-ul si nici nu prea aveam chef de cearta.

La aproximativ un an de la achizitie butonul Home a inceput sa faca probleme si am mers la ei pentru solutionare. In baza certificatului de garantie s-a intocmit un proces verbal de constatare si au trimis s2-ul in service-ul Regenersis din Bucuresti. Predarea am facut-o luni iar vineri m-au sunat sa merg sa iau telefonul (ma asteptam sa dureze mult mai mult). Am mers sa iau telefonul si problema era rezolvata (schimbat display si repozitionat buton home) iar pe certificatul de garantie era prezenta stampila regenersis. Am fost foarte multumit de aceasta experienta.
Acum, la un an de cand am solutionat problema pe display au inceput sa apara niste dungi care se accentueaza mai mult cand e frig. In weekend-ul viitor voi merge personal la Regenersis in Bucuresti pentru rezolvarea problemei (inca mai am garantie).

Am citit destule despre ei ca vand telefoane refurbished si sunt in dilema dupa ce s2-ul meu a venit cu sigiliul rupt si cu root prezent.

#63
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ceva noutati despre ei?

#64
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Te mananca ?Posted Image

Alte magazine nu gasesti?

Edited by alexa32, 14 April 2019 - 20:14.


#65
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Păi ei au cele mai bune prețuri.

#66
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nimic nou. Practică același tip de țepe.

#67
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
eu am luat anul trecut un google pixel XL de la ei si a venit prin curier in cutie sigilata din fabrica
factura si garantie la fel cum ofera si alte siteuri gen pc garage pt pixel
nu am avut vreo problema cu telefonul singura chestie ca a venit cu incarcator de UK fara adaptor.
oricum ei trimit in tara cu optiunea de verificare colet asa ca se poate verifica continutul si apoi faci plata la curier daca-ti convine ce primesti..

#68
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sigilarea se poate face oriunde, atata timp cat nu presupune un sigiliu special, chiar si dintr-alea se gasesc pentru cine cauta.
Faptul ca are incarcator de UK inseamna ca-i pentru piata de acolo si cel mai probabil aici are garantie doar la ei si nu-i una internationala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/81JhFbtEhGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ciubex, 16 April 2019 - 15:45.


#69
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
M-am lamurit cu ei. Astept de 2 luni un Iphone 7. Am cerut sa mi se restituie banii si nimic...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate